Správné pořadí a množství filtrační náplně
to uhlí jsem tam měl teď na rozjetou jelikož jsem měl vodu lehce kalnou a myslel jsem si že by my mohla pomoc s těma řasama ale boužel nic. Teď jak budu měnit naplně tak právě chci být moudřejší a vědět co je na co atd. Jelikož tech náplní je mraky.
Já mám filtr naplněný od spodu hrubý molitan,jemný molitan,keramiku a navrch filtrační vatu na úplné dočištění...uhlí je zbytečný..používá se např. k odbourání léčiv z vody.
Co se týká řasy tam bude problém spíš v proudění vody nebo ve světle nebo v péči o akv...a není to moc brzo čistit filtr po třech týdnech? To se ti v něm pořádně ani nerozjela nitrifikace...
0 06.12.2014 11:04 Jánošík – Aquacup Druid 302
Zdravím, pořídil jsem si vnější filtr Aquacup Druid 302 a chtěl bych poradit co tam teď dát už jede cca 3 týdny a mám tam daný tyto náplně: od spodku - keramické kroužky; aktivní uhlí s na něm položen biomolitan a ve vrchním koši biokuličky. Jelikož jej teď v nejbližší době chci vyčistit a vyměnit náplně chci se zeptat jaké jsou nejvhodnější? A pokud možno nějaké které by my mohli pomoct v boji s řasou. Sehnal jsem si nové kytky s dal pod ně jílové kuličky a stejně nic řasa se mi vždy na listech vytvoří (takové dlouhé nazelenalé až načernalé vlasy). pokud můžu poprosit o pár rad, nikdy jsem vnější filtr neměl, takže nemám žádné zkušenosti s jeho provozem. Děkuji J
Starší reakce
Ono toho biofibru mám stejně málo, takže to vypadá na drátěnky
Sera biofibres bych jako filtrační médium použil maximálně jako předfiltrační někam do obřího filtru, protože co se biologické filtrace týče je víceméně neúčinné. Pokud chceš rozšířit biofiltrační kapacitu filtru použij raději nějaké kvalitní médium jako například Eheim substratPro, sera Siporax nebo JBL Micromec či JBL Sintomec. Sesadil bych je takto ve směru proudění vody: 1.koš keramické kroužky, 2.koš bioakvacitové kostičky a 3.koš kvalitní biomédium.
Když jsem ho koupil, tak spodní koš byl molitan, prostřední keramika a vrchní vata. Nějakou dobu jsem si s tím pořadím hrál (nevymýšlel jsem teda nic extra co se náplní týče) a zakotvil jsem takto:
Spodní koš: molitan, keramika, molitan
Prostřední koš: keramika
Horní koš: molitan
Dokoupil jsem vlastně jednu sadu molitanů a nějakou tu keramiku.
Ne, že bych se nekoukala do diskuse, ale stejně z toho nejsem nijak moc moudrá. Můžete mi poradit se seřazením náplní do Atman CF-1200? Už víc jak rok jsem ho používala, ale nejsem si jistá, že byl dobře seřazený. Navíc si za pár hodin přivezu další náplně. Mám koš plný akvacitových kostiček, koš s keramickými kroužky a prázdný koš, kde byla láva a kam plánuji dát sera biofibres Tenhle koš můžu nasypat i dop půlky něčím dalším, v záloze mám ještě lávu s keramzitem. Ale nevím, co kam dát.
Starší reakce
Mmm nn nechci měnit, do té doby než se nepokazí a pak rači koupím menší vnější filtr ale tenhle mi připadá fajn, je v něm dost filtrační hmoty, hlučnej mi nepřijde proti tomu co teda mám teď
no uvidím jaký budou zkušenosti
Navíc jsem koukal vy ste měla mini verzi to bude taky rozdíl
Já bych místo tohoto filtru raději volila klasiku čerpací hlava+biomolitan. Měla jsem jej také, neustále se zanášel, byl hlučný, nemluvě o jeho jisté nevzhlednosti a faktu, že zabere hodně prostoru. Navíc se po 8 měsících provozu v neděli ráno rozhodl úplně umřít
Jestli se jedná o Aquatlantis EasyBox Biobox 2 tak ten je vnitřní a má jestli se nepletu prostor pro topítko, prostor pro čerpadlo a filtrační prostor kde jsou čtyři nádobky. Dvě mají větší objem a dvě menší. Já bych upravil hmoty následovně ve směru proudění vody: první větší nádoba-hrubší molitan, druhá menší nádoba- keramika, třetí větší nádoba- kvalitní biokeramika (např. Eheim substratPro, Sera siporax) a čtvrtá menší nádobka - vata nebo rounová vložka pro dočištění.
