Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kolik ventilátorů a jak je připojit?

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Kolik ventilátorů a jak je připojit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 20:19 Muž Vstrom [82] - Malawi – Re: GP
Autor tam i píše, že měď může dělat problémy a že se to dá nahradit nějakou plastovou hadičkou a že to pak trvá dýl, než se voda zchladí. Mě to docela zaujalo. Sice to nebudu realizovat, protože by mě nebavilo tam každý den dávat led, ale přijde mi to docela šikovný a levný. Já budu dávat do krytu odsávací větrák, ten bude muset stačit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 20:08 Muž Spiike [63] Re: GP
To jo no, ale zase pokud by to neběželo pořád, tak sem někde slyšel že je účinná proti řasám. Jen škoda že je i toxická pro bakterie. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 19:54 GP Re: Vstrom
az na tu med...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 19:46 Muž Vstrom [82] - Malawi
Tady je docela zajímavý nápad. Moc tomu nerozumím, ale jestli jsem správně pochopil, do toho polystyrenového boxu se vloží nádobka s ledem a pod ní je vodivá měděná trubička namotaná do kola a k ní vedou hadičky. Do akvárka se vloží malá pumpa a termostat, který sepne, když je voda příliš teplá pumpu a ta žene vodu přes ten box s měděnou trubičkou a tím se voda začne chladit od toho ledu. Celkem se mi to zdá zajímavé a i funkční
www.youtube.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 18:37 Muž kortezhugo [983] Re: Těhňajs
...do buducna dobra rada...
...digi merak stoji nieco cez 100Kč a "hned" budes vediet na com si X-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 18:33 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Těhňajs
já si to myslel, tohle jsou šitský zdroje a ten potenciometr se tváří, že kontakt má, ale musí se to a nastavit někde mezi, já měl třeba 12V mezi 9 a 12V
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 18:32 Těhňajs Re: matlala
Matlala má pravdu ... už to funguje... Děkuji za rady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 18:10 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Těhňajs
mě se u tohoto typu přepínání stalo, že neměl kontakt ten potenciometr.
Zkus připojit ventilátory, nebo ať je někdo podrží a ty zkus přepínat s připojenýma ventilátorama. Zkus i polohy mezi napětími, nekde to kontakt mít musí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 18:07 Muž kortezhugo [983] Re: Těhňajs
nevidim dvovod preco to neide...
ten adapter je dostatocne silny na tie ventilatory...
jedine ak je ozaj vadny...
tam je urcite nieco vadne ved to ma 2400mA pri 3V a 1200mA pri 12V...
to bi malo potiahnut aj 8 F12cok...ked odratam "rozbehovy prud"...
este ma nieco napadlo - je to "pulzak"...
pripajal si naraz 2 vetraky???...
lebo je mozne ze prave "maly" odber "neustabilizuje"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 18:00 Těhňajs Re: kortezhugo
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 17:52 Muž kortezhugo [983] Re: Těhňajs
podla mna bude ten adapter vadny...
"neexistuje" ze nepotiahne taky ventilatorik....
nemas foto toho adapteru???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 17:49 Těhňajs Re: kortezhugo
prave ze to nemam cim zmerit:(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 17:48 Muž kortezhugo [983] Re: Těhňajs
a vies to napetie "niecim" zmerat??? ci s toho aj skutocne ide viac ako 4.5V???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 17:44 Těhňajs Re: kortezhugo
ano ano jako ten zdroj to roztoci ale jak jsem rikal tak to rozbehne na max 4,5V a dal se to nerozbehne. Nebo tedy rozbehne, ale jede to malo ( min nez na ty 4,5V
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 17:39 Muž kortezhugo [983] Re: Těhňajs
...nie je ten zdroj "vadny"???
0,15A je v podstate nic aj pre ovela slabsi adapter...
ved ked neberem ohlad na napetie tak to ti roztoci aj nabijacka k mobilu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 17:31 Těhňajs Re: kortezhugo
to je hezke ale ja uz mam koupeny dva ventilatory artic F12 pisou tady ze jednou na 12V a 0,15A .... Tak sakra kdyz veskere limity splnuji tak proc to nejdede? mi to fakt prijde nejake divne :'(... Nebo jestli ten vyvod z toho zdroje mam uriznout a naletovat to natvrdo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 17:26 Muž kortezhugo [983] Re: Těhňajs
toto nechapem....
lebo ked si zoberes tento?
www.sos.sk/…
12VDC 1,9W 127,43m3/h
tento ma ani nie 200mA a 127m3/h je viac ako dost....
to jednoducho "musi" ist...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 17:13 Těhňajs Re: kortezhugo
tak jsem to zapojil jak tam pisou a stejne to nejede tak jak by to melo jet. ventilator rozjedu na max 4,5V a dal nic... Doopravdy je ten zdroj optimalni k napajeni ventilatoru? (zdroj uveden v predchozich prispevcích).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 17:08 Muž kortezhugo [983] Re: Těhňajs
cerveny +
cierny -
zlty sa nepripaja...ten je na "kontrolu" otacok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 17:00 Muž Lucky005 [197] Re: Těhňajs
co takhle zkusit lmgtfy.com/…

