Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Thiosíran sodný - Na2S2O3

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Thiosíran sodný - Na2S2O3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 18:24 Žena sarkax [6] - CichlidyRe: kuba
Thiosíran sodný

Já ho koupila přes inzerát (zkus zagooglit)
Dávkování:
100g rozpustíš v 1 litru destilované vody - tím získáš zásobní roztok. Ten uchovávej v lednici (já připravuji roztok z 1/4 litru destilky)
Ten dávkuješ přímo při napouštění vody (vlažné - teplota cca jako v
akváriu) z vodovodu v množství 3ml na 100 litrů napouštěné vody.
Kdo mění 2/3 objemu vody u velkého aq (já mám třeba aq 450L), tak odstátí vody v kanistrech nepadá v úvahu....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 21:24 Muž Horác [3942] Re: Horác
Tak jsem tu embolii zkonzultoval ... a beru ji zpět. Mechanismus bude jiný - navzdory akvaristickým příručkám ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2010 12:03 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: vóťa87
Nevidím důvod, proč by Kuba nemohl (pro klid duše) při výměně velké části vody, (třeba těch zmíněných 80%), thiosíran sodný použít. Komerční přípravky fungují na stejném principu, (IMHO - na bázi právě thiosíranu sodného), jen ta cena je někde jinde. hmm
Ostatně - podle toho, jak je chlorem cítit olomoucká vodovodní voda při napouštění, sáhl bych při výměně takto velké části vody po podobném prostředku také. :-)
Nevím, jestli se Kuba k tomuto tématu ještě vrátí, ale kdyby náhodou... ;-)
Dávkování thiosíranu sodného-pentahydrátu (Na2S2O3.5H2O) - 1-3g/100 l vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 11:18 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: kuba
K tomu co se tu snaží vysvětlit Filipsi a Horác není již asi co dodat...Obsah chloru je mizivý v dnešní době, kolikrát se již ani chlorování nepoužívá, zmíněné bubliny jsou opravdu jen rozpínající se plyny jež jsou do okamžiku než vyjdou z trubek pod tlakem a tedy stlačené.Takže snaha vytěsnit chlor je v tomhle ohledu zbytečná práce a pokud jsou chovatelé kteří mění tropheusům až 3/4 objemu vody týdně?Tak jde převážně o výměnu vody na principu průtočných nádrží či rozfázovaných oběmů, když vemu v potaz jaké objemy tyhle ryby vyžadují...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.01.2010 10:27 Muž Horác [3942] Re: kuba
kuba napsal: ... "Mě je jedno co v té vodě je a nemíním to měřit,co čeho a kolik je ve vodě,pro mě je důležité ,že ten thiosíran odstraní chlor,chlornany a já nevím co ještě ,ale hlavně mě to zbaví těch bublin co zabíjejí ryby,když se na ně nabalí" ...
Ty bubliny, to není chlor ani chlornan, ale uvolňující se vzduch (voda je ve vodovodním řádu natlakovaná). Chlornan je sůl a ta žádné bubliny ve vodě netvoří. Chlor je plyn rozpustný ve vodě, aby se začal uvolňovat ve formě bublin, musel by jím být roztok přesycený (viz perlivé minerální vody uvolňující CO2 při otevření). Jenže to už by se nejednalo o pitnou vodu, ale směs kyseliny chlorné a chlorovodíkové ... Ty bublinky vzduchu se netvoří jen na rybách, ale i v rybách a způsobují jim embolii. To je celý problém. S tím ti žádnej thiosíran nepomůže. Ani nevím, proč to píšu, filipsi to zkusil vysvětlit už několikrát, ale marně ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2010 10:03 kuba Re: filipsi
nemám čas měnit vodu každý den asi tak a ukončuju debatu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 09:58 Muž filipsi [1295] Re: kuba
Uz fakt nemuzu, uplne naposledy, tretina je tretina, at je to litru 100, nebo 250, nebo vic ...
Muzes klidne menit 3/4 tydne, ctvrtinu v pondeli, ctvrtinu ve stredu, ctvrtinu v sobotu.
Pri nizsim poctu ryb muze stacit ctvrtina jen v nedeli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 09:49 kuba Re: filipsi
Taky je samozřejmě řešení,ale pořád to mám tu třetinu nějakých 250l,což můj problém nevyřeší,u tropheusů je nejlepší měnit co největší objem vody,znám člověka ,který mění týdně 3/4 týdně,někteří samozřejmě namítají,že stačí měnit jednou za měsíc,ale není to ono,při větší koncentraci dusičnanů atd stoupá agresivita ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2010 09:41 Muž filipsi [1295] Re: kuba
kuba napsal:...proč se bubliny chytají na ryby a zabíjejí je...

