Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvárium z plexiskla / polykarbonátu

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Akvárium z plexiskla / polykarbonátu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2021 15:09 Jozef Re: Lojza007
No ak je zdravotne nezávadný po vytvrdnutí - len tak námatkovo som pozrel jeden a účel ochrany by asi splnil.
dofal.sk/…
Ale nepáči sa mi tam v popise, že je cítiť rozpúšťadlom...niektoré laky (čo používame v práci na elektroniku - úplne iná oblasť a vlastnosti) uvoľňujú látky roky...nie som v tom odborník, ale asi by to chcelo poznať lepšie zloženie. Aplikácia na veľkú plochu asi tiež nebude jednoduchá v domácich podmienkach (aby to aj vyzeralo). Ale viac sa k tomu venovať nebudem - ostanem pri klasickom sklenenom (jedine že by tu niekto doplnil reálne skúsenosti, si rozšírim obzor...). Len som sa chcel ospravedlniť za skomolenie mena Herrnoha - pardon :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2021 13:14 Muž Lojza007 [1204] Re: Jozef
Určitě by šel použít lak, který se používá po rozleštění předních světel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2021 12:51 Jozef Re: Tojsouvěci
S tým na 100% súhlasím. Je to len otázka peňazí a jedným z dôvodov bude aj samotná úprava proti poškriabaniu (nie len cena samotného materiálu, ktorá je výrazne drahšia). Tú technológiu majú zvládnutú - u gigantických akváriách, je jeho použitie účelné vďaka vlastnostiam (výsledná hrúbka, váha, odolnosť...). Ale pre bežného človeka a bežné akvárium by to bol asi drahý špás, aby to bolo poriadne ako má byť (nemám namysli samo-domo produkciu) - aspoň zatial.

Horrenoha, nižšie si písal že to lepíš a ako úpravu proti poškriabaniu používaš nejaký lak.
Môžeš len tak pre info dať aký, prípadne špecifikáciu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2021 12:31 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Jozef
cz.jxmirrorplastic.com/…
youtu.be/…
Vlastnosti materiálu nesrovnatelné,je to jenom o penězích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.10.2021 11:59 Muž Jarry [1437] Re: odikcz
Akvária z plexiskla se používají hlavně v Americe dávno a možná častěji, než skleněné nádrže, takže odladěné to zcela určitě je. Plexisklo má v porovnání s float sklem lepší optické vlastnosti, je lehčí, odolnější proti rozbití, nevýhoda je menší odolnost proti poškrábání. Polykarbonát bude v porovnání s plexisklem ještě odolnější proti rozbití, optické vlastnosti budou srovnatelné, ale bude ještě více náchylný k poškrábání a nevím, jak je řešené lepení polykarbonátu. Náchylné na chemické látky určitě nebudou, používají se hlavně v mořské akvaristice, kde jsou důležité optické vlastnosti a mořská voda je poměrně agresivní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2021 09:06 Jozef Re: odikcz
Bude to asi náročnejšie. Bez povrchovej úpravy by si ho za nejaký čas doškriabal.
cs.wikipedia.org/…
...I když má vysokou odolnost proti nárazu, má nízkou odolnost proti poškrábání. Proto se na polykarbonátové brýlové čočky a polykarbonátové automobilové komponenty aplikuje tvrdý povlak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2021 21:43 Muž odikcz [114] Re: _ucx_
Tak to je značnej rozdíl. 4x dražší akvárko, to už si člověk rozmyslí. Je teda otázka, zda je to technologicky skutečně tak náročnější nebo jestli si to jen nějakej obchoďák/překupník napálil a reálně by to šlo udělat za rozumnou cenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2021 14:28 Silviebaris Re: vlka
No fakt je ten,že po stěnách se občas objeví takovej slizkej povlak,ale to omyju houbičkou a dobrý..Řasy tam nemám,nestíhaj,denně měním vodu a vždy ty stěny trochu ojedu..Ale je to jen na přechod,za chvíli se budou separovat..pak dezinfekce a nachystat pro druhej dorost.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2021 14:05 Muž vlka [3453] Re: Silviebaris
Já myslím na reakci plexiskla s chemií ve vodě ohledně výskytu třeba řas nebo povlaků. Nemám zkušenosti ani info...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2021 13:51 Silviebaris Re: vlka
Nemyslím si..Betty mi prosperují,kdyby tam byla kapka chemie,aby si by to nedaly,šly tam ve dvou měsících a maj už víc jak 3 měsíce..Slunce na něj svítí každej den..chvilku..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2021 13:46 Muž vlka [3453] ...chemie...
