Přechod emerzní na submerzní
Udělej si co nejpodrobnější prezentaci to je jediné, co ti můžu teď poradit.
Áno, to sedí. Preto sa snažím sadiť stonkové rastliny, ktoré sú schopné prijímať živiny ako cez listy, tak i cez korene, teda Ludwigia, Hygrophila, Alternanthera.
Stonkové rostliny pocházejí z proudu a tak až tak výživný substrát nepotřebují spíš hnojení do vody dostatek světla a CO2.
Voda je menená za čistú reverznú osmózu. Neriedim ju. Pretože aj tak je celková tvrdosť 8 a uhličitanová tvrdosť 6 stupňov. Takže Ph držím za pomoci Ph sondy a CO2 z tlakovej fľaše na 6,8, aby som zabezpečil CO2 na úrovni 30 mg. Ale ani tých pár málo rastlín, ktorým sa darí, vôbec nebublinkujú. Rýb mám tak 1ks na 10 litrov vody, sú to samé stredoamercké menšie cichlidy (Akara modá, Cichlida zelenooká, červenooká, Cichlazoma Eliotová a pod.)
Milan78 napsal: Vodu mením každý týždeň 30 % za reverznú osmózu.
Len pre istotu - nie je všetka nová voda z RO, ale nariedená?
Pôvodne som si myslel, že problém je v anaerobnosti substrátu. Mal som Manado Dark so zásobným substrátom Dennerle. Celé takmer 500 litrové akvárium som založil nanovo. Snažil som sa dno čo najviac vylepšiť. Použil som ohrev dna JBL, zásobný substrát ADA Power Sand Advance, zásobný substrát Dennerle Black, Seachem Flourite Black, prísady substrátových baktérií, ADA Penac-W na okysličenie dna ... a dejiny sa opakujú. Vodu mením každý týždeň 30 % za reverznú osmózu. Svietim 8 - 10 hodin dvoma svietidlami Aquatlantis Easy LED 2.0 1450 mm 72 Wat. Hnojím systémom Seachem Flourish. Jediné rastliny, ktoré sa mi pekne chytili sú Hygrophila Siamensis B52 od firmy Tropica, Hygrophila Guyanensis od Rataja a Ludwigia Super Red z Invitalu. Este vpredu rastie pár menších rastliniek, ale tam som dal Seachem Flourite Black Sand. Inak všetko postupne odišlo. Postupne sa rozpadne alebo od spodku odhnije. A to aj po opätovnom zasadení. Hygrophily Augustifilia, Difformis a Polysmerma, rôzne druhy Alternanther, Rolalu Rotundifiu, Ludwigiu Palustris, Glandulosa (Peruensis) a ďalšie som už sadil každú viackrát - bezúspešne. Odišli mi dokonca aj Vallisneria Spiralis a Ludwigia Repens, čo sa považujú takmer za burinu... nechem Vás s tým zaťažovať, len mi napadlo, či by podľa Vás mohol pomôcť ten experiment s ponechaním rastlí v emernenej forme v košíčkoch v sanostatnom akváriu bez rýb, kde by postupne prešli do formy sebmerznej. Ďakujem.
Nemáš prezentaci tak nemůžu zjistit jaký máš problém. Odehnívání stonkovek u substrátu není problém emerzu. Příčin může v být více světlo, voda nebo náročnost rostlin.
Mně to spíš připadá jak nějaký problém - málo/moc hnojiva, málo světla, špatná voda, špatný substrát,... Od Rataje kupuju vždy jeden košíček a krásně to roste. Nebo to naopak za pár týdnů chcípne, když se té rostlině něco nelíbí.
0 02.02.2022 21:49 Milan78 Pozdravujem, už dlhodobo sa potýkam s problémom prechodu akvaríjných rastlín z emerznej do submerznej formy. Týka sa to hlavne stonkových rastlín. Priebeh je vždy rovnaký a nezáleží na tom, či ide Alternenthéry, Hygrophily, Ludwigie, Rotaly. Po zasadení rastlina akoby začala vyháňať npvé submerzné listy, potom začne dlhšie stagnovať a následne pri dne odhnije. Znova jej zastrihnem stonku, odstránim časť submerných listov a znova zasadím. A všetko sa ipakuje opäť. Rozmýšľam nad tým, že by som zakúpené emerzné rastliny nechal v košíčkoch, vložil ich do samostatného akvária bez rýb a čakal, kým prejdu postupne aspoň čiastočne do submerznej formy. Následne by som ich vybral z košíčkov, korene očistil od minerálnej vaty a zasadil do substrátu v akváriu s rybami. Myslíte prosím, že by táto procedúra mohla pomôcť k tomu, aby sa rastliny lepšie uchytili? Ďakujem. Uvítam akékoľvek rady, postrehy alebo skúsenosti. U Rataja a iných dodávateľov som už takto nechal zopár stovie eur.
Tak nejkratší výhon co je pod vodou asi 15 čísel nade dnem začíná mít od vrchu krásně tmavej stonek a krátké jakoby zkadeřené listy těsně u sebe a ne světlej stonek a tak daleko od sebe velký listy s dlouhym řapíkem a ty 3 zastřižený spodky viditelně dělaj kořínky v paždí listů.Jsem zvědavej co za ludwigii z toho nakonec vyleze.Už aby mě přišel dropchecker abych mohl na měsíc vyzkoušet tu lahev s gelovým CO2.
