Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zářivky 830 a 840

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Zářivky 830 a 840
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2018 17:10 R Muž afc1886 [14655] Re: stryke83
stryke83 napsal: jelikož když jsem vyměnil jednu 840 za 830 červené rostliny okamžitě významně poskočily.
A nemůže to být tím, že původní zářivka už měla to nejlepší za sebou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2018 17:02 Muž Kubaa [718] Re: stryke83
Nejvíce do hloubky prostupuje světlo modré - žluté a červené naopak velmi málo. Proto je v mořských hlubinách, dokud tedy není úplná tma, modro nikoliv žluto nebo červeno. Na těch pár akvarijních decimetrech se to ale imho vůbec neprojeví, je to jedno.

Nicméně různé barvy světla mohou rostliny směřovat k různým typům růstu, to je známo i u suchozemských rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2018 16:27 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: stryke83
Ten začátek je nějaká chyba, můžeš dát odkaz kde to píšou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2018 16:21 Muž stryke83 [16] - Jižní Amerika – Hloubka průniku různě barevného světla
Někde jsem četl, že 830 zajistí růst rostlin do šířky a 865 růst rostlin do výšky. S tímto tvrzením souhlasím a to proto, že různě barevné světlo prostupuje vodou do různé hloubky. To to znamená, že žluté světlo z 830 prostupuje více do hloubky, tudíž jej dokáží rostliny využít hlouběji ve vodě a proto se tolik netáhnou k hladině jako u 865. Taky jsem tu četl, že pro červené rostliny je vhodná 830 a nevhodná 865. To můžu potvrdit z vlastní zkušenosti, jelikož když jsem vyměnil jednu 840 za 830 červené rostliny okamžitě významně poskočily. Důvodem si ale nejsem jistý - bude to něco se schopností různých rostlinných barviv (zelená vs. červená) více absorbovat některou vlnovou délku...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2012 16:10 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Sid
Aha, tak už to medzičasom doplnil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2012 15:52 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: slavko
akva.wu.cz/…
Poslední odstavec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2012 12:40 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Sid
Písal som si nedávno s chlapíkom z akva.wu.cz kde prezentoval svoje merania PAR a pýtal sa ho, či sa mu nechce zopakovať merania s nejakým modelovým akvárkom. Odpovedal mi niečo v zmysle, že sa o to pokúšal, ale vyšli mu hodnoty PAR ešte vyššie ako pri merani "na sucho", že momentálne nevie s určitosťou čím to je, ale odhaduje to na vplyv odrazov od stien akvária.

Píšem to tu, ako zaujímavosť, že v akva toho často vplýva viac, ako by sme chceli... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2012 10:19 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: slavko
...istý vplyv to má. Netvrdím síce, že to rastlinám >výrazne< pomôže, ale...
Konstatovat, že každá vlnová délka fotosynteticky aktivního záření má pro rostliny "specifický" význam, je něco jiného, než tvrdit, že umístění zářivky 865 dopředu, za ni 840 a dozadu dvou 830, by mohlo růstu rostlin výrazně prospět... hmm
...pri studenej bielej sa ku dnu dostane vyššie percento vyžiareného svetla oproti tým teplejším...
Tady by bylo místo pro experimenty s PAR-metrem, kolem nichž se tu nedávno točila vcelku zajímavá diskuse. :-)
Osobně si myslím, že výsledek by byl v podmínkých akvária, (byť v tomto konkrétním případě 70cm vysokého), zanedbatelný.
O vlivu osvětlení na růst rostlin bude IMO rozhodovat jeho intenzita (počet trubic), než jejich umístění nad nádrží...
EDIT: ...než pořadí jejich umístění nad nádrží...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.11.2012 10:02 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: malyLibor
...kdosi mi poradil asi toto: Nekupuj zbytečně drahé speciální zářivky. Kup si obyčejné třípásmové...
Není to poprvé, co na konkrétní dotaz na váš výrok o "jablkách" dostanu odpověď jak jste to s těmi "hruškami" myslel... hmm :)
Já se neptal, jestli jsou vhodnější speciální zářivky nebo třípásmové. (Svůj názor na toto zde prezentuji a prosazuji už řadu let. ;-))
Takže zopakuji svůj dotaz:
Můžete vysvětlit, jakým mechanismem by uspořádání zářivek - dopředu 865, za ni 840 a dozadu dvě 830 - mohlo výrazně prospět růstu rostlin?
A máte v praxi, (když už se na praxi odvoláváte), ověřeno, že když pořadí zářivek vyměníte, že se něco na růstu rostlin změní? Nebo dokonce - výrazně změní?
...865 nejvěrněji zobrazuje barvy jako sluneční světlo, 840 je něco mezi a 830 podporuje růst rostlin...
Mám tomu rozumět tak, že 865 a 840 růst rostlin nepodporuje? Tohle máte také v praxi vyzkoušeno?
BTW: Setkal jste se někdy v souvislosti s věrností podání barev s pojmem "Index Ra" (resp. "CRI")?
... třeba byste vy mohl vysvětlit, proč to žlutější světlo více svědší růstu rostlin...
"Žlutějším" světlem asi myslíte světlo zdrojů, u nichž převažuje červené ("dlouhovlnné") záření nad modrým ("krátkovlnným") zářením. Pokud jsem pochopil správně, pak konstatuji, že si o takovém světle nemyslím, že by růstu rostlin více svědčilo.
... Taky jsem nikdy nepochopil, proč se 830 říká teplá bílá a 865 studená bílá, když přitom 865 označuje vyšší teplotu - myslím že 6500°K - než 830, které označuje tuším 3000°K ...
Teplá bílá (827, 830, 835) proto, že v jejich spektru převažuje červené světlo nad modrým, takže předměty osvětlené těmito zářivkami mají pro lidské oko "měkčí", "teplejší" podání, než zdroje s převahou modrého světla, pod nimiž je podání barev "ostřejší", "studenější".
(BTW: Světlo z 865 se označuje jako denní bílé; jako studené bílé pak např. v akvaristice hojně využívaných 840.)
Více na toto téma např. tady: www.e-light.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.11.2012 08:23 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: malyLibor
Studená biela je názov odvodzovaný od väčšieho podielu modrej (alebo menšieho podielu červenej, ak chcete) vo vyžiarenom spektre. A ako iste viete, modrá farba je považovaná/označovaná za "chladnú". S farebnou teplotou to nemá nič spoločné, o tej väčšina zákazníkov i tak nemá ani páru.