Zdravím všechny
mám dotaz na pořadí filtračních náplní do mého filtru. Jedná se o Biobox 2, je to vnější filtr na 96l akva ale čerpadlo může mít prutok až 540l takže ho mám cca na třetinu. V základu byly 4 kostky nápní, voda jde vrchem dolů k čerpadlu a to přefiltrovanou vodu posílá ven. Náplně mají 2 velikosti větší, a byly v tomto pořadí : 1. velká náplň s vatou, potom menší náplň s uhlím, velká náplň s biomolitanem a poslední byly jílové kuličky. Akva budu spouštět v pondělí, vatu mi doporučili na prodejně u p. Rataje po týdnu vyndat protože se brzy zanese. Proto jsem si koupil místo vaty keramické válečky a místo uhlí další biomolitan. A tak bych vás chtěl požádat o radu jak sestavit tyto náplně? ještě jsem si sehnal vatové pláty do filtru juwel které po ostřihnutí pasují i do mého. Já to uvažoval takto. 1. keramické válečky 2. Velký biomolitan 3. malé jílové kuličky 4. malý biomolitan a pod něj ješte plátek vaty aby se i ty poslední smítka zachytili a zbytečně nezaneslo čerpadlo. Je moje úvaha správná nebo by jste pořadí prohodili? Moc děkuji za rady, je to moje první větší akva, ted mám jen prcka kde mám mini filtr atman s biomolitanem cca 3x3cm takže uplně na nic takže jsem to vyřešil tak že sem si udělal dílu do velé kostky biomolitanu a nasadil ji na ten malý atman a celkem funguje, jen se chci u toho nového filtru vyvarovat častému rýpání v něm, čištění atd, vím že čím mín do toho budu zasahovat tím líp. Omlouvám se za ten sloh :/
Starší reakce
Já ho používám a naprosto v pohodě.Jen ten liapor mám v silonce aby mi nelítal po celém filtru.
proč ne, koneckonců i Rataj má něco podobného v nabídce:
www.rataj-spk.cz/…. Jen je zbytečný ho převařovat,ve filtru nemá kam vyplavat. Stačí ho proprat ve vodě. Jen doporučuji větší zrnitost než 1-4, ve filtru jde taky o proudění vody, proto jsou ty keramické kroužky větší. Sám jsem měl kdysi dávno před érou siporaxu ve filtru keramzit a fungovalo to.
Co si myslíte o variantě biologocké složky filtru nahrazenou převařeným liaporem? Je to porovitý čistý pálený jíl, mohl by fungovat podobně jako keramické kroužky,ale za setinovou cenu, hm?
Starší reakce
Ano, tak to udělej a získáš tak větší osídlovací prostor pro nitrifikační bakterie, tím "vytuněním" filtru.
Udělej to postupně, jak píšeš a bude to jak má. A kdyby něco, pohlídáš si to výměnama vody.
Zdravím, chtěla bych se jen pro informaci zeptata jaké filtrační nápně byste použili v mém případě. Mám vnitřní filtr eheim 2208
www.rybicky-rybky.cz/… , nyní tam mám tyto náplně. V té větší části nahoře mám
www.akva-tera.cz/… , a v té menší části naspod mám biomolitan
www.akva-tera.cz/… . Přemýšlela jsem, že bych ten větší bílej molitan postupně nahradila buď Seporaxem nebo SubstratPro Eheim. Četla jsem, že biomolitan je nejlepší, tak ten bych v té spodní části nechala a nahradila jen ten bílý molitan nahoře. Mám 60l akvarium, díky za názory
Starší reakce
Malá finta, na nasávání nasaď kus biomolitanu a budeš mít předfiltr a budeš častěji čistit jenom toto a do filtru se Ti tolik bordelu nebude dostávat. Vono ty držkolezci nadělají.
