Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozdíl mezi PO4 a P

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Rozdíl mezi PO4 a P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2023 14:39 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: lubo2302
...Ked si zmeram PO4, kde mam vysledok 2mg/l, to znamena ze mam fosfor 2mg/l alebo to treba cez kalkulacku preratat?...
Protože se můžete setkat s vyjádřením obsahu fosforu jak ve formě PO4, tak PO4-P, (zjednodušeně P), stačí si zapamatovat, že "1 mg/l PO4 ~ 0,33 mg/l PO4-P".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2023 22:27 Muž Jozef [311] Re: lubo2302
Odpoveď na prvú otázku nájdeš, keď pôjdeš od začiatku diskusie po pár príspevkoch (aj keď neviem prečo to potrebuješ prepočítať).
Pri druhej otázke záleží, aký kalkulátor si použil a ako - mal by si predsa dostať rovnaké pomery na rovnakú dávku, ako udáva výrobca (teda ak si nechceš namiešať niečo vlastné)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2023 20:48 Muž lubo2302 [0]
Zdravim. Akvaristike sa uz venujem dlhej dobe. Len predtym som neriesil hnojenie a nic podobne. Len som pouzival test ktory ukazal od do a dalej som neriesil. Ale uz sa tomu zacinam dokladnejsie venovat. Predsa to ma nieco do seba. A kedze chemia nebolo pre mna to prave tak sa zacinam opat odznova ucit. Len v niektorych veciach nemam jasno hlavne v pmdd hnojivach.
1: Ked si zmeram PO4 kde mam vysledok 2mg/l, to znamena ze mam fosfor 2mg/l alebo to treba cez kalkulacku preratat?
2: Ked kupujem cez invital pmdd hnojiva pri KNO3 je pisane 50gr sacok rozmiesat s 600ml vody. Ale ked zadam do nejakej kalkulacky 50g KNO3 vyrata mi ho rozmiesat v inom pomere vody tak coho je lepsie sa drzat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2019 19:44 Olin Re: Anthrax
Vstupní voda je v pořádku, tu jsem měřil. Zatím je všechno v pohodě, ryby i rostliny ok. Zkusím teda méně krmit a uvidíme. Ps:Jen mě zajímalo z čeho po4 vůbec vzniká. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2019 19:40 R Muž Anthrax [4786] Re: Olin
Těžko říct. Jestli nepozoruješ nějaký problém tak to v pořádku je. Zkoušel jsi měřit vstupní vodu? Abys věděl jaký má mít výměna teoreticky efekt?
Jinak fosfor pravděpodobně dodáváš hlavně krmením... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2019 17:14 Olin – Po4
Zdravím, dnes jsem měřil Po4 a hodnota 1.6 mlg/l. Je to v pořádku? Co může způsobovat větší množství Po4?
Hnojím pouze komplexním hnojivem seachem flourish. Co2 lahev. Nic víc
Měřil jsem cca 30 minut po výměně 100L vody.
Měření proběhlo 2x (test JBL)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 14:38 Dohnal J.
Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,máme ve firemním akvárium Terčovce a naměřili jsme v týdnu hodnoty PO4 2mg/l.Dá tato hodnota tolerovat a brát ji za "přijatelnou" ? Ryby se chovají perfektně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 00:11 MRP
Na podobne hrani jsem si udelal tyhle kalkulatory

