Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Test ferrin od Rataje

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Test ferrin od Rataje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 19:05 Muž exit [116] - Rostliny
Koupil jsem si testy od Rataje a buď mám v akvárku destilovanou vodu nebo ty jeho testy stojí za hovno. Chtěl jsem mít přibližnou představu v jakém stavu je voda a dozvěděl jsem se kulové. Zkoušel jsem namíchat i porovnávací roztoky a dopadlo to stejně.Vyzkoušel jsem i prodloužit čas, změnit pořadí,ale bez výsledku. Kdysi jsem si i koupil nějaký přípravek proti řasám(název už nevím) a v návodu stálo, že není nebezpečný žádným živočichům v akva. Postupoval jsem podle návodu a přežili to jenom ryby.Rostliny, krevety, šneci- všechno chcíplo.Objednávka rostlin z dávnějška dopadla taky bídně.Poslali mi takové chcípačky a za hodně peněz.Takže za mně: RATAJ UŽ NIKDY !!!
Doma mi ještě zůstal Bivoj od něj a uvažuju jestli ho vůbec použít??!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 22:52 Žena katterinecka [2146] - Rostliny
nevím jakto ale já jsem s tímhle testem problém neměla, normálně barvil. Sice ne vím jak přesně, ale zbarvil se a při přidání hnojiva do akvárka se zbarvil víc.
Ale asi byl starší, oproti fotce od deCORF.OBRAEN mám tu stupnici dokulata a ne kolečka vedle sebe (ale taky je to ferrin od rataje).
Kupovala jsem ho asi před dvouma rokama a uz dlouho nepoužila, ale můžu to zas zkusit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2011 22:41 Muž zordix [37]
Přidám se ke "stížnostem". Kalibrační roztok se sice zbarvil, ale ne dle stupnice. Je o mnoho světlejší. Voda z akvária je stále čirá :-D Nechal jsem to stát dva dny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 22:24 HaDaS Re: deCORF.OBRAEN
U mne se nestalo prakticky nic u kontrolního testu ani u testu akvarijní vody. Po 48 hodinách trocha zabarvení u obou (6ti vzorků - viz. dále). Avšak nepřiblížilo se to ani trochu prvnímu barevnému kolečku. Po 96 hodinách žádná změna ani u jednoho. Odzkoušel jsem to všechno ve třech různých množstvích prášku. Výsledek vždy totožný. Celou ampulku se mi tam již sypat nechtělo. Kupoval jsem ve Vivárku. Když jsem se jich mimoděk zeptal, řekli mi, že se to někdy stává u prošlých testů. Pokud jej mám prošlý, tak ať jej zanesu, a že mi ho určitě vymění, nebo že mi vrátí peníze. Prošlé nebyly.
Můj závěr tedy zní. Buď jsem totální neschopa, nebo, a ktomu se přikláním aniž bych se přeceňoval, tento test nefunguje. Alespoň v poslední době ne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 19:59 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: deCORF.OBRAEN
Aha! :-) Tak se necháme překvapit. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 19:42 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Sid
robil som ho s priloženého "prášku" FE..tak čakám čo sa bude diať ďalej
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 19:40 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: deCORF.OBRAEN
A ten srovnávací roztok jste dělal z chelátu Fe? Tak tam se doporučuje posečkat, až se Fe z chelátu uvolní.
Existuje sice možnost, jak chelatizované Fe změřit "okamžitě", ale akvaristika je především o tpělivosti, ne?! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 19:36 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Sid
Side to som urobil a dokonca to mám ešte pri sebe na stole, s tým že počkam do zajtra..zatiaľ žiadna zmena farby roztoku. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 19:33 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: deCORF.OBRAEN
...postup podľa dvoch priložených návodov..žiadna zmena v sfarbení kvapaliny...
