Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jemný písek

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jemný písek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 15:11 - Re: radim
Netreba to zase s prepieraním preháňať.Osobne som používal i bežný susbstrát z nášho potoka a ten aj keby si 1000 krát prepieral tak to nepreperieš.Chce to potom len trocha času,než sa to v akvárku dá do poriadku.Niečo sadne ,niečo sa odfiltruje a neraz za niečo i rastlinky poďakujú. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 07:26 radim Re: Arjoen
příště to víc proper
je to sice otrava i na desetkrát, ale děláš to jen jednou na x let :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2015 10:17 R Muž romant [27987] Re: Arjoen
Ano, sedne, odejde, rostliny, filtr nonstop.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2015 10:04 Arjoen – Dotaz
Fotka k příspěvku Včera napusteno, 140 l vody, plážový písek o-1 mm. Zatím je tam úplná tma, filtrace jede naplno. Sedne si to a zákal odejde?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.08.2015 17:05 R Muž romant [27987] Re: Já33
Normálně propere, nemusí to být dočita dočista, ba právě naopak nějaká špína v písku(ve dně) je v začátku akvária žádoucí, protože poslouží jako žrádlo pro nitrifikační bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2015 17:03 Muž Strojek [141] Re: Já33
do sitka, aby ti nepropadal a proplachnout ,vlozit do akva a pomalounku napoustet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2015 16:53 Já33
Brý den. Možná to bude znít hloupě ale chci se zeptat jak se umývá písek do akvária. Jestli se má nechat pár dní ve vodě nebo normálně propere . Nemam s tím zkušenost

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.04.2015 20:21 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: 257
Jestli se ti nechce, nemusíš ho propírat vůbec, jen ti to bude o chvíli déle trvat než se akvárium vyčistí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 20:18 R Muž romant [27987] Re: 257
Když začneš propírat, tak z toho vždycky nějakej bordel poteče, už to tolik neřeš, když už se toho tolik bojíš, tedy zcela zbytečně, tak to párkrát promáchni a hurá na to. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 20:16 257 Re: vaaclav
Myslis ze to staci 1?:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 20:12 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: 257
Na výstavě jsme měli tři dni na přípravu. Písek do filtrací jsme propírali natřikrát. Při otevření už byla akvária krásně průhledná bez jakéhokoliv náznaku zákalu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 16:13 257 Re: Designer
Ratsi to properu protoze ono by to hodne skalulo akva...a to nechci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 16:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Treba ricni pisek jsem i dezinfikoval, ale to uz je otazka pristupu.

V kazdem pripade bych si minimalne trosku nabral do kbeliku, zalil vodou, a poradne promichal, nez bych vubec premyslel o tom ho neprat (a ja konkretne bych ho propral stejne) :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 15:51 R Muž romant [27987] Re: 257
Pokud je to do nově zakládanýho akvária, tak bych nepropíral, on ten bordýlek, co v něm trochu bude, poslouží jako žrádlo pro nitrifikační bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 15:21 257 Re: TomasV
A musi se ten pisek propirat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.04.2015 14:10 Muž TomasV [5] - vybrané druhy ryb a rostlinRe: 257
taktéž můžu potvrdit z vlastní zkušenosti, že v písku do filtrací 0,6-1,2 roste vše a sázení je snadné až jednoduché ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 20:45 257 Re: 257
Tak jsem se rozhodla, zitra jdu kupovat ten pisek !!KONECNE JSEM SE ROZHODLA potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 19:29 257 Re: RBSC
Mam v planu ty uplne nejednodusi rostliny na pestovani...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 14:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: RBSC
At je to s tim Terramolem jak chce, proste z nej sly obcasne drobne bubliny jeste peknych par dni, co byl v akvariu. Sazel jsem do nej rostliny az druhy den, az po napusteni akvaria, pac jsem se nastehoval, voda studena... takze uz vody plne akvarium, coz je horsi, nez sazet takrikajic "nasucho". Tuto nedeli jsem si donesl drobne kryptokoryny, vypestovane v gelu. Sazel jsem je rukou (i kdyz vhodny chirurgicky nastroj mam) a az jsem se divil, jak to jde dobre a ze mi to vubec nevyplavava. Bylo to do akvaria, ktere jeste nema verejnou prezentaci, v nem jsou rybicky.net/atlasryb/cichlidka_marlierova a ja si dovolil pred skviru mezi dvemi sutry jednu zasadit. Nastal pekny rachot, cichlidka v te skvire bydlici chytla list do tlamky a rvala a rvala, ale bylo to jak s velikou repou, vytahnout nemohla. Ustavicnost udela sve, nakonec ji vyrvala. Praci si ale dala potvora peknou, takze ne ze to nedrzi, a pri sazeni po napusteni, to tak dobre nedrzelo urcite. Tot ma zkusenost :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2015 19:06 RBSC Re: 257
Pro většinu rostlin to je velmi dobrá volba(za určitých okolností může být problém s půdní reakcí, nedostatkem živin(často to vyřeší přidání jílu) nebo hypoxií u náročnějších rostlin - ale to s každým substrátem - žádný není univerzální - Jaké plánuješ rostliny? Podívej se na nároky do atlasů, například i zde: rybicky.net/atlasrostlin/latinsky/). Mé hlavní akvárium má písek do filtrací(majoritní frakce 0,6-1,2 mm). Ideální substrát je poněkud komplikovanější téma(nad mé schopnosti a znalosti).

