Rozměry akvária
Rozebíráš to z různých stran, ale myslím že podstatné pro nás je to, že pojem "hloubka" se nám vyvinul v akvaristice v něco nejasného, matoucího. Nikdy si nejsme hned jistí, který rozměr má ten druhý na mysli.
A tak ano, pravidla se vyvíjejí podle užívaného jazyka, nikoli naopak, ale sotva se mezi gramotnými lidmi stane pravidlem vyjadřovat se nejasně (dokud budou existovat gramotní lidé, což není zaručeno). I když vždy bude existovat značný počet lidí, kteří se jasně vyjadřovat neumějí, podle nich se pravidla dělat nebudou.
Myslím že tahle nejasnost je tím rozhodujícím důvodem, abychom pojem "hloubka" raději vůbec nepoužívali. Když budeme říkat šířka a výška, třeba nám to ne vždy bude "sedět" nejlíp, ale aspoň vyloučíme nejasnosti.
Všichni víme, jak je neformální psaná komunikace často ošemetná. Vyhýbejme se nejasným a dvojznačným výrazům a slovním spojením.
Rozumím, dal jsem si nějaké ty látky a jsme na stejné vlně
To si myslím, že je pro všechny přijatelné, co píšeš: správně jsou rozměry DxŠxV, ale když se bavíme o obsahu tělesa, používáme hloubku. Tak?
Tak já jsem skorostrojař, tak se na to geometricky dívám. A akvárko nebo skříň vidím jako těleso, které nemá hloubku ale šířku (zepředu dozadu) nebo výšku (zdola nahoru).
Na druhou stranu ten neuchopitelný prostor vevnitř (v akvárku, ve skříni, v bazénu) vnímám jako hloubku ve směru pohledu, bez ohledu na to, jestli koukám dopředu nebo dolů, tzn. při pohledu do skříně zepředu dozadu, nebo do bazénu shora dolů. Jestli mi jako rozumíš
Zní to asi trochu debilně, že v široké skříni vidím hluboký prostor. Asi bych měl omezit návykový látky...
EDIT
Koneckonců tak to chápu i u citátu Horáce, který jsi použil
"Horác: "Malá šířka - nezapomeňte, že optický klam... šířku (resp. hloubku) akvária ještě zhruba o 1/3 zmenší" Tzn. optický klam nezmenší rozměr nádrže, ale rozměr prostoru v nádrži...
To máš pravdu.
Můžeme to tedy uzavřít tak, že GEOMETRICKY správné a zcela jednoznačné je délka X šířka X výška, ale jiné vhodné názvosloví není nesprávné?
Když budete zepředu koukat na 2 různě dlouhá akvária vedle sebe, budou při tomto pohledu různě široká (už se nebavíme o kvádru na papíře, ale o tom, co vidíme - nějak široký objekt s nějakou výškou). Např. dveře (což je také geometrický objekt) mají nějakou šířku, výšku, tloušťku (bylo by divné říkat, že dveře jsou nějak dlouhé a nějak hluboké - prostě používáme vhodnou terminologii, která je češtinářsky přijatelná).
Proto jsem pro řešení, že mají pravdu všichni. V některém případě je vhodnější užívat nějakou a v jiném zas jinou terminologii. Vím, že toto je z jiného soudku, ale třeba skříň je nějak široká, nějak vysoká a nějak hluboká.
Ostatně historie vývoje české mluvnice, mimo snahy o zachování češtiny, poukazuje na trend jít vstříc tomu, jak je jazyk používán, nikoliv na snahu vytvářet nějaké násilí proti přirozenému způsobu užití jazyka.
Polovina národa používá "by jsem" místo "bych" a také to neznamená, že je to správně...
Myslím, že hloubka záleží na pohledu pozorovatele. Rybník sleduješ zhora - proto je hloubka od hladiny dolu. Akvárium nebo obraz nejčastěji z boku - proto je hloubka od čelní stěny dozadu. I mě to mátlo, ale už jsem to jakžtakž akceptoval.
