Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Punčoškový odkalovač - vlastní výroba

 

NápovědaFórum » Technika » Nástroje a pomůcky 

Akvaristik.eu

Punčoškový odkalovač - vlastní výroba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 15:58 Macrosek Re: tomm
jj ten mam taky. neni spatnej

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.05.2010 18:51 Muž tomm [3]
Fotka k příspěvku Zdárek, tak ja tyky neco přihodím. Ja osobně používám Easy clean mini a na me 25l akva je akorat. Kdyz odkaluju tak seberu skoro vse a vodu odsaju tak akorat. Ale minuli tyden jesem na burze narazil na odkalovacku, ktera se napoji na vzduchovaci motorek a jede to. Vodu to vraci nazpet do akva. Je vlaste uplne stejna jako tu vyrabite ale tahle je kupovana prihazuju foto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2010 18:25 ajne Re: Yirka
Když tlumím průtok, stojí odsávání za prd. Ale každému podle chuti, mne se líbí ten autorem tématu navrhnutý způsob. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2010 17:58 Muž kortezhugo [983] Re: ajne
Fotka k příspěvku ...v podstate ide o to ze na male akva treba aj maly odkalovac...
tak ma napadlo este nieco X-)
Toto je PET - pred nahriatim a nafuknutim do formy X-)
Co poviete toto je este krajsie ako inj.striekacka :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2010 13:24 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Yirka
Souhlasim ze zalezi na substratu premeru odkalovace a hadice a taky dost na rozdilu hladin akvarium/kabl.

Pro priklad: zkusil jsem odkalovat 12L akvarko 5ml strikackou se vzduchovaci silikonovou hadickou (4/6mm) a pak jsem pouzil 4/6mm pvc hadicku, ostatni podminky (substrat, prevyseni, kybl) byly identicke.
Tou pvc to teklo daleko rychleji a musel jsem priskrcovat, aby nebrala substrat a taky nez jsem odkalil odpustil jsem vetsi objem vody nez pri odkaleni se vzduchovaci hadickou a pomalejsim prutokem.

Vzdycky je dobre prizpusobit odkalovac s hadici na dane podminky (prevyseni, substrat, objem akvaria, plocha dna, mnozstvi kalu apod.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2010 11:49 Muž Yirka [9123] Re: ajne
Fotka k příspěvku Chlapi - divné. Já odkaluji svou 25ku jednou týdně docela důkladně až na sklo dna, reguluju prstem a stačí mi tak 5-7 litrů a zbytek do 8-10 jen tak odpustím na doplnění vody. Myslím, že nejvíce bude záležet na zvonu a tak substrátu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2010 11:37 ajne Re: Yirka
Těch deset litrů proteče zvonem za dvě-tři minuty...to to člověk stihne spíš rozvířit...asi se do toho řešení zanedlouho pustím, když to dám do těsnící Lock&Lock krabičky tak mi to nemůže ani přetéct, maximálně pár kapek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.05.2010 10:52 Muž Sewer [99] Re: Yirka
Protože když máš zahnojenou třicítku tak toho v deseti litrech moc neodsaješ... :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2010 08:41 Muž Yirka [9123] Re: ajne
A proč to neudělat najednou? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2010 08:16 ajne Re: Yirka
Nevím, zda si rozumíme. Samozřejmě výměna třetiny vody se nevynechá, nejdřív se ale vysaje detrir a potom se vymění čast vody...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2010 13:53 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: ajne
nahodou ja odkaluju strikackou + vzduchovaci hadicka a moje nejvetsi akva ma 30L a nemuzim pouzivat vysavac.... nikdy jsem vic jak 1/2 objemu vody nevysal
pripadne odsaju z povrchu co se da a pak nasadim silnejsi odkalovac z PVC hadice (13mm zredukovana pak na 4mm) a tim odkalim cast dna az ke spodnimu sklu, odkaluju tak kazdej tejden a tak behem mesice odkalim cely dno, to delam kdyz mi dno zahniva (momentalne u 20l nadrze, dusledek prekrmovani, krmi blondata kolegine)

