Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pagoda rock

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno  

Pagoda rock
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 14:06 Khanh
Pagoda a všechny jim podobné kameny tvrdí vodu. A čím máte měkčí vodu, tím rychleji a více se bude tvrdit. Ale jen do určité přijatelné výše. Takže třeba kdo má tvrdost kolem 3, tak mu to stoupne k 9-10 a kdo má 7-8, tak taky podobně. Jinak pravidelné výměny vody tomu zamezují. Používá to mnoho dobrých aquascaperů a žádný problém s tím nemají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 11:02 Muž Sid [6640] - RostlinyRe: Bak
...jak muže dojít ke snížení tvrdosti...
Vóťa87 dává snížení tvrdosti do souvislosti s použitím substrátů jako je "ADA, aquaart a jim podobné"...
Někde v e-časopisu Akvárium (sk) je na toto téma - jak mohou akvasubstráty měnit parametry vody - solidní pojednání. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 10:09 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: vóťa87
Nechápu jak muže dojít ke snížení tvrdosti, když převedu tvrdost na hydrogenuhličitanovou, to kytky začnou více odebírat Ca Mg ? A je to pak znatelné na měření ? Složení těch šutrů neznám. Ke zvýšení rozpustnosti CaCO3 přidávání CO2 přispěje hodně, každý 1 pH dolů vytvoří desetinásobek kyseliny uhličité potažmo pak rozpuštěného hydrogenuhličitanu. Stejně si myslím že při počátečních pár mg rozpuštěného uhičitanu Ca je to zanedbatelné. Horší je to pak když by v nádrži byl sran vápenatý, to by pak tvrdost ovlivnilo hodně vzhledem k jeho vysoké rozpustnosti.
Tímto tvrdím že vápenec by nemusel až zase tak vadit když je nádrž bez dávkování CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 09:45 Jack Re: Sid
Tak dneska mi odepsal akvarista co ma akva plne "pagody"... Tvrdost se mu drzi na 5-6 dKH. A rikal ze problem se zvedanim tvrdosti nezaznamenal... Ale stejne to radsi budu sledovat.. protoze kdo vi jestli on tam ma skutecne pagodu nebo jestli ja vubec mam pagodu.))

A nemyslete, ze budu psat email hned.. to ne... Psal bych az bych mel dukaz..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 09:24 Muž Sid [6640] - RostlinyRe: Jack
Já bych počkal až na nějaká konkrétní data. O něco v tomto smyslu jsem se pokusil a docela jsem se podivil. Až budu mít jistotu (a argumenty), určitě se k tomuto tématu vrátím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 23:08 Jack Re: vóťa87
Pokud by tam meli uvedeno ze lehce zvysuji tvrdost vody tak ok.. ale uvadeji ze nemaji vliv na chem. slozeni vody.. a lehke zvysovani, je podle me vliv.. Jinak dekuji za prinosnou reakci... jsem zase o neco chytrejsi...:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 19:24 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Bak
Stavím se za názor filipsiho, že ono to s těmi šumícími kameny není zas taková hrůza jak někteří chytráci křičí do světa...Při použití křemičitého písku na dno je ten význam zvyšování tvrdosti mizivý a snadno se koriguje pravidelnou výměnou vody spojenou s údržbou nádrže, pokud je navíc použito na dno substrátu jako je ADA,aquaart a jim podobné a připojí se k tomu přidávání CO2 jsou takové kameny v nádrži spíše potřebné, jelikož dochází k dosti výraznému snižování tvrdosti...Sešteno a podtrženo, dobře založené, fungující a udržované akvarium s takovými kameny nemá vůbec problém...