Tak ono je to jednoznačné i u DxVxH. Vím, že to nic moc nedokazuje, ale evidetně to není tak nenormální uvádět to takhle a třeba na zboží.cz u nábytku dokonce používají šířka (naše délka) X hloubka (naše šířka/hloubka) X výška:
Rataj: "Šířka boční stěny (tedy hloubka z předního pohledu).."
akvarijni.cz: "Výška akvária by neměla přesahovat jeho šířku - hloubku."
zbozi.cz: "Skříně a podstavce pod akvária s hloubkou 61 cm"
www.zbozi.cz/…
Horác: "Malá šířka - nezapomeňte, že optický klam vznikající v důsledku lomu světla na rozhraní voda-sklo-vzduch šířku (resp. hloubku) akvária ještě zhruba o 1/3 zmenší, nemluvě o..."
Jako délka x šířka x výška označuje rozměry třeba i Sklorex, přijde mi to také jako rozumné a hlavně jednoznačné. U hloubky si člověk nemusí být jistý, jestli je tím myšlena šířka, nebo výška. V případě uvedení dxšxv je myslím zcela jednoznačné, co který rozměr znamená. Tímto také děkuji redakci za kladné vyhodnocení diskuze
Nejsem uměním a fotografií nepoznamenaný jedinec. Mám (a pořád občas používám) klasickou filmovou zrcadlovku. Živil jsem se jako grafik. Přesto mi ta horizontální hloubka v akváriu přijde praštěná. Prostě akvárium je mnohem více (a vždy) nějaká 3D nádoba s vodou než obraz (jen někdy, druhotně). Fotit můžu třeba obývák a fotografie bude mít hloubku, ale kdybych se někoho zeptal, jak hluboký má pokoj, jsem přesvědčen, že by na mě koukal trochu divně.
A ano, říkat tomu může kdo chce jak chce. Ale v technické a exaktní diskusi, což by třeba odborná diskuse nebo komunikace mezi akvaristou a výrobcem akvária měla být, by se v zájmu dorozumění měly používat nematoucí pojmy.
BTW, skutečně (nejsem tedy aquascaper a prd tomu rozumím, jen čistě jazykově) bych se vůbec nebránil používání hloubky v tom výtvarném smyslu. Tzn. když tady v tom 40 cm širokém akváriu rozvrhneš hardscape (říká se tomu tak?) takhle a takhle, zvětšíš tím hloubku akvária (tj. opticky, široké bude stále 40 cm).
Znáte to pravidlo, že když přijde jeden člověk ze zimy do bytu, řekne Jéé, tady je teplo! a někdo přijde do toho bytu ze sauny a řekne Brr, tady je zima! Oba budou mít pravdu, přestože každý tvrdí pravý opak?
Myslím, že záleží v jaké situaci o akváriu mluvíme a z jaké branže ten člověk přichází. Vidím to tak, že dokud s akvárium manipulujeme a stavíme ho a zařizujeme mluvíme o délce, šířce, výšce. Jakmile se zasadí do stěny nebo na skříňku a díváme se na něj zepředu, už to tak jednoznačné není (délka akvária se při čelním pohledu stává šířkou, původní šířka se stává hloubkou a výška je prostě výška). Ještě pak do toho vstupuje fakt, že jsme vytvořili živý obraz, který nás osloví mimo jiné svou hloubkou (říkat tomu šířka by úplně trklo do očí).
A argumenty typu, že !!NEMŮŽEME!! říkat šířce hloubka mi přijdou dost nesnášenlivé. Mám za to, že máme právo nazývat to oběma způsoby. Vím, že uměním či fotografií nepoznamenaní jedinci, čistí matematici, to nedovedou pochopit. Pakliže byste chtěli brát všechno dogmaticky a omezovat se pouze na matematickou charakteristiku, pak by hloubka rybníku nebyla hloubka, ale výška. Už jste někdy slyšeli, že by byl rybník nějak vysoký? Ne, je hluboký, přestože to je pro matematiky jistě nezkousnutelné. Stejně divné, jako je o napuštěném rybníku říkat, že má značnou výšku, je divné zařízenému akváriu pře čelním pohledu říkat, že má délku+šířku.. méně nepřirozené je o takové nádrži říkat, že je nějak široká, nějak hluboká a nějak vysoká.
Přejmenujeme v našich prezentacích "Hloubku" na "Šířku", to bude onen výsledek této debaty.
Je to tu často používáno a je to matoucí.
