Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tuberkulóza

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Tuberkulóza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.11.2019 10:03 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Kawa
- mnohdy se u nemoci ryb dá postupovat podle symptomů a doprovodných hodnot, zkušenější chovatelé to již dokáží rozpoznávat
- jde o křivici, důvody již byly uvedeny
- pokud by se jednalo o Mycobacterium jak uvádí tazatel, chybí tam symptomy, na to se zapomíná
- zajímavé je, že tazatel zde očekával analýzu přes internet, přitom měl již objednáno léčivo
- pokud někdo potřebuje odbornou analýzu, určitě nepůjde na net, ale do některé referenční laboratoře
- považoval bych to za uzavřené ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2019 09:11 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jirka2019
Napsal jsi, že se začaly deformovat i nově přidané ryby. Kdy jsi je přidal? Kolik nových jsi přidal a kolik se jich deformuje?

Píšeš, kolik jsi do akvária investoval. Byl takový problém koupit i mražené krmivo? Stojí pár korun.

Píšeš: “u křivice páteře se vždy uvádí...”
To “vždy” ber s velkou rezervou. Nevhodnou stravou se bude páteř ryb křivit dost možná i častěji. Přestože v tom mycobakterie mohou mít buněčnou stěnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2019 08:49 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: lacewings
Tak na internetu jsem opravdu nehledal. A co se týče krmení. Mám dojem že dnešní kompletní krmiva dobrých značek jsou na jiné úrovni než před dvaceti lety.Obsahují vše včetně vitamínů.Tím nechci říct,že vločky a granule rybám stačí. A taky netvrdím, že to není jiné Mycobacterium. To nevíme.
Každý kdo tu přispěl má v něčem pravdu. A zopakují naposledy. Bez řádného vyšetření nemůže s jistotou NIKDO vědět co to přesně způsobilo. Vypsal jsem vícero možných příčin už na začátku. Se to tady točí v bludném kruhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2019 08:36 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Kawa
- co se tu probírá k Mycobacterium marinum jsou pouze výplody internetového hledání a neznalosti
- proč ne jiné Mycobacterium?
- stačí přiznat jednostranou stravu a ne zrovna odpovídající přístup chovatele ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2019 08:00 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: LiborSprysl
Do jisté míry máš pravdu.Tazatel však s jistotou neví co způsobilo onemocnění ryb. Můžeme to jen předpokládat. Pokud se prokáže, že se skutečně jedná o Mycobacterium marinum tak bych s likvidací ryb a řádnou dezinfekcí nádrže a zářízení neotálel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.11.2019 07:36 Muž LiborSprysl [9015] Re: Jirka2019
S ohledem na to, že mycobakterie jsou přítomny ve skutečnosti v určitém množství v každé nádrži, dříve či později, má samozřejmě lacewings pravdu v tom, co jste ostře zkritizoval. Podle mne došlo k jejich zmnožení nad míru únosnou. Mycobakterie jsou všude kolem nás a ve skutečnosti je nelze vyhubit, pokud ryby nebudete chovat ve sterilním prostředí. Nabídl vám jen spoustu možností, co by mohlo být příčinou, s níž se již ryby nedokázaly vyrovnat a došlo k degenerativním změnám vedoucím k úhynu. Úplně není pravda, že by jediným řešením problému byla likvidace nádrže. Silné ryby se napadení ubrání. Protože s úbytkem ryb se například třeba změní podmínky v nádrži a ten zbytek se již napadení ubrání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.11.2019 15:58 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jirka2019
To je ono. Jen vločkové krmivo. Kup mraženou artemii, mraženou patentku, mraženého bílého komára a mraženou dafnii. Střídej to.
(jdu nakrmit své rybičky mraženým - přestože už dnes skoro všechny dostaly grindal, mikry nebo oboje a xenotoky ještě banán)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2019 15:08 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jirka2019
Já to vím. Nechtěl jsem ti to napsat hned na tvrdo s tou likvidací. I když jsou to jen paví očka. Jednomu je to pak líto. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2019 15:04 Jirka2019 Re: Kawa
Díky za odpověď, Ryby budou muset na rozbor. Jednoduché stanovení není z těchto příznaků jasné. Ale u křivice páteře se vždy uvádí Mycobakterium piscium nebo Mycobacterium marinum. Jako léčba se doporučuje chov zlikvidovat a vše důsledně desinfikovat chlormanem sodným :) . Do akvária a ryb včetně řízení padlo cca 15kkc. Pokud budu muset zlikvidovat už další ryby kupovat nebudu. Od přítelkyně jsem dostal úkol o ryby se postarat. Přišlo na řadu nové akvárium 110l, vnější filtr vzduchování, ovládání vzduchování filtru osvětlení přes Wifi Sonof atdd. A ta spousta času.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2019 14:55 Jirka2019 Re: JirkaŠčobák
Děkuji za odpověď. Ryby krmím Sera holiday „tablety“ a JBL NovoGuppy „vločky“. V objednávce byly ještě dva sáčky zdarma, název už ale nevím. Jinak nic dalšího nedostávají.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   13.11.2019 01:51 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jirka2019
Takto silně deformované ryby jsem ještě neviděl.
