Mám nebo nemám přidávat CO2?
...netreba sa toho bat
spociatku to trochu odsledovat -a casom prejdes na NON-STOP prevadzku
ja mam tiez mekku - GH 3-4 aj KH cca tolko...a ziadne "extremne" kolisanie som nezaznamenal
Já sem doma dvakrát měsíčně a svěřit toto se dá. Přeci jen když už je ozkoušený poměr cukrut a kvasnit, tak toho zase tolik nehrozí. A vypínat na noc není zas tak třeba.
no pridanie CO2 znacne urychli rast a aj mnozstvo pouzitelnych rastlin
to osvetlenie nie je zas tak "slabe" -osobne som na tom vykonovo podobne -a niekedy sa az cudujem co vsetko a v pohode pri tom rastie
otazka ci zacat? alebo nezacat? -z "Ligy mistrů" s malo komu chce spet do nizsej
Já jsem ještě starší konzerva a určitě bych pokud něco o tom nastuduješ a zjistíš že to u tebe nebude žádný velký problém zkusil. Dá se to přirovnat k tonu jestli chceš hrát druhou Českou ligu nebo, Ligu mistrů.
Já bych nepřidával a pozměnil druhy rostlin, kterým to prostředí který tam máš bude více vyhovovat. Ovšem já jsem stará konzerva, tak uvidíš co Ti ostatní doporučí.
0 22.08.2011 22:54 Tudy [330] - Krevetky Zdravím,
stále uvažuji o možnosti přidávání CO2. Většina mých rostlin jsou různé druhy Vallisnérií, které pěkně rostou a odnožují (přes 1 m dlouhé listy, točím to na hladině dokola kolem okrajů), jen minimálně s příznaky BO. Anubiasu a mechům se také daří dobře, o Růžkatci nemluvě. Na hladině mám ještě Riccii a ta stagnuje, respektive pomalu mizí (mám ji 10 měsíců). Echinodorus Janni sice stále vyhání nové listy, ale jsou max 10 cm dlouhé, poté se pokryjí přisedlou řasou a jsou na něm hodně vidět příznaky BO, stejné příznaky má i Egeria densa.
Vstupní voda má pH 8, akvarijní pH cca 7,5, GH 11 a KH 3 °d. Po počátečních problémech s různými druhy řas je už půl roku pokoj a jen sporadicky se objevuje štětičková Ruducha a přisedlé zelené a červené řasy (mám dost řasožravých ryb). Světlo 0,35 W/l. Filtrace 2,5-3x objem akvárka za hodinu.
Mám začít přidávat CO2, abych odstranil příznaky BO a měl bujné Echinodory + Ricii (a případné nové náročnější rostliny) nebo raději nechat zaběhnutý a celkem funkční stav ? Prosím poraďte.
Starší reakce
Pokud ti všechno prosperuje, tak proč chceš něco řešit? Ale snížení pH bys dosáhnout měl (otázka je o kolik).
Ale každé akvárko funguje trošku jinak a taky pH nezůstává stejné, jako teče z kohoutku. Z kohoutku mi teče celkem podobná voda, jako tobě. Míchám ji s permeátem z RO. V jednom akvárku je pH kolem 7 (nechávám jak je), v druhém přes 8 (tam ho burčákem srážím asi na 6-6,5).
Wincek napsal: .. že přidávání CO2 do takové vody nemá smysl...
Co by nemelo, smysl samozrejme ma. Pokud tam budu co2 pridavat, bude tam proste vic rozpusteneho co2. Pouze se to neprojevi tolik na Ph. Takze nema smysl pouzit co2 na snizovani Ph, protoze abychom ho snizili kam chceme, museli bychom ho rozpustit moc. V tomhle pripade asi vic, nez za normalniho tlaku vubec mozne je.
Dulezite je, co od akva chces. Jestli podvodni zahradu ala amano, bez dostatku svetla, mekke vody (treba osmoza), co2 a hnojeni se obejdes tezko. Ja bych to asi s touhle vodou ani nezkousel a sel cestou akorat, hezke akva, bezne nenarocne kytky. Jsem liny na to, abych pro akva pripravoval i vodu, atd, atd.. Ale to at si kazdy vybere.
