Lilaeopsis - pěstování, sázení, problém
Je to jen pokus, vím, že s CO2 by byla větší šance... přijdou mi rostlinky právě moc jemný, dát je rovnou do písku, že se snadno dostanou ven (když ne sami, piskořky asi pomůžou
)... asi budu muset zkusit a uvidím
Normálně zasázej pinzetou, pokud možno každou rostlinku zvlášť a trochu je můžeš i utopit do substrátu a když se ti to bude zdát moc tak je trochu povytáhni. Nepřátelé jsou šmejdící ryby dna a piskořky. Jestli ti to přijatelně poroste bez CO2 to nevím.
Zdravím, dostal jsem Lilaeopsis mauritiana, mám ji však po kouskách a netuším, jak ji dát do křemičitého pisku, aby držela. Napadla mě mřížka,ale s tou nemám zkušenost. Ňáká rada? Děkuji
Starší reakce
Ostříhal jsem ho,a už jsem ho taky vyhodil.Nestříhat!
Starší reakce
Já ho nestříhal proro že byl velkej, ale protože po zastřižení na jednotnou délku to líp vypadalo. Ohledně druhu nevím, myslím že jsem ho kupoval jako novozélandský, ale zrovna u liliovníčků je jméno dost zavádějící, protože je velmi často nesprávné. Každopádně střih nic moc neřeší, jak je už moc na husto, musí jít celej ven a rozesadit
mě když se zdál ten jeden (asi brazilský) hodně velkej, tak jsem ho nahradil tím druhým (asi novozélandským), kterej mi roste jemnější a nižší. Kdežto ten druhej dělá dost velký lopaty (zvlášť v emerzní formě co mám v pařnících
Já ho stříhal a nikdy jsem neměl problém
Ahoj. Když tuto rostlinku - Lilaeopsis mauritiana - na vršku nůžkami zkrátím, poroste dále a nebo nee? děkuji
Starší reakce
Já bych ho nestříhal ... Když jsem to provedl na vlastním trávníku, tak jsem ho sestříháním poslal tam, kam ani nejlepší zářivka nesvítí ... Okamžitě se přestal rozrůstat a už jen několik měsíců přežívá. Před sestříháním se krásně rozrůstal a dařilo se mu. Takže asi půjde ven a zkusím to s novým
Kdykoli jsem se nejak extra snazil a neco moc upravoval, bylo to spis horsi nez lepsi (mysleno obecne). Ja bych tomu pockal, az se to poradne rozroste, s nedockavymi zasahy mam vlastni zkusenosti a malokdy to bylo ke prospechu veci. Ony rostliny prece jen chteji svuj cas a klid.
Tak je to urcite ten brazilsky, tahle firma, odkud odebiram, je asi nejlepsi v UK, co se tyce rostlin, neverim, ze by si to spletli. Ale to neni vubec problem. Rostlinka se chova naprosto podle predpokladu, zas az tak vysoka neni.
Spis jde o trochu obecnejsi radu, pomuze zkraceni treba na takvych 5 cm tech listu, ktere prerustaji nebo je lepsi to nechat svymu osudu at si to buji a prorusta a zacit kratit az to bude vsude skrz na skrz? Krome sneku tam zadny zivocichy nemam, takze o to nejde, chci prvne vytvorit poradnou stavbu korenu a silny zaklad a pak budu resit krevetky a tak.
Jen otazka pro dalsi vyvoj, kratit ci ponechat?
Divam se do atlasu a rikam si, ze bych L. carolinensis a L. brasiliensis stejne asi nerozeznal, pokud by jeden z nich nebyl vyrazne vyssi nez 7cm. Nemuze to treba byt ten pripad? Vzdyt vime co vsechno se jako co prodava. No a pak mnoho rostlin se protahuje, pokud maji mene svetla.
Ovsem pisu zase o necem, o cem houby vim, tedy jen napad.
Starší reakce
Starší reakce
Jak je vidět jenom koukal ale nečetl.
Charakteristika: Tento druh se nepěstuje. Pěstované druhy pocházejí v Ameriky. Jako L. novea-zelandiae se prodává L. brasiliensis.
Děkuji. Já jej mám cca 3 týdny v nádrži a nic se zatím neděje. Zkusím ho zítra roztrhat na těch 5 lístků a napíchat do dna.
Když jsem ho nechal v těch trsech, tak mi moc nerostl, ale když jsem ho rozdělil na ty kousky tak se hned začal rychle rozrůstat.
Děkuji, je nutné jej rostříhat na těch 2-5 lístků? Trochu se bojím jej rostříhat a roztrhat na takové kousky.
Ve velkých trsech se nerozroste?
Platí to, co je zde v atlase.
Starší reakce
Starší reakce
Může se zastříhávat ? na košíčku bylo napsano lileaopolis new-zelandie ..
Starší reakce
Základní podmínkou, aby se mu mohlo dařit, je jeho správné zasazení. Což jste podcenil...
Všemu se mě daří v akvárium... alespoň podle chování rybiček a 1/2 kýble jednou za čtvrnáct dní prostříhaných kytek...
akorát liliovníček nějak chátrá, jako by skvrny hnědé možná černé tečky, ani tak se nerozpadá ale nemá čistou zelenou barvu a vůbec se nemnoží ani podle mě neroste..
Čím to může být?
Starší reakce
hmm.. že by záleželo krom nádrže i na původu rostliny..?!?
..je to zajímavá možnost na zvážení.. zkusím koupi jednu rostlinku jinde a uvidíme
Možná stojí za zmínku fakt, že jsem ho vlastnil dvakrát.
Podruhé nebyl žádný problem a rostlinka byla z burzy na Pankráci.
