Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Obsah filtru pod mikroskopem

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Obsah filtru pod mikroskopem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2016 09:30 Muž Mislow [304] Re: Tojsouvěci
Ahoj, stihl jsi odpovedet rychlej nez ja smazat prispevek, pote co jsem ho napsal, tak jsem zahlid tema kde jsem nasel neco k dotazu. Co treba tento? www.ebay.co.uk/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2016 22:50 Muž Tojsouvěci [3581] - Kytky s čudlamaRe:
v základu 400 - 1600 x : 1, digitální Zoom,připojení Usb - videosekvence,cca 5000Kč.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 11:02 Muž 150koni [653] Re: malyLibor
No právě o to mi šlo, vyzdvihnout opět téma "Obsah filtru pod mikroskopem" a tam patří i právě mnou zmiňované bakterie. Celkem by mne zajímalo, kolikanásobné zvětšení je na bakterie potřeba. Jinak co se týká označení nitrifikační bakterie, tak si myslím že toto není označení jednoho druhu bakterie ale je takto označena čeleď bakterií, která většinou zahrnuje více příbuzných rodů s podobnými znaky.

Ale jak jsi naznačil, to už je spíše doména biologů, než akvaristů hmm a smyslem diskuze nebylo zřejmě zviditelnění bakterií jako takových ale spíše jaké všemožné breberky ve filtru najdeme palec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 11:01 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: malyLibor
...Také se obávám, že ve filtru nežijí nitrifikační bakterie, i když jim my akvaristé tak s oblibou říkáme, protože pokud mne strejda google neklame, tak nitrifikační bakterie jsou ty, které jsou schopny vázat vzdušný dusík a žijí na kořenech bobovitých rostlin. Možná je ale všechno úplně jinak, to by nám nejlépe řekl nějaký mikrobiolog...Myslím, že mikrobiologa netřeba, že by mělo stačit znovu požádat strejdu Gúgla - tentokrát snad bude střízliv. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.07.2012 10:40 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: 150koni
Vím, že se tohle vlákno jmenuje Obsah filtru pod mikroskopem a tak jsem asi mimo mísu. Pro mne je určitě zajímavé kouknout se pod mikroskopem na obsah filtru. Uvidím tam jistě spoustu různých mikroorganismů. Ale pro praktický život akvaristy mi to nic moc nepřinese - pokud filtr plní svou funkci, nepotřebuji vidět bakterie, které toto zajišťují. A obávám se, že většinu těchto bakterií pod optickým mikroskopem ani neuvidíš, většina bakterií je velmi maličká - řádově desetiny až desítky mikrometrů. Také se obávám, že ve filtru nežijí nitrifikační bakterie, i když jim my akvaristé tak s oblibou říkáme, protože pokud mne strejda google neklame, tak nitrifikační bakterie jsou ty, které jsou schopny vázat vzdušný dusík a žijí na kořenech bobovitých rostlin. Možná je ale všechno úplně jinak, to by nám nejlépe řekl nějaký mikrobiolog.
Nicméně pro mne není ani tak zajímavé pozorování bakterií, jako právě prvoků a dalších mikroorganismů, které mohu množit a dávat jako potravu plůdku malých rybiček. A tam už je mikroskop důležitý, abych viděl, zda ten zákal ve vodě jsou viřníci či nálevníci, nebo něco, co by rybičkám nejen neprospělo, ale ještě mohlo skazit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.07.2012 21:38 Muž 150koni [653] Re: lhajek
to vypadá jako žáby :-D ... jinak nějaká terminologie není důležitá, pokud si lidi rozumí ... já tě aspoň pochopil :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 20:27 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: WARENKOREN
Fotka k příspěvku Kdysi jsem měl takovej darebnej mikroskop půjčenej a něco málo jsem fotil ještě historickým digikompaktem právě tak, že jsem objektiv "nalepil" na okulár (snad to jmenuji správně, ze kšoly už nějaký ten pátek jsem abych si terminologii řádně pamatoval). Jestli tu fotku najdu dám ji sem ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2012 17:46 Muž WARENKOREN [51]
Jaký je třeba zvětšení aby to bylo vidět?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2010 13:58 HaF Re: DrBolíto
Ahoj, tak tohodle tvora jsem jeste u nas v nalevu nevidel, ale jsou tam ruzni, vyrnici, ruzny trepky, pak i nejaky cizopasniky, spolecne s vajicky, je videt i do nich jak se mrskaj, sem tam najdou praskly vajicko. Ale tenhle s nohama me zaujal snad nejvic, muzu poslat vzorek postou, rad bych mel jejich fotky, jestli muzes nafotit teda :-]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.06.2010 13:19 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku I toto se najde ve filtru. Vypádá to stejně jako žížala ale s chlupama i dělící kroužek to má jako žížala. Střed dělí kroužek.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2010 13:02 Muž O.Tom [439] Re: HaF
po zverejneni toho co se uvnitr hybe by se nekteri mohli zacit bat sahat do filtru pri cisteni :) takove podivne "fuj" breberky :) ale zajimave to je
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2010 10:36 HaF – Dalsi tvorove
Ahoj vsem priznivcum. Tak jsem si asi pred dvema mesici udelal nalev, hovinka z akvarka s pavimi oky. Dlouho jsem do mikroskopu nekoukal. Vyrniky uz rozeznam, ale vcera jsem v nalevu videl tvore, ktery me teda hodne fascinoval. Ten tvor mel uz nohy, ted nevim presne, ale myslim ze 8 nohou mel urcite. Pohybuje se hlavne po rasach, aby se nohama mohl zachytit. Mozna to ani nohy nejsou, nevim, mava s nima do vsech stran. Nevite nekdo, co je tohle za tvora? Diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 13:05 HaF Re: filipsi