Nakoniec, my máme spálňu ladenú do modra a verte mi, že tam je naozaj chladnejšie! Ale tou farbou to nebude... :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2012 08:20 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Sid
Hoci chápem vašu uštipačnosť v otázke, istý vplyv to má. Netvrdím síce, že to rastlinám >výrazne< pomôže, ale...

Studená biela má väčší podiel modrej, o ktorej je známe, že je menej tlmená oproti červenej. Takže sa pri studenej bielej ku dnu dostane vyššie percento vyžiareného svetla oproti tým teplejším. Preto sa odporúča studená dopredu (kde je predpoklad nízkych rastlín) a teplejšie dozadu, kde zase bývajú vyššie rastliny, ktoré majú bližšie k zdroju svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2012 02:02 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Sid
Mohu, nicméně vás tím zřejmě neuspokojím. Nejsem elekritář a nevyznám se v zářivkách, proto mi kdysi kdosi poradil asi toto: Nekupuj zbytečně drahé speciální zářivky. Kup si obyčejné třípásmové (netuším, co to znamená) označené jako 830, 840 a nebo 865. 865 nejvěrněji zobrazuje barvy jako sluneční světlo, 840 je něco mezi a 830 podporuje růst rostlin. Od té doby se tím řídím. Nedávám sice zářivku 865 (i když na ni třeba taky jednou dojde), ale vždy dávám dopředu 840, aby byly hezčí barvy rybiček, a dozadu 830, aby lépe rostly rostliny. A s růstem rostlin jsem nikdy neměl problémy, přestože nehnojím a CO2 bublám jen proto, abych si vyrobil Saké (a trošku snížil pH). Proto tomu dotyčnému dodnes děkuji za radu a doporučuji totéž dalším. Nevím, zda se to shoduje s nějakou teorií světla, nicméně v praxi to funguje.
Já nevím, proč to tak je, ale třeba byste vy mohl vysvětlit, proč to žlutější světlo více svědší růstu rostlin. Taky jsem nikdy nepochopil, proč se 830 říká teplá bílá a 865 studená bílá, když přitom 865 označuje vyšší teplotu - myslím že 6500°K - než 830, které označuje tuším 3000°K. Holt, některé věci z teorie mi zústávají utajeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2012 01:34 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: malyLibor
...Jo a k tomu světlu. Zkus dát dopředu zářivku 865, za ni 840 a dozadu dvě 830, mohlo by to růstu rostlin výrazně prospět...
Můžete vysvětlit, čím (jakým mechanismem) by takové uspořádání zářivek mohlo výrazně prospět růstu rostlin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2012 23:16 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: bikerek
No, já myslím, že máš světla dost a rostlinky pěkné. Pokud tam dáš rostliny, o kterých jsem psal - kryptokoryna kalatkolistá, rohatec jemnolistý, nějaké velké echinodory, tak jim světlo bude bohatě stačit. Ale můžeš dát i mneší rostliny, 4xT5 39W je opravdu dost světla. Myslím, že to chce jen vydržet, mně se tvé kava a rostlinstvo v něm zdá docela dost pěkné... a akvárko máš, jaké máš, tak zkus využít jeho výhody... Třeba jeden vylký echinodorus jako dominanta, několik nějakého menšího druhu okolo 35 cm, trs nějakých méně náročných stonkovek a máš akvárko pro hejnko krásných skalárů a teter červenoústých.... například
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2012 23:04 Muž bikerek [9] malyLibor
Výška akva, byla bohužel špatná volba již od začátku, kdy jsem neměl žádné zkušenosti, teď je pozdě litovat špatných rozhodnutí... ještě že mě osvítilo, plánoval jsem to 90 cm podle místa k průchodkám ve stěně coze
- Ze předu by to nešlo vidět a ani z chodby, působilo by to jako že je tam toho substrátu pouze pár cm, přilepil bych jednu řadu kamenných obkladu a bylo by to esteticky vyřešeno...
- Světlo už větší nadám, není bohužel místo mám ty 4 x 39w s reflektorem a mám tam 2x 840 a 2x 865 na střídačku a svítí všechny najednou, jen ještě budu přidávat 2m LED pásku vysoce svítivých, ale to jen protože je mám a nezaberou moc místa. Myslíš že by mohly mít ty 830-ky nějaký větší vliv na rostliny, kdybych tam 2 dal? četl jsem, že až tokový ne že je to spíše věc vkusu, která teplota světla se komu líbí...
