Filtr vypínání a zapínání po 5 minutách
hmm a já myslel že v těhlech filtrech jsou no nic, omlouvám se za mystifikaci
Ano, ale pro rizeni dc motoru.Na tyhle to opravdu nejde
to ale neměníš frekvenci ale poměr kladný a záporný půl vlny....toto se normálně používá pro řízení el. motorů(sám jsem to zkoušel)
teda pokud jsem pochopil na co mě odkazuješ
Nejjednodussi, nejlevnejsi a myslim si ze i nejefektivnější bude nečím torchu ucpat tu vývodovou trubici.
Já mám to samé akvárko už 2 roky a jsem sním moc spokojen ani řasy se my nedělají.Já jsem dal do té první komory filtrační vytu udělal jsem sní takový chumáč a na ty keramické kroužky jsem dal kousek molitanu něco jak je hubka na nádobí.Výtok jsem vytočil na zadní stěnu.Jsem stím akváriem nadmíru spokojen.
a nebo se dá výkon čerpadla řídit pomocí PWM(změna střídy)ale není to nejjednodušší, i když se určitě dá třeba GM koupit nějakej modul
Co se tyce usetreni elektricke energie tak vyznamny vliv ma i priskrceni vytlaku cerpadla neveril bych tomu (sam jsem to meril) ale je to skutecne tak. Kdyz vezmu ponorne cerpadlo (napr tesco) s vykonem 300W a hodim ho do vany bez hadice (muze mit maximalni vykon zadne ztraty v potruby atd) tak si veme si kolem 295W ale jak mile na nej dam hadici tak jeho prikon klesa a to az do doby nez hadici uplne ucpu tusim ze jsem pri zavrenem vytlaku jsem nameril nejakych 180W. Zhlediska fyziky by to melo taky sedet, protoze pokud cerpadlo nevykonava mechanickou praci (premystovani obemu vody) nepotrebuje ani energii (samozrejme potrebuje energii samo pro sebe viz priklad s ponornym cerpadlem). Takze varianta trvaleho provozu s prskrcenim vytlakem je jednoznacne nejlepsi zpusob jak usetrit za elektriku a snizit opotrebeni elektrickych a mechanyckych casti obvodu. Druha vec je ta ze vetsina cerpadel v akvarijnich komponentech teda aspon v tech co mam ja "fitr EHEIM a vodni vysavac EHEIM" je delana tak ze prenos energie v motoru cerpadla resen bezkontaktne (vynuti motoru zabudovano v tele filtru (stator) a magneticka cast (rotor) s vrtulkou, volne v casti s vodou) a tedy skutecne asi k opotrebeni castym spinanim by nemelo dochazet.
Jj souhlas. Můj má v papírech 600L/h. Který už teda po těch dvou letech zcela nedá. Ale při akvárku, který má 63L si dovedeš představit hruba s tim přirozenym úbytkem kolikrát to otočí. A tornádo tam opravdu nemám. Bez zapnuté rozstřikovací rampy vidim na druhém konci aqua jak se jen mírně vlní voda a v akváriu je ticho po pěšině. Takže pokud ti to v akváriu nedělá tornádo nic bych s tim nedělal. Ten filtr byl určitě navržený pokud možno tak, aby to bylo ok a voda proudila tak jak má.
Pokud by jsi chtel regulovat prutok, tak nejak priskrtit, priucpat trubku, ktera je na vyvodu cerpadla. Stale nechapu proc to chces menit... jako duvod jsi tu psal... nekde jsem cetl, ze ma byt prutok tak aby precerpal obsah akvaria 1x za hodinu. Nemuzu si pomoci ale pripomina mi to moji 86letou babicku po lehci mozkove prihode... jsem cetla.. slysela.. Pokud ti to nezpusobuje nejake problemy, proc to menit ? Mas v akvariu nejake rasy kvuli silnemu proudeni vody ? Nebo chudery rybky plavou neustale proti proudu ?
Mam ext. filtr, ktery mi vodu precerpa 3x za hodinu a klidne bych to jeste zvednul.
Mne pomohla filtracna vata, lebo som nevedel zohnat cerpadlo co da 100l/h. Tak som tam dal 4x viac filtracnej vaty a hotovo
Spotreba vaty je viac-menej rovnaka ako predtym, vzdy menim len prvu vrstvu, raz za 2 mesiace aj druhu. A ta vata stoji zopar korun
Tiez sa priklanam k tomu, ze stale vypinat a zapinat je uplna somarina. Jednak trapis elektroniku, jednak bakterie v mediach a jednak osadenstvo. A riesit 7.5W nonstop je nepodstatne. Len mne zere svetlo 144W 12 hodin denne. + 25W filter. + 5W CO2 reaktor. + hento. + tamto..A su tu taky, co im to zere mnooohonasobne viac
Rada: Vymenit filter/cerpadlo.
- asi tak....
v tomto som "doma"
...-nie su to cerpadla stavane na regulaciu....