Zdravím Vás, voda co dávám do akvária má tvrdost vody 35,78°DH (6,39mmol/l Ca+Mg)PH=8 jedná se o vodovodní vodu. V současnosti chci zakládat novou 375 l nádrž a uvažuju o přidávání CO2, dočetl jsem se zde ale že přidávání CO2 do takové vody nemá smysl...co se tedy stane když tam CO2 budu přidávat? bude to mít nějaký efekt pro ryby? můžu to použít alespoň na snížení PH? bohužel nejsem chemik a v tomto již trochu plavu. Pro rýpaly - ano v takové vodě ve staré nádrži v současnosti žijou ryby a dlouhodobě se jim daří, ancistrusi, pakeříčkovec, tetry, skaláry ryby staré 5-10let, vitální. děkuju všem za reakce k dotazu.
Ahoj chtel bych se zeptat jestli má cenu přidávat do mého akva CO2 rostliny tak jedou pěkně ale pořídil jsem si bahničku a chtěl bych podpořit její rust a popřípadě i nějakou kobercovou rostlinu jako je cuba
Starší reakce
ono je to aj dost "zavisle"...-kto zacne -neprestane
Ctu dotaz a chystam se odpovedet, ze kdyz se na to pta, at to nedela... a koukam - proste Johan palec nahoru. Ale asi bychom meli tazateli "mates" odpovedet lepe, protoze ten dotaz vyzniva tak, jako jestli je to nutne. Takze CO2 do akvaria pridavaji lide, kteri chteji nadherne rostliny, a protoze uz jim dali i vsechno ostatni, co ty rostliny potrebuji, dodavaji jim i to CO2, aby jeho obsahem ve vode nelimitovali rust tech rostlin, aby to nebylo to jedine, co jim chybi. Dodavani CO2 patri do rukou lidem, kteri presne vi co cini, a kdo to nevi, by mel s timhle pockat az na dobu, kdy si bude umet sam odpovedet na otazku, zda to v nadrzi chce a potrebuje. Je mnoho krasnych akvarii i s peknymi rostlinami, kam se CO2 nepridava. Od snahy o fungujici akvarium je potreba zacit, uz to samo obcas obnasi pro zacatecnika pekny orisek, ne tak si to jeste komplikovat necim dalsim.
Pokud se ptáš, jestli ho máš přidávat, tak ne, nepřidávej, protože minimálně nemáš znalosti, které k tomu jsou nutné.
prosim vas mam pridavat co2 je to nutne?
Starší reakce
Přidáváním CO2 se obecně snižuje pH a zvyšuje obsah rozpuštěného O2. Obě věci jsou obecně a obvykle rybičkami přijímány bez výhrad. (Nebavíme-li se Malawi nebo jím podobným prostředím)
Takže tvrzení, že rybičky budou spokojenější bez CO2, nemá žádné opodstatnění.
0 14.12.2010 13:43 Tom – Re: Haimdol
beru na vedomi!
Přidávání CO2 není tak úplně jednoduchá záležitost. Pokud poskytneš dostatek jedné živiny (CO2) musíš poskytnout i dostatek ostatních ve formě hnojiva a dostatečného osvětlení. Jakmile se jednoho nedostává a jiného je naopak příliš naruší se rovnováha a dojde např. k bujení řas nebo poklesu pH a podobně. Problematiku CO2 bych být tebou nechal na pozdější dobu až bude nádrž ustálená a potřeba přihnojování se buď projeví nebo nebude možná ani nutné.
To záleží od toho, kolko bude rastlín a kolko rýb. Keď budete mať vela rastlín, a nie príliš vela rýb, môže sa stať že v akváriu bude CO2 nedostatok. Prejaví sa to napríklad tak, že sa budú listy obalovať do vápenatej krusty a vodný kameň sa bude usadzovať doslova všade. Mne sa to stalo v krevetárku.
0 14.12.2010 13:31 Tom – Re: Designer
Opravdu?dekuji za radu! tak rostliny mi zatim celkem rostou,kdyz jsem mel mensi akva nikdy jsem co 2 nepridaval a bylo vse v pohode,tak jsem myslel jestli neni potreba kdyz mam vetsi...
Nedavno jsem cetl tento zajimavy clanek:
planta.aquariana.cz/…
Dole uvedena tabulka s rustem Riccia fluitans je dosti vymluvna.