Řízky je lepší střihat delší 15 - 20 cm aby měly dostatek světla nebo je musíš zasadit dopředu a nechat vyrůst.
No podle mě je lepší ustřihnout větší část rostliny od vrchu a tu zasadit a kratší spodek nechat. Na to přijdeš.
Fajn,beru nůžky a jdu je střihnout asi 10 cm pod hladinou a ty střihlý vršky zasadím do dna.
Edit: Tak zastřiženo cca.5 cm pod hladinou a vršky píchlé do dna.Teď už musí růst jen submerz.
Prosím tě, tomu nějak nerozumím... Jak chceš kytku na suchu (nad hladinou) donutit, aby rostla submerz?
Edit. Tyhle kytky se většinou nerozvětví jen tak vespod stonků. Musí se většinou střihnout, abys je donutil se rozvětvit.
Mě jen zajímalo,jestli emerz nebude bránit přeměně v submerz,když ho nechám dál růst.Počkám týden,jestli bude dál růst jen emerz a ten případně kus pod hladinou zastřihnu.
No nad hladinou ti do submerzu nepůjde. Střihni ji vejpůl a vršky zasaď tak, aby mohla růst pod hladinou. Spodní část nech, možná se rozvětví.
Je to jedno, záleží jak chceš,aby vypadala, ale je to stonkovka,tak bych jí zastřihával, aby se větvila, ale nedělej z toho žádnou vědu, ona si poradí, když jí dáš čas.
Zdarec má tenhle týden koupená rostlina Ludwigia inclinata var.verticilata se ujala ale i když mě tu v jiném vlákně radili nechat jí,že se sama přemění na submerz tak to vypadá,že k tomu nemá zatím snahu.Už dva výhony jsou stonek s listy nad hladinou.Mám to nechat být,nebo ustřihnout - jde mě o to aby emerz nebral sílu stonkům pod hladinou a ty nezůstaly emerz místo přeměny v submerz.
Ahoj, může mi někdo, prosím, popsat jak probíhá přechod na submerzní formu u následujcích rostlin a čeho je potřeba se vyvarovat?
Staurogyne repens - podle atlasu odumřou listy, které je nutno sestřihnout. Řízky mohu znovu zasadit.
Limnophila sessiliflora - ?
Ludwigia repens 'Rubin' - ?
Rotala rotundifolia 'Green' - ?
Micranthemum micranthemoides - ?
Děkuji moc, jsem z toho jelen, zkouším to googlit, ale nemohu najít relevantní info, tak snad tady neduplikuji něco, co již bylo řečeno.
"Roztrhat" doslova ne. Já obvykle očistím skelnou vatu nahrubo (pokud je to nutné, tak i špičkou párátka) a co nejjemněji se snažím přirozeně oddělit rostlinky od sebe. Většinou to jde.
Já ji koupil v košíčku, myslíš, že jsem jej měl úplně roztrhat? Ustříhl jsem jen asi 3 lístky, další nechám. Díky.
Listy bych nestříhal a kryptokorynu hned v úvodu rozsadil po jednotlivých rostlinkách.
V dobrých podmínkách nemusí emerzní listy vůbec u některých rostlin odejít. Mockrát se mě stalo že jsem je po dlouhé době prostě ostříhal jako to dělám u straších listů.
Na fotce je Cryptocorine petchii v akváriu, které bylo založeno již před více jak 2 měsíci. Je tam pár žlutých listů, některé další jsem již ostříhal. Předpokládám, že se jedná o odumírání emersních listů. Je to jediná takto postižená rostlina, u ostatních jsem výměnu zatím ani nepozoroval (třeba mne to ještě čeká). Předpokládám, že výměna listů může probíhat docela dlouho (jak dlouho?), než prostě se emersní listy zlikvidují. Jsou mé závěry správné, nebo máte k tomuto tématu nějakou informaci? Díky
Ano.
A u té Ludwigie stonek vyhodit mám chápat tak, že horní část odstřihnu, spodní část i s kořeny vyhodím a tu horní nově zasadím?
Rostliny zkrať možná ti vyrazí listy i z holého stonku ale to musíš vyzkoušet. Jinak musíš počkat až opět vyroste a ty jí zkrátíš. Předpokládám že ji chceš namnožit, pokud ne tak spodek vyhoď.
U stonkovek jako je Limnophila sessiliflora začne vyrůstat nový stonek z místa co vyrůstají listy, cokoliv je nad tím tak zkrať může ten kus stonku zčernat.
0 22.01.2019 18:29 hunti [4] Zdravím,
Mám Ludwigia repens Rubin, která má ve spodní části emerzní listy a v horní submerzní. Emerzní jsem otrhal, byly dost zařasené a nevzhledné
. Rostlinka teď vypadá tak, že spodní 2/3 má holý stonek a horní 1/3 listy. Začíná přerůstat a horní část již leží na hladině. Když ji ale zkrátím tak zůstane holý stonek. Jak postupovat?
Dále mám dotaz k Limnophila sessiliflora, také přerůstala, tak jsem ji cca v 2/3 zkrátil. Teď má v horní části již cca týden holý stonek a nevypadá, že by z něj něco rostlo. Bude se vytahovat nahoru a ze stonku vyrazí nové listy? Zatím to tak nevypadá. Je správný postup, že rostliny prostě jen ustřihnu v horní části, je jedno kde?
Pokud vyloženě neodchází klidně je tam nějaký čas nech.