Na první pokus to byl totální neúspěch, měsíc živoření, a pak šel na kompost.
Jeho původ byla firma Rataj.
Takže když to shrnu nejdřív jsem ho vyhodil, protože nerostl, a potom, že rostl
moc
Me stagnoval tak 5 mesicu. posledni 3 se pekne rozjizdi vsude kde muze. takze chce to cas. to same cryptororyny atd....
U mě spíše přežívá než roste. Ve velkým akvárku jsem ho zrušil úplně a nechávám ho pouze v tom malém prckovi kde pomalinku, ale jistě roste.
- me se v zabehlem/pohnojenem AQ take rozleza jak plevel
- statecne bojuje s Eleocharis a Cubou o misto "na slunci"
No tak to jsem z toho jelen...
ten můj je po měšíci úplně zdecimovaný.. alespoň že začaly rašin nové výhonky, tak počkám další mšíc a uvidím..
třeba je to tím že je akvarium nové (sazel jsem do týden starého dna.. i když obsahovalo staré říční dno)
uvidíme..
Já ho kupoval na burze v Praze a od začátku rostl, jako plevel.
Po měsíci a půl jsem ho z důvodu neudržitelnosti ve vyhrazeném prostoru
nemilosrdně vyhodil.
Starší reakce
Myslím, že je všechno popsáno v atlase. I to jak se od sebe poznají a hned uvidíte, že to co se prodává, není liliovníček novozélandský.
I k pěstování tam je dost věcí. Na udržení této rostliny v akváriu není nutné příliš intenzivní osvětlení, ale poroste hodně pomalu. Je to rostlina vhodná do hodně osvětlených nádrží s JEMNÝM dnem a pokud možno aby ve dně bylo hodně "detritu". Liliovníčky jako spoustu takových rostlin čerpá hodně CO2 ze substrátu. To je myslím i jeden z důvodů, proč v leckterých nádržích roste až po čase (vytvoření dostatečně velkého kořenového systému).
je to brazilsky.Ale i ten potrebuje svetlo aby sel jak ma a hlavne podtrebuje jemny substrat dasa potvrdi ze ve dne moc nedrzi
))
a jak psal Sid to svetlo neni jak si myslite.Sam jsem tomu donedavna neveril ale pokus mne presvedcil
)
...Světla mám hodně... (Úsporná žárovka 75w svítí z výšky cca. 15 cm, hloubka akva 25cm)...
Zase tak moc světla nad tím vaším akva nemáte.
Vaše úsporná zářivka nemá 75W - tento údaj je tzv. "ekvivalent" a nic nevypovídá o reálné intenzitě záření tohoto zdroje. Pokud chcete srovnávat osvětlení svého akva s nejčastěji používanými zdroji světla - lineárními zářivkami, (trubicemi) - pak počítejte s příkonem 15W - 18W...
To v odkaze je brasiliensis. Tiež som ho kúpil pod menom novozélandský, ale to neva....mne zatiaľ nejako veľmi neprosperuje, ale mám pocit, že sa konečne po dvoch mesiacoch začína trochu rozrastať....tak veľa zdaru:
rybicky.net/atlasrostlin/lilaeopsis_brasiliensis… Ahoj. Ano,ten jsem koupil...o jaký druh se přesně jedná by určil asi jen botanik! Já ho považuju za l. novozélandský, hlavně aby pořádně rostl a prosperoval a udělal porost!!!
R.
0 04.03.2010 20:27 milda87 Ahoj, myslím, že se také prodává L. brazilský pod názvem l. novozélandský.... já jsem koupil v Agroholdingu "l. novozélandský"....
L. brazilský by měl být o něco méně náročný. Ten můj se zatím drží a to i v ne příliš osvíceném akváriu (0,3 W/litr plus něco málo denního světla a občas i pár paprsků slunce), má tendence tvořit poměrně bohaté odnože, ale je to jemná, mělce kořenící rostlina, takže vyžaduje jemný substrát!!! (já mám 0,5-1,5 cm a to už spíše štěrk než písek). Takže substrát plánuju vyměnit za jemnější.
No já se v tom nevyznám,ale co obecně ta rostlina potřeuje k životu?Kromně světla.
I velkopěstitelé to prodávají pod špatným zařazením. Ale k tomu by se měli vyjádřit raději rostlinkáři
.
Koupil jsem ho v akvaristické prodejně i s tou cedulkou jak tam dávají.Světla mám hodně hlavně aby to nevadilo rybám.(Úsporná žárovka 75w svítí z výšky cca. 15 cm,hloubka akva 25cm)
On to opravdu nebude novae-zelandiae ale patrně brasiliensis. Pěstitelé to nějak ze setrvačnosti prodávají pod špatným názvem.
no kdyz jsi ho koupil tak uz tak nedostupny nebude.Jinak vse ostatni k pestovani nv atlase je kazdopadne chce HODNE svetla to muzu rict z vlastni zkusenosti
0 04.03.2010 19:27 havex77 – liliovníček novozélandský
Zdravím,koupil jsem si liliovníček novozélandský.Prosím poraďte ohledně pěstování této rostliny.V atlase se píše,že v ČR je nedostupná.Je to opravdu tak?Dík za odpovědi.
Starší reakce
V akva mam mimo jiné i Lilaeopsis novae-zelandiae, který jsem dostal jako pozornost s objednanýmy rostlinamy z AQUA-DAHO. Když jsem si přečetl o jeho náročnosti(osvětlení 0,75W),tak jsem ani nepočítal,že by mi v akva dlouho vydržel. A nyní po 2 měsících po založení akva s osvětlením 0,5 W na litr se krásně rozrůstá a dokonce se objevují i květy. Snad mu to vydrží. Takže všechno není jen o světle
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2041x