Designer napsal: ...asi se musi i ty nejmensi pory nejprve zaplavit...
Jen technická, ať se to tu stále neopakuje. Nejsem si ani zcela jistý, co tím přesně míníš, ale nejmenší póry budou vázat vodu permanentně - a to již po procesu vypálení, nejpozději krátce po něm. Ale Tvá hypotéza o zaplavování mi přijde jistá.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2015 19:06 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Designer
Bavíme se o dotazu 257, co má v nádrži NHKG mě nezajímá. Jak může někdo kdo má akvárium bez rostlin někomu radit jaký je pro ně nejvhodnější písek. Měl jsem ještě o řád jemnější 0,0.. a fungoval úplně úžasně, kdyby nešel pryč při odkalování mám ho dodnes. Naučte se sázet rostliny, nejlépe pinzetou. Opatrně zastrčit a popotáhnout do strany. Nic do dna jsem nedával a když ano nepozoroval jsem žádné zlepšení, protože hnojím do vodního sloupce a to bohatě stačí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.04.2015 18:15 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav a NHKG
Ale Vaclave, podivej se co mu plave v akvariu "Jižní Amerika 325l", v tom pisku nemuze drzet vubec nic, a neni divu :-D . Navic takto vecne prehrabovany pisek se nikdy nicim poradne neobohati, nic mezi nim nezustane, takze je to pro rostliny stale "jen pisek".

Pro NHKG:
Je pravda, ze kdyz se takovy pisek ciste vypere, a nic se do nej neda, trva dele nez v nem neco slusne roste, ale pak to zacne rust dobre. Bud se mu necim pomuze, nebo se to holt precka (u mne tak napul, jen par jilovych hnojivovych kulicek). Rozhodne se takovy pisek neda nazvat spatnou volbu pro rostliny.

Obecne:
Co se tyce palenych jilu, rostliny v nich drzi dobre, nebo aspon jako zacatecnikovi s Terramolem mi prijde, ze s tim neni zadny problem. Po mesici ve vode se do nej i sazi uplne jinak, nez kdyz je cerstve ve vode, asi se musi i ty nejmensi pory nejprve zaplavit. Nepru se, sazet rostliny do jemnejsiho pisku bylo snazsi (ty vetsi mnohem snazsi), ale ony se rychle chytnou, a pak jdou ze dna i s palenym jilem na korenech (zatim mohu mluvit spise o zrnickach chycenych na korenech, ale predstavu uz z toho mam, jak rychle se chytaji). Tedy to s tim jak v cem rostliny drzi, nebral bych to az tak kategoricky, i kdyz znovu pripominam, v tomhle jsem jen mile prekvapeny zacatecnik ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2015 18:07 257 Re: vaclav
Takze je to idelani pro rostliny?? Jsem asi uz rozhodnuta:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2015 18:04 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaaclav
Očividně každý máme jiné zkušenosti. Nevím jak drží rostliny v páleném jílu, ale proti trochu hrubšímu štěrku frakce cca 4-5mm v tom písku mi v písku rostliny nedržely vůbec a moc se jim nechtělo ani růst. Samozřejmě jakmile se pořádně zakoření, tak budou držet v čemkoliv.

