Příliš nízké dKH
Sid prosim Ťa ty si taký skúsený chcem sa spýtať mam problém meral som vodu testami Ph KH GH , hodnoty ukazujú Ph-6,5 , KH-0 ,lebo to nemá ani zdaleka farbu viac ako 0 ak ma chápeš a GH-7 ,ja len či to može mať vpliv na rastlinky neakým sposobom ak hej tak akým , co2 davam tak normalne tych 25-30 bubliniek za minútu ratajou difuzér , . Ako som čítal o tej asimilácii rastlín že to znižuje KH tak mne tie rastlinky bublajú už na obed akože dosť čo robyt alebo nevadí tak nizke KH rybám a rastlinkám . ĎAKUJEM
Starší reakce
To těžko říct, já koupila dvoje křídy - jedny Tesco za 9,90 a dalšé Koh-i-noor školní křídu. Tesco po zakápnutí octem šuměly, zkoušela jsem měřit pH a z hodnot okolo pěti to vyhnaly na 6,5, pak už byla hodnota pH stejná. "Kohinorky" nešuměly, pH rostlo pomaleji, ustálilo se na 6,0. Test na KH jsem neměla. Bohužel nevím složení těch kříd, nikde jsem to nenašla, ale prý se některé už z CaCO3 nevyrábí, čím to nahradili, netuším. Musela bys tu či onu křídu vyzkoušet mimo nádrž.
A jak se dávkuje CaCO3.Pokud bude nízké dKH už z vodovodu-lze křídu využít jen v tomto případě?Takže ojediněle-při výměně vody,když vodovodní bude nízká?Potřebovala bych nějakou "první pomoc",mám Ramirézky a ty výkyvy obvzlášť nerady.
Jestliže má vaše vstupní voda "nulovou" alkalitu, pak je vaše "záhada" s poklesem alkality vyřešena.
Fotosyntéza ovlivňuje vodu i tak, jak jste napsala - kolísáním obsahu CO2 se mění i pH. S kolísáním obsahu volného CO2 a změnou pH bude souviset řada dalších procesů, o kterých mi nepřipadne důležité přemýšlet.
Alkalita se může v důsledku asimilace snižovat tam, kde rostliny nemají dostatek volného CO2 a jsou nuceny (a schopny) čerpat CO2 z HCO3.
Zřejmě je to asi tak nízká hodnota, že to test nezachytí. Mně teče z kohoutku taky měkká voda - 1 a v ojedinělých případech 2 dKH, pH 8. Dřív mi vlivem exkrementu ryb a šneků hodně padalo pH k hodnotám okolo 5. Začala jsem přidávat křídu (CaCO3 - vzniká hydrogenuhličitan, který je "zodpovědný" za alkalitu ) a zatím se to drží. Použila jsem to místo sody kvůli šnekům, protože se jim odvápňovaly ulity.
Jinak stran "spotřebování" alkality - při nitrifikaci se taky okyseluje, vsadila bych asi i na tohle, jak je to s fotosyntézou nevím.
www.klub.akva.sk/… Zajímalo by mě,jak fotosyntéza může ovlivňovat vodu-mohla bych poprosit nějaký odkaz?Tuším,že by to mohlo být noční produkcí CO2 a jejím denním vstřebáváním,ale možná se darebně pletu.Ani tohle nebude můj případ-stejné hodnoty mám i v druhém akva,jak jsem právě zjistila,ve kterém není dno,rostlinky v košíčku-3ks-odchovnička.To mě vedlo k přeměření vodovodní vody a k mému překvapení je hodnota PH 6,8 a dKH 0 Trochu mě to zarazilo ,protože neměřím vodovodní vodu často.Ale vím jistě,že nulové nebylo nikdy.
Je to divný.zkusila jsem tři testy a výsledky jsou stejné.JBL,TETRA a ten třetí kvůli kontrole PH drží se na 6,8.Takže přidám něco s obsahem vápence,protože sodu jsem zkusila a vzduchování jsem přidala v sobotu.Ale vysokým obsahem CO2 by to nemělo být,protože podle tabulky(přesný test nemám) je hodnota v optimu.
Tak to je nějaké divné. Mě stačí kávová lžička na padesáti litroví barel zvedne to tak 2 stupně.
