Kámen z moře
Jeden kousek kamene ve Tvém objemu nebude nic znamenat, daleko horší by bylo, kdyby šumělo dno, to už by nějaký řešení vyžadovalo.
tam bych vápenec nedávala
no mám tam betty, čichavce, cichlidky, neonky, pancerníky, ancistruse, mečovky, gupky
jestli šumí v octu, tak je to vápenec a to se odstranit nedá
záleží jakou máš v akva vodu (kytky, živočichy) a jestli by ti její ovlivnění vápencem vadilo nebo ne
prosím vás chcel by sem sa opítat mám kusek kamene z more nejspíš a šumí nedá se ta šumivost nejak odstranit ? :( je velice krásny :( dekuju moc za rady
Starší reakce
Před pár lety jsem si z CHorvatska dovezl auto plné takových (jen o dost větších a děravějších) šutrů. V nádrži s tlamovci jsou pátým rokem a vše úplně bez problémů. Na kamenech byl místy mech - ten se dá spálit savem a odrbat. Teď jsou kameny svrchu porostlé řasou a z bočních stran a v dutinách je světlý, ale ne tak bílý jako ze začátku. K tomu filtrační písek z Mountfieldu ....... a ryby jsou spokojené
O rostliny jsem se pokoušel, ale když mi sežraly i Anubisy, tak jsem rezignoval a jsou bez kytek ....
Ono ked ide o vapenec a rastliny tak Vallisnerie su na "toto" dobre - tie lepsie rastu pri vyssom pH a "tvredj" vode...
Již několik let vozím z Chorvatska kameny ne z moře,ale z pevniny.
Díky nim nemám s tlamovci žádný problémy,protože mám želivku a sní jsou problémy
s pH.Ty kameny bývají šedivý, po nějaké době, jsou bělounký jak se vápenec pomalu uvolňuje.
Několikrát jsem vodu měřil a to ,že by kameny změnily vodu tak extrémě, jsem nikdy nepozoroval.Proto nevím proč by se nemohly dát i k jiným rybám.A Berounsku je tak tvrdá voda,že podle strašáků některých odborníků by chovatelé vůbec jihoamerické rybky nemohli chovat.Ale k jakým jiným rybám by se hodily ke skalárům určitě ne a k tetrám, těm sluší pěknej kořen a ne šutr.
Šumění řešit nemusíte, protože to je určitě vápenec. (takže jako kdyby to šumělo...)
A jak to má moc šumět? Okem to má být vidět?
Pokud budou šumět tak to žádným způsobem nelze odstranit. Buď je do nádrže nedávej, nebo se musíš smířit s vyšším pH a alkalitou.
Takže když budou šumět, tak je mam vyvařit? V čem?
Tak obsahují vápenec a budou zvedat pH.
Pokud tam budou tlamovci tak to takový problém není. Záleží na vstupní vodě. Vápenec by dělal potíže v nádrži s rybami z měkkých a kyselých vod a nedělá dobře věšině rostlin.
A když budou šumět?
Ozkoušej je octem, jestli nešumí, pokud ne, není se čeho bát. Snad jedině toho, že neopatrnou manipulací rozbiješ akva
0 19.09.2010 16:48 ZdenekJH – Kameny z Jadranu
Ahoj.
Dnes mi matka dovozla kameny z moře. Co udělat, abych mohl vše použít do akvária. Budu zařizovat 200L akva a nejspíše v něm Tlamovce.
Bojím ale těch kamenů, aby nebyl nějaký průser...
Dík za rady....
Starší reakce
Mimochodem - jako tvrdá voda se označuje voda s dGH 12–18...
0 23.06.2010 17:11 luckyluck –
Re: Sid Špatně jsem to napsal. Mělo to být, že se chovají zpravidla ve tvrdé vodě. Opravdu si nedokážu předtavit jak dlouho vydrří tropheus v měkké vodě. To jenom k tomu v čem se dají chovat. Jinak souhlasím s Vána v Malawi měkká voda a v Tanganice je 7 - 12 něm. stupňů a to je podle ně snad už tvrdá,.a le nebudu se tady přít o to jestli je to ještě měkká a nebo už tvrdá voda.
...pokud se jedná o malawi, tak úplně tvrdou nemusí .. dejme tomus tředně tvrdá...
V Malawi je voda měkká a můžete to konzultovat, s kým chcete.
Jak je to s vodou v Tanganyice, to taky není nemožné zjistit.
V čem se ryby "dají chovat", to je jiná otázka...
Tak podle mně jde o to jací tlamovci, pokudto budou africké cichlidy z tanganiky tak ano a to je bez pochyb- nevím kdo z vás kteří se vyjadřujete proti tvrdé vodě je máte? pokud ano dejte jim měkkou a uvidíte jak se jim to bude líbit...pokud se jedná o malawi, tak úplně tvrdou nemusí .. dejme tomus tředně tvrdá. Tohle jsem konzultoval s p. Krautem. On dopručuje ryby z tvrdé vody(tlamovci). takže tímto se řídím já. Ten pán napsal knížku.. pro ty co to neví. Touto odpvědí nechci nikoho urazti. Je to můj názor, založený na osobních zkušenostech.
Zásaditou určitě, ale tvrdou?!