Díky za odpovědi. Uvidíme, mám ho v 180l akváriu, je tam asi 10 neonek, dvě parmičky červenoploutvé, dva pancéřníčci a asi 8 ancistrusů. když by se to ucpávalo, dám místo vaty ještě jeden biomolitan. Po výměně náplní za Substrat pro a válečky mi ještě 4 zbyly.
Ja som tú vatu v 2213-cke tiež vyhodil.A použil biomolitan (odpad) - natrhaný na cca 1-2cm.A filtruje to v pohode.
S tou vatou to můžu potvrdit. Během dvou měsíců se mi zasvinila natolik, že letěla z filtru pryč a byla nahrazena klasickým biomolitanem. Taky ale záleží, co tam máš za ryby. Pokud nějaké čuňata jako mečovky a tomu podobné, tak se vata hodně rychle zanese. Ve 112litrech jsem opět sáhnul po atmanu, jenom nižší řadě a vatu tam nechal, jelikož jsou čistotné ryby, tak filtr zatím krásně jede i s vatou.
Díky za reakci. Já jen myslel, jestli by třeba nebylo lepší dát biomolitany na sebe a pak teprve Substrat pro a na něj vatu. ale asi to není až takový rozdíl. Uvidím jak se to bude chovat, zatím je průtok v pohodě - běží teprve týden.
Já to u své 2213 udělal podobně, ale vydělal jsem i tu filtrační vatu. Připadalo mi, že po dvou týdnech průtok díky ní strašně poklesne. Ted od posledního čištění uběhl už víc než měsíc a průtok pořád v pohodě, voda křištálová.
Ahoj. Já koupil teď v Hornbachu externí filtr Eheim 2217 s filtračními náplněmi - 6x biomolitan +1 x aktivního uhlí +1x vata. Cena i dvojkohouty 2730,-kc. Vím ze biomolitan by asi v pohodě stačil, ale když už jsem tam byl, dokoupil jsem lepší náplně. Filtr jsem naplnil takhle:
Odspodu - 1l válečky Eheim Mech, pak 1x biomolitan, pak 2l Eheim Substrat pro, zase 1x biomolitan a nakonec 1x filtrační vata. Myslíte, že by náplň mohla být v tomto pořadí?
Starší reakce
když ono to na obrázku nevypadalo tak ohromné, ale jako páni !!!
A děkuji, nechám tam jen molitan, však je ten filtr super cool a pokud někdy doělám stůl a dostanu akva, určitě bude sloužit
Děkuji
Nechal bych složení jak je (kromě toho uhlí
) on molitan je i jako mechanická filtrace vynikající tak proč ještě něco dokupovat. Pokud chceš ještě investovat tak raději investuj do kvalitního biosubstrátu jako je Eheim substrat pro nebo Sera siporax. Pak může vypadat složení hmot třeba jako na tomto odkazu
www.ukaps.org/… a jestli si myslíš, že je tento filtr velký (že by se ti do něj vešla hlava) tak bys měla vidět Eheim 2080
Dobrý dne, včera jsem konečně rozbalila zakoupený Eheim 2217 s filtračními náplněmi - 6x biomolitan +1 x kolečko aktivního uhlí +1x vata nahoře.
Uhlí vyndám rovnou, ale potřebuji tam přidat něco co zajistí mechanickou filtraci ( tanganika je v plánu). Co je na tohle nejlepší substrát a kam u takovédleho filtru bez košů to mám dát?
Děkuji za odpověď
PS - to je mi panečku filtr, vždyť by se mi do něj vešla hlava !!!
Starší reakce
Ideální složení filtračních hmot při nákupu mají snad jen filtry Eheim a JBL tedy pokud nemáš extra požadavky. U ostatních si to holt musíš doladit.