Polykarbonát by mohl být možná náchylnější na chemické látky ve vodě a nevím, jak s vodou reaguje na rozdíl od skla na světlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2021 13:02 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: odikcz
Tam není problém s tím, že by ty nádrže nefungovaly nebo byly nějak problematické, byť samozřejmě na poškrábání asi citlivější budou, ale jednoduše o cenu. Sklo je pořád výrazně lacinější než polykarbonát (kupříkladu m2 slušného 3mm polykarbonátu od Gutty stojí 800 Kč, kdežto sklo float stejné tloušťky 180 Kč).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2021 17:50 Muž odikcz [114] Re: vlka
Dřív jsem sledoval zahraniční reality-show a tam dělaly jenom z polykarbonátu. Bylo to do prostorů, kde to bylo v přímém kontaktu s lidmy/dětmi, tak věřím, že ta odolnost i proti poškrábání lze řešit, jen se musí zvolit správný druh nebo s ním něco provést.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2021 16:34 Silviebaris Re: vlka
Tak já třeba plastový mám,jako odchovnu na betty..kvůli manipulaci je lehčí,jsem s nim spokojená.. ;-)
www.cocowoods.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2021 14:45 Muž vlka [3453] Re: odikcz
Jejich náchylnost na poškrábání čímkoli je dost velká, nikdy bych do něj nešel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2021 10:33 Muž Lojza007 [1204] Re: odikcz
Zatím jsem si nevšiml, že by je někdo z velkých akvaristik nabízel, takže si myslím, že se pořád jenom zkouší a experimentuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2021 10:04 Muž odikcz [114]
Ahoj, nějaké změny v oblasti polykarbonátových akvárií? Jestli je to pořád spíš jen výstřelek nebo už se to začíná u nás používat časteji = jsou odladěné všechny problémy. Sliboval bych si od toho větší odolnost proti rozbití + pevnější spoje, díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   02.09.2019 11:19 Herrnoha Re: MonterMonty
Mám ji zatím připravenou a to tak ze síla desky je 9.5mm výztuhy budu dávat nahoru 2 podélné jedna samozrejme na každou podélnou stěnu a doprostřed jednu příčnou. Mam i připraveny případný rám z "vinglu" 30x30 který si svarim. Sem svářeč tak mam rad železo :) a samotné akvarium chci zkombinovat techniku lepení a sesroubovani ale to je zbitecne je to jen pro mou radost :) dejte mi měsíc budu se stěhovat do domečku z malého bytu dam fotky a v se potrebne :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.09.2019 18:48 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Herrnoha
Jasný , rozumím , no moje odchovna je zatím ve fázi plánování, dům kde bude se začne stavět na podzim , tak třeba jen pro info -tu třístovku co budeš teď dělat- určitě nejsem sám ,koho bude zajímat i postup atd - pak třeba cena i s prací - no tlouštky plexi - to by asi mělo bejt na Tobě - málokdo se tady v tom vyzná kolik je potřeba na jakej rozměr , aby nedocházelo ke zbytečným průhybům a tím zkreslení života v akvu.
Používají se i výztuhy ? podélné ,příčné ?