A podle toho usuzujete, že je test nefunkční?! :-P
Co kdybyste si připravil současně otestoval srovnávací roztok? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 19:31 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Sid
postup podľa dvoch priložených návodov..žiadna zmena v sfarbení kvapaliny..taktiež komentáre s podobnými skúsenosťami od iných atd atd..no skúsim zajtra znova..či sa nedozviem niečo nove. X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 19:28 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: deCORF.OBRAEN
A jak jste přišel na to, že test od rataja je "nefunkčný"? :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 19:16 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Sid
no podľa toho testu od Rataja nič.. :-P ..resp. že test od rataja je "nefunkčný"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 19:14 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: deCORF.OBRAEN
A co jste zjistil? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 18:27 Muž leontin [46] - CichlidyRe: hawok
Ano,ta odměrka musí být vrchovatá ne tak akorát, jak se používá běžně a čas je min 1 hod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 18:27 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Sid
nedostatok FE nesvedčí rastlinám..prebytok taktiež..tak som skúsil zmerať aby som mal predstavu ako stojím na tom..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 15:33 Muž tomas3000 [15] Re: Sid
To jo, já mám v substrátu hřebíky ;-) rostliny toto fe dokážou využít. Měříme to jen ze zajímavosti:-D Většinou ale chybí jiné prvky, které mají podobné příznaky jako nedostatek Fe...většinou mi chyběl Mn nebo Mo a ne Fe :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 14:35 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: deCORF.OBRAEN
A proč vlastně Fe měříte? Vypadají rostliny, že ho mají nedostatek?
Opakuji se, ale nemohu jinak: to, že Fe nenaměříte, neznamená, že ho rostliny nemohou mít dostatek. ;-) Třeba v substrátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 13:35 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: Silent
taky problemy s testem ferrin od rataje. Myslim, ze uz to je tady nekde napsano. Neco namerit jde, ale chce to zrucnost s praskem apodstatne vyssi cas. zkusim zkalibrovat podle prilozeneho roztoku se znamym slozenim. Ono tusim, ze se ten prasek musi upkne rozpustit a nesmi zustan nic plavat. Myslim,teda aspon me se to potvrdilo, ze prave ten prasek ma vliv na tu barevnost. Ale zaruky asi nebudou, zkousel jsem to pomoci ratajova roztoku a pak naredeneho zeleziteho hnojiva s destilkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 13:24 Muž tomas3000 [15] Re: deCORF.OBRAEN
připojuji se k Vám...test od rataje na měření Fe nebrat,taky jsem nic nenaměřil. Jak říká Haimdol. zkus test od sery..je sice dražší, ale vydrží ti na druhou stranu docela dlouho a něco naměříš. Když jsem koukal na ratajuv test, tak jsem se lekl, jestli nejsem barvoslepej:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 10:14 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Silent
tiež mám pocit, že to bola zbytočná kúpa :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 10:06 R Muž Silent [5949] Re: deCORF.OBRAEN
Já jsem tímto Ratajovým testem nenaměřil také nikdy nic a to jsem ho několikrát nechal stát i 12 hodin :-) Co mi jakž takž funguje je test od Sery. Mám pocit, že z cenově přijatelných jsou testy od Sera snad nejlepší a ještě o něco lepší, ale i dražší jsou testy od JBL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 09:25 Muž deCORF.OBRAEN [220]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku v prílohe dodávam tie 2 manuály
dnes som testoval železo aj ja a a test sa nezafarbil ani na minimum..tak začnem asi hnojit železom z PMDD roztokom - (3g FE 6% a 3dcl vody) v dávkach 2ml na 200litrov vody v akva.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 11:48 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: Sid
bojuji s řasou a kytky stagnují tak hledám čeho mám moc a čeho málo , mám tři echinodory a jednomu stále žloutnou listy a rozpadají se .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2011 08:34 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: davidek75
A co kytky - signalizují nedostatek Fe? Nebo se chcete jen tak "bavit" testováním vody? :-)
To, že Fe nenaměříte, neznamená jen to, že mohou být "schované" v chelátech - ono může být ve vodě v množství neměřitelném. Přesto rostliny nemusí jeho deficitem trpět - to když jej mají dostatek v substrátu. A co je dostatek, to vnímají různé druhy rostlin různě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 14:56 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: davidek75
Zkoušel jsem různá množství - na výsledek testu to nemá valný vliv (v rámci množství 1 špetka až 2 špetky) ;-) . Pokud naberete prášek na špičku jídelního nože, bude to akorát. Jen doporučuji nechat zkoumaný roztok stát alespoň 2 hodiny (15 min dle výrobce je málo), nebo klidně i přes noc, část železa může být vázána v chelátech a trvá delší dobu než se uvolní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 13:14 Muž davidek75 [163] - Živorodky – lžička
ahoj , mám takovou zvláštní prosbu , koupil jsem se test Ferrin , ale bez lžičky . Byl by někdo ochoten tu lžičku nějak popsat nebo vyfotit , jde mi o rozměry aby dokázal odhadnout množství onoho prášku . Dík.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2010 09:38 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: MiHl
...tabulka s projevy nedostatků existuje jen jedna a všichni ji jen kopírují...
