Záložní zdroj
Podle mého nemá smysl řešit kratší výpadky (do 8-12h), u delších výpadků bych se soustředil na udržení života - věřím, že v takovém případě je lepší nesvítit, rostlinám nevadí ani několik dní trvající tma. Jako nejjednodušší bych viděl DC oběhové čerpadlo, v ideálním případě napojené na filtr, případně proudové čerpadlo namířené směrem k hladině. Kvalitní gelová baterie, nějaká udržovací nabíječka za pár stovek, napojení přes relé, které sepne při výpadku proudu a je z toho poměrně jednoduché a levné řešení.
To jo, to máš pravdu. Ale světlo, topení, filtr, CO2. UPS to „udrží“ jen pár minut.
Problém těchto agregátů je že budeš těžko vymýšlet automatické zapnutí/vypnutí. A podle mě jediný důvod proč si něco takového pořizovat je jistota že vše funguje v době nepřítomnosti.
3 15.03.2019 22:18 pjt [7] Problém s PC UPSkami je jednoduchý, jsou stavěné na výkon stovek wattů a provoz v řádu desítek minut. Pokud jako já máte miniakva s naddimenzovaným filtrem, má rozhodně smysl ho zálohovat, ale i tak pro výpadky od 5ti hodin výš, hodinový výpadek nemá smysl řešit.
1) Tupé a levné řešení:
12V čerpadlo + autobaterka + miniadaptér s výstupním proudem o pár set miliampér větším, než je spotřeba čerpadla. Olověný akumulátor zvládne nějaký minimální dobíjecí proud a při výpadku prostě jen přestanete dobíjet. Výdrž podle odběru, cca 1-1,5 dne (řekněme u 40Ah baterie). Bude se ale poměrně dlouho dobíjet.
2) Chytřejší, stále relativně levné řešení:
12V čerpadlo + autobaterka + elektronika s battery managementem, třeba
www.czech-meanwell.cz/… Výdrž podle odběru, cca 1-1,2 dne (řekněme u 40Ah baterie). Dobíjecí doba je optimalizovaná.
3) Řešení pro kutily
230V čerpadlo + autobaterka + home made měnič s dobíjecí elektronikou (lze postavit na čipech pro měniče s integrovanými tranzistory od TI), dá se poměrně blbnout včetně displejů, ale hlavně lze minimalizovat vlastní spotřebu střídače, protože vystačíte s relativně nenáročnými součástkami (nízký proud). Vlastnosti dle schopností kutila, výdrž cca 1-1,2 dne. Estetičnost provedení opět dle schopností kutila, cenově jen v součástkách jste tak na 2-3 násobku řešení 2 nepočítaje práci.
4) Dražší řešení pro náročné:
Kvalitní UPS + externí battery pack, např:
www.czc.cz/…
www.czc.cz/…
vydrží cca 15-20h, podle odběru, což už dokáže pokrýt většinu výpadků. Nevýhodou je cca 15W vlastní spotřeba při chodu z baterie (je prostě stavěná na vyšší odběr), výhodou je jasný přehled o všem co se děje(zbývající čas chodu, alarm, vadnou baterku poznáte dřív než při prvním výpadku), na zemi vedle akvárka to nedělá ostudu.
5) Výpadky delší než 24h vedou na poměrně velké baterie a nejsou moc časté, 48h výpadek je podle mě limit, který má smysl ještě vůbec zkoušet řešit bateriemi. Cokoli výš je definitivně na elektrocentrálu.
Starší reakce
Jestli bys opravdu nějakou UPS chtěl, tak mohu doporučit.
www.alza.cz/…
mě filtr a dávkovač hnojiva vydrží asi pět hodin.
Tak to asi řešit nebudu. Děkuji
Jednou jsem po údržbě zapomněl zapnout filtr a zjistil to po týdnu při další údržbě. Nestalo se nic, krom lehkého zákalu druhý den po znovuspuštění...
Máš tam hromadu rostlin a pár ryb. Řekl bych, že když po výpadku vyměníš vodu a pak třeba obden znovu, tak to bude ok.
Já měla 112l akva bez proudu 8h a zhouply se jen trochu dusitany. Jinak se vůbec nic nestalo.
Na delší dobu jak hodinu jsem snad výpadek nezažil, krom povodní, ale to by mi nepomohl ani záložní zdroj. Jen jsem chtěl mít něco do zálohy, kdyby to vypadlo na nějakou delší dobu, aby mi záložní zdroj tou hodinou pomohl a zmírnil škody.
Asi bych uměl ty peníze utratit lépe. Ptáš se na hodinu a filtru ani akváriu se po hodinové odstávce nic nestane za to se zaručím.