- Kouknu na ty rostliny co doporučuješ, neznám je, protože ještě nejsem tak zdatný.. ,ale zkouším rostliny a osázení akva jak se k čemu dostanu a levně koupím, nebo dostanu od kluku tady z webu a různě... ale moc se mi líbí rostlinná akva třeba tady akvarium.napady.net/… z toho úplně učurávám...
- je pravda že zatím se mi moc rostlinkám nikterák nedaří a to ani při aplikaci CO 2 , hnojení EI, dostatečný proud, a snad i dostatečné osvětlení..
Edit: Omlouvám se , v profilu jsem neudělal změnu již nějakou dobu svítím všema 4-ma trubicema t5 39w, hnojil jsem PDMM a tak bylo světla méně dle doporučení, přešel jsem na EI a světla zapl všechna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2012 22:54 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: bikerek
CO2 mas pres reaktor takze je distribuovan stejne jako voda - tedy dobre. To problem nebude. Svetla mas dost, ale jak pises, svitis jen pulkou zarivek. Na takhle hluboke akvarium si ulehcis zivot pokud budes mit prevazne rostliny co nepotrebuji moc svetla jako kapradi, Anubias a Krypto. Jsou i hlubsi rostlina akvaria. Ono to neni jen o te hloubce.
liaporu bych 20cm navic nedaval; bude to vypadat blbe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2012 22:40 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: bikerek
No, já ti nevím... Proč máš tak vysoké akvárko? Aby sis ho zaplnil substrátem? Není to škoda? Jako neříkám, dát třeba dozadu 15 cm substrátu a do něj kryptokorynu kalatkolistou nebo rohatec jemnolistý či nějaké dominantní echináče, to bych pochopil, ale proč vepředu 20cm Liaporu? To by nebylo hezké... Spíše zkus dát větší světlo a rozsviť všechny 4 trubice a přehodnotit rostliny. Zdá se mi, že tam máš příliš rostlin hodně náročných na světlo. Jo a k tomu světlu. Zkus dát dopředu zářivku 865, za ni 840 a dozadu dvě 830, mohlo by to růstu rostlin výrazně prospět a možná by se dařilo i těm na světlo náročným... a na kobercovky se vykašli, v tak krásně vysokém akvárku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2012 22:19 Muž bikerek [9] – vrstva dna
Zdravím vás, po přečtení tohoto vlákna jsem také použil LIAPOR do svého akva, jsem naprosto spokojen, ale stále s něčím bojují.. Mám akva hluboké 70 cm což je celkem problém pro distribuci CO2 ke dnu do takové hloubky, dle měření síly světla u dna co provádí na svých stránkách Marcel akva.wu.cz/… a dle jeho názoru, kterému dík, mám světlo také na hranici a tak jsem přemýšlel navýšit vrstvu liaporu na dně a tím dno zvednout blíže ke zdroji světla a proudu s co2! Jen nevím zda nebude větší vrstva dna LIAPORU spíše na škodu... Mám představu, že dno by bylo vysoké cca 20 cm a tím bych se dostal na hloubku akva těch 50 cm což by bylo i pro více rostlin přijatelnější a horní část akva by nepůsobila prázdným dojmem. Proto by mne zajímalo zda rostlinám nevadí větší vrstva dna? Spíše z nějakých důvodu třeba zahnívání kořenů, vody a pod., nebo třeba že to dno bude odčerpávat a na sebe vázat některé prvky v vody! Pokud přemýšlím dobře tak by to rostlinám nikterak vadit nemělo, když mají větší prostor pro kořenový systém, a když budu mít menší hloubku akva tak se mi bude dařit i nějakým koberečkům.. tedy doufám. A jelikož stále bojuji s řasou tak bych to celé vyčistil a restartoval... díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2012 15:03 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: NHKG
když máš tokovýhle biotopní akvárko, tak se ani nedivím. Já na to moje kde je výluh z rašeliny svítím 880, tak mi to furt příjde žlutý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2012 15:03 Usine Re: NHKG
Já si nic nemaluji www.e-light.cz/…
:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2012 14:58 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Usine
Já mám ty zářivky doma. Namalovat si můžeš co chceš, klidně růžovou a fialovou. Ale skutečnost tím nezměníš.