Odporúčam pri menších rastlinkách to otrhanie listov.Odstránením väčšiny listov tak čiastočne vylúčiš zariasenie,pretože hlavne na starých listoch pri prechode na submerz dochádza pri stagnácii rastliny k zariasovaniu.Podľa druhu rastliny celý prechod môže trvať i dva mesiace.Niekedy to rastliny zvládajú i skôr.
I keď napríklad donesieš rastliny už submerzné,nie je to zárukou že rastlina nebude prelisťovať.Niekedy k takejto zmene dochádza i pri rozdielnom osvetlení u teba a pôvodného pestovateľa.Rastlina sa musí prispôsobiť osvetleniu v tvojej konkrétnej nádrži.
Nějak to dopadne,uvidíme čemu se bude dařit,nakonec se snad dopracuju k prosperující osádce
Skús na rastlinke otrhať všetky najstaršie emerzné listy a nechaj len 3 najmladšie.Väčšinu emerzu to donúti oveľa rýchlejšie vyhnať submerzné listy.Akurát sa takto rastlinka o dosť viac namáha ako keď jej necháš všetky listy a mení si ich postupne.Trocha by ale bolo od veci kúpiť krásnu veľkú emerznú rastlinu a potom ju takmer celú ošklbať.
Ani pri submerze to nie je oveľa ľahšie,hlavne ak donesené rastlinky majú u pôvodného pestovateľa úplne inú vodu(tvrdosť,alkalita napr.) ako u teba.Vtedy niektoré aj submerzné rastliny rapídne zahája zmenu olistenia.
Raz som takto dostal echináče(niekde mám i foto),kde listy postupne odhnili a trvalo rastline dosť dlho než sa spamätala - rastliny len tak prežívali,až im narástla nová ,,výbava,,.
A keď sa pozrieš na akva rastlinky tak je len minimum druhov čo sú fakt submerzné.Takmer všetky v prírode rastú ako emerz a takéto prelisťovanie je u nich rutina.
Niečo vo všeobecnosti o rastlinách
www.tuzvo.sk/… Můj osobní názor je ten,že pokud rostlina rostla někde v nádrži a má začít růst třeba v té mojí,tak neprodělává tak velkou změnu,jako když rostla emerzně,měla strukturu listu přizpůsobenou k přijímání CO2 ze vzduchu,kterého je tam mnohem víc,než ve vodě a pak ji šoupnu(zasadím) pod vodu.Z tohoto právě můžou vznikat ony popsané situace.Ale nejsem botanik,jen lesák,tak trochu vzpomímán,co jsem se dávno učil
Obávám se, že jsi na omylu a jsi ve vleku oněch škarohlídů, kteří brojí proti emerzním rostlinám aniž mají nějaké osobní zkušenosti aby mohli porovnávat jak se chovají emerzní a submerzní rostliny po zasazení do nádrže. Co je špatnýho na tom, že emerzní rostlině odumřou listy a narostou jí po přesazení pod vodu listy nové? Ty odumírající listy jsou výborným zdrojem živin a to jak pro rostlinu samotnou, tak pro zabíhající se akvárium. Submerzním rostlinám se listy nezmění, nepřelistují, nepřizpůsobí se danému, novému prostředí?
Nejde ani o to,že by byly nevhodné,spíš ,že jim chvilku trvá,než si přivyknou na jiné prostředí a to samosebou nese možné problémy,co jsem již zmiňoval
Já jenom lehce připomenu, že je jedno jaký rostliny si do akvária dáš, hlavně ať jich je dostatek. Ty pověry o nevhodnosti emerzních rostlin jsou jenom takový novodobý bubáci hojně šířený síť nesíť.
S těma šnekama máš pravdu.Ach jo,ono v té akvaristice snad nic nemůže jít bez vedlejších problémů
Uvidíš co bude na burze. V Ostravě na burze je sice hodně prodejců co prodává rostliny, ale většinou přeprodávají jen ty emerzní od velkých pěstitelů. A těch pár co prodává vlastní z akvária má jen pár druhů a dost u nich hrozí zavlečení šneků.
Pokud si dobře pamatuju,tak když jsem tam ty skleníky procházel,tak jsem si nevšimnul,že bych tam viděl něco pěstovat jinak než emerzně.Ale rostlinky vypadaly moc pěkně
Aqua Daho nie všetko pestuje emerzne.Rovnako ako aj Dennerle napr.Záleží od toho aká rastlina.Niektoré sú totiž krajšie ako emerzné(napr. echináče),takto sa jednoduchšie pestujú i lepšie predávajú.No a zas iné rastú krajšie celoponorené.Takže to tak ako si napísal nemusí stále fungovať.Samozrejme emerzná rastlina pomaličky pozhadzuje staré listy a potrebuje si vytvoriť submerzné.
Problém z riasou nemusí nastať ak máš viacero druhov,pretože rôzne rastliny majú rôznu intenzitu rastu a tak i prechod u rastlín nemusí trvať rovnako dlho.Ak dáš submerzné i emerzné a v dostatočnom množstve,tak s riasou nemusíš mať žiaden problém.
1 13.08.2015 12:54 hombre V první řadě se budu snažit sehnat rostliny u nás na podzimní burze a nějaké přebytky od akvaristů a podle situace budu něco dokupovat v A-D
Víc lidí mi už radilo,ať raději sadím rostliny,které už rostly pod vodou.Ty emerzní než se přispůsobí růstu pod vodou,tak můžou pozastavit-zpomalit růst,nemusí se jim dařit,mezitím se díky tomu můžou namnožit řasy a taky jich dost uhyne.