0 10.03.2019 22:16 Luky13 [60] Ahoj, chtěl bych si pořídit záložní zdroj. Co se týká elektriky jsem absolutní laik. Prosím o radu jaké UPS vybrat, aby mi udržel filtr v chodu aspoň hodinu po výpadku proudu. Příkon filtru je 16W.
Jsem z města a výpadky nejsou moc časté, ale jak se řiká, kdo je připraven, není zaskočen...
Koukal jsem na
www.alza.cz/… stačí to, nebo mohu pořídit něco levnějšího?
Poradí mi prosím nějaká dobrá duše?
Starší reakce
Tak vám tady všem Dekuji za rady
a asi ho tedy prodám a koupím jiný.
Ještě existuje jedna dobrá rada - nejdříve psát výrobci zařízení. Ptát se jeho. Teprve potom na nějakém fóru. A až úplně naposled na fórum, které se zabývá naprosto něčím jiným. Je sice pravděpodobné, že se i tak něco dozvíš, ale úspěšnost klesá se vzdáleností těchto dvou oborů.
Typů UPS jsou stovky, tisíce. Musel bys mít štěstí na majitele přesně toho tvého typu (když "podobný" se chová jinak).
olek napsal: Záložní zdroj UPS APC BE325, 325 VA
Ludvik sa snaží povedať, a ja s ním súhlasím, že to nie je plnohodnotná UPS, či sa Vám to páči alebo nie...
No ten přece mám. Záložní zdroj UPS APC BE325, 325 VA
Kup si UPS. A ne psa s baterií.
To vše vím,že je nejlepší UPS,ale mě po 12minutách vypne.
UPS ti vydrží pár hodin pokud bude napájet jen vzduchovací motorek. Bude to pro tebe mnohem jednodušší. Jen koupíš a zapojíš kabely...
Mám Fortron Nano 800. Píšou 480W, můj motorek žere 6W, takže by měl teoreticky vydržet 80 hodin. Reálně to nebude asi ani 10 hodin, ale nemám to odzkoušené. Má jednu pro UPS celkem běžnou vlastnost. Při výpadku napájení hlasitě pípá, takže nejde vydržet s ním v místnosti. Odzkoušených mám jen 6 hodin provozu s novou baterií.
Ano, s měničem. Čili baterii, relé, nabíječku, měnič, pojistky. To je popis UPS
V autě používám měnič na 220v, normálně do zapalovače. No a vzduchovací motorek na 220v jede úplně v pohodě, i při vypnutém motoru. Takže by to v kombinaci s měničem asi fungovat mohlo.
Na ebay/ali predávajú moduly určené na auto prepínanie medzi nabíjaním a napájaním, ale nikdy som žiadny neskúšal...
Tohle by fungovalo za dvou podmínek:
a) budeš si tu baterii nabíjet někde vedle sám
b) napájené zařízení disponuje spínaným zdrojem schopným jet na 12 V (bohužel většina začíná až někde u 100 V). Nebo vnitřně používá stejnosměrných 12 a ty to vykucháš. Většina věcí co se hýbe to umět ovšem asi nebude - prostě vyžaduje střídavá proud, jen díky němu točí motorkem nebo klepe membránou.
olek napsal: Neexistuje nějaké relé které přepne při výpadku proudu z220v na 12v a pohání vzduch.motorek.
Software pro správu APC stáhneš ze stránek APC. Ale BackUPS spravovat v podstatě nejdou. Jen dávají několik málo binárních informací (jedu-nejedu).
Oldřich napsal: A ten software kde ho stáhnu pro správu apc?
Je jich mraky, nechej to na elektrikáři pokud tomu vůbec nerozumíš.
Například
www.sonepar.cz/… Moc tomu právě nerozumím. Nějaký odkaz na to relé prosím. Určitě bych to dal el.aby mi to zapojil.
To zvládne každé 2 kontaktní relé s cívkou na 230V. Při výpadku 230V jeden kontakt vypne 230V a druhý sepne 12V. Ale záleží jak to chceš mít zapojené. Radši si pak to zapojení nakresli a zkonzultuj s elektrikářem.
0 09.12.2018 09:45 olek – Založní zdroj.
Neexistuje nějaké relé které přepne při výpadku proudu z220v na 12v a pohání vzduch.motorek.
A ten software kde ho stáhnu pro správu apc?
To jsi vybral jednu z nejhorších možností, co jsi mohl. Tyhle malý "mrchy" mívají dokonce tu vlastnost, že se při malém odběru ani nezapnou. A platí o nich v podstatě to, co jsem už psal. Nechat tím překlenovat delší dobu je o strach.