Protoze ... (vysvetleni je mnohokrat popsane, sve hledani zacni treba u zaber)
Reseni vymeny vody je take proste, samozrejme kdyz menim, vodu odstavat nenechavam (nekteri i s velkymi objemy nechavaji). Jen nemenim vic jak polovinu najednou. Zustavam u osvedcene cca tretiny. Co menit mensi mnozstvi, casteji? Jaky je duvod vymenit 80 procent v domacim akva? Dokazu si predstavit jen vyvolani treni, nebo zazehnani nejake katastrofy.
Situace u chovatelu je od domaciho akva diametralne jina, nejen v tomto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2010 08:44 kuba Re: Mrakoplash
To je jedno,nejsem chemik,myslím,že je to chlor nebo jeho sloučeniny a myslím,že to tím thiosíranem odstraním,zabývám se akvaristikou od dětství a pokud to používají chovatelé,kteří mají ryby za statisíce tak asi vědí co dělají a mají to odzkoušené.Tím,že to přidávají do surové vody a nemají problém z bublinami a chlorem a rybám to neškodí,tak nechci se tady hádat a je to vyřešeno,ptal jsem se kde to koupit a to mě stačí a pokud po aplikaci budu mít stávající problém ozvu se a budu to řešit dál. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 08:27 R Muž Mrakoplash [1776] Re: kuba
kuba napsal: to filipsi:
Mě je jedno co v té vodě je a nemíním to měřit,co čeho a kolik je ve vodě....


Tebe to možná nezajímá, ale zajímat by tě to mělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 08:22 kuba Re: filipsi
Nevím jak chceš odstavit 500l vody,při jednorázové výměně vody,by mě v tom případě zajímalo jak vyměnujou vodu lidi s akváriema 2m3.
Za druhé ,nechápu ,proč se bubliny chytají na ryby a zabíjejí je,myslím že fyzikálním jevem to nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2010 08:14 Muž filipsi [1295] Re: kuba
Nevim, kolikrat ti mame opakovat, ze te thiosiran bublin pri napousteni akva z natlakovaneho vodovodu nezbavi. To je ciste fyzikalni jev, s chemii a chlorem nema nic spolecneho. Tady pomuze jen odstati.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   03.01.2010 06:36 kuba Re: filipsi
Mě je jedno co v té vodě je a nemíním to měřit,co čeho a kolik je ve vodě,pro mě je důležité ,že ten thiosíran odstraní chlor,chlornany a já nevím co ještě ,ale hlavně mě to zbaví těch bublin co zabíjejí ryby,když se na ně nabalí,asi si to ještě nezažil.Asi to těm tvým rybkám nevadí,ale zkus si jednou vyměnit 80 procent neodplyněnné vody v akváriu a rybám na přežití nedávám ani 5 procent. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 22:57 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: luckyluck
A nějaké komerční přípravky by nestačily? Já vím - jejich cena je někde jinde, ale přesto... :-) (Kytky určitě nejsou tím, co by vás zajímalo nejvíc, takže "bránit" vám v použití podobných prostředků nepovažuji za nezbytně nutné. :-D)
Svého času v diskusi na Akvarista.cz "upřesnil" kolega Vodník dávkování thiosíranu sodného na "4-6 krystalů/100 l vody". (Bez záruky!) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 21:33 Muž filipsi [1295] Re: Bak
Ja prave mam, Kuba ne. Jen si mysli, ze je chlor v akva "videt", a chce tomu nejak pomoci. Proc ne, tam take smerovala moje prvni reakce (kdo ho tam dal..), formou pro nekoho shazujici, pro nekoho inspirujici k zamysleni.
Az to Kuba zmeri, a uvidime, ze to problem je, muzeme se bavit, kde to koupit, a hlavne, kolik ceho pouzit. Tady, ve spojitosti s chlornany bych rad nasmeroval pozornost i k Ph vody v akva a v kohoutku ...
Pokud to u nekoho neni problem, zpusobujici po vymene okamzite uhyny ryb (poteru), bude asi lepsi to neresit nijak (obsah bude mizivy), pokud se problem projevi, v prvni rade rozbor vody, nasledovany dotazem va vodarnu, dalsi reseni podle vysledku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 21:28 luckyluck Re: filipsi
Tak p.Kraut napsal knížku tlamovci v akvariu. Je to první knížka o těchto rybách v češtině.Podle tebe je asi p. Kraut takové nějaké telátko....Musím ale napsat že máš pravdu. Nemáme to změřené Tak se o tom nehádejme.další fakt je ten že nevím kolik se tam toho má dávat.A nakonec jak jsi napsal pokud nevím kolilk tak mně to do ruky nepatří a tímto tě řádám o radu kolik se má dávat. díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 21:22 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: filipsi
Vždyť jo, bavíme se o něčem co nemáme změřený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.01.2010 21:14 Muž filipsi [1295] Re: Bak
Urcite. Ale i tam nevidim zadny problem? Chlornan velice zahy zoxiduje co zoxidovat muze, male mnozstvi chloru se uvolni, zbyde nam tam "plavat" sul. U vod z vodarenskych siti proste problem uz snad nikde neni, mozna u vesnickych, kde to "Karel" spatne nastavi, nebo u studni, kde "Maruska" supne misto odmerky sava celou lahev.