@katterinecka: Denní bílá (865) má bílé světlo (jenom trošičku modrý nádech), ty popisky a obrázky dělal někdo barvoslepý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.02.2012 14:50 Usine Re: NHKG
Fotka k příspěvku Asi jsem slepý ale 840 určitě není nažloutlé světlo . :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2012 14:25 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: cezarmilan
zas na druhou stranu, proč musí být světlo v akvárku bílé? Já ho mám v rostliných akváriích do žluta a víc se mi to tak líbí (840 a 830), je to o vkusu.
Na malým akvárku jsem změnila záživku, už nevím za jakou, ale najednou to bylo hrozně studený, tak jsem si pořád říkala že musím koupit novou a asi po měsíci už jsem ani nevěděla že je tam ta studená. Zvykla jsem si na ni a už mi to divný nepříjde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.02.2012 08:46 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: katterinecka
Riešenie je asi v tom, že jednu 840 a druhú 865, podľa mňa
S touto kombináciou mám dobre skúsenosti a 865 mi aj rybky lepšie ukáže, napr. neónka pravá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2012 08:29 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: NHKG
a denní bílá je zas modrá, kdo si má vybrat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2012 08:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Tragett
Klasické běžně používané zářivky, vhodné i pro akvária. Má je spousta lidí, stačí si pročíst celé téma.

Akorát bacha, vůbec nemají bílé světlo, jak by mohl obrázek níže naznačovat. Světlo je nažloutlé, podobné spíše žárovce než dennímu světlu venku!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 23:21 Muž Tragett [61] - Mořské ryby – Jen 840
Ahoj, je vhodne pouziti jen zarivek 840?

konkretne techto?