Ale jinak zdrave rostliny je mozno mit v akvariu i bez pridavani CO2, a ryby budou urcite spokojenejsi, kdyz se pridavat nebude.
0 14.12.2010 12:38 Tomas Poradi mi nekdo jestli je dulezite pridavat do akvarka Co2 ?mel jsem male akva ted jsem presel na 200 l a zarizuju,je nejak dulezite pro rust rostlin a nejak pro rybicky??dekuji za odpovedi
Starší reakce
Starší reakce
Nejčastěji používám čistý křemičitý štěrkopísek a ke kořenům rostlin dávám kuličky Bivoje.
Občas na dno výživný substrát (Tetra, JBL, SERA) a ten překryju vrstvou čistého křemičitého štěrkopísku.
Pokusně bentonit - nasypu trochu na dno a překryju vrstvou čistého křemičitého štěrkopísku. Výrazně zvyšuje alkalitu!
0 16.08.2010 18:50 horblower – Re: Sid
Vyborne rady co dat do substratu.Mohli by ste nieco doporucit co konkretne pouzivate vy a ako to zarabate?
...Takže ten "organominerální komplex..." je jíl a uhlí?...
Tak vědět to jako nemohu, ale tušit ano.
(Místo popelu z dřevěného uhlí může být použito "cokoli", ale když on se ten popel z dřevěného uhlí do jílu takříkajíc doporučuje...
)
Takže ten "organominerální komplex s K, Mg, Fe, Mn, Cu, Zn, B a Mo" je jíl a uhlí? Hmm, to už panu Ratajovi kšeft asi neudělám.
Jinak dík za odpověď.
0 15.08.2010 14:14 Sid [6685] - Rostliny ...Jde to v pohodě použít i jako "home made" náhrada Ratajova Bivoje...
Je to tak.
Ostatně - co si myslíš, že je páně Ratajův Bivoj?
...do té doby nízké Sagittarie ... mají asi 50 cm...
Funguje to!
Riziko vyplavení živin při nutném zásahu do dna (přesazení ap.) objektivně existuje. Otázkou je, jak je velké a zda se mu nedá předejít, a to především "lehkou rukou", (aby se živiny ze dna nerozvířily víc, než je nutné) a preventivní výměnou větší části vody po takovém zásahu.
Sid napsal: ...jako zajímavou možnost vidím popelem z dřevěného uhlí obohacený jíl...
Jde to v pohodě použít i jako "home made" náhrada Ratajova Bivoje, umíchala jsem kašičku, nacpala do prázdného platíčka od bonboniéry a nechala nějaký den vyschnout na okenním parapetu. Jen jsem si pak díky tomu vypěstovala z do té doby nízké Sagittarie subulaty spíš nějakou valisnérku - listy mají asi 50 cm.
Jen tak obecně k těm výživným substrátům. Dejme tomu, že jsem "šťoura", která po založení akvárka s výž. substrátem na dně zjistí, že prostě musí
nějaké kytky popřesazovat/živořící zlikvidovat apod. a společně s nimi vytáhnu na povrch i nějaký ten výž. substrát. Není pak zvýšené riziko tvorby sinic/řas nebo jsou živiny v nich vázané jen pro vyšší rostliny a výše uvedené nehrozí?
Ted me tak doslo to oni ale ty bublinky nejdou ze vsech rostlin,jen z nekterych druhu.Je to tak??
0 14.08.2010 23:42 Acinonyx – Re: Sid
Tak som si to nasiel a je to fakt sila.
Jj, s tímto poznatkem (doloženým videi), sem nedávno přišel kolega Smik, ale že by se setkal s pochopením, to zrovna ne...
Ta videa byla opravdu zajímavá, já ale spíš vycházím ze svých zkušeností.
0 14.08.2010 23:17 Acinonyx – Re: Sid
Interesantne je, ze na zahranicnych forach zaoberajucich sa rastlinymi akvariami vzdy doporucuju vykon filtracie aspon 10-nasobok objemu akvaria. To mi uz pride ako celkom pracka.
...niesom zastancom tychto vykonnych filtrov L/h, skor by som povedal, ze to maju rady riasy...
Píše se to, ale realita je jiná.
