Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 - poměr cukr/alkohol

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

CO2 - poměr cukr/alkohol
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 21:43 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Chem
no na vareni/peceni se pouzivaji lihovarnicky kvasnice.....
"divoky kvasnice" treba z rybizu, prej maj mensi vyteznost alkoholu

nam v podstate jde o co nejvic CO2 nejlepe na ukor alkoholu.... kdezto ve vinarstvi je to prave naopak...

a pri vypoctech zapominate ze cast uhliku z cukru kvasinky vyuziji pro stavbu svych tel....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 20:37 Muž soptik [40] - RostlinyRe: Chem
tak přesně na takovo reakci jsem tu čekal. věděl jsem že se nějaký vinař najde ;-) děkuju za užitečný poznatek!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 20:24 Muž filipsi [1295] Re: soptik
soptik napsal: .. jaký je složení cukru..

"cukr", to co se bezne pouziva v kuchyni, je sacharoza. No a zbytek snadno k dohledani, kvasne rovnice, ,,,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.02.2010 20:18 Muž Chem [837] Re: soptik
Nepoustim do akvarek CO2, ale delam doma vino a jiny alkohol vznikajici kvasenim, takze se pokusim zareagovat na par veci k vasim otazkam:

Je rozdil jake se pouziji ke kvaseni kvasinky, ale vice nez 18% alkoholu z obycejneho kvasneho procesu nevytahnete. 18% vytahnou hlubokoprokvasejici kvasinky z vyzkumneho ustavu vcelarskeho v Dole a to jeste jen pri teplote 28 stupnu celsia..

Bezne vinarske kvasinky prokvasi tak na 13%. Kvasnice na chleba nejspis jeste mene..

Kolik pouzit cukru aby se jim neplytvalo a aby byl vsechen vyuzit (zrychlene a zjednodusene) - Kdyz chceme mit napoj o 12% alkoholu, pak vynasobime 12tku cislem 1,67 - na 1 objemové procento alkoholu se pouziva 1,67 kg cukru na 100 l. Takze je treba 12 × 1,67 = 20 kg cukru na 100l vody, aby pak ve vyslednem roztoku nebyl zbytkovy cukr a vsechen se prokvasil..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 19:28 Muž soptik [40] - RostlinyRe: vejvar
používám zmotanej molitan (klasickej jako v madracích) zamotám ho těsný ruličky a nacpu do hadičky aby byl pořádně upěchovanej, pak z toho lezou mikro bublinky, ale chce to vyštelovat, když se moc utahne a dá hluboko do hadičky, tak se hodně tlakuje flaška, takže pak ten kousek zmenšit a regulovat se to dá i povytažením z hadičky, pak už netřeba s tim hejbat a funguje to už pár let
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 19:19 Muž soptik [40] - RostlinyRe: GP
to já ani nemám v plánu přibližovat se k tý hranici, ale pro určení toho množství je potřeba ji znát,abych tam už nesypal cukr zbytečně, pak určitě nějaký to kg cukru uberu aby byla rezerva. ale dobrá poznámka je "pokud je cukr jen glukoza" to taky nevim jaký je složení cukru,takže stejně se to asi bude všechno odebírat fází pokusu, ale aspoň je zhruba nějaká hodnota kolem který se mužu motat

a ty hasičáky, je pravda že to zejména kvuli jejich funkci aby neselhal třeba ucpáním, nebo korozí či jinou závadou, ale stejnak je to tlaková láhev, kterou se mi doma nechce mít ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 18:50 Muž kortezhugo [983] Re: GP
aj podla mna je uz 15% vela to uz je aj vino hotove...-teda prestane kvasit...ale daaka hranica tam nie je...proste to len klesa a pomerne rovnomerne ako stupa koncentracia alkoholu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 17:35 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetkyRe: soptik
cca 1/3 Kg na 1 litr vody

jaky pouzivas difuzor?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 17:10 GP Re: soptik
no pokud je cukr jen glukoza tak tech 0,293 kg.
ale ted na to koukam a neni to na 1 kg vody, ale na 0.85kg, takze na 1 kg vody 345g glukozy. ale mohl jsem se nekde zamotat... ale nepocital bych s tema 15% k ty hranici to bude asi vazne nepouzitelny...