Může se to prý stát jako důsledek jednostranného krmení sušenou potravou.
Mě “zlomení” za x let nastalo u gupek asi 2x, ale ve školním akváriu mých dětí, kde byly gupky krmeny jen vločkami, jsem najednou viděl zlomených samic asi pět. Takže věřím, že jeden ze základních spouštěčů je nediverzifikovaná vločková strava.

Edit: Krmím živým grindalem, živými mikrami, několika druhy mraženého, jemnou spirulinou, několika druhy sušeného. Co žraly rybky na fotkách?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   13.11.2019 00:10 Muž Tojsouvěci [3591] - Kytky s čudlamaRe: Jirka2019
Křivice bývá důsledek nevhodné stravy a prostředí.Jak uvedl Lacewings,původcem je vyčerpání zdrojů k růstu a regeneraci organismu,s tím si přirozená imunita neporadí.Možná by stačil vitamín D a zdroj potravy s vápníkem a fosforem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.11.2019 23:01 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jirka2019
Nemoc se projevuje obvykle hubnutím, propadlým břichem, vyklenutým hřbetem,exophthalmem.Spolehlivě toto onemocnění pozná jen zkušený bakteriolog. Dále se projevuje vyhublostí a zchatralostí ryb.
Edit: Zkřiveniny páteře. Vrozené vady, degenerativní změny. Dále Camallanus. Sporoza Pleistphora, Mycobacterium. Ichtyosporodium. Z toho plyne že to nemusí být Tuberkulóza.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   12.11.2019 21:58 Jirka2019 Re: lacewings
V odpovědi si vlastně přímo odporuje. Oslabená imunita v důsledku znamená že je ryba napadena patogenem ať virovým bakteriálním nebo parazitem. Vaše analýza smich je nic neříkající všeobecná odpovět. Spíš jsem čekal odpověď fundovaného odborníka marně. Poradím si samozřejmě sám, tázat se zde bylo zbytečné. Za překlep se omlouvám, holt se někdy přihodí. Chápu že záměna y za i se text stává nesrozumitelným :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   12.11.2019 01:33 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jirka2019
- o "mycobakterium" se nejedná
- jde o důsledek oslabené imunity ryb v důsledku vyčerpaní, nedostatecnou vyváženosti stravy, únava z časté reprodukce u samic, vlivem použitých léčiv, prostředím akvária, stres
- aplikaci streptomycinu ryby ještě více oslabite
-,, Díky za zkušenosti a typy,, zde nevím jak to myslíte, typy & tipy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2019 22:52 Jirka2019 – Živorodky tuberkulóza "mycobakterium"
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Začaly se deformovat i nově přidané ryby. Některé jsou zkroucené podél osy až do vrtule. Používám vnější filtr 3.p s UV lampou 9W. Vodu čistím, občas pře léčím a stejně zbytečně. Je to pravděpodobně z krmení. Objednal jsem 20g streptomycinu tak snad pomůže. Neví někdo kam poslat nemocné ryby na rozbor, je to přenosné i na člověka. Díky za zkušenosti a typy.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.09.2015 16:59 R Muž romant [27987] Re: Marylin
Jinak to dno je eklhaft a bude to tam hnít, tedy jak zbytky potravy, tak výkaly a při té pidi výměně vody je to vošajtlich, takhle provozovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.09.2015 16:52 Muž LiborSprysl [9015] Re: Marylin
No já nevím jak krmíte, ale dobře krmené ryby produkují uváděné rozměry celkem běžně... smich ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2015 09:16 Žena Marylin [1] - AmerikaRe: LiborSprysl
Ale no tak zase nepřehánějme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2015 16:21 Muž LiborSprysl [9015] Re: Marylin
Teprve teď jsem se podíval na prezentaci... Marjápano to je braboračka velkých ryb do tak malé nádrže... coze no ... to teda půlka týdně stačovat nebude. Nestudoval jsem objem filtrace, ale tohle je na denní výměnu a docela zásadní. Představím-li si ta hovna půl cenťáku v průměru, tři na délku, no potěš prso....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2015 12:16 Žena Marylin [1] - AmerikaRe: LiborSprysl
Díky za názory. S tím, že tohle soužití ameriky a afriky není ideální, souhlasím - teď už stoprocentně. Plánovala jsem ještě jedno akvárko zvlášť pro tlamovce, tohle mělo být přechodně - tlamovce jsem dostala neplánovaně. Ale nějak se to zbrzdilo a teď už tam pomalu nebude koho dát :(
No vzhledem k tomu, že už to trvá tak dlouho a ostatní ryby žádné projevy nemají, budu teda doufat, že to tubera není, a dezinfekce akva nebude potřeba...