pmdd.mrp-cz.com/…
pmdd.mrp-cz.com/…
pmdd.mrp-cz.com/…

Tady vidis primo pomer P a P04

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 14:16 Muž kortezhugo [983] Re: pedro1
Vsetky akvaristicke testy meraju PO4 a komu treba? - tak sa P ako prvok prepocita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 13:58 pedro1 Re: kortezhugo
Diky to jsem potreboval vedet, takze samostatny fosfor se nikdy nemeri jo?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 11:30 Muž kortezhugo [983] Re: pedro1
Ten test mera PO4.Na mnozstva a pomer pouzivam tento kalkulator.
www.theaquatools.com/…
A je tam aj "Good Values"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 11:08 pedro1
cau, chtel bych se zeptat na to, jakym testem mam zmerit PO4 abych vedel kolik mam pridavat kh2po4. Meri tenhle test www.rostlinna-akvaria.cz/… po4 nebo fosfor? Nejak jsem z toho zmateny co je co. Pry maji byt fosforecnany mezi 0,1 az 0,6 psali ale nevim jestli je to fosfor nebo po4. Mam pak kdyz to bude nula tim kh2po4 pohnojit nebo vzit to pmdd www.rostlinna-akvaria.cz/… a ktere z nich? Asi s kh2po4 ze? dekuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 19:06 drol Re: Sid
Fotka k příspěvku Tady je moje akvarko, bohužel je po sestřihu rostlin, v pozadí uprostřed ještě roste hydrophila corymbosa. Jinak rostliny rostou rychle, v popředí jsem zkusil dát nové výhody Echinorodu ozelot, kterému roste další nový "výhon" pro "kvetení".
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   28.01.2012 18:09 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: drol
Dočetl jsem se to zde...
Tak jestli v těch odkazech píšou to, co vy zde, pak se pletou i oni. :)
Bez možnosti prohlédnout si vaše akva je hledání příčin (nadměrné) tvorby řas na sklech jen dohadováním. Nemáte náhodou ta skla zastíněná?
Nicméně k vaší otázce: je zhruba stejný. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 17:49 R Muž romant [27987] Re: drol
Zaměřil bych se na to CO2 a jeho množství v akváriu a dal si to do vztahu s tím osvětlením. Podle mě tam máš buď moc světla, nebo málo CO2. Nepodstatná je i otázka množství rostlin v tom daným akváriu. Jsou to jenom úvahy, chtělo by to nějakou fotku té nádrže. Určitě se Ti k tomu vyjádří někdo více odborně zdatný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 17:36 drol Re: Sid
Dočetl jsem se to zde pmdd.mrp-cz.com/… a zde rostlinna-akvaria.cz/…. Jinak se jedná o zelenou prachovou řasu, voda má tyto parametry: PH=6.7,dKh=4,dGh=11, NO2 neměřitelné. Rozměry akvárka 100x40x55, hnojím CO2 a osvětlení mám Narva 2x830 39W+Narva 1x840 39W (svítím cca 12hod denně) a filtr JBL e901. Nicméně k mé otázce, je stejný poměr N v NO3 nebo je nižší jako u fosforu?

Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   28.01.2012 17:10 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: drol
...dočetl jsem se o poměru P:N přibližně 1:16...
Tak to jste se dočetl špatně. :-)
Krom toho - váš poměr NO3 : PO4, (pokud bychom připustili, že uvedené hodnoty jsou alespoň trochu reálné), by spíš svědčil pro tendenci k tvorbě sinic, než zelených řas.
Ale jak konstatuje Karelchess - příčinu zařasených skel bych hledal jinde, než v poměru P:N.
V první řadě je potřeba vědět, o jaký druh řasy se jedná, neméně podstatné jsou všechny ostatní informace o nádrži... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 14:46 Muž karelchess [45] Re: drol
U Sida je někdy potřeba číst mezi řádky, tady spíš myslel, že ten poměr nebude mít se zelenou řasou na skle moc společného. Je to tak? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 14:31 drol Re: Sid
dočetl jsem se o poměru P:N přibližně 1:16. Sera test na N03 mi ukazuje 10mg a PO4 je cca 2mg a přesto se mi tvoří ta řasa... hmm

Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   28.01.2012 10:25 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: drol
...Jde mi o údaje pro zjištění poměru P a N...
A máte představu, o jaký poměr P:N byste měl usilovat, aby se vám netvořila zelená řasa na skle? :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2012 10:14 drol
Zdravím,
také by mě zajímalo, jaký je poměrový vztah mezi N a N03 (nebo lze použít 10mg NO3 = 10mg N), stejně jako je tomu u P vs. PO4 (zde je to 1:3)? Jde mi o údaje pro zjištění poměru P a N, aby se mi netvořila zelená řasa na skle... :-(