hned prvni odkaz nebo i druhy :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 20:10 Těhňajs Re: Maza
Ventilátory jsou v pořádku, jsou vymontovane z pc ( v pc jely v poradku) maji jen dva kabliky ( jeden cerny a druhy cerveny)
Takze jak to mam tedy zapojit dnes mi prisly ty nove ventilatory a maji cerveny cerny a zluty kablik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 19:47 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: Těhňajs
Dík za info. Za normální situace, by ten zdroj měl bez problému ty ventilátory rozjet. Dává při 12V 1200mA, ale při 4V 2300mA

Máš všechny černé dráty dohromady k jednomu a červené k druhému pólu zdroje? Jestli máš trafopájku, je lepší nestrkat to do těch "banánků", ale pěkně to spájet všechno dohromady přímo na ten napájecí kabel od zdroje. Pozor na polaritu.

Jsou ty ventilátory v pořádku ? Není jeden z nich vadný? To by mi tak sedělo, že 1200mA při 12V to neutáhne, ale 2300mA při 4V ano - prostě víc proudu tu vadu utáhne.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 19:26 Těhňajs Re: Maza
takže ventilátory mam 12V a odběr 2,2W Jako nevím jestli je to to co chcete pac sed v tom doopravdy nevyznam:(.... Jako schvalne koupim silnejsi zdroj aby mi to 100% jelo .. zapojim a ono nic:( Zatim to zkousim na ventilaturu DC Brushless Fan model dfs122512l zítra si jdu pro dva nové větráčky eshop.gamasoft.cz/… .. Jako uvidím jestli to na nich pujde. jinak mam zdroj adapter MW 7E12GS . ( Jen nevim jestli to mam zapojene dobre) pac k tomu jsou nejake "jacky" (kdyz jsem se ptal v prodejne jestli maji protikklady abych to mel do ceho zastrcit tak to nemeli. Tak jsem se pokusil jen do dvou "direk" kontaktu dat plus a minus ( nevim jestli v tomto nemuze byt problem, jestli to tam neni treba malo zastrceny nebo fakt nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 19:01 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Maza
no právě, má v tom maglajs a my po něm chcem věci, které nezná.

Mimochodem já teprve elektrotechniku studuji třetím rokem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 18:57 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: matlala
Dík za upozornění ;-) Elektronikou se již 20 let živím. Ty veličiny spolu velmi úzce souvisí. Jelikož tazatel Techňajs neuvedl ani po nekolikerém dotazováni konkrétnější údaje o použitých ventilátorech, tak se stejně dohadujeme o ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 18:36 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Maza
já mluvím o proudu a ty o výkonu (příkonu) to je něco trochu jiného.
P=U*I a já mluvím jen o I, to je dle tebe tedy 0,066-0,21A když to počítám při 12V, na ventilátoru bývá napsáno většinou jaký proud odebírá.
;-)

Jinak ažˇž ted hledím jsou to desetiny ampér a né miliampér. Třeba já mám doma s odběrem tak 0,04-0,3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 18:33 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: matlala
No, desetiny mA to asi ne :-) Std ventilátor do PC 92x92mm má odběr +- od 60 až 300mA, podle otáček a konstrukce. Ale i tak by ten zdroj 15W dát měl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 18:01 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Maza
no na těch zdrojích bývá uveden proudový odběr pro max napětí, když se napětí snižuje, tak můžeš brát větší proudy. Chce se to podívat do návodu.