Díky za rady! Sotva jsem dneska přinesla filtr a můžu jít hned utrácet za náplně...
No,jo. Jsou dražší no
ale kvalita je výrazně vyšší. Jde holt o výrobky ze sintrovaného skla. Takže platíš technologii. Pořiď si ten Biomax. Rozhodně je lepší než obyčejná keramika.
Pokud bys chtěla opravdu špičkové biofiltrační hmoty tak se poohlédni po Eheim substrat pro a nebo Sera Siporax. Jsou naprosto špičkové a mají několikanásobně větší vnitřní povrch pro osídlení bakteriemi než běžná keramika a tudíž kvalitněji čistí vodu. Jsou ovšem dražší, na druhou stranu jsou napořád. Tím ti samozřejmě Biomax nevymlouvám.
No k tomu filtru byly jenom 2 menší sáčky klasických, tipuju, že po rozsypání ze sáčků je to tak množství na jeden plný koš. Je mi jasné, že asi nebude stačit jeden tam a jeden tam. Takže tak jako tak, musím nějaké kroužky přikoupit, takže je mi vcelku jedno, které. Ceny nejsou tak moc rozdílné. Akorát v plánku jsou vychválené ty BioMax, že jsou jako ještě lepší. Tak jestli vyzkoušet kombinaci obou a nebo stejných. S rašelinou a vatou jsem to pochopila.
Pokud máš toho biomaxu dost na naplnění obou spodních nádob použij jen ten. Je to velmi slušné biologickomechanické médium. Navíc filtr má předfiltaci v podobě molitanových pásů, takže do hlavních košů už jde voda s minimem pevných nečistot. Vatu to chce dát jako poslední médium na tu rašelinu. Pak jen víko koše a hotovo.
A chce to zkombinovat dolů klasickou keramiku a do druhého Bio max keramiku, co Hagen do Fluvalů nabízí? Je v nich nějaký velký rozdíl? Filtr sice jako základně vybavený, ale jak to tak dávám dohromady, tak je nutné dokoupit vatu, keramické kroužky a granulovanou rašelinu.
Uhlí tam opravdu nedávej. To si schovej, může se hodit. Pokud chceš použít rašelinu doporučil bych ti je dát do posledního koše ve směru proudění vody. Jestli si dobře pamatuju tak tenhle filtr má tři koše a v posledním je ještě vložený sítkový koš. Takže dej keramiku do dvou spodních a do horního rašelinu a do sítkového koše jako poslední médium filtrační vatu která zachytí zbylé jemné nečistoty. Rašelinu bych doporučil nějakou granulovanou.
Starší reakce
až teď mi to došlo, špatně jsem pochopil první příspěvěk, myslel jsem, že válečky jsou jako první od zhora, ale ony jsou první, skrze které jde voda no jo no
de fakto jde u kýblových filtrů o splnění principu filtrace jako jinde. První v cestě vody z akva musí stát jednoduchá zábrana co zachytí pevné částice (zbytky potravy, kousky kytek atd.). Ta slouží k tomu aby se tohle nedostalo dál do filtru a aby se to v této vrstvě pomalu rozložilo. U mě to jsou plastové drátěnky na nádobí. Další v cestě je filtrační hmota vhodná pro osídlení breberek co se podílí na sežrání toho rozloženého z první vrstvy, při tom jedy převedou na hnojivo pro kytky (střední filtren, porézní filtrační válečky, kartáče, hřebínky, ježci). Další vrstvy jen umocňují počet preberek a případně z té vody v cestě dostávají další prvky a nebo je tam naopak přidávají (například zeolit na jedný a rašelina na druhý straně) . Těchhle vrstev může být hafo..poslední před čerpadlem je vrstva z něčeho jemného..nejjemnější filtren nebo vata..voda by už měla být čistá a neobsahovat žádné pevné části a tak by měla být dost dlouho volně průchozí..
takhle to chápu já, žádné odborné termíny...sorry pro zkušené, že to opakuju pro neznalé tak polopaticky...
filtrační materiály a firma zabývající se tvorbou jezírek a jejich filtrací
eshop.jezirka.info/…
mám od nich filtren..skvělá zkušenost.
