Úprava výkonu vnějšího filtru
Byl to AquaEl, to není žádná pofidérní značka. Mám s tou značkou bohaté zkušenosti, ale to není podstatné. Podstatný je ten test od Zenona, který názorně ukazuje co se stane, když se do série k filtru přidá další čerpadlo. Někdo může být nemile překvapen zjištěním, že se výkony nesčítají, což si spousta lidí myslí.
Však to byla nějaká pofidérní značka . Není třeba sledovat něco na co nenerazíš .
Jedno video lepší než tisíc slov. Reálný výkon "naprázdno" externího čerpadla mě docela překvapil, pouze 80% z deklarovaných hodnot výrobce, což je docela síla. To už je celkem slušné klamání zákazníka.
www.youtube.com/… Veľmi dobrá otázka.
Skúsime v číslach uvažovať.
Prítok do domu 1000l po zaneseny, alebo obmedzení prietoku 500l.
Ventil sa nedá otvoriť na 150%.
Max na 100%. Rátajme, že ma prietok 1000l. Čerpadlo na posilnenie ma prietok 500l.
Pri tejto sústave bude prietoku 500l. Keďže čerpadlo bude na maxime.
Ale po znížení prietoku na 250l.
S tým, že zdroj je výdatný.
A pridaním čerpadlá s prietokom 500l do kuchyne na ventil,bude prietok 500l .
To je úvaha.
Ale odskúšam
Když zavřeš přípojku na 50% , tak v kuchyni bude jen těch 50%...
Dost často jsem v práci něco podobného řešili. Potřebuješ na "omezený" čas větší odběr, než máš přívodní tlak. Stačí menší zásobník vody a je po problému jinak by se totiž splácly přívodní hadice, jak by z nich čerpadlo vysálo vodu.
Tak jinak, když na vodovodní přípojce uzavřu ventil na 50% (zanešený filtr) a v kuchyni otevřu na 150% (50% čerpadlo navíc) poteče mi voda 150% nebo 50% ?
Mala by. Lebo hadica je dimenzovaná na ideálny menovitý prietok filtra. Keďže časom poklesom prietok cez filter aj viac ako 50%. Nebude problém.
Druhé čerpadlo je ideálne nech ma menší prietok ako filter, alebo maximálne rovnaký.
Zabráni sa vzniku kavitacie.
Jednoducho povedané zavzdušneniu systému.
Nejsem odborník.
Ale tak sobě přemýšlím, když dám na výtok z filtru druhé čerpadlo, bude stačit přívodní hadice zásobovat filtr dostatkem vody a nebude se filtr zavzdušňovat?
Sledujem tým, že dajme tomu máme zafixovane ph na 7.5 tak potom je nitrifikacia a zároveň denitrifikacia najúčinnejšia pri teplote do 35 stupňov.
No zároveň, aby procesy neboli obmedzované je potrebné im dodať viac kyslika.Jedna z možností je zvýšenie prietoku okyslicenej vody cez už zaneseny fiter.
Zanesny filter znamená, že sa a vytvorila kolóna baktérií.
Druhá mne známa a funguje je dávkovať H2O2 ideálne rovno do filtra.
Zaujíma ma to aj kôli filtráci, napríklad ak máš Malawi.
www.tlamovci.cz/…
Nitrifikaci ve filtru se díky prodejcům přikládá zbytečný význam. Kdyby to bylo tak zásadní, nemohly by nikdy fungovat bezfiltrační nádrže a tady je má spousta lidí. Takže řešit průtok filtru kvůli nitrifikaci je zbytečnost.
Nevím, co od toho čekáš, ale v akváriu se nic nezmění, pokud se významně zvýší proud vody, objeví se místy ruducha, nic víc.
Pokud potřebuješ zlepšit distribuci živin, je lepší proudové čerpadlo nebo dobře umístěný skimmer.