Jinak vodu teď měním obden, do budoucna teda budu měnit 1x týdně půlku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2015 05:29 Muž LiborSprysl [9015] Re: garggi
Protože se jedná o velké cichlidy a jejich nároky na vodu, tak bych zase tak neběsnil s tuberkulozou. Přítomnost mykobakterií v našich akváriích je. To je prostě fakt, který se nedá okecat. Jsou přítomny všude kolem nás. Zdůrazňuji v š u d e, v ž d y a za všech okolností. A je jen na dostatečné hygieně, jak se dá zabránit jejich nepatřičnému zmnožení, kdy ryby (další zvířata a lidé) přestanou soužití s nimi zlvádat. Takže jen tudy vede cesta...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2015 22:51 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: Marylin
I když ti plavou krásné kusy v akva, tak za mě ta sestava není moc vhodně k sobě zvolená. Jsou to vše velké cichl., ale co se týká nároků na vodu, tak hodně odlišné.
Pokud je akva stále stejné(HF listopad 14), tak ta spousta kořenů podle mě dost ovlivňuje hodnoty ph směrem dolů a jak víme malawské cichl. to moc rády nemají.
Podle mě se to potkalo vše na jednou a taky to má takový dopad.
Malawské cich. můžou být oslabené a následně i nějak napadlé(parazity, nebo i rybami a následně oslabeny).
Pokud ta vodo-výměna probíhá stejně, jak máš v prezentaci popsáno, tak za mě je to dost málo vzhledem k velikosti ryb objemu nádrž. a krmením(za mě: při tvé osádce a objemu minimálně 1/2 obsahu týdně - spíše 2/3).
Pokud se jedná skutečně o Tuberkulózu to nevím, ale pokud ano, tak co se týká osádky, tak tu nezachráníš celou stejně, jak vše co je v akváriu.
Známí mi povídal, když to chytl(Tuberkulózu) ve své pěstírně, tak musel vše zlikvidovat, jen nádrže vydrhnul savem a vše založil nanovo(cca 100 akva o objemu 30 000l)
Třeba někdo přijde s něčím jiným(novým) a přeji, ať vše dopadne co nejlépe pro tvé mazlíčky a Tubera je obejde obloukem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2015 10:52 Žena Marylin [1] - Amerika – Co s akvárkem?
Zdravím,

již delší dobu pozoruju, že jeden můj tlamovec (Nimbochromis venustus) není úplně v pohodě. Začalo to už před několika měsíci - nejdřív bílé výkaly, občas zákal na oku, vyboulené oko, chvíli nežral, občas nějaká menší krvavá ranka. Vždy jsem to zažehnala buď malachitovou zelení, solí, nebo v nejhorším entizolem, a byl třeba na měsíc-dva klid. Ovšem postupně ztratil barvu, má trochu zkřivenou tlamku, a jamky na hlavě. Před 5 dny jsem ho ale našla v příšernym stavu - obě oči vyboulené, s krvavými podlitinami, od té doby nežere, a na "tváři" se mu objevili malé vřídky. Sice jsem okamžitě nasadila entizol, oči trochu splaskly a zmizela krev, ale pořád vypadá hrozně a hlavně vůbec nežere. Napadla mě tuberkulóza, ale křivou páteř nemá, zježené šupiny taky ne, ploutve ok - jen ty postranní trošíčku roztřepené, a plave normálně. Nemůže to být spíš slabá imunita, a proto ho neustále napadají nějací paraziti?
Další, kdo už dlouho nevypadá úplně zdravě je Livingston, taky je trošku pobledlejší, má jamku na hlavě a bílé výkaly - ale žere a chová se normálně. Jinak všichni na pohled zdraví, žraví, krásně vybarvení - žádné jiné rybě nikdy nic nebylo, jen tihle dva.
Každopádně, Venustusovi už asi není pomoci, takže nezbyde než ho utratit, aby se netrápil.. Ale řeším, co teď s akvárkem, a jestli utratit i Livingstona? Mám kompletně vyměnit vodu a vše dezinfikovat, nebo nechat tak a jen pokračovat v běžné údržbě?Případně co s filtrem?
Díky za odpovědi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2015 04:10 Muž LiborSprysl [9015] Re: havelto
havelto napsal: Ještě by mě zajímalo, když akvárium čistím, tak si mám umýt ruce, ale například při odkalování nasávám vodu do odkalovače, takže vlastně dochází ke styku s akva. vodou. Jak byste v tomto případě postupovali? Já to špatně napsala, také jsem myslela až po. Jen mě to zajímalo, že s tou vodou přicházím do styku téměř denně v případě rukou a jednou týdně při odkalování při nasávání vody.