Technicky a fyzikálně jsou základní rozměry kvádru/krychle vždy délka, šířka a výška. Hloubka je pak opravdu něco jiného.
A na fotce je to pak všechno stejně placatý
a nezasvěcený si bude ťukat na čelo, když mu budeš nadšeně vyládat, jak se ti tady povedla ta hloubka
RE5PEK7 napsal: Řekni mi, jak češtinářsky chápeš hloubku ostrosti ve fotografii?
Tak jako délku expozice. Taky ji neměřím v metrech. Je to prostě zavedená terminologie v určitém oboru.
Příklady, které uvádíš poukazují na hloubku vody v nádrži, ale my se bavíme o rozměru nádrže, nikoliv hloubce vody v ní.
Řekni mi, jak češtinářsky chápeš hloubku ostrosti ve fotografii? (např. při krajince chceš mít velkou hloubku a při portrétu malou hloubku, oboje fotíš tak, že máš ohnisko namířené vodorovně)
Vezměte si takovou
hloubku substrátu. Vůbec jsem netušil, že to je vzdálenost mezi předním a zadním sklem...
V hloubce je nejen většina rozstřikovacích ramp, ale i skimmerů. A taková sekernatka u zadního skla možná ani neví, že zrovna plave v hloubce.
Ono i v angličtině se mnohem častěji říká length, height, width. Popravdě jsem na zmínku o depth koukal dost nevěřícně (a to anglicky čtu možná častěji než česky). Ale zagooglil jsem a kolega má pravdu, i do angličtiny pronikl tento paskvil.
Prosím OT, ale nedá mi to... Srovnávat akvárium s obrazem a podle toho nazývat rozměry je mírně řečeno chybné... Akvárium je prostorový objekt, a jako každý takový objekt má z hlediska geometrie tři rozměry - délku, ŠÍŘKU a VÝŠKU. Délku jako rozměr zleva doprava (obvykle nejdelší rozměr), šířku zepředu dozadu a výšku zdola nahoru (u akvária bych se v tomto případě nebála použít i termín hloubka - nicméně z hlediska srozumitelnosti bych raději zůstala u té výšky). Až budete stavět dům, taky budete jeho rozměry nazývat jako šířku a hloubku? A použít u akvária slovo "hloubka" ve smyslu pro šířku mi připadá jako češtinářský paskvil... Je mi jedno, jak tomu říká angličtina, my mluvíme přece česky...
Abych ale nebyla jen OT, docela bych si takové akvárium dovedla i představit, obzvlášť pokud nebude jednotvárně osázené, ale budou v něm vytvořeny nějaké "zóny" s různými rostlinami, mohlo by to být pěkné. S rybičkami menších rozměrů, které rády plavou (statická rybka, která se drží na jednom místě, by asi moc parády v takto DLOUHÉM (
) akvárku neudělala
Souhlasím s tím, že je to z obrazu a hlavně z angličtiny. Oni tomu říkají "deep/depth" nebo "D". A pak je to LxHxD. Length, hight, depth.
Je nutno si uvědomit, že se mluví o nádrží a ne o vodě v ní.
No a zrovna tohle je 45cm vysoké akvárium, jak mi ho někdo popsal v mailu.
A kam myslíš, že jsem se nejdříve podíval?
Každý tu máte akvárium a už si zřejmě nepamatujete jak jste zadávaly rozměry.
100x50x45 tedy znamená v tvých očích co? Tu V máš pokaždé na jiném místě...
Mě je to vcelku srozumitelný, ale já jsem asi jinej.
Edit: Jestliže mám v oboum případech základ D,V, potom tu Š a H musím odvodit velmi jednoduše, je to slovíčkaření a psaní aby se něco napsalo.
Čiliže obě možné verze a nepozná z toho člověk nic.
DxŠxV a nebo DxVxH, tak se to nejčastěji používá.
Mohla by být. Ale tam není ta záměna tak matoucí. Když popleteš šířku a délku, díváš se pořád na stejné akvárium, jen z boku. Což je v podstatě jedno. Když popleteš výšku a šířku, jde o úplně jiné akvárium a poplést to třeba při výrobě je průser.
No mě tedy mate i ta šířka. Není šířka podle pocitu to, co je zprava doleva (jak je to široké)?