To jsem zkusila dneska dopoledne-lžíce sody .Bez efektu.Mám přidat ještě?Mám 72lčistý objem
Zvýšit Kh je možné jedlou sodou.
Může mi prosím někdo poradit, čím by to mohlo být a hlavně, jak hodnotu upravit?
Jednou z příčin, proč klesá v akva alkalita, může být fotosyntéza rostlin. Jestli je to váš případ, to netuším.
Zvýšit alkalitu můžete způsoby uvednými např. zde:
maniakva.sweb.cz/… Zdravím.Hodnoty měřím každý týden,vždy s podobným výsledkem -v normě.PH se pohybuje mezi7,2-7,6,No3 25-30,NO2-0,dKH v rozmezí 6-10.Vodu měním pravidelně jednou týdně-odkalení+40%odstáté vody.Minulý týden mi kleslo na 3dKH a stav přetrvává i po část.výměně vody,je to tři dny.V akváriu jsem kromě zasazení nové rostlinky nic neměnila,nepřidávala.Chemii nepoužívám,nehnojím.Akva založeno na jaře. Může mi prosím někdo poradit,čím by to mohlo být a hlavně ,jak hodnotu upravit?
Starší reakce
Ono je to těžké s odlišením přírodní látky / chemie. Je to v podstatě jedna a tatáž věc, oboje může být škodlívé nebo neškodné, účinné nebo neúčinné. V případě sody nebo hydrogenuhličitanu draselného je to celkem jedno, dá se to dokonce považovat za poměrně "přírodní" metodu. Dokonce je to bezpečnější, protože přesně víte, co dáváte do vody, na rozdíl od kamenů.
Samozřejmě je jako vždy třeba rozvahy a opatrnosti při aplikaci.
Tvoje poznámka má zejména v první části platnost. Já bych osobně raději trochu experimentoval než šel do chemie.
Pozor - ty kameny můžou podstatně zvýšit i celkovou tvrdost. Na uhličitanovou je lepší jedlá soda nebo hydrogenuhličitan draselný. Tahle "chemie" je mnohem vhodnější, než experimenty s kameny.
V nadsázce bych napsal, že stačí zakoupit nějaký světlý akvarijní substrát.
Jinak stačí buďto nějaká mramorová drť, kousky vápence, oblázky z Jadranu a pod. Já bych to tedy preferoval před nějakou chemií.
Skoro lehčeji, než snížit.
Starší reakce
Díky za info,vyskouším jedlou sodu.Mám jen kapkové testy od Rataje.Budu si muset koupit něco spolehlivějšího.Jak píšeš PHmetr
Kys. solnou používám při výměně vody (100 l) na vrácení PH do původní polohy. PH 6,6 - 6,5 protože voda z vodovodu má přes 7,5 je to asi 20 - 30 ml 3% kyseliny. Potom už jej jen udržuji pomocí CO2. Přidávám i sodu (asi polévkovou lžíci). Bublám 8 bublin za 10 vteřin nepřetržitě. Změř si KH a na PH doporučuji PHmetr. Mám KH 3 - 4 a Ph 6,5 - 6,7
Děkuji moc za radu,CO2 si myslím,že dávám ještě méně než píše Tilman,mám nádrž na 500l a na bublinkoměru mám nastaveno 30 bublin za min.Také jsem chtěl hned vyměnit část vody,ale zrovna se mi vytřeli 3 páry čichavců a nechci jim bořit hnízdo.V jakém poměru dáváš do akva sodu? A ještě se zeptám,k čemu se poučívá kys.solná? Ke snížení ph?
Tvoje KH (UT) je menší než 2, je to příliš měká voda, nestabilní a následuje prudký pokles PH, nebo tam CO2 dáváš moc. Musíš vyměnit část vody, nebo přidat sodu a stabilizovat KH na 4. Já jí dávám do akva běžně.
0 03.09.2008 19:05 Tonda – Ph
Zdravím,přimíchám se do této diskuse,neb mám problém.Do akva rozpouštím CO2,mám ho hustě osázené rostlinami a hodnota PH mi klesla pod 6.Poprosil bych tedy o radu jak PH zvýšit a přitom ale nějak extrémně také nezvýšit UT.Také mě napadla jedlá soda,ale bojím se té tvrdosti.