A to si představte zjevně k vašemu překvapení, že jsou lidé, kteří si myjí ruce dokonce i několikrát denně a nijak jim to neškodí. Tak moc nevím nad čím špekulujete... ;-) smich ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 19:32 Muž havelto [0] Re: romant
Já to špatně napsala, také jsem myslela až po. Jen mě to zajímalo, že s tou vodou přicházím do styku téměř denně v případě rukou a jednou týdně při odkalování při nasávání vody. Uvidíme, neonka je už z akva pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 19:29 R Muž romant [27987] Re: havelto
Já, pokud nemám ruce třeba od oleje, nebo třeba čistících prostředků si ruce nemeju, až po akci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 19:23 Muž havelto [0] Re: romant
Dobře prozatím ji utratím a uvidíme dál. Ještě by mě zajímalo, když akvárium čistím, tak si mám umýt ruce, ale například při odkalování nasávám vodu do odkalovače, takže vlastně dochází ke styku s akva. vodou. Jak byste v tomto případě postupovali?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 19:18 R Muž romant [27987] Re: havelto
V první fázi bych seproval, tedy já bych vlastně rovnou poslal na druhej břeh a sledoval ostatní osádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 19:16 Žena Turbínka [2558] Re: havelto
Utratit, jsou-li zježené šupiny, není tak nějak už co řešit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 19:13 Muž havelto [0] – podezření
Dobrý večer, chtěla bych Vás požádat o radu. Dnes jsem si všimla, že jedna z neonek červených má rozpadlé ocasní,řitní a bříšní ploutvičky. U ocasu má na jedné straně naježené šupiny. Na ocase mi připadá, že na přechodu ocasu a těla je bledší. Na druhé straně těla za břišní ploutví se mi zdá, že má vybledlý flíček. Při krmení potravu přijímala jako obvykle. Na konci února jsme úspěšně a beze ztrát léčili krupičku. Zhruba v polovině března nám přibyla dánia perlová. A změnili jsme hnojivo z pmdd na ferox. Toť jsou změny, které proběhly. Jinak vše probíhá normálně. Po pročtění vlákna pořád nejsem moudrá. Mohlo by jít o BRP, tuberkulozu nebo vodnatelnost? Za jak dlouho by se mohly objevit další příznaky, případně máme rybu utratit, počkat, dovézt na rozbor, separovat, léčit? Děkuji za cenné rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2014 19:23 Žena tesaja [5] - Asie – asi je u mě taky
Zdravím, dle toho, co jsem si přečetla všechny články k této diskusi, si stále více myslím, že i u mě se TBC vyskytla. Nejsem zas žádný blázen a radši jsem chvíli pátrala. U mě to začalo tím, že se mi nafoukla jedna razborka-vodnatelnost, to se dalo poznat, tak jsem ji hned utratila. Už ten den, se mi nezdál sameček čichavce medového. Tmavnul, chvíli plaval, pak jakoby stuhnul, a klesal ke dnu. Pak zas vyplaval. No druhý den, se už skoro ani nehýbal. Ležel na dně-tak šel taky pryč. Za dva dny na to, i samička začala být apatická, a nevypadala dobře. Inu, a dnes jsem to uzavřela kardinálkou. Ta už od včera se drží stranou, a začala vybledávat u ocásku. Popravdě, kroucení páteře sem si nevšimla. Snad už to byla na nějakou dobu poslední ryba. Léčivo nevím, zda má nějaký smysl. Teplotu mám zatím stále na 29°C, pro jistotu, a přidávám sůl. Čichavci modrý zatím drží. Úspěšně se pri dietě naučili jíst krevetky, které se mi akorát začali tak pěkně množit rozzureny . Pokud mátě nějaké zkušenosti se zachováním nádrže i s touto nemocí-tedy jak dlouho ryby vydrží, budu ráda :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2013 13:21 Muž bikerek [9] – TBC
Tak Vás po pauze zdravím.
Od Posledního příspěvku jsem poslal ryby na rozbor, načetl nějaké informace nejen tady na webu, ale také jsem si tedy sehnal Rudolfem výše zmiňovanou knihu od Stanislava Franka Sladkovodní akvaristika, a zjišťoval co se dá. Snad jsem aspoň o málo chytřejší :-). Každopádně mi včera dorazil protokol o patologickém vyšetření ryb, kdy jsem zjistil že obě ryby Dania perlové jsou pozitivní na TBC, takže mám aspoň jasno.. Všechny ryby co jen trošku vykazovaly začínající příznaky jako ostatní co uhynuly, jsem už utratil. Zůstalo cca 10-15 ks zatím zdravých jedinců, silných, krásně vybarvených, kteří žerou a chovají se normálně. ( tomu říkám malinkatá , skoro přirozená selekce ) U jiných ryb se zatím problémy ani příznaky neprojevily. Zvýšil jsem frekvenci výměny vody 1x týdně 1/2 akva s důkladným odkalením a mezi výměnami ještě vždy vyměním 30 -40l. Zatím celé akva nechávám a budu pozorovat jestli se projeví nějaké další problémy, což doufám že né... Z lehké paniky přenosu TBC na člověka se myjí i po tom co se pohledem na akva pouzen kochám :-) ! V protokolu ještě uvádí nález Aeromonas Hydrophila a citobacter braakii, ale podle literatury, googlu i SVÚ Olomouc jsou to běžně se ve vodě nebo rybách vyskytující bakterie a jelikož nemám kromě danii žádné jiné pozorovatelné problémy tak zatím také neřeším, jedině bych zkusil nějakou prevenci co jsem načetl (v podobě AQUAR Terap AB, nebo Entizol, či něco od sery které jsou kladně hodnoceny) nejsem si ale jistý nutností.. Jen pro zajímavost mne zaskočila cena rozboru, kdy aletka uváděla cca 600 za ks ryb, tak já dostal fakturu za 2 ryby ve výši 772,- Kč coze ,ale dnes není nic zadarmo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 00:44 Muž bikerek [9] Re: rudolf
Díky za objasnění, opravdu přínosný a důkladný příspěvek, kterého si opravdu vážím. Snažil jsem se po tom co mě nahlodala baletka najít o tubeře víc infa, ale momentálně mi to čas a povinnosti neumožňuji, podaří se mi na net dostat až večer kdy si urvu chvíli času, sotva něco najít a přečíst tady na fóru.. Toto vlákno je o tubeře, pak jsem pročetl vlákno co je to za nemoc, Beta nemoc a nějaké delší, ale o moc chytřejší jsem nebyl. Bohužel ani historickou literaturu nevlastníma a kdybych ji chtěl ani nevím kterou, ale to je samozřejmě můj osobní problém a neschopnost.