Záleží na směru proudění vody. U JBL CristalProfi řady e voda protéká přes molitanový hrubý předfiltr a pak keram. válečky a molitany různé hrubosti. Takže je to jak jsem popsal v prvním příspěvku s vyjímkou toho předfiltru který je v horní části filtru.
no ale pokud to dobře chápu, tak je to u každého filtru jinak, jelikož u Crytsal Profi e900 to mám zas od spoda k.válečky a pak postupně nahoru jemnější biomolitan.
Ty co tam vkládá výrobce moc mikropórů nemá
. Pokud chceš kvalitní biologické médium můžeš použít Sera Siporax nebo Eheim Substrat pro. Ovšem to bych použil jako poslední, finální, médium.
Díky...žil jsem v domění že ty keramické válečky mají mikropóry, které osidlují nitrifikační bakterie nejvíc
Keramické válečky v Atmanech jsou opravdu jako první médium. Je to v pořádku tady jsou válečky jako mechanické médium a molitany jako biologické médium. Můžeš samozřejmě použít jiné alternativy.
Mě by zajímalo jak vlastně by měly být vertikálně uspořádány koše s filtračním materiálem, konkrétně u Atmanu 600 jsem to dostal 3 koše - od vrchu 2*biomolitan 1*fitrační válečky.
Předpokládám že voda přivedená z akva (IN) do filtru jde nejprve úzkou trubkou dolů a potom jako by vzlíná přes keramické válečky a následně biomolitan nahoru k vrchním patrům odkud je čerpací hlavou nasávána do výtlačně hadice (OUT) směrem do akva.
Ale ve všech knihách a příručkách je psán biomolitan jako první a kramické válečky jako poslední v pořadí filtrace. Neměly by tedy při logice oběhu vody v tomto filtru být válečky až úplně v horním koši a molitany naopak v nižších patrech ?
Nebo je to zcela jedno ? A jak to máte vy ?
Starší reakce
Filtr by měl být určitě plný. Náplně tak jak píšete. Spodní koš- keramika, střední- biomolitan a do vrchního bych koupil nějakou kvalitní biokeramiku a na ní slabou vrstvu vaty jako jemnou filtraci nebo jak píše Václav jemný biomolitan. Průtok většinou brzdí znečištěná vata. Takže bych ji zkontroloval a případně vyměnil.
přiškrtit? Naopak, ne? Vrací se mi vodu malým prodíkem. Mám ho 2měsíce, tak by měl být výkon OK. Vůbec u mě nemůže být řeč o přiškrcení, to by se mi voda vracela úplným čůrkem!
Je dobré mít filtr plný. Místo filtrační vaty bych asi dal jemnější biomolitan. Filtr časem ztratí výkon na třetinu, ale do té doby ho můžeš zregulovat(pokud to jde)jinak většinou stačí přiškrtit jeho výtok.
0 09.01.2010 11:37 BlankaŠvecová – Správné pořadí a množství filtrační náplně
Možná hloupý dotaz, ale fakt to nevím, alespoň to množství. Mám filtr Atman CF 8OO, má mít průtok 450 litrů za hodinu, to jsou 4akva. Někdo tady psal, že je to výkon, měřený baz náplní. Já mám pocit, že se mi voda z filtru vrací pod nízkým tlakem a proto se ptám: Mám správné pořadí filtračních náplní? Mám 3koše: dole: keramické kroužky, uprostřed: hrubší molitam a nahoře: filtrační vata. A v jakém množství mají být ty koše naplněné? Úplně plné? Vatu mám třeba jen slabou vrstvu a molitan jsem přidávala ve vrstvách, aby byl košík plný. Je to správné? Díky, Blanka.
Starší reakce
Rikal jsem si to, jen sem si to chtel potvrdit. Diky
Asi bych si takovou náplň nepořídil. Nevidím žádnou výhodu spíše naopak.
Přidat reakci
1 ...... ...... [4] 5
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9164x