Jak vypadá následný spoj v rozích vím- dělávaj nám občas kryty na modely stavebních bytových projektů - to se mi tom osobně hodně líbí, že je to prakticky slité dohromady - spoj není viditelný , snad to při správném postupu má mít i pevnost stejnou jako "deska" v ploše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 10:09 Herrnoha Re: MonterMonty
Jo realizují i lepení a rozpočet je takový individuální:) mam lépene zatím 2detska akvária a ted budu lepit kamarádovi 5multiakvarii na veletrh. Kde bude několik oddelenych komor vedle sebe. A rozpočet nejde jen tak spočítat záleží na velikosti akva. A samozrejme na dalších věcech každopádně není problém to dělat oficiálni cestou mohu si jako zaměstnanec koupit kolik chci desek za cenu materiálu. Což je vyrazne levnější než kdekoliv. Tak mi spíše řekni rozměry a silu skla a Já bych ti mohl dát cenu.:) Jakubvesely313@gmail.com
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.08.2019 23:52 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Herrnoha
To mně docela zajímá , pokud realizuješ i lepení atd , přidej fota a nějaké info , celkový rozpočet by mně taky zajímal - at se dílo daří ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   31.08.2019 23:02 Herrnoha – Zdar kolegové
Já dělam ve fabrice kde vyrábíme plastového desky a mam sám několik akvárií z polykarbonátu a mam ho i lakovaný je to ekologicky nezávadného a lakování udělá povrchovou úpravu ze má pote vlastnosti klasického skla. Takže to neposkrabete jen tak:) mam na řezání ted na 300l akvarium tak az ho seatavim dam fotky.:) a pardon ze reagují na 2 roky Stare vlákno :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2017 12:31 Muž Yirka [9126] Re: Mejla82
Tady se přesná čísla nedozvíš, každopádně to bude drahý špás.
Zkus se zeptat spíš tady:
akvaristika.akvaristika-terarium.cz/…
www.akvaria-na-miru.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 11:06 Mejla82 Re: LiborSprysl
No material bylo "plexislo" zajimalo by me na kolik by mohla takova litraz vyjit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 11:04 Muž LiborSprysl [9015] Re: Mejla82
No záleží na materiálu ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 10:48 Mejla82 Re: lacewings
sem myslel jako kolik by takava nadrz mohla stat... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 08:58 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Mejla82
-Vodné a stočne v Průhonicích je asi 79kč za kubík
-cena při cca objemu 1 920l je tedy cca 151,70kč ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 06:55 Mejla82 – cena
Zdravim,neznate nekdo cenu v kc/l vody plastoveho akvaria pri rozmerech cca 3x0,8x0,8m ??Diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2015 12:43 Muž larix [1420] Re: sachlj
V poriadku. Nikdy som netvrdil, že sa to nedá. Otázku si položil inak :-)

EiFFel: Hydroponický :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.10.2015 12:42 Muž larix [1420] Re: KarlosS
Čim hrubšie plexisklo, tým sa mnou spomínaný efekt prejavuje menej (fyzika). No a potom si treba uvedomiť, aké hrubé steny majú velké výstavné nádrže a o akých hrúbkach sa bavíme pri izbových akváriách. Ale nech si každý urobí akvárko z čoho chce, chcel som iba posunúť vlastnú skúsenosť a predísť prípadnému sklamaniu z výsledku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2015 12:32 sachlj Re: larix
Například tento je z plastu, žádné sklo...
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2015 12:12 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: larix
vždyť se po celém světě dělaj akrylátová akvária. Mořská, sladkovodní, obřích rozměrů i netradičních tvarů ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2015 11:11 Muž EiFFeL [39] Re: larix
budu oponovat, sklenik je z komurkovyho polykarbonatu ;) aspon teda ten co mame na zahradce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.10.2015 10:46 Muž larix [1420] Re: sachlj
Videl. Bol zo skla :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2015 10:45 sachlj Re: larix
A co skleník ? Viděl jsi někdy hydroponický skleník ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2015 10:31 Muž larix [1420]
Plexisklo sa vo vlhkom prostredí "hydratuje". Tzn., že zo strany kde prichádza do styku s vlhkosťou alebo vodou zväčšuje svoj objem. Dôsledkom je výrazné prehýbanie. Je to jeden z dôvodov proti použitiu tohoto materiálu v akvaristike. Neodporúčam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2015 09:50 sachlj Re: EiFFeL
Přesně tak !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2015 09:43 Muž EiFFeL [39] Re: sajchl
TAM pavlice :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2015 09:39 sachlj Re: maara
Nechal jsem si udělat cenovou nabídku na tabuli 100*50 cm z 8mm sendviče. Cena včetně zakončení hrany řezu (tj zapouzdření) je 173 kaček i s daní. Tak si říkám, že bych si rozkreslil rovnou dekl a ne jen krycí sklo a nařezané díly si slepil (doufám, že je na to lepidlo) a měl tak průhledný ale lehký kryt na akva. Jediný problém s tou cenovou nabídkou je, že je to firma na jihu Moravy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.10.2015 23:48 Muž RadekH1 [129] Re: Maaara
no i optiwhite je float.