Osobně bych řekl, že tam těch 12 minut bude natvrdo zadrátováno a máš smůlu. Pochybuji, že by někdo znal způsob jak to předělat, kdo by se s takovou podivností páral.
Také těžko říci, co s tím vzduchovacím motorkem dělá "modifikovaná sinusovka". Což bude ve skutečnosti nějaká spíš pila nebo obdélníky. Je to spíš pro zátěže se spínaným zdrojem (kterým je tvar i frekvence fuk).
V každém případě poslední roky jde APC rychlou cestou do pekla. A to i ve vyšších modelech. Silně nedoporučuji.
Zkus si na aukru sehnat SmartUPS (obecná rada: v plechu) a pro jistotu v Českém servisu prohlédnout. Ta ti alespoň řekne, že je baterka v čudu (i když většinou v době výpadku proudu). Nebo nějakou novou Eaton.
Ještě bych dodal, že mít někde doma autobaterii bych tedy nesnesl. Výpary z ní nejsou nic zdravého. Když už, tak nějakou VRLA. A na rozdíl od jednoho předřečníka ne trakční, ale staniční. Trakční lze sice vybít více, ale mají nižší trvanlivost a UPS to stejně nevyužije (stupeň vybití tam nenastavíš). I když pro tyhle účely je přesný typ olověné baterie asi ten nejmenší problém.
Oldřich napsal: Mám podobný záložní zdroj u druhého akva.
Ťažko povedať. Avšak myslím si, že dôležité je to slovko "podobný". Keby boli rovnaké, ale podobný znamená iný, a teda nedá sa z toho vyvodzovať nič.
Osobne na správu APC používam nástroj apcupsd, ktorý mi poskytuje možnosť nastaviť vlastnosti/parametre UPS. Napr. aj automatické vypnutie, čiže dobu max. behu na batériu, ale nepoužívam to a nechávam vypínať PC na základe stavu vybitia baterky. Avšak, musel som svoj systém/UPS kalibrovať a hlavne používať UPS, ktorá dokáže s PC komunikovať.
Ako je to s tou Vašou UPS si budete musieť nájsť v jeho dokumentácii. A nikto to za Vás čítať ani hľadať nebude, ibaže by ste mali šťastie a niekto práve tento typ používal...
To s tím,ale nemá nic společného. Mám podobný záložní zdroj u druhého akva.také s auto baterii a tam vše funguje jak má. Nedávno byla vypnuta el.6hod.a vzduchovaci motorek jel v kuse a OK.
Čiže chcete používať batériu, na ktorú nie je UPS stavaná a ktorá má mnohonásobne vyššiu kapacitu ako originál (44 Ah vs. 3,2 Ah)? A chcete tým napájať motor? I keď vzduchovací motorček nie je výslovne motor, je motoru veľmi podobný...
Naozaj si myslíte, že môžete použiť batériu akú Vás napadne? Čítali ste dokumentáciu? Výslovne tam píšu, že je na motory nevhodná:
"The output waveform is designed for computers and computer-related equipment.
It is not designed for use with motor-type equipement."
Je to založní zdroj APC BE325-FR, autobaterie 12V 44A, pohánět s tím chci jen 12w vzduch.motorek. Nic víc, ale potřebuji aby to jelo v kuse pár hodin a ne že se po pár min.vypne.
Nikto z nás práve nemá funkčnú krištáľovú guľu, takže musíte pomôcť podrobnejšími informáciami. Napr. presný typ UPS, vrátane parametrov batérie, prípadne aj spotrebu akvária a v neposlednom rade stav životnosti (max. kapacity) batérie.
Osobne nemám skúsenosť s UPS pre akvárium, len s UPS pre počítače, ale nevidím dôvod aby bol rozdiel princípu veľký, ak vôbec nejaký (okrem tvaru napätia) je.
Zatím mi tato diskuze moc nepomohla.
Bavíme sa o dlhodobom odbere (záložný zdroj)...
A proto se používají jako startovací v automobilech, protože při roztáčení studeného motoru jsou proudy zanedbatelné
slavko napsal: Celkovo, olovené akumulátory nie sú vhodné na odber veľkých prúdov, ...
Pravdu mám
, ale určitě si to doplnil a správně. Z praxe (mám vyzkoušeno): použití dvou startovacích baterií 12V75Ah při C20 v mycím stroji s příkonem 810W - výdrž necelá hodina. Po 10 nabíjecích cyklech baterie po nabití na 45% své kapacity. S běžně dodávnými trakčními bateriemi 12V75Ah při C5 provoz stroje lehce nad 2hodiny (baterie používány cca 2,5roku).
PS: ale to už zabíhám někam jinam
0 06.12.2018 11:51 zubu Já používán tento.
www.alza.cz/…
napojen jen na filtr a na zdroj běží asi 5hodin.