@257: Pokud se ti ten písek líbí, dej tam frakci 1-4mm, ta už by měla být OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.04.2015 17:45 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Nezlob se na mně ale co to tu píšeš za bludy. Jemný písek do filtrací o hrubosti 1-2 mm je přímo ideální pro pěstovávání rostlin. Rostliny v něm na rozdíl od substrátů z pálených jílů drží velmi dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2015 17:09 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: 257
Záleží jaké plánuješ akvárium. Podívej se třeba na moje, na to je ten písek ideální. Ale pokud chceš hodně rostlin, tak pouvažuj spíše o něčem takovém: rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2015 16:48 257 Re: NHKG
Prave ze mam v planu tam dat ten filtracni pisek moc se mi libi...ale rikaz ze ho moc nedoporucujes?takze raci ho tam nemam davat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   21.04.2015 15:26 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: 257
Pokud neplánuješ rostliny a budeš mít ryby, co rády hrabou ve dně, tak je písek ideálni. Taky ho mám, používá se písek do bazénových filtrací.
Ale není moc dobrý pro rostiny, ty v něm nedrží a moc nerostou.
Pokud plánuješ rostliny, jsou i jiné varianty než štěrk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2015 15:05 257 – dno
Ahoj,chci se vas zeptat... Mate nekdo zkusenosti z piskem? Rozhoduji se mezi kaminkama a piskem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2014 21:23 R Muž romant [27987] Re: Johan
Johan napsal:... Či se na to vykašlat a nepropírat. Mluvíš mě z duše, do začátku není nad špínu, alespoň mají posléze vznikající bakterie co žrát. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2014 21:20 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: luckyway
Dát trochu písku do nádoby (kbelík), naplnit vodou, písek propírat, nechat chvíli klesnout a pak špinavou vodu vylít. Toto několikrát za sebou opakovat. ;-) Či se na to vykašlat a nepropírat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2014 21:04 Muž luckyway [5]
Pise se tu o propirani pisku. Muze mi nekdo rici postup propirani pisku s temer nulovou zrnitosti?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 17:54 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dzuzo
Záleží kolik ho máš jestli 5 pytlů nebo 20 kg. Musíš si pořídit odkalovací zvon z vysokým tělem a naučit se přiškrcovat hadici. To nejemnější ti stejně trochu uteče ale zůstane v kýblu pokud ho použiješ. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 15:10 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: dzuzo
Rozhodne proprat, svinciku v tom byva pozehnane, voda z takovych pisku vypada pri prvnim proliti vodou a zamichani spis jako malta. Zkus a uvidis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 15:07 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: dzuzo
- chce to trochu šikovnosti
- záleží jak je špinavý a co od něj čekáte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 23:10 dzuzo – dno
kupil som kremicity piesok 0,3. treba ho pred vlozenim do akvaria preprat alebo tento piesok sa neprepiera? dik
a este jedna otazka.ako je to z odkalovanim takehoto jemneho piesku,nema tendenciu tento piesok vysat vonku z akvaria?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2013 15:17 Muž fojtass [0] - Amerika – Kobercové rostliny v jemném písku
Ahoj, potřebuji se zeptat. zakládám 200 l akvárko. Na dno jsem dal substrát - hnojivo pro kytky, pak jemnou vrstvu stěrku (z minulého akva), a na vrch jsem dal opravdu jemný písek z OBI (je jemný jak mořský). Problém je v tom, že jsem se někde doslechl: jemný písek udusí kytky, uhnijou kořeny atp. Mám připravené kobercové rostliny - Hemianthus callitrichoides a bojím se je tam zasadit aby mi neuhnily, byla by to škoda. Mám tam už 10 cm vody a jsem připraven sázet. Někdo zas říkal, že jemný písek je dobrý, že v přírodě rosltinky taky žijou defakto v jemném až blátivém povrchu. Tak nevim...poradí někdo? Chci mít porostlé dnou kobercovkou, bude se tomu dařit? Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2013 15:03 Kuba – Hemianthus callitrichoides "Cuba" v jemném písku