jinak vysavac jsem pouzil jen jednou kdyz jsem odsaval sinici prace na par hodin

jinak PVC hadicky se daj sehnat v ruznych prumerech od 3mm do 15mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2010 13:40 ss3x Re: ajne
Moc dobře to nefunguje, mám vyzkoušeno na 60ce a nic moc, ale četl jsem někde o té variantě se samospádem a nazpět čerpadlem a ta prý funguje... Jináč já už moc neodkaluju a taky to jde, když jsem kalil a měnil každý týden tak jsem měl pořád ruduchu a spol... pak jsem dal oblázky a je klid. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2010 12:45 Muž Yirka [9123] Re: ajne
Když si pročítám tu diskusi ohledně vracení vody po odkalování zpět do nádrže tak mám hodně smíšené pocity a osobně bych do toho právě u malých nádrží nešel. Vždyť za nečistoty, které odstraňujeme nelze považovat jen pevné látky, ale i kapalné - v akvarijní vodě rozpuštěné. A ty vracíme zpět?
Pro mě je nepřekonatelným prostředkešm na odkalování malých nádržek (sám mám 5 l) tenká hadička se zvonem z injekční stříkačky, přičemž nejlepším regulátorem průtoku je prst. Bez problémů odkalím při úbytku 2 litrů vody, práce i s náhradou vody na 10 min.
Něco jiného by to mohlo být u opravdu velkých nádrží, kde se vratným způsobem dá ušetřit voda a kapalné nečistoty jsou ve velkém objemu přece jen více zředěny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2010 12:36 ajne Re: Moucha
Tak jsi napsal to s hladinou to co já. ;-)

Jinak rozpuštěné látky, tady si člověk nevybere. Buď odsaje, přefiltruje a vrátí vodu a znova dokola - to vyjde nastejno jako toto řešení, jen méně pracně; nebo vysaje velké množství vody - to taky není vzhledem k bakteriím to pravé ořechové; anebo vysaje jen malou část dna, či jen zběžně - taky nic moc.

Prostě u malých akvárií není východisko (kromě koupě většího), takže odsávání s návratem vody se jeví jako nejlepší řešení ze všech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2010 12:29 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: ajne
Tomuto systemu rikam "vysavac". Problem preteceni/vyprazdneni kyble se da vyresit bud hladinovym spinacem, nebo si budes davat bacha a budes sam zapinat a vypinat cerpadlo, s dostatecne velkym kyblem. To nejni problem.
Dobre je pouzit cerpaci hlavu s molitanem ci na sani cerpadla primontovat molitan. Experti, co by sly jeste dal, by mohli sestrojit nejaky oddelovac ci usazovaci nadrzku.

