Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Lemna (Okřehek) - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Lemna (Okřehek) - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 16:58 Žena Sucu [12] Re: rak
Zbavila jsem se ho na pohodu jen síťkou na rybky. Zrovna dneska jsem regulovala stavy na hladině a i ty krevetky jsem zpozorovala včas. Na jemnější práci pak špejlí. Jak má dlouhé kořeny, loví se v podstatě sám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 15:55 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetkyRe: Pepan
Všem děkuji za rady,ale u chovných krabů to nejde (protože mláďata jsou v rostlinách).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.03.2018 13:54 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: NHKG
Kdybys použil skimmer Járy da Cimrmana, měl bys to rychleji. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 13:27 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: rak
Zkus nasadit do nádrže hejnko císařských teter. Pokud je ho jenom trošku, dokáží ho zlikvidovat. Pokud je okřehku záplava, ani ony si s tím neporadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   11.03.2018 12:28 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: rak
Já se ho zbavil celkem rychle. Všechny stonkové rostliny zkrátíš tak, aby nedosahovaly hladiny, vyhodíš všechny plovoucí rostliny a pak pár týdnů několikrát denně vybíráš každou jednotlivou rostlinku okřehku co objevíš. Je to piplačka, ale mi se povedlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 12:19 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetky
Kdo mě chce mít za nepřítele tak mi ho dejte.Jak jednou jí budete v nádrži tak je to na mašli- opravdový nezmar( i ten živočich nezmar se snáze zlikviduje).Bojuji s ním už 2 roky a stále nejde zlikvidovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 11:49 Maq Re: Prasan
Mám okřehek v nádržích bez ryb. Mohu potvrdit, že délka kořenů (a velikost lístků) kolísá i tak. Pravděpodobně v závislosti na výživě.
Kromě toho můžu potvrdit, že velmi měkká a silně kyselá (pH 5) voda okřehku nevadí, při dobré výživě roste ... jako okřehek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 11:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Sucu
A neožírají nějaké ryby ty kořínky? Já se tak divil, proč v jedné nádrži plovoučky prakticky nemají kořínky a skomírají. Po přestěhování mesonaut se hned vzpamatovaly a začaly skomírat tam, kde jsem mesonauty přestěhoval. Takže viník byl jasný. Přitom jsem si nevšiml, že by ty ryby nějak spásaly kořínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 10:33 - Re: Sucu
Príliš nízke pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 09:33 Žena Sucu [12]
Mě to už nežerou ani skaláry, ani paví oka. Co mě ale trápí je to, že ve dvou nádržích má kořeny nádherně dlouhé a v jedné sotva pár milimetrů. Tak si říkám, co je v té jedné nádrži tak špatně, že to tam nechce růst. Ale kdyby někomu chyběl, takových 300 ml mohu podarovat kdykoliv :-D
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 20:09 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Jen bych přidal takový můj nápad na sbírání okřehku. Dobře mi fungoval hrubší hřebínek na vlasy a shrabovat po hladině. Třeba to někomu usnadní život.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2015 12:02 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Designer
No právě že mně to vůbec nepřijde. Jen být trošku precizní. Krom toho půl metrová hladina celá zarostlá se dá celkem bez problémů vyčistit během 5 minut. A těch pár stélek ukrytých pod hladinou jí celou zaroste né dříve jak za pár měsíců. Ale pokud to člověk jen trošku probere, tak jí má samozřejmě celou zarostlou do týdne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2015 11:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Johan
No to asi kazdy (ty metody), ale sam urcite vis, jak je to neznicitelna rostlina :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2015 09:18 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: DavidDizzer
Tak když ji vysbíráš a něco zůstane a sbírat jí začneš zase až za měsíc, tak se nediv. Vždy když uvidíš zbylý lísteček na hladině, tak ho musíš sebrat. Zdá se to otravné, ale pokud každý den vidíš akvárium, tak půlminuta není moc.