Však víte...
Je důležité napsat jaké ryby jsou a nebo budou v tom akva. Pokud by tam byli tlamovci, tak můžou šumět, ale pokud tam budou ryby kkteré namají rády tvrdou a zásaditoou vodu, tak je tam rozhodně nedávej.
zkus polít octem, a pokud nešumí tak je tam klidně dej
0 20.06.2010 12:32 Aleš – mořské kameny do akva
Známá mi přivezla z moře pěkné kameny a má otázka zní, mohu použít mořské kameny do sladkovodního akvária, samozřejmě ne je tam hned dát ale kameny prvně vyvařit ve vodě kvůli soli a až potom je dát do akva.
Starší reakce
Prostě proto, že běžné mýdlo není stejně desinfekční a pokud zateče do nějaké praskliny v šutru, tak se nemusí vymýt. A navíc se to s tou hygienou u šutrů zas tak nemusí přehánět. Bude záviset dost na tvaru šutru a jeho povrchu. Hladký oblázek bych jen vydrbal vodou, komplikovanější povrch, kde by mohly být nějaké organické nečistoty bych spíš zvážil alespoň polít vroucí vodou z varné konvice.
Proč bez mýdla? Vždyť to se pak dá smýt.
Já bych jen otočil pořadí kroků. Škoda zbytečného drbání Nejdřív bych testoval octem, zda nejde o vápenec (což bývá u nerostů od Středozemního moře dost časté)a teprve pokud ne, tak bych ho pořádně vydrbal. A bez mýdla....
Pokud se nejedná o kus vápence (i oblázek může být vápenec), tak není důvod jej nepoužít do sladkovodního akvária. Pro jistotu bych zkusil "fintu" s octem, zda náhodou nešumí....
Taky mám pár kamínků
já osobně jsem je vyvařovala ve vodě,
zkoušela jsem ocet a potom jsem myla pod tekoucí vodou mýdlem
Problém nebyl
Pokud je to obyčejný oblázek, tak proč ne?
Já taky ne, mořský kámen se do sladkovodního akva nehodí
ja mam taky sutry z more a jen sem je nechal tak 10 minut ve varici vode a dal je do akva
zadnej problem ztm
Já bych ho asi ani nevyvářela, já bych ho vydrbala (i mýdlem), pak pořádně vydrbala pod vodou, zkusila polít octem, vydrhla potřetí a hodila do akva
. Pokud nebude šumět, neměl by být problém.
Já šutry nevyvářím, je je všechny jen drhnu kartáčkem (větší kartáčkem na ruce, menší kartáčkem na zuby).
K.
Ahoj
mám dotaz jestli mužu dát kámen co mam z moře do sladkovodního akva,a jak dlouho by se měl vyvařovat ve vodě?
Starší reakce
Vezl jsi 20 kg kamenů z Chorvatska ? Tak to jsi dobrý kapr
a o kolik to ph zvýšší?aby to zas nebylo moc.mám 450 litrů a kameny celkem asi 20kg.Jinak mám tam i nějaký krunýřovce,těm to vadit nebude?
tlamovcum vyssi ph nevadi, takze by nemel byt problem.
0 22.03.2010 21:22 Pavel Zdravím,nevíte někdo jeslí můžu dát do akvaria kameny z chorvatska?v octě šumí,ale mám tam jen tlamovce bez rostlin.
Starší reakce
Nevím jakou máš vodu (pH a tvrdost), ale pokud se jedná o to co už máš v akváriu, trochu štěrku a kousek skalky bych hodil do octa a jestli bude šumět, pak obsahuje vápenec, a jestli chceš aby ti rostly kytky, tak ven s tím.
Mezi námi už název tvé nádrže (travertinum) je skálopevně vápenatý.
doniesol som si skalky z chorvatska biele poradte ci su v hodne do akva.
Starší reakce
Želvě tvrdá voda nevadí(pokud není extrémně tvrdá). Otázka zněla zda a jak to ovlivňuje kvalitu vody
ja myslim ze zelvam je jedno ze v tech kamenech je vapnik, kvuli krunyri bych jim ten vapnik dopral. Kytkam ale nesvedci jenze tem nesvedci ani zelva
když na ty kameny kápneš trochu octa a začne to šumět tak je v tom vápník , pokud projdou octovym testem tak
by měly být OK
vadí želvě tvrdá voda?nikde jsem nenašla parametry pro optimální chov, všude dost píšou že jsou nenáročný na kvalitu vody...ale přesto bych nerada udělala něco co by jim nevyhovovalo..kamínky jsou z itálie, test octem jsem ještě nedělala, jsou bílý a černý-oblázky, spíš kuličky.ale pokud projdou octovým testem tak jsou OK?
Jestli myslíš kamínky z Chorvatska, tak jsou na 90% vápenité nebo vápenec obsahují, takže hodně zvyšují tvrdost vody....
Ahoj, vím že se tady řeší víc rybičky, ale chtěla jsem se zeptat jestli někdo neví, jak moc ovlivňují kvalitu vody kamínky z moře, chtěla jsem je dát do želvária na dno, mají fajn velikost, že by je želvy mohly i jíst. Ztvrdšujou vodu nebo ji ovlivňují i jinak?
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 1078x