Proste kdo nevi, kde nejakou chemikalii koupit, tak mu asi do rukou nepatri (matne vzpominam, co vsechno jsem v detstvi chtel ja :-D )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.01.2010 20:33 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: kuba
Tu chemikálii mají zde viz. link kilo za 222kč
www.thermofisher.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 20:20 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: filipsi
Problém není chlor ale chlornany, občas se nechloruje chlorem... To pak odstranit nejde, taky v létě je chlorování z důvodu možných infekcí silnější, možná na tom něco bude topoužívat. Osobně bych ale vodařům věřil že toho dávají málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 19:57 Muž filipsi [1295] Re: luckyluck
luckyluck napsal: ...nevidím důvod nedávat tento přípravek...
Ja ho zase nevidim duvod pouzivat. Uz davno jsem nikde ve vodovodni siti nevidel tak brutalni chlorovani, aby jeho odstranovani timto zpusobem melo smysl.
Nekde to vyjimecne muze nastat, ale rozhodne se to neprojevuje tak, jak pise, bublinkami po napusteni.

Vis, mily zlaty, me je lito hodne lidi. Napr. tech, co si mysli, ze bublinky po napusteni akva, nebo vymene velkeho mnozstvi vody je chlor. I kdyby ho tam bylo stonasobne vetsi mnozstvi, nez obvykle, jako bublinky ho neuvidis. Take samozrejme mam bublinky. A obsah chloru 0. Co ma s chemii spolecneho, kdo je p. Kraut, to opravdu netusim.
Jiste si take umis spocitat, kolik thiosiranu sodneho pro tvoji vodu a obsah chloru pouzit? Umi si to spocitat i Kuba (spocitat, ne precist "bezne se dava ..."?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 19:06 luckyluck Re: kuba
Já souhlasím s Kobou nevidím důvod nedávat tento přípravek.Pánové tropheusy chovám a nyní i odcchovávám taky, jsou poměrně náročné ryby na kvaliu vody. Myslím si ře kuba se řídí p. Krautem, ten totiž doporučuje měnit 2/3vody týdně a proto ten thiosíran...p.Kraut ho tam také dává. Osobně jsem jeho ryby viděl a musím vám všem napsat že jsou ve špičkové kondici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 18:37 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: kuba
Pytlíky s ustalovačem se prodávaly snad po 50 nebo 100 gramech, třeba ještě někde v drogerii bude pod pultem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   02.01.2010 17:35 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: kuba
Stačí lít vlažnou vodu skrz sprchu a chlor rozhodně nebude dělat starosti=). Jinak to není chlor, ale stlačené plyny, které se uvolňují jak změnou teploty, tak tlaku (něco jako u minerálky). Což je sice problém, ale rozhodně se to nevyřeší odstraněním chloru, ale jestli vám bublinky dělají starost, tak je řešení nechávat odstát vodu nebo jí měnit méně, ale častěji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 17:27 kuba Re: Usine
Co jiného by to bylo,chlor se jeví jako bublinky usazené na všem.
Hlavnš by mě zajímalo kde ho koupit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 17:12 Usine Re: kuba
To co vidíš chlór určitě není. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 17:00 kuba Re: MatroneK
No ,když měníš 400l vody,tak tězko se zbavíš chloru,pádem z výšky,po mých zkušenostech je chlor min 5 hod vidět v akváriu a nehodlám riskovat s tropheusama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 16:53 MatroneK Re: kuba
jestli nevymenujes směsi ktera ma 50% chloru a 50%vody tak je to asi zbatečný... stačí lít vodu z větší výšky chlor pak rychleji vyprchá ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 16:47 Muž filipsi [1295] Re: kuba
Ktary lump ti do te vody nacpal tolik chloru, ze ho timto zpusobem potrebujes odstranovat?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 16:30 kuba – Kde sehnat Thiosíran sodný
Nevíte někdo kde sehnat Thiosíran sodný na odchlorování vody?

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 1901x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12849-thiosiran-sodny-na2s2o3