Jen teď váhám, zda po tom co píšeš, že je to běžně se vyskytující nemoc a je jen otázkou, nějakého startovacího faktoru zda nemoc propukne nebo ne, jestli má smysl to posílat na rozbor. Ale asi ano, jen pro utvrzení, ty 200 stovky mně nezrujnujou. Hned zítra, ty chcípáčky kteří tedy nejsou v kondici šetrně uspím a pokud se objeví noví tak nápodobně.. Ostatní nechám jelikož vypadají zdravě a i když měním už víc než 1/2 vody z akva každý týden, zvýším to a v průběhu týdne vždy ještě vyměním 3-4 kyble vody (40l), tím nic nezkazím. Ano mám hodně ryb, ale když se to projevilo tak jich tam tolik nebylo jen ty dania, tetry konžské, ancitrusci, parmička červenoploutvá a tetry červenousté. Tetry šly, ale do druhého akva po otravě CO2 a tak tam zbylo jen 50 galaxek, parmička... Když tu tuberu rozjede oslabení imunity, nebo jsem někde načetl že i stres ryb, tak když nad tím tak přemýšlím, je možné, že vím čím se mi to rozjelo. Bohužel v té době mi docházelo co2 a ventil do akva propustil mnohém větší množství co2, když jsem přišel z práce některým rybám už nebylo pomoci a všechny ostatní jsem přelovil do druhé nádrže... Od té doby se mi začaly na daniích projevovat ty příznaky hubnutí a úhynu. To by sedělo na ten stres a také oslabení ryb :-( .. Akva tedy zatím i když se mi potvrdí ta tubera rušit nebudu z důvodu dobré kondice většiny ryb, mám ale pořešit nějakou tu léčbu? Když to mají ryby běžně v sobě, pomůžu si? No a co se hygieny týče tak ta je běžná a snad samozřejmá u každého, nebo aspoň většiny a to ani ne z důvodu tubery o které jsem ještě před několika dny ani nevěděl, ale v akva dochází k různým hnilobným procesům, přidáváni hnojiv je dost dobrý důvod hygieny. Každopádně ještě jednou moc díky a to všem, kteří přispěli do této diskuse... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 06:38 Martin71 Re: rudolf
Za 90% procent problémů může hned na začátku už sám akvarista. Stará pravda ale je to marný, je to marný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.03.2013 05:51 Muž LiborSprysl [9015] Re: rudolf
potlesk potlesk potlesk Jako vždy skvěle a komplexně...Já to taky doma furt říkám, když se nechce do roboty....měnit vodu, měnit vodu a zase měnit vodu...protože nádrže jsou převážně našlapané....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 29   24.03.2013 00:53 Muž rudolf [4681] – Bez zbytečné hysterie
Rád bych kvůli dalším začátečníkům, kteří se začtou do tohoto vlákna, trochu zklidnil hysterii okolo rybí tuberkulózy, která se tu díky dvěma jiným začátečníkům rozpoutala. A nemusela by, kdyby začátečníci četli a kdyby to, co si přečtou, také v praxi používali a dodržovali. Protože není pravda, že by rybí tuberkulóza byla spojena s něčím, co se běžně nedočtete.