Díky moc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 11:01 Muž borko [0]
Netreba este zabudat na antagonsimus prvkov. (viz moj pripad ) po pridani aj maleho mnozstva KNO3 alebo KH2PO4 sa riasy tvaria ze je ho tam obrovsky nadbytok napriek tomu ze sa mi ho nepodarilo namerat viacerimi testami ale rastliny ocividne trpia nedostatkom jednym z tychto prvkov.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2009 09:44 Muž filipsi [1295] Re: Sid
Stastny to muz, ktery veri, ze s ruznymi akva testy se jeho vysledky nebudou lisit casto i o sto procent. Stejne takove budou i odchylky od reality.
Ze to je vysledek nerozumny z hlediska mereni, laboratornich analyz ... je fakt. Ale takove proste akva testy jsou. Mnohe za danych podminek ani lepsi byt nemohou.

Matlala - moc nerozumim, co tim chces rict. Ale pozor, neber to jako fakt, ze ratajuv test P ukazuje opravdu P a sera PO4 opravdu PO4. Ja nevim, navody jsem necetl, slozeni neznam. To pocitani se hodi treba na pocitani davkovani pmdd - kolik kno3 pridat na zvednuti no3 o 5m/l, atp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2009 07:10 Muž matlala [798] - RostlinyRe: filipsi
aha už vim, klasika. Atomovou hmotnost jsme počítzali snad pořád. Takže pro sinice je důležitý poměr N a P, ale N tvoří 2 atomové molekuly (pokud si dobřě pamatuji, vždy) i ve vodě ne? Tak jak to počítat pro dusík? Stejně jako jeden atom fosforu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 21:14 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: filipsi
...Rozdil 100% v namerenych hodnotach. Velice rozumny vysledek pro kapkove akvaristicke testy... Srovnejte napr. test Ph, kde rozdil byva mnohem vetsi...
100% mi přijde docela dost. Pokud bychom srovnávali (jakékoli) jiné parametry, než pH, půjde o výsledek velmi nerozumný... Tady se - jako obvykle - naše názory rozejdou. :-)
Ostatně - ať už Kajo "naměřil cokoli", vytrženo z kontextu nám toho o "fosforu v akva" mnoho neřekne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 20:01 Dusyk Re: kajo
Mňa tiež trápilo, aky je v tom rozdiel. Čakal som, že to tu niekto zodpovie, ale hádam sa nájde niekto či je tam rozdiel. Ja som tiež nameral zaujímave hodnoty s týmito testami. PO4 bolo cez 2mg a Foskol nie a nie niečo namerať. Paradox je, že Rataj doporučuje hodnotu Foskolu do 2,5mg/l a SERA PO4 udáva do 0,5mg/l, Opačne než by som si myslel, že má byť. SERA vraví že je veľa fosforu a Rataj málo. hmm