Myslím, že nemáte úplnú pravdu.
Rozdiel medzi trakčným a "bežným" oloveným akumulátorom nespočíva v schopnosti dodávať dlhodobo vysoký prúd. Rozdiel spočíva v odolnosti voči úplnému vybitiu, pri bežných vedie úplné vybitie (opakované) k poškodeniu akumulátora, zato trakčné dokážu úplnému vybitiu (i opakovanému) odolávať lepšie, tzn. bez trvalého poškodenia.
Celkovo, olovené akumulátory nie sú vhodné na odber veľkých prúdov, pretože ich kapacita závisí na odbere, čím vyšší odber tým menšia kapacita -- napr. plne nabitý 44Ah akumulátor dokáže dodávať 1 A po dobu 44 hod, ale dodávať 10 A dokáže len povedzme 1 hod, namiesto 4,4 (čísla len ako príklad).
ludvik napsal: 44A se neměří voltmetrem, jak po tobě chtěl ucx.
A sa síce určite V-metrom nemerajú, ale batérii pri vybíjaní klesá napätie (pod záťažou), a niektoré záložné zdroje môžu pri poklese pod určité napätie vypnúť. V prípade LiIon, LiPol a pod dokonca musia záťaž odpojiť...
Problém (nie len) olovených akumulátorov je, že pri vybíjaní im klesá vnútorný odpor, a tak bez záťaže ukážu aj úplne vybité články nominálne napätie, avšak po pripojení záťaže to napätie výrazne klesá, no laici merajú naprázdno...
Autobaterie je nevhodná, co se týká napájení spotřebičů. Je nutná trakční baterie. Autobaterie je konstruována tak, aby v okamžiku (nastartování) dodala co největší výkon. Trakční naopak dodává výkon postupně do "úplného" vybití. Běžné UPS jsou stavěny na baterie okolo 12Ah. Pokud dám silnější, např. 72Ah, zdroj ji buď nenabije vůbec nebo jen částečně, ale určitě ne na plnou kapacitu.
A pro zajímavost. U mycích strojů na podlahu (můj obor
), kdy je stroj napájen jednou trakční baterií 12V/62Ah při C5 s celkovým příkonem 500W je výdrž cca 1-1,2hod.
44A se neměří voltmetrem, jak po tobě chtěl ucx.
Tento údaj je také pro baterie spíš zbytečný, neřekne vlastně nic. Alespoň ne sám o sobě.
Malé laciné UPSky jsou prostě malé laciné. Přidáním baterie extra se většinou nic nezíská, protože se prostě vypnou bez závislosti na stupni vybití. Možná kvůli ochraně elektroniky, než se párat s teplotou, s chlazením, tak to prostě po X minutách vypnou. Na bastlení to není připraveno (i když by to určitě nějak šlo). Taková UPS bude mít i problém s nabíjením.
Ber to tak, že nejsou myšlené na dlouhodobé napájení, ale na to aby po výpadku proudu měl počítač čas se vypnout standardním způsobem.
Hodnota typické zátěže bývá v datasheetu UPSky uvedená. Prostě spotřeba X, výdrž Y.
Spotřebu akvária si musíš buď spočítat, nebo změřit.
Pak už je to relativně jednoduchá matematika. Sice to není úplně lineární, ale bajoko to stačí.
Někteří výrobci mají i grafy, pak stačí jet prstem po monitoru.
Při nákupu je potřeba spíš zjistit, co je v tom za baterie. A to pak výdrž pro konkrétní aplikaci řekne (tedy pokud tam není pevný časovač na 12 minut).
Baterie je plně nabita. Má 44A.
Mas aspon voltmetr? Kolik je na te baterii, kdyz vypne?
Mám u toho připojenou autobaterii a stejně se po 12minutách vypne. Mám ještě jeden podobný u druhého akvária a tam to jede klidně 6hodin v kuse.
Jo, da. Dat tam vetsi akumulator. Je ovsem potreba dat pozor na to, aby jeho nabijeci proud utahl zdroj. Cili zkus si zjistit nebo spocitat (treba po pripojeni na laboratorni zdroj] vnitrni odpor toho akumulatoru, z toho uz dopocitas i ten potrebny vykon nabijeciho obvodu toho zalozniho zdroje.
0 04.12.2018 20:30 Oldřich – Založní zdroj.
Koupil jsem také založní zdroj k akváriu, ale problém je že Doba přemostění při typické zátěžije12 min
Doba přemostění při plné zátěži 3 min. Neví někdo jestli se da to přemostění nějak vytušit? Moc dekuji
Přidat reakci
[1] 2 3
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3046x