Děkuji předem všem za rady
Na zvednuti Kh o 2 by muselo na 17000l byt asi 1kg sody. Kolik bylo toho zazraku? Kilove baleni?
(edit - podezrelych veci je i vic, "nastavovani" ph na 7.8 az 8.3, to, ze jeden pripravek umi upravit jakoukoli vodu na "optimalni" hodnoty ...)
Ze 4 na 5?? vždyť já bych chtěl víc, ale to se mi zatím zdá zbytečné - je nutné provést měření ráno, pak se uvidí.
Dost jsme taky museli připustit novou vodu proto:
TeichStarter - upravuje vodu z řádu, dešťovou a studniční na, pro biotop, optimální hodnoty - nastavuje a stabilizuje, pro vodní živočichy, optimální hodnotu pH na 7,8 - 8,3 - odsraňuje z vody škodlivé látky a sloučeniny - zvyšuje uhličitanovou tvrdost (mimo jiné).
Opravdu si myslím, že by to jedlá soda nedokázala (a kolik by ji muselo být na 17000l) a co na to ryby?
Jinak produkty firmy SOLL jsou opravku kvalitní a jsou to odborníci - díky nim jsem jedním přípravkem zničil zlatou řasu (jezírko bylo celé hnědé a neprůhledné) - je to vzácný výskyt a nikdo si s tím nevěděl rady.
Opravdu zázrak. O odstranění chlóru a těžkých kovů se tu už mockrát psalo. Doporučuji vyhledat. Jinak se zřejmě jedná o něco podobného jako je obyčejná jedlá soda. Sypat ji do tak velkého jezírka abych zvedal KH ze 4 na 5 by mě nenapadlo. U svého jsem to ani neměřil.
Cenu už přesně nevím, ale nesypali jsme to tam jen z hlediska zvýšení KH, upravovali jsme vodu jako takovou (čistotu, ...). Vyšší a vlastně optimální hodnota KH zamezuje výkyvům kyselosti během dne u jezírek s vyšším množstvím řas, což je špatně "snášenlivé" pro ryby.
Na tvé hodnotě KH nevidím nic divného ani škodlivého. Kolik tě stál ten zázrak?
0 03.09.2008 15:54 maila7 [2] - Jezírkové ryby Poslední dobou máme také v jezírku špatnou (nízkou) hodnotu KH, což není dobré pro ryby.
Aplikovali jsme přípravek TeichStarter a výsledek se skoro ihned zlepšil (prý je to po pár minutách co se přípravek rozpustí - my jsme znovu raději měřili druhý den).
Výsledky z jednotlivých měření je možné si prohlédnout na adrese:
spreadsheets.google.com/…Starší reakce
UT okolo 2 je měkká voda a pokud máš CO2 a hodně rostlin může se stát že při jeho dalším poklesu začne padat PH pod 6 a to je pro většinu ryb nepřijatelné. CO2 nemáš a pokud budeš častěji měnit vodu tak to ti zřejmě nehrozí. Naopak pro ryby je to ideální prostředí.
No relativni to urcite je, ale rekl clovicek v akvaristice, ktery vypadal ze se v tom vyzna.... snazil jsem se projit zdejsi diskuze a zahledl jsem nazory ze je idealni mit 4-10, ale moc jsem nenalezl zduvodneni, krom toho ze hodne kolisa PH, ktere je zrejme navazano na hodnotu Kh...
dKH se zvyšuje jedlou sodou zvýší se i PH. Návod jak na to je tu někde napsaný. Pokud nedáváš CO2 tak bych si toho nevšímal. Nemyslím si že je to špatně.
nízká?.. z jakého důvodu?.. vždyť to je relativní..
0 27.12.2007 19:40 Lorsson – spatna hodnota KH
Ahoj, tak jsem nechal zmerit hodnoty vody a mame tyto hodnoty:
PH - 7
NO2 - 0
NO3 - 10ml/l
KH - 2
Hodnota Kh je pry nizka, jedna se o uhlicitanovou tvrdost a mela by pry byt 5-10, jak ji zvysit?
Dekuji
Starší reakce
0 27.04.2007 15:20 Sidonius –
Re: Eff Nemám problém s tím souhlasit.
Je tady ale zase ta otázka - PROČ byste měl parametry vody měnit...?