Hloubka je sice možná všude, ale všude znamená něco jiného. Souhlasím se ctibumem, že nejlepší by bylo se tomuto nejednoznačnému termínu vyhýbat.
Délka je zleva doprava, šířka zepředu dozadu, hloubka nebo výška shora dolů. Tedy alespoň v mé sociální bublině a imho i logicky.
Btw je nějaký zažitý standard na pořadí rozměrů akvária (jako 100x40x50cm)? Já jsem z toho vždy zmaten a když to někdo "upřesní" dodatkem, že "40 cm je hloubka" tak jsem zmatený jako veverka ve výtahu.
Zlatá exaktně srozumitelná angličtina.
Řekl bych, že hloubka bude zepředu dozadu. Výška sdola nahoru. Šířka zprava doleva...
Já myslím, že tady je to spíše z umění: Když má obraz hloubku, tak se tím nemyslí rozměr na výšku, ale dojem, že obraz není plochý. Těžko u obrazu říct, že má šířku
Přesně, taky bych chtěl nějakou nudli jen pro pancéřníčky, představuji si tak 100x35x35 (dXhloubka
Xv)
Starší reakce
Krom toho se předělává a zpravuje lépe 50 l akva než to 500 l.
Já si koupil 60 litrů pak si slepil 80 a pak jsem šel do maxima 500 l jak píše grunda velké akvárium ti leccos odpustí.
v akvaristice je Porsche mini akva, větší akva ti odpustí více chyb
Je fakt,že ten standard má smysl pouze v případě,že bych chtěl kupovat hotový kryt s osvětlením,což asi ani v budoucnu nebude můj případ,když už si udělám svůj.
Je pravda,že mě prostor v obýváku nijak zvlášť nelimituje,ani finance nejsou problém,ale chci se držet zpočátku trochu při zemi a vše si osahat a vyzkoušet,pak se posunout třeba dál...
Není dobré začínat jezdit hned po autoškole v Porsche
Standardní rozměry jsou většinou dost nesmyslné. Být tebou udělám 130x50x50 (dxšxv) a případně pokud prostor a finance dovolí, tak 160x60x50cm (50cm výška, v případě že by jsi plánoval skaláry 60cm výška).
tak jde zvolit rostliny a ryby kterým tyto parametry vyhovují
, pak jde použít reverzní osmózu, nebo míchat dešťovku
každá nádrž je jednou malá...
když nelimitují rozměry tak aspoň 200x60x60
Rozměry mě nelimitují žádné,ale přece jenom bych se držel v nějakých rozumných dimenzích
Co když se třeba nebude dařit,voda tu není úpně ideální (dKH14,dGH20,PH 7,5)
Tak ať v tom nemám zbytečně ranec,pak se uvidí
hombre napsal:
Takže otázka zní: Držet se z nějakého důvodu(žádný mě nenapadá)standardních rozměrů?
Jediný rozměr kterého bych se držel, je prostor, který mohu využít
.
Pokud je k dispozici místo, klidně bych přidal na délce , co se vejde.
0 05.07.2015 11:58 hombre Pomalu se chystám ke sklenáři nechat si vyrobit akva.Chci velikost 120x50x50cm.Ale teď jsem četl nějaký článek,kde zrovna dotyčný zařizoval stejně velkou nádrž a radil přidat na délce 5cm takže 125x50x50cm.A to k vůli konstrukci krytu s osvětlením.Jelikož nebudu kupovat origo kryt který je 120x50cm kvůli tomu,že tam většinou jsou jen 90cm trubice což je málo.Takže kryt si budu vyrábět asi z tenkého lamina,tím pádem nejsem limitovaný standardními rozměry.Z praktického hlediska aby mi těch 5cm navíc vyhovovalo,protože trubice T5 mají s paticemi 119cm a T8 dokonce 123cm,takže při délce akva 120cm by to byl problém při výrobě krytu.
Takže otázka zní: Držet se z nějakého důvodu(žádný mě nenapadá)standardních rozměrů?
Starší reakce
Braník.
V dobách mini a nanoakvárií se tomu dotazu nediv. V centimetrech jsem takové viděl ...
mm
Samo že v metrech
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3 4
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3439x