www.dum-svitidel.cz/…

docela dobra cena, ja je mam teda za 120 korun, tak si rikam, jestli jsou vhodne :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 12:59 Muž wanas [0] - AsieRe: Usine
Ano tento obrazek konecne udelal jasno.Kdyz tak na nej koukam lepsi by bylo skusit 830 a 865 nebo 830 a 840.Ale spise prvni variantu...??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 12:06 gringo
V mé prezentaci jsou dvě fota vedle sebe nasvětlené zářivkou 840 a druhé 860.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 12:03 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Usine
Tak toto je pekný obrázok :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.01.2012 12:01 Usine – Barevnost trubic Osram
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 11:47 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: karelchess
Mne sa tiež páči 865 je to krásne svetlo. 830 som nevidel ako svieti live :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 11:27 Muž karelchess [45] Re: Michaldvd
Mě přijde asi nejvíc "bílá" ze všech ostatních. Ale jinak se mi její světlo vyloženě nelíbí, proto mám teď 830+865
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.01.2012 11:09 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Sid
Ale tá 840 (studená biela) má ďaleko od bielej farby. Keďže svieti do žltá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.01.2012 10:21 Muž kubasan [18] - RostlinyRe: wanas
Radsej by som siel do kombinacie 840 a 865. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2012 10:05 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: wanas
...Takze spis budu vybirat 840 a 865-Narva colorlux pus. Je to kombinace teple bile a denni bila...
840 je studená bílá, takže jde o kombinaci studené bílé a denní bílé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 08:35 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: wanas
V tom se těžko radí. Neboť je to nejvíc záležitost především osobního vkusu. A co člověk to jiný názor. Nejlíp bude když začneš s tím co sis vybral a postupně můžeš zkoušet další typy trubic dokud nekápneš na to pravý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 08:20 Muž wanas [0] - AsieRe: EiFFeL
No jo jenomze ja nemuzu mit 18W zarivky nevesli by semi do akvaria.Mam T8 15W 45cm. Takze spis budu vybirat 840 a 865-Narva colorlux pus.Je to kombinace teple bile a denni bila.Uvidim pokud s nima nemate dobre zkusenosti nevrhnete neco lepsiho.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 01:53 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Michaldvd
To nevadí, že to nevíte. :-) Vlastně - teď už to víte. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 00:51 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: wanas
Neviem neviem či sa dá nazvať 840 studenou bielou :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2012 19:40 Muž EiFFeL [39] Re: wanas
tak jak píše kolega - koupil bych 2x 18W předřadník - k tomu 827 a 830 trubici a myslím, že budeš spokojen, ve finále pokud nepěstuješ nějaké náročné rostliny tak bych klidně zůstal i u jedné trubice. Já osobně svítím do 160l hrubého objemu pouze 1x 18W a nemám nijak naročné kytky, ale rostou a daří se jim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2012 18:59 Muž karelchess [45] Re: NHKG
Chtěl jsem napsat něco podobného, tak jenom pokud jede ta jedna zářivka na magnetický předřadník, asi bych koupil radši dvojitý elektronický př.
Já osobně kombinuju 830+865, větší podíl červené a modré... a líbí se mi to :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2012 18:42 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: wanas
řada 800 je nejvhodnější, ale říct že 830 a 840 jsou nejvhodnější nejde. Podívej se v obchodě jaké světlo se ti líbí. Já bych dával jenom 865 (namodralé svělo, podobné tomu ze slunka). 830 a 840 mají žluté světlo jak žárovka.
A co se týče krytu, je jedno jestli přidáš druhý předřadník, nebo ten stávající nahradíš jiným pro 2 zářivky, každopádně jenom s tím stávajícím to nepůjde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2012 16:38 Muž wanas [0] - Asie – Narva 830,840
Ve krytu akvaria mam provozni jednotku pouze pro jednu zarivku.To je malo a chci dve jednu "830 tepla bila" a "840 studena bila" pry koupim velmy dobre v OBI.....jenom se chci zeptat jak to mam udelat abych tam mohl mit dve....potrebuju koupit dalsi provozni jednotku nebo koupit rovnou jinou na dve zarivky? A opravdu jsou nejvhodnejsi 830 a 840??dekuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 20:30 Muž Michal J. [37] - RostlinyRe: muťa
Philips, Narva, Sylvania, Osram - chybu nespravis. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 20:22 Muž DavidDizzer [26] Můj názor :)
Já jsem velmi spokojen s trubicemi od Philips, myslím také vyrobené "in Germany" :-)... Mám je již opěrvdu dlouho, narozdíl od základních polských trubic, které mají špatné spektrum, malou svítivost a celkově malou výdrž. Myslím nyní konkrétně ty polské zářivky, které se dávají do krytů jako základní zářivky "Akwa Rynkar" tuším...

Ale s Philips jsem velice velice spokojen. Spektrum 840 a 865 mi vyhovuje.
Ale i již zmíněná Narva je velmi kvalitní :-)...

Přeji příjemný zbytek dne
DavidDizzer :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 20:03 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Roby
Jo, je tam Made in Germany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2012 20:02 Muž Roby [17] Re: muťa
Svítil jsem asi rok trubicemi T5 21W-840 Sylvania a byly OK. Pamatuji se, že na nich bylo napsáno Made in Germany. Dodneška je mám schované jako zálohu pro případ, že by mi náhodou bouchly aktuálně používané trubice od Narvy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 13:41 Muž muťa [554] - Rostliny – Sylvania
Dneska jsem koupil trubice Sylvania Luxline plus FHO T5 54w 830 a 840. Měla by to být nějaká odnož značky Philips. Máte někdo s nimi zkušenosti?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 17:11 Usine Re: larix
Rostliny porostou pod jakoukoliv z těchto trubic. Záleží co ale máte za rostliny. Pokud budou jen zelené, je lepší použít světlo více do modra, protože to tu barvu zvýrazní. U červených rostlin je vhodnější teplejší osvětlení.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 7835x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13395-zarivky-830-a-840