Podobných (ale nikoli obsahově!) tabulek se na netu dají najít "mraky"... :-)
Pokud si ale člověk například uvědomí, že existuje něco jako indukovaná chloróza, co všechno ji může způsobovat, a že se netýká jen železa, pak nutně musí brát podobné tabulky s rezervou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2010 09:15 Muž MiHl [55] - CichlidyRe: Sid
Jestli to ono nebude taky tím, že ta tabulka s projevy nedostatků existuje jen jedna a všichni ji jen kopírují. Někteří si možná dají tu práci navíc a použijí zahraniční variantu, kterou nejprve přeloží do češtiny :-)

Jinak také patřím mezi ty, kterým se tu tabulku použít nepodařilo pro vyřešení předčasného odumírání listů. Nakonec to vyřešilo přepočítání koncentrace hnojiva (původně jsem se spletl o řád) a větší přísun čerstvé vody :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 22:43 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Kaala
...to ste citovali ten moj prispevok?...
Váš ne! Mrpův! :-) To je citace z toho odkazu, co vám sem dal DrBolíto. :)
Že vy jste si ten článek v odkazu nepřečetla?! ;-)
EDIT: Jde o to, že sám "autor" onoho pojednání o symptomech nedostatku jednotlivých živin přiznává, že podle těch symptomů se mu nikdy nepodařilo identifikovat deficitní prvek... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 22:07 Žena Kaala [0] Re: Sid
tos te citovali ten moj prispevok??? ak ano tak som nepochopila...ze co som zle napisala
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 21:22 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: DrBolíto
Z toho vašeho odkazu si dovolím vypíchnout nejpodstatnější část. :-)
Cituji (i s překlepy):
"...Čas od času každý akvarista, který chce mít náročné rostlinky, řeší problém s nedostatek nějakeho prvku. Na mnoha webech najdete symptomy nedostatku prvků, ale popravdě se mi podle toho nikdo nepodařilo určit správný prvek..."
:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 16:43 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: Kaala
Kdyby jste si pročetla link co jsem napsal níže, tak by jste zjistila, že příčin může být více. Nicméně na svém porostlém kořenu jsem nikdy nezaregistroval, že by se Anubias choval jak píšete "ci nehniju tie listy naschval...aby mal z coho zivit tie mensie" evidentně mu schází - scházely nějaké prvky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 16:36 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Kaala
:-)
Při deficitu některých živin v prostředí je běžné, že rostliny tyto přesunují a znovu využívají (reutilizují) z dříve zabudovaných systémů do nově vytvářených orgánů, (N, P, K, Mg, Mo, Zn). Ovšem ne všechny živiny jsou rostliny schopné takto přesunout, (Fe, Mn, Ca, B, S, Cu)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 16:24 Žena Kaala [0] Re: Sid
no proste je tam toho zeleza dost stydim a potom k tym listom mne sa zdy ze to moze byt ono pretoze tych mladych je tam dost vela...mozno tri styry,...a nezhadzuje vsetky listy tiez len styri...takze snad ho uplne nestratim :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 16:11 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Kaala
Jak to je se železem už vám vysvětlil Pet, (stejně by mě zajímalo, jak jste došla k závěru, že predsa len malo znamena ze ho je tam naozaj malo...cize proste malo :)), a k té vaší otázce stran "obětování starších listů pro mladé" - ano, je to možné. Ale není to nezbytně jediná možnost, proč staré listy odumírají. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 13:07 Žena Kaala [0] Re: Pet
to je anozaj trochu komplikovane...ale pochopila som ;-) ....no ak tie vravite ze je ho tam dost tak verim pretoze verim ze vy mate skusenosti viac ako ja...kedze ja nemam ziedne :) ...no a moze to byt teda tym ze obetuje tie listy kvoli tym mladym???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2010 12:29 Muž Pet [56] Re: Kaala
Pokud Vám test ukázal, že je ho tam málo, tak ho je tam určitě dost. :-D Kdyby ho tam bylo málo, neukázal by nic. A i tak by nebylo jisté, že ho tam není dost. Zní to zmateně, ale zkušení jistě přesně ví, o čem mluvím a dají mi za pravdu. Shrnutí - železem to s největší pravděpodobností nebude. Poznámka - rezavé hřebíky do dna ničemu neublíží, jen pozor na ruce, a dušička může být v klidu.