1. Rybí tuberkulóza není žádnou novinkou. Poprvé byla zaznamenána zřejmě v roce 1897 a celé 20. století se s ní veterinární medicína kontinuálně setkává, studuje ji, hledá prostředky, jak ji léčit. Původce, bakterie rodu Mycobacterium (nechme stranou, zda se u ryb vyskytuje jen jeden druh nebo několik, zda se ten jeden jmenuje M. piscium nebo M. marinum atd.), je grampozitivní acidorezistentní nepohyblivá tyčinka. Už na konci 40. let byl publikován výsledek výzkumu, který prokázal výskyt acidorezistentních tyčinek (právě acidorezistence je typickým znakem mykobakterií) u 80 % vyšetřovaných ozdobných (tj. akvarijních) ryb (a nebyl to úplně malý vzorek – 288 ryb). Jinými slovy: 80 % akvarijních ryb v době, která neznala importy z asijských pěstíren promořených kdečím, v sobě obsahovalo mykobakterie. A abychom si rozuměli – to nebylo vyšetření nemocných ryb, nýbrž bakteriologický rozbor ryb zdravých. Poté se dokonce začaly objevovat údaje o rozdílné dispozici různých čeledí k tuberkulóze – jako nejcitlivější vycházeli čichavci + další labyrintky a tetry, za nimi pak s postupně klesající vnímavostí duhovky, halančíci, kaprovití, živorodky, cichlidy a okounci. Pravda, kromě sumců moc akvarijních ryb na tuberkulózu nenáchylných nezbývá…
2. Dovolím si citát: „Ichthyopathologové se v poslední době shodují v tom, že rybí tuberkulóza je v akvarijních chovech mimořádně častá. Velmi ji podporují špatné životní podmínky ryb, nádrže přesazené rybami, stará voda přesycená odpadními dusíkatými látkami a jednostranná výživa.“ A nyní objev Ameriky pro nečtoucí začátečníky. Citát je z knihy Stanislava Franka Akvaristika, která vyšla v roce 1984 a dnes je skoro v každém antikvariátu bratru za 50 Kč, o knihovnách nemluvě. A podruhé vyšel téměř identický text pod názvem Sladkovodní akvaristika v roce 2000 (pasáž o tuberkulóze je tam stejná).
3. V bodě 2. je řečeno prakticky vše. Po lopatě: Mykobakterie v rybách jsou, byla by náhoda, kdyby zrovna v těch vašich nebyly. Mykobakterióza propukne v okamžiku, kdy přirozená imunita ryby zeslábne pod určitou kritickou mez. (To ostatně platí pro všechna virová, bakteriální, prvoková nebo plísňová onemocnění.) Příčiny tohoto zeslábnutí viz výše a také v jiných vláknech – řeší se to tady pořád dokola.
4. Komu není rady, tomu není pomoci. To, že se nemá kupovat žádná ryba z akvária, kde plavou nějaké ryby nemocné nebo nepřirozeně vypadající, se píše snad v každé začátečnické příručce, dokonce i v těch v současnosti vydávaných německé provenience, kde je množství informací jinak nepříliš velké. Baletka si podle „všeobecné rady“ (co to, proboha, je? – ne, já o tom nechci diskutovat, to je řečnická otázka) koupí ryby z nádrže s nemocnými. Kolik ryb se může dát do určité nádrže, to je taky běžně dostupná informace. Bikerek má ale rád, „když to tam žije“. Tak proč se o tom pořád bavit dokola?
5. Rybí mykobakterie jsou přenosné na člověka, naštěstí k přenosu nedochází příliš často, spíše vzácně, což ale neznamená, že by bylo zdravé podceňovat prevenci – po práci v akváriu se ruce myjí, v kompletním rozsahu ponoření do vody, třeba až po rameno, používá se mýdlo a teplá voda. Člověk mívá pod pojmem tuberkulóza zafixovaného souchotináře vykašlávajícího krev – rybí mykobakterióza se u člověka projevuje jinak, kožními změnami. Při neodůvodněném začervenání kůže, objevu vřídku apod. v oblastech nořených do akvária vyhledat včas dermatologa a ihned ho informovat o tom, že jde o místo namáčené v akváriu.
6. Ryby s viditelnými příznaky okamžitě odlovit a utratit. Zlepšit podmínky v nádrži a podmínky péče o ryby vůbec. Léčba antibiotiky závisí na stupni nákazy. Pokud už to má velká většina, tak u těch zbylých asi ano + totální předělání akvária s jeho dezinfekcí (rostliny zlikvidovat, substrát zlikvidovat, techniku dezinfikovat stejně jako akvárium). Pokud odchází postupně jedna ryba v řádu týdnů nebo měsíců (což je taky docela běžný průběh) a ostatní jsou bez příznaků, je to spíš zbytečné. V takovém případě stačí zlepšená péče a okamžité odstranění jedince s prvními příznaky. Svého času byl na mykobakterie účinný také Kanamycin, ale netuším, zda se ještě vyrábí a jak se proměnila citlivost mykobakterií.