A ty ventilátory to určitě nepřetíží, když zdroj má při 12V 1200mA (1,5A), klasický ventilátor žere desetiny mA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 17:58 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: Těhňajs
A kolik mA dává ten zdroj při 12V ? a jaký mají příkon ty ventilátory?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 14:58 Těhňajs Re: matlala
maji jen cerveny a cerny
na 4 Volty ok ale na vyšší mi začne jen blikat dioda na tom zdroji a ventilatory se nerozbehnou
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 14:36 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Těhňajs
A zapojuješ na nich červený a černý káblík? když zapojíš žlutý tak tohle mi to vždy dělalo a nejeli na 100%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 14:11 Těhňajs Re: kortezhugo
Tak jsem si koupil zdroj na 1200mA ( protoze mensi nemeli) ale ted ja 12V ventilátory rozjedu na max 4V kdyz dam vice Voltu tak se mi neroztoci. Cim to je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2010 21:30 Muž kortezhugo [983] Re: Těhňajs
V podstate je to "jedno" ci tlacis alebo tahas...
Len treba este otvor na nasavanie resp. tlacenie vzduchu...
Alebo ako pisal zet
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2010 17:43 zet Re: Těhňajs
Já to mám tak,že na jedné straně nasává a na druhé straně odsává.Takže dva ventilátorky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2010 16:47 Těhňajs Re: kortezhugo
A je lepší vzduch vhánět, nebo vzduch odsávat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2010 10:58 Muž kortezhugo [983] Re: Těhňajs
Podla mna ti staci kl.napajaci zdroj 12V 500-1000mA a najlepsie ked sa da prepinat napetie...
www.tipa.eu/…