Někde se tu vyjadřuje Ufinka, že taková už holt voda v Brně je, a že ona potřebu s tím něco dělat nemá...
Já zase nemám důvod o jejich slovech pochybovat.
www.aquahobby.com/… Tvůj přízpěvek byl k nízkému Ph a Kh - s tím souhlasím, taky bych se v tom nevrtal. V případě mých vysokých hodnot a nemožnosti najít si ve středu Brna jiný zdroj vody budu zřejmě volit CO2 - souhlasíš?
0 27.04.2007 11:15 Sidonius –
To LuXy A PROČ vlastně chcete hýbat s pH?
Dobře - v rostlinném akváriu bych zvolil CO2. S rašelinou nemám žádné zkušenosti.
Ještě existuje možnost najít si jiný zdroj vody...
No dobre a keby som zvýšil sódou alkalitu a pridal rašelinu? alebo radšej co2?
0 27.04.2007 11:07 Sidonius –
To LuXy I když mi není jasné, co vás vede k úvaze snížit pH, zkusím odpovědět na váš dotaz:
Pokud byste chtěl u vody, která má alkalitu 2-3st. dKH, snižovat pH, (a to čímkoli - nejen pomocí CO2!), riskujete vzhledem k její nižší pufrační schopnosti skokové snížení pH.
Abyste mohl o snižování pH přemýšlet, musel byste nejprve zvýšit alkalitu. Třeba tou jedlou sodou.
0 27.04.2007 09:22 LuXy Zdravím, už nižšie som písal že mám mäkkú vodu a vysoké Ph, niekde som včera čital, že rašelina okrem zníženia Ph zníži aj tvrdosť vody. Je to pravda? Ak áno tak mi zostáva len pridať co2 alebo je aj iné riešenie?
Tu je ten článok
www.sweb.cz/… pro Blek: děkuji za odpověď. Nejsem chemik, ale nezdá se mi, že by vápenec jen vázal volný CO2...?
pro Sid: Proč vápenec a ne "jedlou sodu"? Nuže, jedlou sodu by podle mne bylo nutné přidávat při každé výmeně vody, kdežto kus vápence by byl v akváriu trvale. Jako jedinec děsící se toho, že zapomenu na rutinní pravidelnou činnost, bych dal přednost něčemu, co je "takřka bezúdržbové"... Navíc, pokud bude Smajlik při výměně části vody tuto pravidelně "změkčovat" svou "skoro demineralizovanou vodou", aníž by do ní cokoli přidával.
Mimochodem, Smajlíkem uvedené parametry vody, vždyť podobné PH i KNK mají právě "pralesní vody", tedy mimo "tisíc" dalších, které kolega neměřil... (obsah nerostních i organcikých látek e.t.c.) Parádní "tetrovo-terčovcová voda". Asi jediná vada na kráse bude právě její "citlivá a rychlá" reakce na akvaristovy chyby.
Mám tedy brát jako dobrou radu, starat se o pravidelné zvyšování alkality např. pomocí jedlé sody?
Určitě ne. Vaše vstupní voda má alkalitu cca 3-3,5° dKH, takže bude stačit pravidelná výměna části vody.
Je právě možnost rychlého zvýšení CO2 tím hlavním rizikem?
Zvýšení koncentrace obsahu CO2 by bylo jen jedním z důsledků případného náhlého poklesu pH.
pH ovlivňuje většinu fyziologických funkcí vodních živočichů, (zejména funkci enzymů), ovlivňuje osmoregulační systém ryb a samozřejmě také chemickou formu řady látek, např. amoniaku apod.
K čemu všemu může na základě skokové změny pH dojít, spekulovat nechci. (Je to podobné, jako kdybych se snažil vyjmenovat, co vše nastane při skokové změně teploty…)
Navíc - ke skokové změně může dojít v "obou směrech". Probíhající reakce se pak budou lišit, důsledek bude obdobný - špatný...
Použití vápence - jak zmiňuje Norton - je jednou z dříve avizovaných dalších možností, jak alkalitu zvýšit. Pak by ale bylo nutné počítat i se zvyšováním tvrdosti, které však nemusí být nikterak dramatické. Zvláště za předpokladu pravidelné výměny části vody.
Pak se ale, Nortone, musím zeptat - proč vápenec a ne dosud diskutovanou jedlou sodu?