Float je plavené sklo. Optiwhite je také plavené. Optiwhite je jen obchodní název pro extra čiré sklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2015 17:13 Muž Maaara [95] Re: sachlj
Metr čtvereční cca 3 kila, takže do 2 stovek se vejdeš + si to nechat uřiznout a zabrousit hrany. Taky záleží, jaké sklo to bude - float, optiwhite ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2015 17:00 sachlj Re: Maaara
Kolik stojí sklo 100*50 cm * 3mm ? Nevíš ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2015 16:27 Muž Maaara [95] Re: sachlj
Čirý polykarbonát ve velké tloušťce je prostě drahá sranda a těžko s tím něco uděláš :-) - koukni do ceníku na desku 2m na 3 m za 13 litrů a to je ještě ta levnější varianta. Kdyby to bylo levnější a odolné jak sklo, tak nebudou mít skláři co žrát :-)
Sklo ti stačí mnohem tenčí a rozdělíš ho třeba na dvě části kvůli manipulaci a váze. PK se oproti sklu taky moc krásně a jednoduše poškrábe hop stačí houbička na nádobí z té hrubé strany a máš to jak šmirglem ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2015 16:11 sachlj Re: Maaara
1800 za 100*50 cm ? tak to nechci zahradu protěže skleník by stál tak 5 miliónů.....proč nechci sklo ? no třeba kvůli váze, kvůli tomu, že je to sklo co se rozbíjí. Nemůžu ho upravit kdybych chtěl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2015 15:15 Muž Maaara [95] Re: sachlj
Komůrkovej PK ale není úplně čirý, ty dvě vrstvy a přepážky ti uberou hodně světla, o ty přepážky se světlo bude lámat ... Proč nechceš sklo?
8mm PK o rozměrech A3 tě vyjde na cca 1800, takže sklo na míň než půlku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2015 15:03 sachlj Re: dudak
nechal jsem si nařezat pár skel na přepad a na přepážky do akvárka. cena ? 720 kaček. Plocha skla dohromady tak A3. a to určitě není levné..spíš bych řekl, že totálně předražené...

Napadl mě komůrkový polykarbonát co se z něj vyrábí kde co na zahradu. To nestojí moc. A přitom takový skleník zažívá taková vedra že to LED páskem nikdy nezvládnu. Teď mám led pásky přivázané k desce polystyrénu silonem. 0,28mm a zatím se to nepřepálilo...
například tady www.levnestavebniny.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2015 13:35 Muž Maaara [95] Re: sachlj
Mají eshop, tak se tam podívej, počítej s cenou několika tisícovek ... Většina obchodů ti to nařeže na přesný rozměr. 3mm je opravdu málo, to se ti na takovou délku zkroutí. S rostoucí tloušťkou exponenciálně roste cena, 10 mm deska i za několik desítek tisíc ... To je fakt lepší sklo za pár korun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2015 13:22 Muž dudak [1885] Re: sachlj
Zapomen na plexi, 3mm se ti zkroutí, mám to na jednom akvu a nikdy víc. A jestli ti to nestačí zkus si zavolat o cenu na www.plexi.cz ceny mají dobré, když nebereš celou desku už je tam znatelny nárúst, ale uříznou ti to na počkání. Ale cena oproti sklu je mnohonásobná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2015 10:26 sachlj Re: Maaara
Díky a dokonce kousek od nás. Nevím co je to "drahé jako prase". Kolik by stálo sklo 3mm 100*50 ? A kolik by to vážilo ? Kolik bude vážit to plexi ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2015 09:34 Muž Maaara [95] Re: sachlj
Plné polykarbonátové desky - odolné vůči UV, nežloutnou, propustnost světla skoro stoprocentní, ale jsou drahý jako prase, pokud chceš větší tloušťku. Stačí googlit, můžeš koupit v Praze třeba tady www.polykarbonatove-desky.cz

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3754x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12087-akvarium-z-plexiskla