Co je tím cílem? Snížit průtok filtru ? Pokud tam dáš ten hrubý molitan, tak ten filtr stejně za neseš, on ten předfiltr zachytí plavající zbytky rostlin . Takže jsi ušetřen neustálého čištění sacího koše . Pokud akvárium prosperuje a ryby neničí porost, tak ten předfiltr postrádá smysl.
Seš vedle jak ta jedle... jak s čerpadlem, tak se "zlepšením nitrifikace a oxidačních procesů". Chtělo by to něco dostudovat
To áno. Ale aj tak vyvíjajú určitú silu na pohon vody.
Jenže tyhle čerpadla nejsou tlakové, ale dá se říci, že jsou to kalová čerpadla a ty jsou určená, aby překonaly rozdíl hladin v pár cm a klidně se budou točit i se zavřeným vývodem
.
Práveže pomôže. Odľahčený čerpadlo vo filtri zmení pôsobenie síl.
Malo by to fungovať ako keď máš slabý tlak vo vodovodnom potrubí a pridáš tam pomocné čerpadlo, ktoré zvýši tlak a tým pádom aj saciu schopnosť.
Pre akvarium vidím benefit v tom, že lespie sa využije objem filtra na nitrifikaciu a oxidačné procesy. Čiže bude viac dostupná okysličená voda pre život vo filtry. O silné prúdenie vo filtry nemám strach a s tým súvisiace strhavanie bakteriálneho filmu.
Ale to je samozřejmě cílem. Předfiltr chytí mechanickou nečistotu a tím se zanese. Jeho čištění má být mnohem jednodušší, než čistit normální filtr a u všech běžných předfiltrů to tak je. Zavřu ventily, otevřu předfiltr, vymyju molitan a je hotovo. Práce na 10 minut.
Poradie by bolo filter menovitý prietok 1000l/h a čerpadlo menovitý prietok 600l/h.
U filtru ti průtok po čase klesne 1/2 podle náplní i na 1/3 ale další čerpadlo průtoku moc nepomůže ty výkony se nesčítají.
Pokud na to sání dáš jemný molitan ,tak se Ti zanese , tam že zmenší průtok na minimum . Pokud tam dáš hrubý molitan, tak se zanese o něco později ale zanese se i filtr častěmi , které projdou tím molitanem .
Na ten objem by mělo 1000l/h stačit, aby z toho právě nebyla vířivka. Mám 250l hrubých a Tetru 1200, k tomu hromadu krámů, co brzdí průtok (předfiltr, CO2 reaktor, UV lampa) a stejně je to s průtokem v normě, mírně to čeří hladinu a víc není potřeba. Osobně bych vyměnil ten molitan za něco, co míň brzdí průtok - pemza, různý 3D koule, válečky a podobně. Možná bych před ten filtr dal předfiltr, sice to zase bude brzdit průtok, ale jde snadno vyčistit. Můžeš tam dát molitan a jakmile citelně klesne průtok, tak ho prostě vymýt. Nemusíš pak skoro vůbec lozit do hlavního filtru. To další čerpadlo podle mě udělá moc velký proud. Pokud tam nemáš ryby, které potřebují silný proud, tak ho tam nedávej.
S dvěma čerpadly v sérii problém není. Spíš je otázkou, k čemu to potřebuješ? 2217 ti nestačí? To chceš z toho akvárka udělat vířivku?
V médiách to nebude keďže sú tam molitanove kocky cca 3x3 cm.
Ten prietok je fakt. Nemám ho prvýkrát. Ale je to tak stále.
Oka. Teroriu o hydrostatickom tlaku mame za sebou.
Aký máš názor na použitie dvoch čerpadiel v serii.
Podľa mňa není to zlý koncept.
Jedna malá technická. Je úplně jedno jestli máš filtr 1,8 m pod akváriem nebo 18 m, čerpadlo "překonává" pořád stejný rozdíl a to mezi výškou hladiny v akváriu a horní hranou akvária, což je většinou 1 - 2 cm. Hodně lidí má v tomto guláš, protože nedávali pozor ve fyzice, když se probíraly spojené nádoby a hydrostatický tlak. Pokles průtoku je způsobený úplně jinými faktory. Částečně už jsi to nakousl - zaběhnutí - zanešení - špatně zvolené filtrační materiály - špatně poskládané filtrační materiály, atd.