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 00:30 Žena baletka [624] Re: bikerek
Nevím přesně, jestli jsem tehdy napsala, že se to nepotvrdilo. Spíše jsem se tehdy vykašlala na poslání ryb na rozbor, protože mi všichni na fórech radili podobně jako Tobě: vývojová vada, nevhodné prostředí, deformace z chovu atd. Až teď, po těch několika měsících, jsem poslala ryby na rozbor, protože se mi to prostě nezdálo. A bylo to tam. Takže já tehdy nic nevyloučila. Prostě jsem doufala, že to nic vážného není. Ta nemoc tam už byla od začátku. Rozbor jim trval pár dní. Poslala jsem to tam v úterý ráno a někdy v pondělí, myslím, jsem dostala výsledky. Poštou, se složenkou, kterou zaplatím to vyšetření. Držím Ti palce, aby se to u Tebe nepotvrdilo, ale vidím to černě. Ta fotka, kterou jsi tady zveřejnil, je dost jasná...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 22:27 Muž bikerek [9] Re: baletka
Nezlob se na mne za hloupý dotaz, ale jak hledám různé info tak jsem narazil na tvůj příspěvek v jiném vlákně rybicky.net/forum/1615-danio--chov… , kde uvádíš, že máš podezření na tuberu, ale že se to nepotvrdilo a teď o 3 měsíce později už ji máš 100%!! Jak jsi to tehdy vyloučila? zajímá mne jestli už jsi ji měla nebo ji chytla později!! Ale už tám popisuješ příznaky jako mám já a které nakonec u tebe potvrdili tuberu. Já už jsem volal na veterinu a v pondělí ráno do 8 tam mám donest vzorek a ješte ten den to jede do olomouce, tak jsem hodně nervózní. Jak ti to pak dali vědět? Volali ti, nebo ty jim, dopis jak dlouho to trvalo? díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 14:47 Muž LiborSprysl [9015] Re: baletka
A už se obloukem dostáváme k tomu, co jsem napsal v začátku naší debaty... smich není v ČR mnoho veterinářů, kteří by uměli akvaristiku...proto vím, proč jsem měl tolik pochybností, které vám tak nevoněly... ;-) ...a koneckonců stále jsem se jich, i přes titul toho vaše diagnostika, nezbavil....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 11:15 Žena baletka [624] Re: LiborSprysl
Super, děkuji. Něco podobného mi radili z té Olomouce, ovšem já si nezapamatovala to dávkování. Vyzkouším to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 06:16 Muž LiborSprysl [9015] Re: baletka
baletka napsala: Jak píše pan LiborSprysl, léčba existuje, ale pouze u ryb, které ještě nevykazují příznaky a není stoprocentní. Já bych se o ni ovšem pokusila. Streptomycin, myslím, že Chloramin také.. ale budu se ještě ptát těch výzkumníků z veter. ústavu. Mezitím by se s námi mohl LiborSprysl podělit o informace o dávkování, což?? ....Nepochybujte tolik o inteligenci blondýnek...nepochybuji, o některých si ale pravda myslím, že když je na co koukat, tak se za to musí platit...(Blbý je, že na vás nevidím a přece platím, i když nevím jestli to stojí za to...:-) ) www.facebook.com/…
Jak jsem již konstatoval,jaksi jsem neměl ještě tu čest se tuberou zabývat mimo sledování skvělého výkonu Martina Dejdara v Učiteli tance, a tak použiji jeden
z v e ř e j n ě přístupných údajů, které si i blondýnka může nalézt sama...autorem je kolega Růžička z Dajany a ty údaje a způsob psaní mi připadají jako prakticky prověřené a tudíž věrohodné...
Můžeme pouze při podezření oddělit nemocné ryby, ty usmrtit a ostatní, viditelně zdravé ryby, které přišly s nemocnými do styku oddělit, izolovat do karanténní nádrže a aplikovat léčebné streptomycinové koupele v koncentraci 100 - 150 mg na 1l vody po dobu tří dnů. V počátečních stádiích rybí tuberkulózy lze propuknutí infekce dokonce zastavit, ale zde je nutné aplikovat až 300mg streptomycinu na 1l vody. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 23:54 Žena baletka [624] Re: bikerek
Přesně takové paniky jsem se obávala, proto jsem poslala soukromou zprávu... Zatím nešil, jestli mohu doporučit a počkej na ten rozbor. Co bych doporučila, je velmi rychlá izolace ryb, které už vykazují nějaké příznaky (v tom se asi shodneme všichni nebo ne??) Já taky řeším, jestli pošlu do háje celé 480l akvo... Přijedou mi tu ještě nějací týpci odebrat vzorek vody a detritu, takže počkám i na tento rozbor. Mé cichlidky, pancéřníčci i SAE vypadají naprosto zdravě, krásně vybarvené, žravé, všechno v cajku.. taky by mi bylo líto je vraždit. Kdyby mi ovšem řekli, že je to akva prolezlé mykobkteriem, asi si dám tu práci, ryby přeléčím v separé nádrži a celé akvárko založím znova. Není mi z té představy dobře, ale šla bych do toho. Jak píše pan LiborSprysl, léčba existuje, ale pouze u ryb, které ještě nevykazují příznaky a není stoprocentní. Já bych se o ni ovšem pokusila. Streptomycin, myslím, že Chloramin také.. ale budu se ještě ptát těch výzkumníků z veter. ústavu. Dám pak vědět. Mezitím by se s námi mohl LiborSprysl podělit o informace o dávkování, což?? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   22.03.2013 23:47 Žena baletka [624] Re: LiborSprysl