Stejne odkalovaci systemy, ktere vraceji vodu do akvarka, neresi problem rozpustenejch latek a dovolim si predpokladat ze pri odkalovani, timto zpusobem, dojde k zvyseni obsahu techto latek ve vodnim sloupci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2010 12:25 ajne Re: Sewer
Samozřejmě by to šlo vylepšit třeba plovákovým spínačem na čerpadlo atd...tohle je ale jednoduché, cenově to vyjde zvon do 100,-; čerpací hlava nová asi 200,-, nějaká nádobka, trubka, punčocha = cca 400,-Kč, když bych všechno kopil nové. Což je cca jako tamten zvon, ale toto je možná účinnější. A vlastní práce vždy potěší :)
To se nareguluje aby odpovídal přítok-odtok. Nádobka na nějaké aspoň 2-4litry, začít napuštěním cca. půlky, aby byla rezerva pro nějaké ty malé změny v průtoku. Odtok trochu vyšší, aby to nepřeteklo, a čerpadlo ta případná chvíle naprázdno nezabije. S čerpadýlky jsem experimentoval a i nějaké běhy naprázdno přežily všechny :-) Případně se dá ručně či plovákem vypnout, aby se vytvořila zase rezerva ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2010 12:19 Muž Sewer [99] Re: ajne
Lepší? No nevim, čerpadlo nemám. Ale to řešení? Chapu to tak, že samospádem odsáváš přes filtr vodu do nádobky a pak jí čerpadlem vraciš zpátky. Hm...tak to ale musíš řešit to, aby ti voda přitékala stejně rychle, jako odtékala. Jinak ti to buď přeteče nebo to bude furt prázdný a čerpadlo pojede na prázdno, což většina vodních čerpadel nesmí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2010 12:19 ajne Re: kortezhugo
Já mám taky totiž 30l, mám doma motorek Aquael 30-60l/h regulovatelný a ten zvon...Teď začínají zkoušky, takže nebude čas, ale asi se do toho pak pustím :-) Ale inspirovali jste mne tady k tomu ;-) Díky za inspiraci, a jestli se k tomu dostanu, nafotím a napíšu výsledek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2010 12:08 Muž kortezhugo [983] Re: ajne
X-) - aj to je jedno z rieseni :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2010 11:47 ajne Re: Sewer
Fotka k příspěvku Nebylo by toto lepší? Myslím, že by to dobře fungovalo a je to lepší než vzduchem.

PS. Omluva, ale nechtělo se mi to malovat na počítači ;-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.05.2010 06:43 Breaker Re: Sewer
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2010 23:41 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: kortezhugo
To je fakt u miniakvárek to asi není nic divnýho :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2010 23:38 Muž kortezhugo [983] Re: Dahak
...no ja som tiez vravel :-) - ale na male akva to berem - lebo tam fakt skvor vodu vypusti ako odkali X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2010 23:33 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Sewer
Sewer napsal: A teď už jen stačí vyměnit část vody :-)

Při odkalování odkalovacím zvonem do kýblu nebo do záchodu odkaluji a zároveň odpouštím starou vodu.Jakej má smysl nejdřív odkalit a pak zvlášť vodu odpouštět?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2010 23:32 Muž kortezhugo [983] Re: Sewer
Fotka k příspěvku "A další nevýhoda je, že zvon má tendenci se nejdřív naplnit vzduchem a pak to nahoru vystřelí všechno najednou a zeshora to vyšplouchne asi tak do výšky 10cm"

...problem je "tu" - teda ze sa zbiera vzduch vo zvone...-sklenena laboratorna rurka problem vyriesi...-tu nahrejes a zohnes ako chces a das ju bud do zvona alebo do "rurky"...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.05.2010 21:25 Muž Sewer [99] Re: Sewer
Fotka k příspěvku Tak jsem si to vyrobil a vyzkoušel :-)

Zítra to ještě zkusím bez toho zvonu dole, jen s trubkou, jako je to na tom videu ;-)

Zkušenosti - funkčnost naprosto parádní, ale je pěkně pitomý to, jak to tu vodu vrací zpět :-D , zkusím pod to dát ještě jeden kelímek, který bude vodu směřovat do další hadičky...kapalo to uplně všude. A další nevýhoda je, že zvon má tendenci se nejdřív naplnit vzduchem a pak to nahoru vystřelí všechno najednou a zeshora to vyšplouchne asi tak do výšky 10cm :-D , takže by to chtělo "štříšku".