Jinak když jí potřebuju v nějakém akváriu zlikvidovat, tak si vezmu kelímek od jogurtu, do toho nechám stékat vodu z hladiny s okřehkem, kterou pak vyliju zpět do akvária přes síťku a zbylé stélky pak postupně sbírám špejlí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2015 23:18 Muž DavidDizzer [26] Re: vaclav
Je tedy možné, že se rozmnožuje nějakým způsobem, který vytvoří nějaké skryté ,,plody" rostliny, které plují ve vodě a jsou v mikroskopické velikosti a proto se stále objevuje?

Mě přijde, že se jí snad nikdy nezbavím :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2015 19:18 R Muž vaclav [14608] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavidDizzer
Špejlí a síťkou už to dělám deset let a vždycky tam něco najdu nebo od někoho přitáhnu. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2015 18:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: DavidDizzer
Vybiram ji nekolik mesicu do posledniho listecku, kazdy tyden nejake najdu, ale je to opravdu jen par kousku co tyden, s tim se da zit. Mozna pri kazdodennim sberu... :)
Edit: A jsou i lide, kteri si okrehek nechaji nosit, pac treba tetram cisarskym naramne chutna :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2015 18:22 Muž DavidDizzer [26] – LEMNA MINOR
Dobrý den,
měl bych spíš takový dotaz ohledně vašeho TIPU, jak na to účinněji, než přímou radu...
Už několik měsíců mě trápí hladina s rostlinou LEMNA MINOR, které se zbavuji opravdu stěží. Vždy ji vysbírám až do poledního lístečku, co vidím na hladině pomocí petlahve, do které naplňuji z hladiny vodu a tím do lahve padají i lístečky či rostliny LEMNA MINOR...
Nejspíš ale vždy někde zůstane i zbytek lístečku (ve filtru, pod listy ostatních rostlin díky proudu, které jej tam mohou zanést), nedokážu si to vysvětlit, ale jak se této již otravné rostlinky zbavit? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.11.2013 17:01 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Designer
Já mám v akvu tetry císařské a tetry bleherovy. Císařské ho stáhnou z hladiny a pokud ho do sebe nenasoukají celý ale část jim upadne od huby, tak ho bleherky dojedou. Ale musí být ve vodním sloupci, z hladiny ho stáhnout neumí. Takže si na něm pošmáknou jen díky císařským. Ale kdo ví, třeba to od nich časem odkoukají:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.11.2013 16:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Ivoš
Tetry cisarske mi ho vylozene lovily u vypusti filtru, jak ho strhaval proud vody dolu :-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.11.2013 16:46 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Panter
Já ho sbírám sítkem na čaj.
A ještě bych doplnil, že by neměl chybět v nádrži s tetrami, které si rády přilepšují rostlinnou stravou. Šmakuje jim náramně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2013 19:52 Muž achyles73 [12] - ŽivorodkyRe: Panter
Okřehek sbírej z hladiny co 3 dny jako já ,ale nechej ho tam, pokud dobře roste signalizuje to že ti dobře porostou i jiné rostlinky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2013 17:51 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Panter
Okřehek? Kup si tetry kosočtverečné :) Nevýhoda je že jsou to celkem velké a hladové potvory kterým chutnají měkké rostlinky, nebo výhonky těch tužších :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2013 08:09 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Panter
Pokud se razantně zreguluje, tak mu trvá zase pár týdnů než se víc namnoží, takže ho probrat prakticky celý, třeba při výměně vody - to je otázka pěti minut - a pak je zase na dlouho pokoj.
Dobře se probírá kelímkem od velkého jogurtu, když se ponoří okrajem těsně pod hladinu, aby do něj stékala jen hladinová voda s okřehkem a ten se pak vylije do síťky. Takhle se dá probrat opravdu odevšad. Pokud si nejste jistý, zda jste nenabral i malé ryby, krevety a šneky, tak síťku s okřehkem vyklopte do kýble s vodou a nechte ho tam chvíli. Ryby se z něj dostanou a budou ve vodě a pak můžete okřehek vyhodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 23:26 - Re: Panter
Zvíš vodivosť.Pomáhajú výluhy.Lemna sa stratí.Len ostatné rastlinky na to tiež nemusia reagovať v pohode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 21:24 Panter – Jak se zbavit okřehku ?