Zdravim, chci se zeptat. Zakládám 200 l akvárium. Na dno jsem dal substrát - hnojivo pro kytky. Na to jsem dal slabou vrstvu štěrku a pak několik cm jemného písku z OBI. Problém je že nějak nemůžu najít zda se v tomto jemném písku bude dařit kytkám kobercového typu jako je např.: Hemianthus callitrichoides. Bojim se toho aby neuhnívaly kořeny, nebo aby se v tak jemném písku nedusily. Někdo zas říkal, že se kytkám daří lépe v jemném písku...tak nevim. Mam tám zatim 10 cm vody, prtože dnes jsem chtěl sázet rostlinky. Ale ještě než začnu, tak jsem se chtěl ujistit, zda to bude vůbec vhodné...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 17:00 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DeNNI85
v bauhausu mají i spárovací křemenný písek 25kg za 89kč (teď jsem ho kupovala znovu i do mé menší tanganiky, jinak ho mám v "amazonce"). Není úplně bílý, spíš do žluta, záleží co chceš. Mají různé frakce, já mám 0,5-2mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 16:50 Muž snehulda007 [850] Re: DeNNI85
Písky prodávaj,když jedeš z Uhříněvsi směrem na Královice. Je to asi 1km za uhříněvsí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 16:47 Lagron Re: DeNNI85
jen pro informaci tak 1,8kg cca na 1L tak aby to nedopadlo jak u mne... druhý den sem jel pro druhý pytel smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 13:28 Muž Squit [30] Re: DeNNI85
křemičitý písek do filtru pro bazény, je to přesně ta správná velikost pro cichlidy. Prodává se po 25 kg pytlích. cca 200Kč/25kg pytel. Mají ho snad všude (bauhaus, baumax, obi atd.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 13:20 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: DeNNI85
Jen okolí prahy a jílové u Prahy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 13:20 Muž DeNNI85 [16] - Amerika
Zdravím, víte někdo o nějaké pískovně, kde by se dal sehnat jemný bílý písek do akvária? Mám to 400l nádrže, takže toho budu potřebovat víc a kupovat to po 2,5kg pytlíčkách ve zverimexu se mi to nechce ani nevyplatí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2012 14:48 stromca – písek
Já sem váhal nad hrubostí písku asi měsíc nakonec sem to vyřešil po svém jezdím jako strojvedoucí a na mašinách máme uplně bílej křemičitej písek zrnitosti 0.3 a pro šnekáče ráj :-) je čištěnej horkým vzduchem 180 tupňů celsia tak stačí jen proprat ve vodě a mám ho kolik chci a zdarma :-)kytky v tom nehnijou potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2010 16:09 Toony
vždycky písek propírám, přeci jenom to balí ve velkém a je tam špíny až až. Zase tolik času to nezabere a výsledek je o moc lepší.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2010 17:38 Muž Kent [3] - Raci, krabi, krevetkyRe: tojehnus
jednoznacne vybrat tie sutre a PORIADNE PREPRAT !! ja oms si kupil 0,3mm a uz ked osm to sypal tak to bolo pekne hnusne . prepral som vsetko a zakal ani nic ineho VOBEC NEBOL !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2010 16:44 Muž tojehnus [1]
Já mám taky ten samý problém :) Akorát bych potřeboval poradit jestli mám i vzduchovat vodu? A ještě, jestli můžu zítra tzn. druhý den sázet rostliny, které mi přijdou ??? Jinak pro písek jsem si byl v místní pískovně a absolutně nevím, co je to za písek, akorát vypadá jako plážový a není s přídavky vápence (test v octu)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 22:45 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: Havex77
Pokud začnou kořeny uhnívat, není na vině jemný substrát, ale špatné životní podmínky obecně - zdravé rostliny si dokážou kyslík ke kořenům "napumpovat". Takže v tomhle problém není. Leda ten vápník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 21:51 Muž JuraH. [5] Re: Havex77
Otec je stavbyvedoucí a prý na stavbě mají říční písek tak jestli to nebude ten zmiňovaný a když je to říční písek tak by závadný neměl být akorát možná ten vápenec ale jinak by měl být ok ne ?
PS: já jsem před týdnem koupil akadamu a tak uvidím jak to s ní půjde :)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 2952x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12824-jemny-pisek