Mají to ve fotopotřebách, těch lepších, už jsem si to zjišťoval, jde to bez sklíčka, jen se s tim špatně pracuje, s těma sklíčkama to půjde krásně, nemůžu se dočkat výplaty :-) a v lékárně by to taky mohli mít, pravda, to jsem taky někde viděl. ta věda je tak vzrušující a fascinující
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 13:02 filipsi Re: HaF
Bez krycich sklicek to opravdu nejde. Co pamatuji, mohly by byt ke koupi i v lekarne?
To se ti pak zda, ze se hybou veci, ktere se ve skutecnosti nikam nehybou ;-) "Puncoska s uveznenymi prvoky" mohla byt mozna nejaka sinice ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 12:32 HaF Re: filipsi
Aha, barvení, teprv s mikroskopem začínám, nemám ani žádnou "mikroskopickou příručku" to si budu muset všechno pořídit, když jsem zaostřil úplně nejvíc co to šlo, div se mi čočka nenamočila do vzorku, tak jsem viděl opravdu pidiživočichy, ale šli špatně zaostřit, nemám ještě krycí sklíčka, takže v té kapce nerovný se to pořád rozmazávalo jak se kapka roztékala do stran. Dokonce jsem viděl i něco, co bylo jako taková punčoška, a v tom byly ti prvoci uvězněni,chtěli ven, ale nemohli se od tamtut dostat, ta punčoška měla z obou stran i pár chloupků, ale to byla asi neživá věc, bylo to průhledné a uvnitř té věco, té punčošky, byla i taková jakoby pruhovaná trubka. Těžko se mi to popisuje, škoda že nemam aspoň foťák na tyhle věci, abych to mohl ukázat. Ale i tak díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 12:19 filipsi Re: HaF
Mozna videl, ale abys je videl dobre, musel bys vzorek trochu pripravit, ocistit, a nabarvit. Vzorky z odkazu jsou barvene.
O barveni uz i tady probehla debata, ale lepe bude nejaka skripta z mikrobiologie.
Optickym mikroskopem je krasne videt muzes, vcetne vnitrnich struktur (po obarveni).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 12:16 HaF Re: Pipet
jj, díky za upřesnění, tak to jsem si myslel, že jsem viděl nitrifikační bakterie v akci, a oni to jsou "jen" prvoci, ale i ty sou moc zajímavý, hlavně teda ten vířník, du něco o něm nastudovat :) díky všem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 11:53 Pipet Re: HaF
Tím "obyčejný" mikroskop jsem myslela optický, nechci kecat, maturita z bioly už je kdesi v minulosti=), ale pro pozorování bakterií bys potřeboval aspoň imerzní objektiv, ne-li elektronový mikroskop... Hm, už fakt si nevzpomínám stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 11:35 HaF Re: Silent
díky za odkaz, tak to jsem nitrifikační bakterie zkutečně neviděl :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.03.2010 11:28 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Hádám, že níže popisované vetřelce jsem natočil.
U prvního mi bylo Johanem řečeno, že jde o Vířníka.
taxrefund.wz.cz/…
taxrefund.wz.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 11:22 R Muž Silent [5949]
Pokud chcete vidět jak vypadají nitrifikační bakterie tak jsou nafocené tady www.koioriental.com/… je to sice anglicky ale myslím, že to není extrémně složité. ;-) Koneckonců existují i překladače.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.03.2010 11:04 HaF Re: kortezhugo
Jo, foto, nebo video, to by bylo opravdu dobrý, ale takový vybavení už bohužel nemam. Po zaostření je vidět spousta živého, od opravdu "ťupek" (kuliček), který lítaj sem tam, a když "odostřim" tak vyjdou napovrchu ty větší živočichové, což je právě ten s tou vrtulkou, kterou se přemisťuje. Je to dobrej mikroskop, žádnej školní, nějakej biocosi, ani neumim vypočítat, kolikrát je to zvětšený, sem teprv akvaristický mikroskopický vědec začátečník :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2010 10:46 Muž kortezhugo [983] Re: HaF
...a nemas foto alebo video??? - tiez som chcel vidiet ten "mikrosvet"... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 10:46 Pipet Re: HaF
Tak já si teda myslím, že normálním mikroskopem bakterie jako fakt neuvidíš. Na to jsou moc malinké coze
Ten tvůj živočich byl asi nějaký prvok nebo tak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 09:58 HaF – Obsah filtru pod mikroskopem
Tak jsem si pořídil věc, po které jsem dlouho toužil, mikroskop. Při čištění venkovního filtru jsem si odebral vzorek a doufal, že uvidím nějaké ty přátelské bakterie, jak se zmiňují v literatuře. Je tam opravdu mnoho mikroskopických živočichů, ale bohužel, nevím, co je to za živočichy, jestli jsou to zrovna opravdu ty "přátelské"? Jeden živočich, kterého jsem zrovna včera objevil, mě fascinoval nejvíc. Jakýsi asi prvok, který měl na konci svého těla jakési chápavé tři ocásky, kterými se držel nečistoty z filtru a stravoval se. Když jsem ho pozoroval, objevila se mu asi u hlavy, taková vrtulka, která se roztočila, uvolnil se z nečistoty, na které si hověl, vrtulka se roztočila ještě rychlejc a dal se do pohybu, zmizel mi. Hrozně mě to nadchlo a chtěl bych o těch mikroskopických živočichách více, nevíte někdo prosím, co je to zač, jestli je to ta přátelská bakterie (ale já myslim že je) a jestli existuje nějaká publikace s fotovyobrazením těchto fascinujících tvorů? Díky, snad se opravdový vědci neděsí nad mými výrazi :-)

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3781x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14150-obsah-filtru-pod-mikroskopem