Rozdíl mezi emersními a submersními listy je v jejich adaptacích. U některých druhů mohou být změny malé - ztráta kutikuly či průduchů - u jiných i dost značné - např. změna způsobu fixace CO2 při fotosyntéze. Často to je analogií ke změně listů, které jsou u rostlin na slunci a pak ve stínu. Také je rostlina nemusí hned odstranit, byť by pro ní byly lepší listy jiné. A stejně to funguje u změny sucho/voda. Některým rostlinám se vyplatí rychlá změna, jiným ne. A jelikož anubiasy i bucefalandry pocházejí z prostředí, kde aquatická fáze netrvá dlouho a zároveň listy rostou dlouho a tím pádem i déle vydrží, tak prostě nemají potřebu ztrácet jeden typ listu za typ druhý.
Takže nedochází ke změně jednoto typu za druhý. Vlastnosti listu jsou dány ukončením jeho růstu.
...Maji ty rostliny schopnost menit tentyz list mezi emerznim a submerznim, a nebo jsou ty listy nejak obojetne?...
Řekl bych, že b) je (skoro) správně.
Rozdíl v morfologii a fyziologii listů těchto druhů rostlin bude tak malý, že nenutí rostlinu ke "klasické" heterofylii.
Mám úplně stejnou zkušenost a ohledně Bucephalander, tak tam ty nové (submerzní) lístky vypadají jinak a u většiny variet mají více těch 'teček' . Ostatní listy mají těch teček míň (ono je to taky varieta od variety). Ale podle mě se přesně jak naznačujete dokáží pozměnit, či přizpůsobit. Ono je to taky přechod z emerzu do submerzu, jen není doprovázen vypadáváním listů, ale ty změny jsou v menším měřítku. Pro ty rostliny je to i výhodnější, když mají tuhle ''příjemnou'' přeměnu a energii nemusí vkládat do všech nových listů.
Edit: Toto píše Vasteq ohledně Bucephalander.
Borneo still has two seasons that are determined by the amount of rainfall. During the rainy season when the river level rises, Bucephalandra plants growing out of water are submerged under water for a few months. However, this does not prevent them from continuing to grow and they can easily transform into their submerged forms. The main differences between submersed and emersed forms are that when they are grown under water, they have a more delicate leaf structure and they exhibit more intense coloration.
Jiste si ted zadelavam na oznaceni za hospodarske zvire, ale neda mi to se nezeptat.
Kdykoli jsem koupil emerzni Anubias, nikdy mu neodelo prechodem pod vodu listi, proste rostl dal. Ale moc nepredpokladam, ze bych vzdycky koupil submerzni, na to mi jich uz proslo rukama dost (ze jsem submerzni dostal darem od jineho akvaristy, tam je to tak jiste bezne).
Prave tak ted Bucephalandra, na listech se objevily tecky, ktere tam driv nebyly (a nebo jsem si jich nevsiml, ze by tam uz byly), a uz jim vyrustaji nove listky.
Maji ty rostliny schopnost menit tentyz list mezi emerznim a submerznim, a nebo jsou ty listy nejak obojetne? Neni mi to jasne. Uz jsem se na to zkousel ptat, ale odpoved stale neznam.
At si jsem treba za vola, ale ja uz to chci vedet
.
amrtin napsal: Byl by velký problém tu větší ustříhnout pod prvními kořínky a zasadit pod vodu(do velkého akva)?Přežila by to?
Ludwigie prežijú všetko.Strihajte kde chcete,ako chcete,pod vodou,nad vodou.
0 05.10.2013 22:51 amrtin – Ludwigia repens
Mám v takovým miníčku nějaké ludwigie (
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens ) a jelikož je to opravdu miniaturní (60x16x15cm) "akva",už lezou ven(viz foto).Byl by velký problém tu větší ustříhnout pod prvními kořínky a zasadit pod vodu(do velkého akva)?Přežila by to?Vím,že se tohle normálně dělá,ale já jí kdysi původně v tom akva měl a jelikož strádala(skoro umřela),tak se toho bojím.Sice se mnohé změnilo-mám víc světla,hnojím,přidávám PMFE a většině ostatních rostlin se daří(až moc).Nebo jí mám nechat,případně jen zkrátit a znovuzasadit zpět?
p.s.:Ještě přidám nějaké fotky.
Echinodorus argentinensis , cordifolius, grandiflorus horizontalis macrophyllus inpai subalatus veronikae 'Jenisej' atd.
Ty už právě mám.
Jaký druh echinodorů tedy rád roste z akvária?
Pokud se mu bude hodně dařit tak dokáže vystrčit listy klidně do 50 cm. To ale nějaký pátek potrvá. Hladinové listy ale nečekej.
Tak to jsem se teda netrefil. :o)
Já právě chtěl, aby nad hladinu vyrostl..
Je to trochu setrvačností, že rostou skoro emerzní listy. Hlavně pokud se netlačí nad hladinu to bys je musel ustřihnout, to ale Echinodorus 'Beauty Red' nedělá.
Neřeš jestli jsou emerz. listy děravé či nikoliv. Rostlinka se zvládne o přechod sama postarat a nemá cenu jí to stopovat. Týden nic není...