Mám v akvárku spoustu okřehku a nevim jak se ho zbavit.
Vyzbírávat už jsem zkoušel ale stačí jeden a zase se namnoží. sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2013 10:01 Muž Ciffik [761] - Rostliny – okřehek...
...nejlépe odsávat hadičkou, asi nejrychlejší způsob
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2013 08:07 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Yirka
mě se zase nejvíce osvědčilo použití kelímku, kterým okřehek nasaju a přeliji ho do síťky. Jelikož mám v akváriu spoustu potěru, tak takto probraný okřehek dám do kbelíku s vodou, kde může potěr uniknout zpět do vody, okřehek vyndám a vyhodím a už zkontroluji vodu, jestli v ní nejsou krevety a potěr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   23.07.2013 07:45 Muž Yirka [9126] – Praktická poznámka
Vidím, že většina se zbavuje okřehku sběrem síťkou. Je to klasický způsob, praktičtější je však použít pevnější sítko - plastové - dle velikosti nádrže. S ním to jde lépe. Jen se projede po hladině, klepne se s ním o okraj nádoby či do igeliťáku na krycím skle a nezbyde na něm ani kousek. To se na síťce většinou nepodaří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2013 18:35 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: amrtin
Fotka k příspěvku A abych teda neplácal jen tak do větru, tak tady jsou dvě moje akvária, ze kterých jsem o víkendu odstraňoval okřehek z hladiny :)
www.dropbox.com/…
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2013 18:27 amrtin Re: Ičin
No,já se vždycky když ho posbírám,obávám abych nenarušil rovnováhu,ale naštěstí ho vždycky dost zbyde a nikdy žádný problém nevznikl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2013 18:25 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: amrtin
Ono by pak toho dusíku zas bylo o něco víc. Ale to je na debatu jinam. Já sice taky vždycky nadávám, že to tam zase je jak na rybníku, ale když vidím ty spokojený ryby, tak ho zase rád seberu a vyhodím. Ta stabilita té vody za to stojí. Ať už pro někoho kdo ještě nemá dost zkušeností s rozpoznáváním a udržováním parametrů vody nebo pro někoho kdo to cíleně používá odčerpávání dusičnanů kvůli citlivějším rybám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2013 18:21 amrtin Re: Ičin
Jó,to já jsem taky rád že mě zbavuje dusíku,ale kdyby toho okřehku bylo trochu míň,nezlobil bych se. stydim X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2013 18:18 amrtin Re: Designer
Tak zas až takhle zarostlý to nemám :) ,ale v tom miníčku mám problém se sbíráním z hladiny,protože zavádzam o kořen co je snad všude stydim :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2013 17:21 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: amrtin
A to já ho radostně každý týden vyhazuju půl kýble a vím, že mě zbavil spousty dusíku, který bych jinak musel pracně a draze řešit. takhle sračí síťka a stáhnout hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2013 17:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Kdyz tu hladinu proberes sitkou, kterou parkrate vyplachnes v ciste vode, kolik ho asi tak muze v akvarku zbyt? A jinak chapu, vim co je vytahovat z akvarka ruce pokryte zeleni ;-) .