Narazil som na túto tému. Riešim niečo podobné. Nebaví ma mať toľko čerpadiel v akváriu. Tak rozmýšľam, že na výtok z filtra by som pridal ďalšie čerpadlo, ktoré by pomáhalo čerpadlu vo filtri.
Tým pádom zväčším prúdenie vo filtri a zároveň aj v akváriu.
Poradie by bolo filter menovitý prietok 1000l/h a čerpadlo menovitý prietok 600l/h.
Prečo?
Filter mám pod akváriom cca 1.8m od hrany akvaria.
Po zabehnuti filtra riadne klesne prietok, keďže musí čerpadlo čerpať vodu do relatívne veľkej výšky.
Máte niekto s takým zapojením skúsenosť?
Starší reakce
Podle prezentace ti to do teď fungovalo, tak proč vymýšlíš blbosti? Jinak spojení filtrů do série zase taková prasárna není, ale musí se to udělat jinak a navíc k tomu musí být filtry s klasickou "sudovou" koncepcí, tzn. vstup dole a výstup nahoře (např. Eheim Classic) jinak přijdou problémy se zavzdušňováním. Každopádně to i tak průtok nezvýší a celé je to v tvém případě kravina, takže bych se na to být tebou vykašlal.
Tímhle průtok spíše zhoršíš, než zlepšíš. Musíš je mít každý zvlášť.
Takže dle vašeho názoru po zaběhnutí by to mohlo fungovat bez toho, aby se filtr zavzdušňoval?
Vidím problém v případném zavzdušnění prvního filtru, hlavně po najetí. Oba zavodnit a ve stejnou chvíli do zásuvky.
Zdravím, jdu si pro radu. Myslíte, že by tato prasárna fungovala?
Chci lehce zvýšit průtok a zároveň zvýšit objem filtračních hmot. Koupil bych větší filtr jenže nic většího než 38cm se mi do skříňky nevejde a nechci se zbavovat Eheimu jen tak pro nic za nic
Předem děkuji za odpověď.
Starší reakce
Já jsem rampu vyhodil a do protilehlého rohu dal cirkulační čerpadlo a tenhle vír všechno zamete do filtru, vývod a sání mám ale na jednom místě.
No já spíš potřebuji proud, aby mi zametl dno, aby dostal nečistoty k sání. Proto mám tu rampu vertikálně, vytváří proud kolem stěn akvária. Ale je pravda, že není potřeba celá rampa, stačí jen 10 cm část nebo tryska. Aspoň by byl silnější proud.
To je právě to o co jde aby se živiny i CO2 dostalo až dolů k rostlinám. Pokud tohle nepotřebuješ jsou rampy celkem na nic jen to hyzdí vzhled.
No teď to mám tak, že mám rozstřikovací rampu svisle na jedné straně akvária a jednu část rampy mám natočenou tak aby proud šel po směru hodinových ručiček a další čast proti směru.
Myslíš, že takhle to není vhodné? A když už jsme u toho proudění, nechápu proč jsou rampy umísťovány horizontálně u hladiny, vždyť ten proud se pak musí zastavit o rostliny ne?
Tak proud ti půjde jen podél zadní stěny a nebude se točit dokola.
No nad tím jsem taky přemýšlel, ale není lepší mít sání na jedné straně a přívod na druhé straně akvária?
Dal bych sání a výtlak do jednoho místa a to tam kde jsou hadice nejkratší.
Tlak na objemu nezávisí, jen na výšce. Jediné, co ti ovlivní ztráty, bude tření kapaliny o stěny té hadice a to můžeš klidně zanedbat.