Vy nějak moc předpokládáte, ovšem už poněkolikáté mylně :-D Ryby byly určitě zcela čerstvé. Poslány živé. Doručeny živé. Usmrceny těsně před pitvou. Nepochybujte tolik o inteligenci blondýnek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 21:57 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
No to je celkem jediná možnost, jak s těmi bakteriemi jakžtakž zatočit v případě nikoliv dramatického promoření chovu...ale jak jsem přiznal....to mám pouze nastudované, já jsem se fakt s tuberou ještě nepotkal a to už nějaký ten pátek ryby dělám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 21:42 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Přiznávám, že já asi jedu ještě po rezavějších kolejích než Ty, neb s tím nemám pražádnou zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 21:37 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
A pak je tu ještě ten mnou zmíněný Streptomycin... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   22.03.2013 19:43 R Muž romant [27987] Re: bikerek
Na Tvůj delší příspěvek, zkusím krátkou odpověď. Pošli na rozbor, separuj postižený rybky a nedělej ukvapený závěry. Do doby výsledků rozboru bych postupoval standardní péčí o akvo, můžeš častěji měnit vodu, přidat rašelinovej výluh apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 19:34 Muž bikerek [9] – svoji troškou do mlejna
Zdravím Vás, bohužel i já řeším podobný problém jako baletka čímž bych ji rád poděkoval za zprávu, kterou mi poslala. Jelikož i mé danie galaxy vykazují podobné příznaky jako od baletky, tak v příštím týdnu také zašlu, asi tedy jen jednu rybku na rozbor ať mám jistotu, protože ve vláknu rybicky.net/forum/10996-danio--nemoc… jsem zatím bohužel moc nepochodil. Jen pokud mám tuberu ještě nevím co dál? mám ryb hodně a bohužel jsem před nedávnem donesl hejno neonek červených takže se chci zeptat na pár otázek, tedy pokud budu mít tuberu. Jsou ztracené všechny ryby, protože v akva mají opravdu problém jen zmíněné dania galaxy, všechny ostatní jsou zdravé, vybarvené, žerou a plavou tak jak mají. Jelikož to zhoršování zdravotního stavu bylo postupné a ze začátku jen u některých jedinců (třeba jeden a pak dlouho nic, za nějakou dobu začal chudnout další kus , následovala deformace a po nějaké době úhyn) teď vykazují příznaky několik rybek v hejnu, ale už delší dobu cca 2 měsíce a nic neuhynulo. Počkat na rozbor, nebo je všechny utratit ( cca 40 - 50 ryb, které bohužel vůbec nebyly levné) a co ty ostatní? Co akva, dekorace, rostliny, krevety a také šneci, nemluvím o L sumcích? Pokud už tam tubera je tak asi nemá smysl vše likvidovat, to už můžu nechat jet pokud to půjde, nic nikomu nedávám, neprodávám takže teoreticky nešířím. Teď je otázka, co se mého zdraví týče, jelikož dle článku který jste tady uvedli je tubera přenositelná na člověka tak nevím co teď, strkat tam ruce, nebo ne? Čistit, upravovat a podobně ( chytnu/nechytnu , toť otázka!) Božééééééééé !! Začínám asi lehce panikařit a být bezmocný, což je stav, který nemám vůbec rád! ( Když to jen laicky shrnu co se týče finanční stránky tak to bude opravdu dobrý masakr - 50 ks danio cca 1300,- , 4ks L sumců 600,- , 100ks neon červených 1000,- 5 ks ramirezka 350,- no a pár panceřníku 500,- parmy černopruhé 300,- , krevetky japonicy 300,- a těch nádherných rostlin za minimálně 1000,- ani nemluvím chce se mi brečet!! celkem asi 5500,-, ale spíš ještě víc , no drahá polovička bude mít nesmírnou radost :-) !! Než někdo dostane příležitost k reakci, tak ano vím je to lehce :-) přerybněné na 220 l ale já miluji když to tam žije :-)( a pak pravidelná údržba, dostatečně výkonný filtr a hodně rostlin zatím nedaly znát žádné problémy, pravidelně měřím vodu a NO3 mám spíš nízké podle testu SERA 0 až max 10 je to úplně čiré, i když doporučují pro rostliny +- 30 a řasy se také nevyskytují, ph cca 7 - 7,2 začínám na doporučení chovatele od kterého jsem bral ryby snižovat při každé výměně vody 5 ml Hcl na cca 6,5) no a za druhé vím že by to člověk neměl přepočítávat na prachy, ale to nejde když je máte vylít do hajz.. !! Omlouvám za moooc dlouhý vstup :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 15:59 Muž LiborSprysl [9015] Re: baletka
Výrazně s vámi souhlasím...jen tedy ještě dodám, že rybí tubera, kterou nesou bakterie se dá diagnostikovat až po kultivaci...Tím, že ryba k pitvě asi určitě nebyla právě nejčerstvější, je téměř jisté, že se s rozkládajícího těla dá diagnostikovat ledacos. Mimochodem...přetopené akvárium...jaká je jistota, že by se choroba rozvinula? Pravda je, že ta naše besídka je poučná...ryby v marketech nakupovat pouze čerstvé a v případě začátečníků nejlépe "pod dohledem". ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3 4

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 4943x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14532?od=51