jeste k tem hasicakum... ty kontroly jsou rekl bych spis kvuli tomu, ze je to zachranna pomucka na kterou musi byt spolehnuti nez kvuli nebezpeci vybuchu. samozrejme bez prislusnych tlakovych zkousek by vam nikde nemely nic naplnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 14:21 Muž soptik [40] - RostlinyRe: kortezhugo
a kolik to teda přibližně vychází kg cukru na jeden litr vody aby se po jeho spotřebování dosáhlo těch 15%alkoholu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2010 10:54 Muž kortezhugo [983] Re: GP
"koncentrace alkoholu vychazi 293g glukozy na 1kg vody. zrejme ale smerem k max. koncentraci bude reakce dost zpomalovat a kvasinky asi hynout.
melo by z toho take vzniknout 143g co2"

-zalezi to od teploty...-v priemere 300 az 400g CO2 z 1Kg cukru ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2010 10:16 Muž soptik [40] - RostlinyRe: Dzira
no nevím zda je to vyloženě ztrátový, zas tak moc mi to nepřijde když vezmu v potaz že tě trápí těch 50l vody, tak co je to za peníze. když právě tim maximálním využitelným množství cukru můžu dosáhnout kvašení (zatím sám nevím jak dlouhou dobu, je to v začátku) určitě to neni přesný dávkování jako u hasičáku, o tom nepochybuju, ale myslím že v 600l rostlinný nádrži se mě zas tak moc neprojevý drobný kolísání CO2 vytvořeného 2ml kvasnic a i množstvím kvasnič můžu v hrubém měřítku ovlivnit množství CO2 a tím i jeho ztráty které se nerozpustí.. určitě nevyvracim že sada z hasičáku je ještě pohodlnější a zaručeně vydrží než jakejkoliv burčák, ale popravdě mě moc neláká mít doma uskladněnou tlakovou láhev.. vím že jsou hasičáky všude, ale taky by měli procházet revizí z hlediska bezpečnosti, nevím kdo z vás si takovou sadu nechá někde otestovat (nikde vám ji ani neotestujou, protože to neni origo zařízení) ale neni to nikterak moje kritika na ty co maj doma hasičák, jen muj pocit že já ho doma nechci a tak řeším pohodlnost bublání právě tímhle tématem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2010 09:59 Muž soptik [40] - RostlinyRe: GP
tak já jsem v chemii byl vždy uplně na dně, takže ony vzorečky jsou pro mě velká neznámá :-) ale z toho následujícího teda chápu dobře ta ona hranice je přibližně v množství 3kg cukru na jeden l vody což vytvoří těch 15% alkoholu? ...asi tak orientačně..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2010 10:38 GP Re: vejvar
urcite, protoze pomaleji stoupa koncentrace alkoholu pri stejne silnem kvaseni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2010 10:28 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetkyRe: GP
osobne nebublam v takovem mnozstvi, ale burcak mi vydrzi
nekolik mesicu, myslite ze ma objem nadoby vliv na delku kvaseni?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2010 10:17 Muž Dzira [38] - RostlinyRe: vejvar
ztráta podle mě je už ta, že to co vyrobím, tak za měsíc vyleju do záchodu a takle každý měsíc. 50L vody, 3kg cukru je podle mě práce vyměnit a připravit. I finančně to nebude zajímavý. A reakce probíhá po omezenou dobu a má start, vchol a cíl - mění se tlak. Teplota tam taky bude hrát svou roli. Set se dá vyrobit, pořídit a když není už potřeba zase prodat. Tohle je můj názor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2010 09:22 GP Re: vejvar
no ja jsem poridil za 500 plnej 2kg hasicak a k tomu za 700 redukcni ventil, 2x upravenej zapalovac a vesele bublam. ono se nic nema prehanet... a komplikovat si zivot s 50l burcaku, kterej stale jinak bubla a musel bych kolem nej skakat by me asi dostalo do blazince...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2010 08:18 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetkyRe: Dzira
proc by burcak mel byt ztratovy?
pokud pouzijes spravne mnozstvi cukru viz. vypocet vyse
tak na cukru straty nebudou a na co2 ovlivnujes ztraty jen difuzorem,
ne zpusobem vyroby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2010 08:13 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetkyRe: soptik
podle me kvasinky omezenou zivotnost nemaji
zalezi jen na te koncentraci alkoholu a na
teplote
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2010 00:14 Muž Dzira [38] - RostlinyRe: soptik
týjo, taky sem línej a tak bych si při tomhle množství radší už pořídil CO2 set a jednou za rok a víc bych nechal za pár korun doplnit lahev. Tyhle velký burčáky dlouhodobě taky nejsou nejlevnější a jsou dost ztrátový.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 23:35 GP Re: soptik
C6H12O6 → 2 C2H5OH + 2 CO2
a jinak do budouciho vina se jeste davaji zivne soli. tak jsem se to pokusil spocitat, ale co jsem mel chemii to je jiz dlouho, tak mne nekamenujte...
cs.wikipedia.org/…
cs.wikipedia.org/…
z tohoto a 15% max. koncentrace alkoholu vychazi 293g glukozy na 1kg vody. zrejme ale smerem k max. koncentraci bude reakce dost zpomalovat a kvasinky asi hynout.
melo by z toho take vzniknout 143g co2
X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 21:56 Muž dikard [14] - Jezírkové ryby
a ako zistim to ze tam nema, uz pridat cukor ked to uz nebuble alebo aj ked to buble tak uz je neskoro je mozne pridat aj cukor a kvasnice ci treba vymenit celu flasu a dat novu napl dik za odp
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 21:54 Muž soptik [40] - RostlinyRe: vejvar
no to je právě pro mě ta méně podstatná info když nemám ten alkohol metr :-( ale i to je užitěčný info! a když se povede sehnet ten vzoreček pak to bude supr. samozřejmě počítám že pořád pujde o teoretický výpočet, myslím že drobný rozdíli asi bude zpusobovat i kvalita vody v který se vš rozpouští a samozřejmě kvalita cukru, ale pořád bude čeho se držet..