Rozdíl je ale v tom, že vyhání opět emerzní (nebo mi to tak alespoň přijde). Ancíky nemám, jen pár otíků.
to je docela jedno že se nerozpadají, až bude mít dost submerzních tak je odstřihni nebo klidně nech. Většinou se o děravění postarají ancíci, když tam jsou
Já ho právě takhle sázel (Beauty red), jako emerzní (od Aqua-daho), nemám kryté akvárium (opět je to 'Shrimps'), a listy mu neodumírají, naopak už vyhání 3 list, a to je už přes týden pod vodou. Listy mu neděraví. Naopak u ozelot green jo. Ty se rozpadají. Nevíte, proč?
Zasadit, popřípadě časem ty odumírající listy odstranit, aby to zbytečně v akváriu nehnilo a nechat růst nový submerzní listy.
0 29.08.2011 15:33 Fugee Zdravím, neví někdo, jak se echinodory přeměňují na submerzní? Potřebují pomoc, nebo ne?
přesně tak, když rostliny spotřebují živiny které potřebují k růstu, tak tam řasy budou
Jinak měň vodu a žádný živiny pro řasy se ti tam akumulovat nebudou ani kdyby kytky nerostly
doporučuji naházet tam nějaké plovoucí nebo rychle rostoucí vodní rostliny jako např.
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
Nezapomínejte také že řasou vám to zaroste i v případě že rostliny spotřebují všechno a budete mít hodně světla. Na začátku se dá rozhodně držet balanc světlem. Začal bych na 6ti hodinách prvních 14 dní - rostliny stejně na ten přechod nepotřebují světlo a ten růžkatec přežije i třetí světovou...
Jinak odpověď na vaši otázku je:
Záleží na druhu. Některé to umí rychle (týdny), jiným to trvá relativně dlouho (měsíce).
Tak určitě si vzpomenete jak rostly. Čím rychleji rostou, tím dříve budete moc odstranit emersní listy. Není to ze dne za den a rozhodně né: " Cryptocoryne je za 19 dní submersní, Limnophila za 5 dní atd."
kdybych to s přesností věděl, tak bych se neptal, to dá asi rozum. Nebo ne?
Určitě nemáte první akvárko a tak si vzpomeňte jak dlouho jim to po zasazení trvalo.
0 15.07.2011 08:57 Těhňajs Za jak dlouho se přemění rostliny z emerzní na submerzní formu.. Kupuji si rostliny do 600 litrového akvária z aqua-daho skoro za dva tisíce, a bojím se, aby rostliny zvládly spotřebovat živiny, a nestalo se, že by se mi všechno zazelenalo od řas. Děkuji za odpověď
taky se mi zda ze roste nejak rychle. jeste ji dam cas a uvidime kde bude potreba ji pristrihnout
Dej tomu ještě pár dní čas a ono se jasně ukáže, kde se bude stříhat. Tahle kytka roste velmi rychle.
tak hnede jsou jen listy ale stonek je zeleny. Myslis teda ze odstrihnout za tim pupenem?
Co je hnědé, tak to odstřihni a donutíš jí tak vlastně ještě více odnožovat. Chce to čas, ona se vzpamatuje, vydržet trpělivě si počkat.
Ale ty zbyvajici mi taky hnednou ale stonek je zeleny a vsiml jsem si jakoby na nic pucely nove listky. Ale ta egeria den ode dne hnedsi a hnedsi.
Edit: ted jsem si vsiml ze na tech stoncich na egerii mi zacali pucet dalsi stonky a ty jsou krasne zelene jen ty listky na tom puvodnim stonku jsou hnede. Tak jeste nejakou nadeji mam
Edit 2: Tak me napadlo ustrihnout ten zbytek za tim novym pupenem nebo jej nechat?
Zrovna u teto rostliny jsou obavy na miste. Ale stane se, treba listy jen oschly a ted vyrazi dal, nebo odboci, novy stonek, s novymi listy. Co uhnije vyhod a vyckej.
EDIT: Tady o prechod nejde urcite, roste jen ve vode.
Pokud ji koupíte z pěstírny, tak ve většině případů bude pěstovaná nad vodou, takže by se měla chytit bez problémů. A nic nebrání ji čas od času rosit, nebo nad ni dát "zvon" z větší PET láhve, aby měla víc vlhkosti.
Nekdy to ale trva, rostline se nechce... Takhle jsem strihal
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_cv_marble_queen nove listy, stale se nove listy tlacily nad hladinu (u dvou koupenych kusu), stale ty tvarove stejne listy, nedaly si kytky potvory rict (mohl jsem jim zkratit den, ale to jsem jen kvuli nim nechtel), az nakonec jedna uz ma konecne jeden novy submerzni list (no vic jich ani dohromady nema) a druha je nejspis definitivne pryc.
Neni to vzdy jednoduche. Nicmene expert nejsem, takze nekdo 50% odsoudi jako neuspech, ja hobbysta jsem i tak spokojen, nemusel jsem taky mit nic
.
submerzní listy většinou vypadají jinak než emerzní. Na rostlině by měly během pár dnů začít růst nové listy (nebo stonek s listy), když ne tak bude asi něco v nepořádku. Jestli si nejsi jistý tak rostliny vyfoť a dej je sem, určitě někdo poradí
Edit: některé rostliny (třeba u mě Hygrophilla corymbosa minima) můžou shodit většinu listů když se přesadí do jiného prostředí, i když rostly pod vodou i předtím. Nemusí to vůbec znamenat že je něco špatně a zachvíli vyrostou listy nové
Velmi obecne lze rici, ze kdyz vytahnes rostlinu z vody a ona zplihne, listy ji nedrzi, je submerzni, pestovana pod vodou. Opacne to uplne rici nejde, kdyz drzi jeste neznamena, ze je emerzni, pac mnoho rostlin ma i submerzni listy dosti tuhe.