Čili jediné, co bych řešil, jsou poloměry ohybů. Dál to s těmito znalostmi fyziky nech koňovi, má větší hlavu...
Filtr nebude umístěn přesně uprostřed, tzn jedna strana bude delší. a podle mě by měla být strana výtlaku co nejkratší, protože filtr tlačí objem vody v hadici proti gravitaci a čím menší odpor (objem vody v hadici), tím lépe, ne?
No obě by měly být co nejkratší, chceš-li co nejmenší ztráty
Jinak v uzavřeném systému je to jedno.
Starší reakce
Pokud nemáš CO2 tak bych to neřešil, akvárium máš pěkné. Až tě to omrzí tak se můžeš zajímat jak to funguje. Já se třeba k těm (teoreticky) 10x za hodinu (pohyb vody ne filtrace) blížím.
Záleží v jakém akváriu. Některá akvária (i velká) je možné provozovat i úplně bez filtru. A důležitý je hlavně objem filtrace. Průtok je důležitý jen pro mechanickou filtraci a míchání vody v akváriu, případně pro ryby vyžadující proud v akváriu.
Pokud platí:
kostka napsal: Vodu mám čistou,rostliny rostou a ryby jsou v pohodě. Váš názor?
Tak výkon filtru nemusíš řešit.
0 13.05.2018 12:25 kostka – Výkon vnitřního filtru
Jaký by měl být výkon filtru k poměru objemu vody v akváriu? Na Internetu jsem se dočetl, že co největší. Filtr by měl údajně přečerpat objem vody v akváriu za hodinu 7 až 10 krát. je to pravda? Já mám kostku Biomolitanu 10x10x15cm a vzduchovací motorek UnionStar Air 2000-3 o maximálním výkonu 210 litrů za hodinu a to ho nemám puštěný naplno. Vodu mám čistou,rostliny rostou a ryby jsou v pohodě. Váš názor?
Starší reakce
Starší reakce
kdyz priskrtis odtok hlucnost se vubec nezvysi zkousel sem i pritok a tak uz se zvysila hodne.Mam Atman CF1200 priskrcenej skoro na minimum a rozdil hluku nepoznam
a jak uz tady psali pridej filtracni vatu a snizis take dost hlavne po chvily kdyz se trosku zanese
Ak uvazujes o uprave vrtulky, tak nemusi byt dokonale vyvazena. Niesu tam take otacky aby kusok umelej hmoty navyse, nejako prekazal. A este ak sa k tomu prida odpor vody a viri, co vzniknu vo vode okolo vrtulky, tak to je zanedbatelne...
...no akurat som skusal toto...
www.avelmak.sk/…
www.avelmak.sk/…
...da sa s tim regulovat moj Atman-201...
...len
1.regulacia nie je celkom plynula ale "ujde"
2.musel som este pripojit vecsiu zataz "ziarovku" inac sa cerpadlo nerozbehlo...
predsa len to ma malo W - trochu treba upravit hodnoty na vyssiu citlivost...
PS:inac ako regulator je to vyborna vec uz som s tim reguloval kade co - nie len uhlikove motory
kortezhugo má asi pravdu! nemám to nastudované a jsem už více jak 10let mimo! Nejlepší bude prostě přiškrtit přítok odtok případně odhlučnit filtr.
nevidím problém trochu upraviť lopatky tak že ten rotor upevníš na nejakú os a nejakým dorazom si naznačíš upravenú jednu lopatku a pootočením ti ukáže kde máš upraviť dalšiu lopatku..ako keby si to robil na sústruhu..proste "nôž" to osustruží všade rovnako.snáď ma rozumieš
Ten nápad s PWM regulátorem zkusím, je to dobrý nápad - díky za schema. S vrtulkou jsem neuvažoval zkrácení lopatek ale vyvrtání otvorů do každé lopatky (přesné vyvrtání) a statické vyvážení vrtulky. Ona ta vrtulka stejně nevypadá , že by byla moc vyvážená.
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3564x