Pro upřesnění-tvrdost ovlivňují různé druhy nabízených vápenců, pagoda a třeba i tzv. seiru stones či ohko stones od ADY, frodo stones od Elosu...A jak je vidět na prezentacích nádrží, kde je jich použito, rostlinám to evidentně nevadí...
Tudíž bych s nějakým psaním emailů vychladnul... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 18:47 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Tuším že Khanh psal že u takovýchto kamenu se voda skoro velice často mení skoro celá....to je pak jedno zda kámen či ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 11:47 Muž Sid [6640] - RostlinyRe: Jack
No a já se snad donutím poskládat tu nádržku s vápencem... Nejvyšší čas - prasklo mi krevetkárium. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 11:45 Jack Re: filipsi
To ano..to souhlasim... Cele dno je problem... Co2 pridavam, tak jsem zvedav jestli se bude neco dit.. ale jak pisu drive.. na prezentaci co jsem postnul ma akva plne pagody.. a ocividne se rostlinam dari.. i kdyz to ma kazdou chvili prekopane:) A aspon pokud se to opravdu ozkousi, budou lidi vedet, ze jim nakej ten "sumak" v malem mnozstvi neublizi..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 11:42 Muž filipsi [1296] Re: Sid
JJ, to se skryva pod tim slovem "obzvlast"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 11:39 Jack Re: Sid
Tak zalezi na tom jak drasticke ty zmeny budou... Ale zatim si nemyslim ze by to melo byt nejak strasne.. ale za sledovani to stoji.. aspon se neco deje:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 11:38 Muž Sid [6640] - RostlinyRe: filipsi
Tak, zak. Já si dokonce dovedu vysvětlit, proč pro většinu kytek bude špatné dno z mramoru, i když se do akva CO2 přidávat nebude. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 11:35 Muž filipsi [1296] Re: Jack
Uz nejakou dobu se snazim vsechny presvedcit, ze na kusu neceho, co sumi (stejne tak na muslich, atp, proste kus dekorace) neni nic tragickeho, a ze za normalnich okolnosti problem nebude v tom, ze to tam je ("vyhod tu musli, do akva nepatri, protoze sumi ....")
Co problem muze byt a vetsinou bude,hlavne pro rostliny, je kdyz je tam toho moc (komplet cele dno vapenec), obzvlast, kdyz se pridava co2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 11:31 Muž Sid [6640] - RostlinyRe: Jack
A co když vám v nádrži s "pagodou" kytky porostou dobře, přestože nějaké změny parametrů vody zaznamenáte? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 11:08 Jack Re: arnošt
Taky jsem toho nazoru... pokud akva viditelne prosperuje jak po rybi tak i rostlinne strance, tak si myslim ze nema smysl neco merit... Ja osobne jsem uz nemeril dlouho.. Jenom ted, kdyz jsem pridal "sumejici pagoda rock", abych mel zakladni hodnoty a sledoval jestli se to zvysuje nebo ne..
Pokud se to bude zvedat moc, tak premyslim o tom ze bych napsal do tech eshopu email at si laskave stahnou z popisu ze ten "sutr" neovlivnuje chem. slozeni vody.. Sice me asi poslou nekam.. ale za pokus to stoji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 11:04 Muž arnošt [37] - RostlinyRe: Jack
dřív to fungovalo všechno bez chemie - jen to víc pozorujeme a pak se nestačíme divit - nejdůležitější je čistota nádrže, pravidelné výměny vody a nepřekrmovat - všechno ostatní se většinou vyřeší samo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 11:01 Jack Re: arnošt
Taky jsem je kupoval pred tremi lety.. zaujala me ta jednoduchost... ale ta presnost.. Chudak zacatecnik.. vrazi to tam.. zdesi se ze hodnoty jsou v extremu a honem honem neco s tim udelat.. A pak si akorat nasledujicima zasahama akva zdevastuje.. Nejlepsi by bylo doma mit malou chemickou laborator:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 10:54 Muž arnošt [37] - RostlinyRe: Jack
ony ty prožkový testy jsou spíš jen recept jak vytáhnout ze začátečníků peníze a bohužel jsem se k tomu nechal před třemi lety "přemluvit" i já... od té doby jsem je použil jednou a nechápal jsem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 10:53 Jack Re: Sid
Dekuji za rady.. budu to sledovat. Na test vapence jsem hodne zvedav.. Protoze vsude se clovek docita ze to strasne ovlivnuje rust rostlin a kvalitu vody.. Tesim se na recenzi:)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 10:51 Jack Re: arnošt
Taky mam papirky.. ale jeste mam v zaloze kapkovy.. je to docela rozdil papirkem mam v nadrzi 1-2 dKH (coz se mi zda ze je urco blbe:) ) a cca 10-14 GH.. to mi prijde taky nejaky divoky...A Kapkovym testem mam 4-5 dKH a GH jsem nestihl otestovat..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 10:25 Muž arnošt [37] - RostlinyRe: Jack
taky mám v malém akvariu pagodu a je pravda, že chvíli po umístění se mi po celém akva udělala sinice - musel jsem akva na týden zatemnit, ale nyní už to vypadá v pohodě a i rostlinky v pohodě rostou - zkusím taky změřit, ale mám jen prožkový testery a ty nejsou nic moc přesný...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 09:36 Muž Sid [6640] - RostlinyRe: Jack
GH, KH a jak se v takovém prostředí daří kytkám. :-)
Já se chystám testnout vápenec, výsledek určitě zveřejním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 23:38 Jack Re: Sid
Tak urcite vodu testovat budu... ale koukal jsem na prezentaci www.akvarko.cz/… a ten ma nadrz plnou pagody... ale parametry tam neuvadi.. tak jsem mu zkusil napsat, uvidime co mi rekne:) Osobne zkusim sledovat parametry vody... nebo spise mi reknete ktere by ostatni zajimali... GH a KH? nebo jeste neco? A taky by me zajimali zkusenosti ostatnich... tak snad se jeste nekdo vyjadri:) Jinak dekuji za nazory..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 19:38 Muž Sid [6640] - RostlinyRe: Jack
Budete-li pravidelně měnit část vody, vliv těchto kamenů na parametry vody by neměl být nějak dramatický, a to ani při případném současném přihnojování CO2. Nakonec - pokud se rozhodnete podmínky v akva průběžně sledovat (testovat) a zjištěné výsledky zveřejníte, bude to jen ku prospěchu věci. (Neustále se na toto téma vedou diskuse bez konkrétních argumentů.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 18:44 Jack Re: fantuomas
Tak ja mam vodu neco kolem 4dk (UT) a mam tam dva kameny... rikam.. cca 1-2kg... tak kdyz to budu prubezne sledovat tak bych se mel dopracovat k vysledku zda se to zvysuje.. ci ne:) ale stejne by me zajimalo co od toho mohu cekat.. jestli mam sehnat jine sutry... nebo je tam nechat.. stve mi to..pac jsou zrovna dost povedene...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 17:59 Muž fantuomas [35] - RostlinyRe: Jack
Čo som videl na zahraničných eshopoch, často je tam poznámka, že tieto "aquascape" kamene, rozne druhy majú vplyv na vodu...ale zjavne sa veselo používajú, aj keby zrovna zvýšili tvrdosť vody, v množstve aké udávaš to nebude asi nič drastické..ja mám tvrdú vodu ako takú..a akvárium relatívne prosperuje ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 16:10 Jack – Pagoda rock
Zdravim... mam doma nejake "pagody" (eshop miga) zkusil jsem jeden ponorit do octa a sumi... myslite ze cca 2kg kamenu mohou mit vlit na stav akva vody v 100L akvariu? Vsude jsem cetl ze tento kamen nema vliv na slozeni vody.. ale zarazilo me ze sumi v octu... diky za rady...

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 1853x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13104-pagoda-rock