Ale odkalovací schopnost je parádní. Můžete se podívat na fotkách, co jsem odkalil asi za 15 minut. A teď už jen stačí vyměnit část vody :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2010 21:10 Muž Lucky005 [197] Re: Sewer
Akorat nakonec zrusil ten zvon dole u dna, protoze to nemelo ten spravny tah a pri tak velke plose to nedokazalo provirit sterk. A pouzival jen trubku a v ni na konci vzduchovaci hadicku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.05.2010 19:15 Muž Sewer [99] Re: kortezhugo
Fotka k příspěvku Tak jsem zkouknul video. Vypadá to zkutečně velmi jednoduše.
Udělal jsem jednoduchý obrázek, jak to vyrobit :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.05.2010 11:05 Muž kortezhugo [983] Re: Sewer
...nieco som ti nasiel :-)
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2010 11:04 Muž Sewer [99] Re: Miras
To nevypadá špatně, ale přecijen by to i s poštovnym vyšlo přes 400,- Kč. Raději bych si zkusil to vyrobit a pak bych si to v nejhoršim případě koupil.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2010 10:32 Muž Miras [111] Re: Sewer
dělá to spousta výrobců, jeden jsem našel i zde: www.exo-eko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2010 10:20 Muž kortezhugo [983] Re: Sewer
...tak ze na male akva? X-)
...cca 20 rokov do zadu sa to dalo kupit "hotove" v akvaristike a stalo to uz neviem presne ale fakt len par korun...kto to vyrabal uz presne neviem ale 100pro to bolo CZ alebo SK
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2010 09:07 Muž Sewer [99] Re: cusbus
Má to fungovat tak, že na hadičku, která nasává vodu ode dna a druhým koncem jí vrací zpět do akvária (přefiltrovanou) napojíš hadičku od vzduchování. Proud vzduchu tedy "strhává" vodu. Funguje to pak tedy jako čerpadlo. Voda se ti do akvádia vrací i se vzduchem. Jak to ale přesně provýst nevim.

Snad nám sem někdo dá návod :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2010 08:48 Muž cusbus [37] - TetryRe: kortezhugo
Mně to úplně zbytečné nepřijde. Kdybych chtěl vyčistit bordel ze dna pořádně, musel bych vycucnout komplet všechnu vodu z akvárka a možná by ani to nestačilo, takže nějaký popis tohoto filtru by se hodil. Zatím to řeším tak, že občas při vypouštění vody směruju proud vody přes sítko z punčošky (které mám na sbírání případného povlaku z hladiny), a část vody pak vrátím do akvárka. Nějaký sofistikovanější systém by se ale hodil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2010 08:34 Muž mmulcr [86] Re: Sewer
Jako malej jsem tady ten odkalovač měl. Bylo to úplně suprový. Bohužel dnes ho nikde není vidět. Na malá akvária - super. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.05.2010 07:37 Muž Sewer [99] Re: kortezhugo
Tak jasně - vodu ve velikém akváriu odkalím tradičně. Ale mám i malá akvária a ty než bych odkalil, tak bych vycucnul všechnu vodu, proto by bylo mnohem jednodušší vodu ode dna přefiltrovat a pak teprve část vody vyměnit. Provádí se to stejným způsobem, jako když odkaluješ, ale voda se ti filtruje a vrací zpět do akvárka. A pak už jen provedeš částečnou výměnu, jak jsem již zmínil...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2010 07:29 Muž kortezhugo [983] Re: Sewer
...tak "toto" neries X-) je to absolutne zbytocna vec...
...pre to ze vodu v akva musis menit a tak si to najprv normalne odkalis...zvonom a hadicou a ziadne "kelímek od jogurtu, "punčoška", hadička a vzduchovací motorek" :-D

...teda to co je na alebo v dne - bud nechat tam alebo to vytiahnut pekne do vedra ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2010 07:17 Muž Sewer [99] – Punčoškový odkalovač - vlastní výroba
Četl jsem o punčoškových odkalovačích, které pouze přefiltrují vodu a vrací jí zpět do akvária. Taková výroba se zdá být velmi jednoduchá. Podle toho, co jsem se dočetl mi stačí obyčejný odkalovací zvon, kelímek od jogurtu, "punčoška", hadička a vzduchovací motorek.
Hledal jsem všude možně nějaký návod na výrobu, ale nic jsem nenašel. Mohl by sem někdo hodit nějaký dobrý popis výroby, popřípadě i s nějakým obrázkem?

Mnohokrát děkuji :-)

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5258x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14654