Pokud řeším něco kolem řas, s průtokem filtru to souvisí jen vzdáleně. Resp. - vždy záleží na souvislostech... Úprava filtrace bývá jen dílčí součástí opatření k potlačení nebo prevenci řas.
Jinými slovy - v dobře provozovaném akva můžete mít zmíněný x-násobný průtok a po řasách musíte pátrat, a naopak - nádrže se slabým průtokem mohou být královstvím řas.
... přiměřená filtrace, s průtokem filtru - IMHO - klidně 5x i víckrát objem akva/hod...
No ja niesom zastancom tychto vykonnych filtrov L/h, skor by som povedal, ze to maju rady riasy, taky prievan v akva. Je fakt, ze v rastlinkovom zabehnutom akva mi pride lepsie, ak je prietok filtra max. 1 x hod objem akva, radsej vacsia plocha filtra. No a hlavne sa treba pohrat s rozstriekavacou vytokovou rampou z filtra.
...podle mě dno zas tak důležité být nemusí. Rostlinky dobře rostou i bez obohaceného substrátu...
To platí s výhradou - v nově založeném akva bez výživného substrátu mají rostliny možnost čerpat živiny z vody a/nebo zásobních látek. Tady může být zádrhel...
Všimněte si, že hodně akvaristů si stýská, že zpočátku jim kytky rostly nádherně, ale pak se "sekly". Důvod vidím v tom, že dojde k deficitu nějaké živiny, což má za následek stagnaci kytek a zhusta nástup řas.
V nově založeném akva vidím právě výživu ve dně a častou výměnu "významné" části vody za základ, jak dobře akva rozběhnout.
No a jak jsem napsal dříve - jakmile se projeví deficit nějaké živiny, pak je na místě zlehka přihnojovat. (Zdrojová voda nemusí i při častých výměnách vinou nedostatku nějakého prvku stačit).
Oproti tomu "staré" dno v zavedeném akva + producenti živin v podobě rybek (a dalších živočichů) a odumírajících rostlin mohou v "ideálním" případě k zásobení rostlin živinami stačit.
Hnojit tekutým hnojivem do čerstvého akva vyžaduje jakési povědomí o tom, co dělám. Pokud mi takové povědomí chybí, je lépe postupovat tak, jak jsem napsal výše.
"Substráty vlastní výroby" mívají složení různé. Něco se dá dohledat u Diany Walstad, Christel Kasselmann, Toma Barra... Já jsem trochu experimentoval s bentonitem, jako zajímavou možnost vidím popelem z dřevěného uhlí obohacený jíl...
a co se dává do takového substrátu vlastní výroby?
Jinak sice to nemůžu objektivně posoudit, ale podle mě dno zas tak důležité být nemusí. Rostlinky dobře rostou i bez obohaceného substrátu, sice by možná mohly růst líp ale v mých starších akvárkách jsem nic nepoužívala a daří se jim dobře. Jaký je rozdíl? Že se nemusí tolik přihnojovat tekutým hnojivem?
I když je dno základ, samo o sobě bez "vyladění" ostatních podmínek neznamená skoro nic...
Pokročilí si mohou "výživný" substrát připravit sami, pro méně pokročilé (a lenivější
) jsou určeny komerční přípravky firem, jako jsou TETRA, JBL, Dennerle, SERA ap.
Existují i alternativy pro "movitější" - "Amanovy specialitky", ale těch by bylo pro takové akva asi škoda...
0 14.08.2010 18:57 čichavec27 – Re: Sid
Když už jsi mluvil o výživovém substrátu,který bys mi doporučil?
Co konkrétně?
Jenom v tomto vlákně se už hlavní zásady objevily.
Méně světla, (někde kolem 0,3-0,4W/l ve standardním pojetí = "T5 až T8" s reflektory,), přiměřeně = raději méně rybek, (nepoškozujících kytky a pokud možno "řasožroutů"), přiměřená filtrace, (s průtokem filtru - IMHO - klidně 5x i víckrát objem akva/hod.), decentní (opatrné) přihnojování podle faktické potřeby kytek, pravidelná výměna části vody.
Základem pak je dobře založené dno - vrstva výživného substrátu, na ní vrstva křemičitého štěrkopísku o zrnitosti cca 1-5mm s převahou 2-4mm.