Takže nic proti tomu všemu, ale nadále si stojím za tím, že pravidelná výměna vody by měla Smajlikovi stačit.
Vápenec opravdu zvedne PH, bohužel pouze tím, že z vody odstraní (naváže) CO2 a to je jaksi nežádoucí
Takový kacířský nápad, co takto vložit do akvária přiměřený "kousek" vápence? Ten by vodu "upravoval" dlouhodobě, ovšem nekontrolovaně....
Děkuju za reakce.Pro upřesnění jsem měřil vstupní hodnoty vody (48 hod odstáté) a nijak se neliší od hodnot v akvárku.Stejné hodnoty jsem naměřil i v mém 54 l setu.Toto akvárko si žije při běžné údržbě celkem v pohodě už od ledna a doteď k žádnému karambolu nedošlo.Naštěstí.
Ještě si porovnám hodnoty naměřené ráno a večer.
Tak mě napadá,a prosím nekamenovat,jestli se díky zakoupeným testům nedostávám do situace povrchně poučeného začátečníka,který má potřebu neustále něco řešit.Ale pufrační kapacitě vody je asi jedno,jestli jsem začátečník nebo pokročilý
.
Mám tedy brát jako dobrou radu,starat se o pravidelné zvyšování alkality např.pomocí jedlé sody?Jestli tomu dobře rozumím,zvýší se stabilita prostředí,vyloučí se tím riziko náhlého prudkého poklesu pH a tím rychlého zvýšení množství CO2.Je právě možnost rychlého zvýšení CO2 tím hlavním rizikem?
A ještě - pokud s tím začnu,budu k tomu "odsouzen" napořád?Pravděpodobně ano
.
Je zajímavé,jaké hodnoty u nás voda má.Možná je to tím,že prameniště pro naše městečko je v lese.
Pokusím se (znovu) vypíchnout, v čem je problém.
Začnu tím, že vámi zmiňovaná Tilmannova tabulka uvádí pro pH 6,2 a alkalitu 1,5° dKH obsah CO2 - 28mg/l. Což je podle mne stále v normě. Takže v tomto směru vám musím dát za pravdu, že přihnojovat CO2 postrádá smysl, protože ho voda obsahuje dostatek.
Co ale už tak docela v normě není, je právě alkalita. A touto větou jste si sám odpověděl:
„…V Tillmanově tabulce, jak uvádí Raviolka, je hodnota dKH nižší než 3° považována za rizikovou, hrozí dramatický pokles pH…“
K tomu vám vysvětlení podal i Langosh:
Stačí např. delší dobu neměnit vodu - většinou dochází poté ke snižování pH (já dodám - rozkladem odpadních látek) a vzhledem k malé pufrační schopnosti vaší vody může dojít snadno ke karambolu, a to i bez přidávání CO2…
Proto jsem Endlimu doporučil nejprve zvýšit alkalitu, (a tím i pufrační schopnosti systému), přičemž použití jedlé sody je jen jednou z vícero možností. Podle mne jde o řešení jednoduché, nezvyšující tvrdost a pH jen „přiměřeně“. A teprve potom může uvažovat o PŘÍPADNÉM přidávání CO2.
Ono právě že bude docela náročné (ne-li nemožné) vámi uváděné hodnoty udržet stabilně. Stačí např. delší dobu neměnit vodu - většinou dochází poté ke snižování pH a vzhledem k malé pufrační schopnosti vaši vody může dojít snadno ke karambolu a to i bez přidávání CO2.
Roman
0 26.04.2007 14:59 smajlik Prosím ještě jednou o komentář.V Tillmanově tabulce,jak uvádí Raviolka,je hodnota dKH nižší než 3° považována za rizikovou,hrozí dramatický pokles pH.Z průsečíku hodnot pH 6,2 a dKH 1,5 se dá vyčíst,že hodnota CO2 je příliš vysoká(hrozí nebezpečí rybám).Ale jsou-li tyto hodnoty stabilní,ryby nejeví žádnou újmu,myslím,že hodnota CO2 je více než dostačující pro rostliny a rybám neškodí,nezdá se že by jim něco chybělo nebo přebývalo.V tomto případě tedy - netřeba se zabývat "přihnojováním" CO2?Je tato moje úvaha správná?
Přidat reakci
1 ...... ...... [4] 5
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 4424x