...a fr.menic - musi menit aj napetie...-s poklesom fr. musi klesnut aj napetie a naopak....
...proste pouzit "slabsie" cerpadlo a jeto...
Ne, nestacilo. Otacky techto motoru v cerpadlech jsou zavisle na frekvenci (50Hz), a pro jejich rizeni bys potreboval frekvencni menic. Prilis drahe, navic i tak rizeni bez zpetne vazby techto motoru mimo otacky, pro ktere jsou navrzene, je problematicke. To je i odpoved na to, jestli nekdo nezna lepsi el. regulaci - ne, je levnejsi koupit cerpadlo jine.
Nebude ten kohou vadit čerpadlu?Nezná někdo lepší elekronickou regulaci?
co pouzit pro regulaci toto?
www.ikea.com/…
no asi ne ted jsem se dival rozsah je 25-300W
klidně ti to vysvětlím strejda tento set má...pod hladinou je čerpadlo které žene vodu nad hladinu do filtru kde teče přes molitan a filtrační kroužky atd.a na výtok jsou tam dírky stejné jako rostřikovací trubice ale zabudované
nějak nechápu jak to funguje, na levo vidím nějaké keramické kroužky?? pak výtokovou trubici nad hladinou a pak ta trubice směřuje někam do utrob, není tam nějaký kohout na regulaci? popř. bych to rozpulil a nějaký kohout tam vložil
Tady je ten obrázek je to na vrchní straně akvaria.
jestli se chces navrhy jak omezit silne proudeni v akvaru, posli fotku filtru, jinak neustale zapinani a vypinani je blbost
Teď ho rozjíždím bude to asi týden.
Taky tam můžeš nažuchlat filtrační vatu, on ten průtok klesne. Jak dlouho už to akvárko funguje?
To se lehce řekne ,ale není to až tak jednoduché.To čerpadlo co mám já je zabudované do krytu a filtr také a mně se zdá ten filtr docela kvalitní až na to čerpadlo.Mám akvárium atman AR-620.
Prostě regulovat filtr zapínáním a vypínáním, pokud ti jde o stabilitu nádrže, je nesmysl. Lepší řešení je regulovat výtok filtru kouhoutem, přiškrcením, nebo při nejhorším seřízlým špuntem
Elektřinu asi neušetříš.Rozjezdový proud při sepnutí mnohonásobně převyšuje běžný příkon.Při rozjezdu voda ve filtru škubne a vyhodí maras do akvaria a pokud ne,tak už všechen v akvu je.
Celkový příkon čerpadla? Tak si to zkus spočítat. Když pojede nonstop sežere měsíčně za nějakých 27 Kč. Když to budeš vypínat tak za 15,30 Kč a to čerpadlo ti za chvíli odejde. Já bych se spíš podíval po nějakém odpovídajícím, které může běžet nepřetržitě. Čerpací hlavu např. Atman + kostku biomolitanu pořídíš za pár peněz
To je pravda,ale ten můj filtr to přečerpá tak 5x za hodinu.Jedná se o nové akvárium tak bych chtěl začít co nejlépe než tam dám ryby a možná ještě Co2.Zatím mám zkušenost pouze s menším akváriem a tam jsem po čase filtr úplně zrušil a používal pouze vzduchování,ale rostliny nerostli a akvárium bylo čisté.
Může i vícekrát. Záleží na okolnostech.
Protože jsem někde vyčetl, až výkon filtru by měl asi jednou za hodinu přečerpat akvárium. Nebo jsem to špatně pochopil?
Chci dosáhnou snížení průtoku filtrem a smížení celkového příkon filtru.
A čeho tím chceš vlastně dosáhnout?
To o té elektroinstalaci vím ,ale tomu čerpadlu by až ta vadit nemuselo naopak by se ušetřilo na proudu.Teď má filtr 7,5W a nějaký ten časovač bere tak 0,5W.Mě jde spíše o to co na to budou dělat baktérie ve filtru.
1) To není regulace
2) Přepínání životního prostředí po pěti minutách mezi stavy výřivka/zlověstné ticho osazenstvu nádrže opravdu nepřeji, ale mohl by to být zajímavý mučící nástroj.
3) Výrazně zkrátíš životnost filtru.
Jinými slovy - je to nesmysl.
Nejsem sice odborník na elektro, ale podle mě tento systém musí dřív, nebo později filtr odrovnat.
Výrobci staví filtry na nepřetržitý provoz a ne na nárazový, opakující se. Elektroinstalace by musela být pro cyklický provoz jiná. Já bych řešil regulaci zcela odlišně - mechanicky, úpravou filtračních médií ap.
Chtěl bych zregulovat výkon filtru a napadlo mně,že by to šlo udělat pomocí časového spínače třeba 5 min chod 5 vypnuto nebo by se nechala nastavit jiná doba. Mam sed od Atmana AR-620 je to 93 litrů fitr je zabudovaný v krytu nevím přesně typ nějak to nejde dohledat čerpadlo dává asi 350-400 l za hodinu.Co vy zkušenější na to.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1942x