A to je asi tak všechno.
zásady nedopovaných nádrží by mě též velmi zajímaly
třeba až zase "CO2" nebude v módě, tak se tu budou lidé bavit o tom, jak udělat akvárko bez něj
(není zač, je to moc pěkné akvárko bez zbytečných vymožeností)
...hlavně jsem chtěla upozornit na to aby někdo nepoužíval CO2 systém bezmyšlenkovitě...
Rozumím.
Jak jste napsala prve - dřív se CO2 nepoužívalo a kytky rostly taky. Přesně tak! Rostlinné akva může fungovat i bez CO2, jen to poněkud pomaleji roste, nemůžeme si dovolit na vysoké koncentraci CO2 závislé "špeky" a chce to trochu vědět o tom, jak takové akva poskládat a provozovat.
Okolo "dopování" akva CO2 se točí řeč neustále; trochu mi tu chybí informace o tom, jaké zásady (povětšinou!) platí o těch "nedopovaných"...
(Nepřehlédl jsem, že jste se už dvakrát v podobné souvislosti "odvolávala" i na Ondrovo akva. Děkuji!
)
no to jo, taky jsem si neuvědomila že se CO2 rozpouští i ze vzduchu, jen jsem nechtěla špatně poradit
hlavně jsem chtěla upozornit na to aby někdo nepoužíval CO2 systém bezmyšlenkovitě, nejen že to může být zbytečná investice, taky to bez znalostí může udělat docela paseku
...pokud to nebudeš mít přesvětlené a ryb tam bude tak normálně (ne málo) tak by to (CO2) potřeba být nemuselo... Ryby CO2 vytváří samy...
Já si myslím, že pokud akva nebude přesvětlené, nebude CO2 potřeba přidávat, ani když bude rybek "málo". CO2 není totiž to jediné, co ryby "vytváří samy"...
Pro "ekosystém" akva mi přijde významnější jejich produkce "N-látek", než CO2. A to právě z pohledu rostlin, o něž jde v této souvislosti především.
Převážná většina v akva běžně pěstovaných rostlin není na obsah volného CO2 náročná - obejde se s jeho přirozeným obsahem. Důležité je, aby měly k dispozici dostatek CO2 vázaného v HCO3, a aby poměr volného a vázaného CO2 "nepřirozeně" nekolísal. (Nepřirozeně myslím víc, než je způsobováno změnou pH vlivem "přirozených" procesů, probíhajících v akva.
Tedy takové to: "chvíli CO2 přidávám, chvíli nepřidávám"...)
Proto bych tedy vliv "objemu ryb" na zajištění potřeb rostlin CO2 nepřeceňoval - HCO3 "stačí".
Jinak je tomu IMHO s těmi N-látkami...
Bude-li rybek "mnoho v poměru k rostlinám", (k jejich schopnosti odčerpávat zejména amoniak, jež je limitována nížším osvětlením a energeticky náročnějším získáváním CO2 z HCO3 = nižší rychlostí růstu
), hrozí hromadění zmíněného amoniaku a s ním spojeného zvýšeného výskytu řas.
Jistým východiskem bude v takovém případě kvalitní filtrace, kde se budou bakterie starat o rychlou přeměnu amoniaku, resp. "poctivá", pravidelná a přiměřeně častá výměna části vody za tímtéž účelem.
Těch rybek tedy raději "méně, než obvykle", a v případě potřeby raději lehce přihnojit umělými hnojivy, než "přes rybky"...
dřív nebylo přidávání CO2 tak moderní a kytky rostly taky. Ryby CO2 vytváří samy. Akvárko může být krásné i bez jeho přidávání. Ale jestli někdo chce rychlerostoucí červenající se zahradu tak se asi bez CO2 neobejde. Aby to nevypadalo že to nějak zavrhuji, taky mám jedno menší akvárko takhle udělané (hodně světla, CO2, hnojení) ale plno lidí si myslí že je to nezbytné, a to není
0 14.08.2010 15:02 čichavec27 – Re: katterinecka
Budu tam mít 2zářivky,které jsou v ceně kompletu takže by to přesvětlono být nemělo a ryb tam budu mít určitě tak akorát
(nato si dávám pozor)
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 7
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 15551x