eště mě napadá jestli je i časově limitující životnost kvasinek, zda po určitý době přestávaj kvasit ikdyž je prostředí stále přijatelný pro kvasnej proces, nebo kvasej neomezeně dokud je cukr a malá hladina alkoholu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 21:45 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetkyRe: soptik
ta hranice je myslim nekde kolem 16% alkoholu
vypocet se pokusim sehnat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 21:41 Muž soptik [40] - RostlinyRe: mildas
no teď s ní právě začínám, takže zjištuju vlastně možnosti a chci si zde pochycenýma informacema zkrátit dobu pokusů.. nicméně už běží třetí tejden, předím jsem bublal v 5 litrech 3týdny 2ml kvasnic a 1kg cukru, ale tak nevím jestli byl limit nedostatek cukru nebo míra alkoholu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 21:28 Muž mildas [12] - Rostliny
soptiku já ti neporadím, ovšem pokládám ti dotaz, na jak dlouho ti ta nálož vydrží? dík\
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 21:26 Muž soptik [40] - Rostliny – CO2 - poměr cukr/alkohol
zdravím, důvodem dotazu je lenost a pohodlnost neustálého měnění burčáku. chci se zeptat jestli je nějaký přibližný poměr či výpočet jaký množství cukru například v jednom litru vody vytvoří tolik alkoholu který už zabije kvasnice, jde o stanovení přibližné hranice, kdy se ještě vyplatí přidávat cukr a kdy už ne.

a pro příklad uvedu mojí variantu, mám kanistr 60l v něm cca 50litru vody, dávám 2ml sušených kvasnic (to neni rozhodující pro hladinu alkoholu, ale pro dobu kdy se jí dosáhne) a sypu tam tři kg cukru. takže mi jde o to zjistit kolik asi můžu dávat navíc aby byl eště spotřebován a nezustal tam už pro to že alkohol zabil kvasinky. ani nevím jaká je třeba hranice jejich přežítí a jednak ani nemám alkohol metr. takže existuje nějakej poměrovej výpočet? věřím že ano, existuje všechno ;-) dík za polemiku, snad to neni zbytečný téma, ale info jsem nedopátral, všude se řeší jestli bublat či nikoliv a v čem a difuzor atd...

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 2226x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13563-co2--pomer-cukralkohol