www.tipa.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2010 10:57 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: Těhňajs
Zdroj 12V stejnosměrných, výkon dle příkonu ventilátorů. Tedy v podstatě jakýkoli, ty ventilátory mají příkon 00nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2010 22:48 Těhňajs
Jaké tedy používáte ventilátory, které jsou nejlepší?... Mám Rohové 360 litrové akvárium, a pri udržení 0,5 - 0,6 W/l se mi hrozně moc přehřívá. Když mi svítí většina zářivek tak mám teplotu mezi zářivkama a sklem 38°C a to mám zářivky cca 10 cm nad krycím sklem. Poeaďte, děkuji :-)
Edit: Tak jsem se rozhodl pro dva ventilátory Artic Fan F12 +(mám doma ještě nějaké starší ventilátory 2 kusy 80mm + 1 kus 50mm). Jaký potřebuji zdroj, aby mi kdyby bylo potřeba utáhl všechny tyto ventilátory? ( všechny jedou na 12V)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2010 18:22 Muž Rexistens [16] Re: ampik
zkusil jsme tu starou nabijecku a 12 cm ventilator se toci celkem obstojne. Ovsem nejak ve mne zacal hlodat cervik, ze vyhorim :-D
dnes jsme ale objevil tohle: www.softcom.cz/… (nenapadlo mne tohle hledat predtim) tak si rikam, ze bych zakoupil 3, rozmistil je po viku krytu jako takove pasivni odvetrani (ma to i nejaky prachovy filtr, coz ta blba mrizka z obi za 250 kc ani nema) a az kdyz by to nestacilo, tak je nahradil ventilatorem (do zacatku treba jen jednim a ty otvory poslouzi jako saci otvory.
Sice to bude trochu vycuhovat, ale tak snad to jako pest na oko nebude:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2010 21:48 Muž ampik [2] - RostlinyRe: Rexistens
na 5v to ma tak ctvrtinovy vykon... jale je to velmi tiche. ja to dohanim tim ze mam v krytu pet vetraku.
jinak v nabijeckach je nekdy termistor a ten omezuje proud se zatezi, tak se stava ze se vetrak prestane tocot nebo neroztioci se vubec. termistor je hlavne v nabijeckach starsi vyroby... ted tam daj jen odpor aby usetrily...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2010 21:39 Muž karelpavel [18] Re: Jenick
Ano 1 větřáček vůbec nic nevyřeší a to i pro takové akva co má Rexistens ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2010 21:28 Muž Rexistens [16] Re: Masarowitch
to s tou starou nabijeckou na mobil je super napad! Mam jich doma nekolik, ktere jsou uz na nic. Asi zkusim pouzit starou od siemensu. Ma 5V/620mA to si rikam, ze by mohlo tim 12 cm vetrakem tak idelane rychle otacet...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2010 20:21 Muž Jenick [9] Re: Masarowitch
Má uzavřený kryt z lamina 70*30cm (akva 63L), v něm 43 watů v zářivkách. Koupil jsem tento větráček www.krup.cz/… zapojil na 12V a efekt prakticky žádný. Takže doporučuju větráků určitě víc a větší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2010 20:11 Muž Miras [111] Re: Masarowitch
pozor na ty staré nabíječky, sám jsem jich několik zkoušel a tak tak točí s větráčkem(málo ampér).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2010 19:52 Muž Masarowitch [24] - RostlinyRe: Rexistens
Já bych ti doporučil sehnat si nějaké trafo na 12 nebo 9 voltů (stará nabíječka na telefon, walkman) a ventilátor napojit na něj, zaizolovat a celé to zapojit do časovače ke světlu. Není to nic těžkého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2010 19:48 Muž ampik [2] - RostlinyRe: Rexistens
ja myslim, ze kdyz se nekamosis tak s elektrikou, tak ti bude stacit koupit adapter co ma koncovku jako ma 9V baterie a na ni koupit konektor co do ni zapadne. z nej je vyveden kablik barvy cervena cerna. z vetraku vede taky kablik cervenacerna, no a pomoci cokolady to propojis a jako propojovaci kabelm poslouzi repro dvojlinka 0.5mm2 stoji asi 5kc/metr. na adapteru zas az tak nezalezi... vetrak chodi i na nevyhlazeny zdroj kde kolisa napeti i o 1 volt. sam mam vetrak v aute na chlazeni zesilovace a jede i na 14V pri nastartovanem motoru... akorad by adapter mel dat asi 500mA to vezme tak dva velke vetraky s rezervou. ;-)
bacha me se podarilo odpraknout vetrak kterej sem kuchl ze staryho kompu prehozenim dratu a to dost nastve... v novch je uz dioda takze kdyz kuchate z kompu, tak si dejte majzla. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2010 19:04 Muž karelpavel [18] Re: Rexistens
Při prohození kabliků by se to při špatném zapojení točit nemělo vůbec - takže máš jen 1 variantu ;-)a napojení drátků z ventilátora ( dvoulinky ) na zdroj proveď normalně napájením vodiče na požadovanou tloušťku aby se vlezly do koncovky ze zdroje
palec
A asi potřebuješ toto že ? www.emo.cz/… ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2010 18:24 Muž Rexistens [16] Re: Miras
diky vsem za rady.
co se tyka te elektriky, tak tam jde v podstate jen o to, abych nasel nejakou "součastku s kabelem" ktery pak sriznu a na tz draty napojim ten ventilator. a max se to bude tocit opacne kdyz to blbe pripojim, ted jde o to jak se ta coucastka jmenuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2010 17:29 Muž Miras [111] Re: Rexistens
no pokud nejsi s elktrikou kamarád, určitě se poptej někoho zkušenějšího ve svém okolí, takhle se radit dá, ale je lepší pokud to může někdo vidět a rozumně uvážit co a jak zapojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2010 17:23 Muž Masarowitch [24] - RostlinyRe: Miras
Jo ty jsou dobrý a ty gumový trny fakt pomáhají.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3093x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14307-kolik-ventilatoru-a-jak-je-pripojit