Ano, možný to je. Tu dobu kdy tzv. přelistuje bych viděl tak okolo tří měsíců.
0 18.03.2011 14:44 Fugee – Šípatka šídlatá - emerzní forma
Zdravím,
je možné z emerzní formy šípatky šídlaté udělat formu submerzní? Jak dlouho se aklimatizuje?
Některé rostlinky se emerzně pěstovat nedají a některé prodávají v obou formách a je to u nich napsáno. Zbytek je prodáván v submerzní formě. Většinou to poznáš tím že začne kořenit i když se listy rozpadají.
dobrý den,prosím ,když si koupím rostlinky z pěstírny,tak musím počítat s tím ,že všechny druhy se tam pěstují emerzně a u mě v akva pak budou přecházet na submerzní listy?nebo jen některé?já jen ,že nevím,jak poznám,že rostlinka listy shazuje kvůli přechodu z emerzního pěstování na submerzní nebo proto že se jí u mě nedaří?děkuji
Tak už je to jasné. Kytky z aqua daho namrzly při přepravě, asi půlka jich chcípla, ale naštěstí z přeživších zbytečků obrazily a začaly znova růst. Corymbosy jsem dokoupil znova jinde a daří se jim. Celkově rostou všechny kytky jak blázen
Díky za tipy. Corymbosu odsaju a Ceratopteris zkusím pár rostlinek vyhrabat a nechám je plavat na hladině.
Chytla nějakou plíseň nebo někde namrzla. Můžete ty listy odsát a nechat jen zdravé pletivo. Třeba se chytne.
Ten Ceratopteris bych dal nad hladinu. Aspoň aby se rozrostl. Někdy moc dobře pod vodou neroste.
Dobrá vyndám jednu trubku
Edit: Tak změna, vyndat jí nemůžu, nastavil jsem časovač na 8h svícení.
A co ta hygrophila corymbosa? Myslíte že je vyřízená nebo se chytne?
Na začátek až moc světla?
Myslím že to nedá. Nemám dost zkušeností a nepoznám zda se jedná o shození emerzních listů anebo se jí nedaří v mojí vodě. Šla hned, během pár dní si začala lehat a sklovatět. Toto je stav zhruba po týdnu.
Na druhou stranu Heteranthera zosterifolia je v pohodě a daří se jí. Háže kořínky snad ze všech pater a moc se s tím nemazlí :o)
Ludwigia peruensis by snad mohla vydržet.
Ceratopteris thalicroides taky nic moc.
anubias barteri natahuje kořeny ke dnu o sto šest. Listy mu začínají taky chřadnout, věřím že přezouvá, oddenky má v pohodě.
Přátelé nikde jsem nenašel informaci o tom jak dlouho vlastně trvá přechod rostlin na submerzí formu. Že shodí listy je jasné, ale detaily neznám. Předpokládám že záleží na druhu a podmínkách v akváriu.
U mě mají 2x54W 12h denně v kuse (po vysazení dva dny tma než jsem dal dohromady světlo), cca 220 litrů, voda dusičnany dusitany neměřitelné, fosfor na nule, železo na nule. Měnil jsem rochu vody (asi třetinu po týdnu). V akva je 6 Platiček, filtr puštěnej zlehka na čtvrtinu průtoku a včera jsem přidal malinko hnojiva od Sery (asi 1/4 dávky) aby měly kytky alespoň nějaké stopové prvky (po testu železa na nule).
Chápu že některé kytky přechod nezvládnou. Tuším že ta hygrophila corymbosa je jedna z nich
Co myslíte, jaký je váš názor?
Až budou odnože dostatečně dlouhé, tak můžeš rostlinu nařízkovat. Kořínků si moc nevšímej, tvoří se běžně i nad substrátem.
Dobrý den, zhruba před dvěma týdny jsme zakládal nové akvárko, bohužel nemám ještě moc velké zkušenosti s rostlinama.
Měl bych dotaz k emerzní Rotale:
Po zasazení vyrostla asi o 5-10 cm, ale místo toho, aby rostla do výšky, tak si lehala na substrát (to mě ale moc nepřekvapuje). Asi před 3 dnama se začali po celé délce (u starých lístků) objevovat již submerzní lístky a také nové kořínky.
Tak, ale co teď? Mám tomu dát čas, aby se rostlina sama nějak srovnala (odpadají staré lístky a narostou nové)? Nebo zastřihnout rostlinky třeba 5cm nad substárem případně přesadit stonky na úroveň nových kořínků? A nebo...?
Díky všem za rady.
PS: Omlouvám se, jestli se již něco podobného tady řešilo, ale nenašel jsem nic...
Klidně je ostříhej.
Už asi měsíc mám blahereho echina na suchu, shodil listy a vyhnal nové lístky, zatím tři, ale vypadá to že už se chytá ?
Ze semeny (nažkami)to tak jednoduché není. Jednou jsem to zkoušel a trvalo to poměrně dlouho než něco vyrostlo.
...no ja ho necham zatial "tak" - co uz ked je "von" a dari sa mu?...