Petr hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 11:35 Žena Kaala [0] Re: Sid
predsa len malo znamena ze ho je tam naozaj malo...cize proste malo
este ma napadlo...ze on ten anubias od spodu pustil vela mladych...ci nehniju tie listy naschval...aby mal z coho zivit tie mensie a zaroven aby mali svetlo... ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 10:28 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: Kaala
Já mám také starší typ s jednou lahvičkou, to co máš ty jsou nové testy s kontrolním (porovnávacím) testem. To znamená, že lahvička (porovnávací roztok 0,5mg Fe/l) a prášek Fe jsou jen k tomu, aby jste měla představu o barvě roztoku při 0,5mg Fe/l.
Tady je tabulka "Projevy nedostatků prvků u rostlin":
pmdd.mrp-cz.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 09:43 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Kaala
Co znamená "vyzera ze ho je predsa len malo"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 07:33 Žena Kaala [0]
merala som vcera zelezo vyzera ze ho je predsa len malo...a teraz mam novu otazku...je lepsie kupit pripravok na doplnenie zeleza alebo tam strcit na tyzden dve a viac hrdzavych klincov???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2010 08:35 Muž kortezhugo [983] Re: Kaala
s testom "neporadim" co som aj pozeral forum - kazdy test iny vysledok...ja napr. Fe nemeram vobec len viem kolko ho do vody pridam...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2010 18:12 Žena Kaala [0] Re: Michal1987
presne ten cesky sa mi zda lepsi...ano mam dve flasticky plus prasok mozno je to novy druh...som z toho jelen...vdaka za pomoc zajtra odmeram ...mam totiz problem s anubiasom cerstvodoneseny pred tyzdnom upveneny na dekoracii...dvetlo je pomerne slabe . W/l neviem preco mu hnednu okraje listov plus niektore sa rozpadaju...je mozne ze je to reakcia na nove prostredie???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2010 18:10 Muž Michal1987 [21] Re: kaala
Teraz som pozeral na ten test a vložený slovenský "preklad" neobsahuje to čo český. Moja skúsenosť všeobecne: radšej si prečítam návod v českom jazyku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2010 18:06 Muž karelpavel [18] Re: kaala
já mám tento test jen s lahvičkou ferin coze - zřejmě máš nějakej novej druh testu a na krabičce to není změněný ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2010 18:01 Žena Kaala [0] – Test ferrin od Rataja
Chcem zmerat hodnotu zeleza vo vode ale neviem ako nato pretoze su tam dve navody a na kazdom pise nieco trochu inak...

v prvom sa pise aby som nabrala 5 ml vody do odmerky. potom na spicku lopatky prasok ferrin ten zamiesat a potom pat kvapiek prilozeneho roztoku a potom po cca 15 minutach zmerat hodnotu pomocou prilozenej stupnice.

v druhom v druhej pise ze mam nabrat 5 ml a potom uz len 5 kvapiak (o prasku sa nepise nic) roztoku a az po hodine mozem merat hodnotu.

tak teraz ktory??? a este jedna otazka: su tam prilozene dve flasticky z nejakym roztokom na jednom je napisane ferrin a na druhom len nieco o militroch...nemate skusenost s tymto testom niekto??
dakujem za rady

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 1867x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13514-test-ferrin-od-rataje