rybicky.net/fotogalerie.php…

Jinak je na tom obrazku videt i dusikove pumpy v akci, uz zloutnouci listi Pistie, sezraly co mohly a zacinajici hladovet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2013 17:03 amrtin Re: Johan
Já ho sbírám vždy když měním vodu.Na velkém akva ho zas tolik nemám,ale na minikrevetárku je za týden plná hladina.Tam je to daný množstvím světla,to vím,ale stejně mě ten okřehek trochu štve :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2013 16:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: amrtin
V tom případě ho likvidujete špatně. Pokud máte akvárium 70x30 cm (2100 cm2) a okřehek zlikvidujete na pár rostlinek, dejte tomu 20 cm2(což když nejsou rostliny vyrůstající z hladiny či jiné plovoučky, tak to není problémé) a uvědomíte si, že za ideálních (opravdu ideálních) podmínek se za týden zdesetinásobí, tak máte nejméně 14 dní čas. Ale to je idealizované a spíše tak měsíc. Chce se to jen naučit sním manipulovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2013 16:46 amrtin Re: Johan
No,já ho mám všude plno hmm A statečně ho likviduju tone i když bez valného úspěchu :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.07.2013 16:37 Muž Johan [4945] - Rostliny
Zrovna ten okřehek bych moc nedoporučoval,protože se dokáže nekontrolovatelně množit až zaroste hladinu a kdo nechce takřka denně tu hladinu uklízet,tak raději nee
Stačí ho jen víc zregulovat, aby bylo na hladině pár lístků a je na měsíc klid. Čili pokud se při týdení výměně vody větší část odstraní (a ne jen polovina hladiny), tak není problém.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.04.2013 18:17 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: DavidDizzer
DavidDizzer napsal: Dobrý den,
rád bych se zeptal, jak trvale odstranit tuto rostlinu "plevel" z akvária?
.. :) Díky

Už jsem to tu kdesi psal, ale klidně to zopakuji. Stačí Vám čajové sítko a kelímek, třeba od jogurtu. Čajové sítko chytnu za okraj akvária, kelímek ponořím do akvária a nechám do něj stékat vodu s okřehkem. Když je kelímek plný, proleji jej přes sítko a postup opakuji dokud se nevysbírá všechen okřehek. Je to velice účinné a dá se tak vysbírat okřehek i z míst, kam se se síťkou nedostanete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2013 17:56 Muž DavidDizzer [26] Re: micz
Aha, to je blbé no :-)... Je to děsný plevel, už mám nervy :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.04.2013 17:44 Muž micz [132] Re: DavidDizzer
Sbírat a zase sbírat... denně a pořadně kontrolovat hladinu. Jinak to asi nejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2013 17:41 Muž DavidDizzer [26] – Zbavení se Lemna Minor
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jak trvale odstranit tuto rostlinu "plevel" z akvária?
Používám vždy sítko, do kterého se snažím nabrat co nejvíce, voda proteče a rostlina se usadí v sítku. Sítko poté vyklepnu a tak pořád dokola. Zbytky, které už sítkem nejsou nabrat, jsem zkoušel pet lahví po hladině sbírat nasáváním vody do lahve... Myslím si, že jsem to vyčistil úplně do čista, ovšem po týdnu se objevila zase. Od té doby se jí nemůžu vůbec zbavit...
je nějaké řešení? :) Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 20:01 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Ičin
Koukám, sklenici s okřehkem ste na okně ještě neměl. No nic.. budete muset věřit, že je to hodně důležitý faktor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 19:57 0 Re: Johan
Je to zimoviště phallocerů, kardinálek, dánií, mečovek. Kolem stovky ryb. Moc nekrmím, voda je teď chladnější - do +15C.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 19:56 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Johan
Já to popisoval postupně. Zaprvé většina tam dá čerstvej, sterilní. Pokud tam dá z akvária a zalije to vodou z kohoutku, tak je opět sterilní. Než se tam vytvoří, tak voda zkvasí. A bakterie se namnoží i na skle. Neříkám, že tam písek vadí, ale není to ten rozhodující faktor.
Jinak já se přidávám k dalším. Týdně vyhazuju okřehek z cca půl metru čtverečního hladiny. Je to "plevel" :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 19:49 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: 0
A kolik že tam máte ryb a jak že moc krmíte? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   07.01.2013 19:49 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Ičin
V písku z akvária nejsou bakterie? A i kdyby tam nebyly, tak se tam nerozrostou? coze Nene, nepřeceňuju. Ať s pískem z akvária, tak s normálním pískem to půjde mnohem lépe než bez něj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2013 19:29 0 Re: Johan
Fotka k příspěvku Písek nutný není. K růstu za přiměřené teploty, stačí dostatek živin a světla.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 4 5

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 3726x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12885-lemna-okrehek-pestovani?od=51