...uz pockam az vykvitne - budu semena a potom sa mozem zabavat...
Asi by to on být mohl, ale zkuste spíš "vaclava".
Ten můj si taky prošel stádiem, kdy neměl skoro žádné kořínky a pár skomírajících emerzních listů, bylo mi ho líto vyhodit, tak jsem ho nacpala do tmavého rohu, podstrčila mu kuličku Bivoje, s odkalovačem se tam taky moc nedostanu, no a už je taky emerz.
Je to kytka fakt do velkých akva.
...mam pravdepodobne E. subalatus - presne neviem...
ale je z Aqua-Daho...-iny podobny som nenasiel...
...tiez sa chcem poradit...-viac hlav viac vie
Pribeh...
bol v akva - vsetky listy "zhodil" - rozpadli sa...
ostal len kusok korena a jeden listok cca 0,5cm
tak isiel "von" -teraz ma cca 50cm a cakam az vykvitne....
ale mam v akva napr.Echinodorus 'Jan Harbich' - v podstate cordifolius...a ten nic "nemenil""nezhadzoval" - proste pokracoval v raste...nemenil sa ani tvar listov...
Edit: ...pred par rokmi som mal napr. Samolus valerandii
a akva to nebolo "bohvie co"
...ale emers? chcel som ho namnozit - kvitol cely rok - semien som mal tak na pol futb.stadionu-"nesrandujem" a bol normalne v kvetiaci na telke...samozrejme dostatok vody...
Mne Echinodorus Bleherae ani po 4 mesiacoch kompletne nevyhnil (emerzne listy), tak som tie zvysne ostrihal v ramci pravidelnej udrzby akvarka. Nech tam nespatia
E. bleherae taky v akva nemám, ale můj E. subalatus kompletně přelistoval až za nějakých 10 měsíců. Za další 3 už má listy nad vodou.
Sagitárie bude určitě rychlejší.
Vallisneria asiatika-??? -emers nerastie
hygrophilia polysperma-
rychlo
ludwigia palustris-rychlo
Echinodorus bleherae-to neviem nemal som
Sagitaria subulata-to neviem nemal som
...sry za strucnost...
konkretne napr.Vallisneria asiatika, Echinodorus bleherae, hygrophilia polysperma, Sagitaria subulata, ludwigia palustris... klidne muzete dat zkusenosti a info jak rostou atd...dik
...tento prechod je jednoduchsi a rychlejsi ako "opacne" - a kvoli comu to potrebujes vediet "tu dobu alebo ako dlho"? -niektore rychlo niektore pomaly - ale "ovplivnit" to nevies - treba cakat...
O jaké rostlinky vám jde konkrétně?
Dobrý den, chtěl bych se zeptat po jake době nasnava prechod rostlinek na submerzni formu a jak dlouho tento prechod trva?
Ta rostlina je emerzni - je to nejaky druh rodu Philodendron. Ktery presne nevim - je jich pres 50 druhu a pokojove kultivary tu neurcitelnost jeste umocnuji.
"já ji mám v akva tak uvidím jak to dopadne" - dopadne to tak, ze shnije. Zrejme ne za 14 dni (preci jen neco vydrzi), ale do pul roku to ma za sebou jiste.
Myslím, že to je pokojová popínavka, jméno neznám.
Edit: Z klasických pokojovek se da poměrně uspěšně použít Spatifilum - toulcovka. Je vhodná k rybám, které rostliny ničí, je tuhá.
Docela dobře mě roste v květináči.
co je to za rostlinku a je emerzní?
0 06.03.2008 22:26 Usine –
Re: PT Občas je to stává že si rostlina umane a z akva prostě odejde. Vetšinou s tím nejde moc dělat.Je to většinou u rostlin pocházející z přírody a v akváriu jsou v submerzní podobě jen dočasně.
Takhle třeba dopadl Blek
www.akvarko.cz/… (10.6. 2007)
Mě takhle vystoupilo již několik rostlin. List bych ustřihl a celou rostlinu drobet popotáhl aby se částečně narušil kořenový systém a rostlina trochu zabrzdila.
Edit: Zřejmě se jedná o Ech. palaefolius (lžicovitý)
No ten seznam neni uplne kompletni, navic ty echinodory jsem vsechny "pouze" dostal, a darci neznali jmeno, tak jsem se to snazil identifikovat sam.
Jinak stoprocentne je to list (vycniva vcetne stvolu tak 15 cm nad hladuinu, roste rychle potvurka
)
Navic jak jsem ho dostal, tak mel nektere listy emerzni, nektere submerzni - alespon jsem to predpokladal, z toho, ze jedny (tipoval jsem emerzni) byly tvrdsi a kulate. Ty po case vsechny odumrely. Ostatni a nove pak takove bych rekl typicke šípatkovicke
Jinak jeden obrazek roven tisici slov
0 06.03.2008 19:55 Usine –
Re: PT Podle seznamu co máš u akvária by to žádný dělat neměl. Není to jen stvol a na něm se tvořící nové rostliny?
našel jsem toto - je to copy paste ze zdroje, jež je uveden. Jedná se o úryvek, doufám, že jsem tím dal zadost různým "právním aspektům". Myslím, že o "mojí" situaci se tam moc nepíše, jen to, že u některých druhů nastává, ale nechtěl jsem to ořezávat, abych náhodou nepozměnil smysl kapitolky.