Sinica bude z prebytku fosforu. NO3 som mával tiež 0 ale PO4 sa hromadilo. A sinica v piesku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 18:55 Muž filipsi [1295] Re: kajo
Zadnemu z akva testu se v absolutnich hodnotach neda verit ani nos mezi usima. Jedina rozumna vec, co s nimi delat muzes, je sledovat, zda hodnoty rostou nebo klesaji. A to staci.
Muzes zkusit namichat roztoky o znamych koncentracich P (N ..) a test (+ oko) si podle toho "zkalibrovat". Nicmene ve vode s obsahem dalsich latek se to opet muze chovat malinko jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 18:42 kajo Re: Sid
teraz som stoho vedla tak komu mam verit?NO3 mam skoro 0 a sinicu som nespozoroval
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 18:33 Muž filipsi [1295] Re: Sid
Tim se dostaneme do relace namereno cca 0.5 vs 1 P. Rozdil 100% v namerenych hodnotach. Velice rozumny vysledek pro kapkove akvaristicke testy ano, v podstate by to pouze bylo mozne prisoudit subjektivni chybe mereni. Srovnejte napr. test Ph, kde rozdil byva mnohem vetsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 17:35 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kajo
...nepridavam ziadne fosforecnany...
Fosforečnany může obsahovat vaše vstupní voda a krmivo pro ryby.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 17:31 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: filipsi
...Pokud to prepocitame, dostaneme se do rozumnych relaci...
Proto jsem se ptal na alespoň přibližné hodnoty naměřené oběma testy. Výsledek mi jako rozumná relace zrovna nepřipadá... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 16:33 Muž filipsi [1295] Re: matlala
O - 16, P - 31
PO4 - 16x4+31=95
Vahove je z molekuly (iontu) PO4 cca 1/3 fosforu. Doporucuju to osvezit, docela se to v zivote hodi ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 16:25 Muž matlala [798] - RostlinyRe: filipsi
coze jak se to počítá, ještě nedávno jsem to věděl, ale chemii už letos nemám, takže neco jsem vypustil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 15:31 Muž filipsi [1295] Re: kajo
A nemuze byt hlavni problem v interpretaci vysledku? Viz. atomova hmotnost P, O ..
Jeden test udava vysledek pro obsah PO4, druhy prepocitava na obsah P. Pokud to prepocitame, dostaneme se do rozumnych relaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 15:07 Muž matlala [798] - RostlinyRe: PentueR
v bližším popisu píše fosfáty. Takže zase obchodní zmatek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.11.2009 15:05 Muž PentueR [256] Re: kajo
PO4 bývá označován test na fosfáty, P (nebo Pcelk) pak test na celkový obsah fosforu. Ovšem to v laboratorních podmínkách, takto by ses musel zeptat co myslí pan Rataj tím P (já osobně si myslím že také fosfáty, ale čert ví co se mu honí hlavou při vymýšlení obchodní strategie).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 14:58 Muž matlala [798] - RostlinyRe: kajo
No měří to asi stejné hodnoty ne? Prosím o vyjádření znalých. nyní to měřit potřebuju, mám na to sera PO4 test, taky mám rataj a ten byl uplně čirej, sera změří 0,1;0,25;0,4 atd nějak tak.
Potřebuju měřit a držet poměr s NO3(HH3/4 a NO2 je zanedbatelné-je neměřitelné, akva je dobře zaběhlé) kvůli sinici, zdá se, že tohle jediné na ni zabere-nezabíralo už nic vždy byl fosfor neměřitelnej a O3 tak 20-30mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 14:22 JuraS Re: kortezhugo
souhlas a pro porovnání ještě jeden a aby byla tutová hodnota a odebrat vzorek a do vodárny s tím na jejich profi test....vykašlat se na měření...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 13:59 Muž kortezhugo [983] Re: kajo
...pekne - a teraz je clovek s toho "sevas" - ...teraz comu verit???
...ak je tam "fakt" 3-4mg/l - co sa mi nechce verit - lebo je to dost vysoka hodnota...tak mozes kupit iny test...aby v tom mal clovek "jasno"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 13:38 kajo Re: Sid
sera okolo 3-4mg/L rataj cca 0,5mg/L nepridavam ziadne fosforecnany len pre zaujimavost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 12:01 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kajo
Jakou hodnotu (alspoň přibližně) jste naměřil testem SERA a jakou FOSKOLem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2009 11:55 JuraS Re: kajo
přílišné testování všemožných parametrů je kontraproduktivní..kolikrát za život jsi byl na komplexní, ale fakt komplexní zdravotní prohlídce..to by ses o sobě mohl taky dozvědět věcí a odejít s 50 ti léky na kde co...některé věci raději nevědět..pokud fosfor do akva nějak nesypeš a dáváš do akva normální kohoutkovou vodu pak budeš +- autobus v normálu..pro normální akva..pro vodní džungli by ho trochu balo třeba navíc a to ti vyřeší pmdd s doplňky...najdeš tady hafo zkušených akvaristů co vodu neměřili ani jednou a akva funguje jak má...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2009 11:34 kajo – rozdiel medzi PO4 a P
Zdravim moze mi niekto povedat aky je rozdiel medzi testom na PO4 a testom na P podla testu od sera na PO4 mam nadbitok a podla testu rataj na P zasa malo jaky to ma vzynam???

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2221x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12486-rozdil-mezi-po4-a-p