BIOLOGIE VODNÍCH ROSTLIN I; Vlastík Rybka; botany.upol.cz/…
4. Heterofylie vodních rostlin
Definice heterofylie je poměrně obtížná a ve skutečnosti je obvykle představována krajními
formami stavu s řadou přechodů. Heterofylií obecně rozumíme stav, kdy má rostlina
vytvořeny dva a více různých typů listů, a to buď postupně v průběhu svého ontogenetického
vývoje (pochopitelně vyjma listů děložních), anebo současně na různých částech svého těla.
Obvykle je u vodních rostlin heterofylie podmíněna výskytem listů ve dvou typech prostředí a
tudíž morfologickou a někdy i fyziologickou adaptací na tato prostředí – např. submerzní a
emerzní listy Nuphar lutea. Takovéto listy se již nemění při expozici do jiného prostředí.
Ovšem například rod Callitriche mění tvar listů v závislosti na tom zda je submerzní, či
emerzní – na stonku tak můžeme v závislosti na zaplavování a vynořování najít různá patra
přeslenů s listy submerzními a emerzními a můžeme si tak vytvořit představu o oscilacích
vodní hladiny.
U jiných vodních rostlin existuje heterofylie v rámci ontogenetického vývoje. Existují
nápadné rozdíly mezi juvenilními a staršími listy – např. u rodu Sagittaria má řadu druhů
juvenilní listy čárkovité a starší jsou širší a různého tvaru dle druhu – např. střelovité. Tento
dvojí typ listů není příliš ovlivňován vlastnostmi prostředí. Typ heterofylie s odlišnými
juvenilními listy je výhodným adaptačním mechanismem umožňujícím kompetičně uspět i
v hustším zápoji makrofyt. Rostliny s dospělými listy již obvykle nejsou schopné ani při
návratu do submerzního prostředí obnovit juvenilní typ listů, pokud nejsou podmínky
extrémní.
Posledním projevem heterofylie je polymorfismus tj. schopnost rostlin vytvářet různé
terestrické a vodní formy např. Persicaria amphibia, rod Callitriche, Sagittaria sagittifolia.
Heterofylie vytváří taxonomické obtíže, takže pro determinaci heterofylních druhů je nutné
studovat reprodukční orgány – např. rody Callitriche a Batrachium.
Heterofylie se vyskytuje bez systematické vazby – typická je pro Nymphaeaceae, rody
Callitriche, Sagittaria, Potamogeton, Aponogeton, Echinodorus, Luronium, Batrachium,
mokřadní Apiaceae.
U některých druhů není heterofylie viditelná na první pohled, ale přesto existuje. Např.u
Ranunculus lingua ponořené listy postrádají stomata, obdobně u Zizania aquatica – ponořené
listy jsou bez stomat, u plovoucích jsou stomata na horní straně a u vynořených listů na obou
stranách.
4.1. Faktory ovlivňující heterofylii
Jedná se o komplexní působení více faktorů. Jednodušší (submerzní) tvar listů je způsoben
zhoršenými světelnými či nutričními podmínkami, případně odstraněním listů. Podobně jako
u terestrických rostlin ovlivňuje růst dospělých listů vysoká koncentrace cukrů v rostlině.
Jedním z důvodů heterofylie může být nízký obsah vápníku – např. u Potamogeton
perfoliatus se mění tvar listů v závislosti na změnách v poměru K:Ca v substrátu.
Významnou úlohu hraje i fotoperioda a především teplota. Např. u rodu Oenanthe stimulují
nízké teploty růst submerzních listů.
V experimentálních podmínkách je možné dosáhnout indukce submerzních listů v emerzních
podmínkách, ale vzácně naopak. No, cekal jsem, ze se to vic rozjede, to je zajimava otazka. Vubec s tim nemam zkusenosti, asi se projevy budou lisit rostlinu od rostliny, ale rekl bych, ze jakmile vyrazi nad vodu, bude mit vetsi snahu se tam dostavat. Zjisti, ze se ji tam libi, je to blizko a posle tam dalsi listy (ktere by treba neposlala, nebyt toho "prukopnika".
Ale to, ze tam listy ma, muze (a bude) delat dobre i casti, co zustane pod vodou, zlepsi se zasobeni co2 ...
U echinodoru bych si tipl, ze odhazovat nic nebude, ale vic se bude snazit jit nad vodu.
Jsem zvedavy na diskuzi a zkusenosti.
0 06.03.2008 07:03 JUMP –
Re: PT Pokud nechceš, tak nic nestříhej. Nad vodou ( emerzní forma ) je list jiný, protože musí unést sám sebe - tzn. že je tužší, tvrdší atd. Pod vodou toho listy nepotřebují, nadnáší je voda, proto jsou jemnější. Rozhodně to neznamená, že máš buď emerzní nebo submerzní formu, listy se prostě jen přizpůsobí podmínkám ve kterých jsou.
Mám v ekvárku echinodorusy, přičemž jeden z nich začal růst nad hladinu - vyrazil mu prvni emerzni list (jinak je cely v submerzni forme). Muze byt rostlina zaroven v emerzni i submerzni forme, nebo bude vzdy prechazet do jedne z nich? tzn. ze by "odhodila" submerzni listy a sla pouze do emerzni formy, coz bych nechtel. Bylo by tedy asi zahodno v tomto pripade (pokud tedy nemuze mit dlouhodobe oboje) ten emerzni list odstrihnout?
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 4853x