Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Terčovec - pohlaví

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Určení pohlaví ryb 

Akvaristik.eu

Terčovec - pohlaví
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 19:03 Muž Priest [325] - CichlidyRe: Lancer
Ano,je to můj odchov.Ryby se vcelku povedly,jsem rád že jsem si z nich odložil pár,dalších 7ks mám ještě k spárování a 16ks jsem před třemi týdny rozdal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 18:40 Lancer Re: Priest
To jsem taky zrovna u jednoho chovatele videl, ze par Blue Diamond se sestavil ze samicky, ktera byla tak o 3 cm v těle větší než sameček. Já mám taky tu jednu samičku na fotce podstatně větší než zbylé 3 ks BD (z toho by měl být podle všeho jeden sameček)a to jsem všechny kupoval ve stejném stáří a skoro stejné velikosti.. holt genetika.

To Priest: Díval jsem na Vaši prezentaci a ty Marlbora jsou krásné kusy palec Je to Váš odchov?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 17:19 Muž Priest [325] - CichlidyRe: Lancer
Tak to s red melon je pravda,samec má hlavu více dočervena a oko taktéž.U samců bývá stavba těla robustnější,hřbetní ploutev bývá v dospělosti zpravidla zakončená praporkem.Jako perličku u mých blue diamond-samici mám větší než samce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 12:32 Lancer Re: Priest
Co jsem vypozoroval u chovatelů a taky při sledování různých videí terčovců při výtěru, tak u formy Blue diamond, jsem se zatím nesetkal s tím, že by samec neměl špičatou hřbětní ploutev (připadně protažený konec hřbětní ploutve). U jiných variant jsem to tak nepozoroval. Dále u red melon mi jeden chovatel řekl, že u starších ryb jde poměrně přesně rozeznat pohlaví podle toho, že samci nemají jasně ohraničenou žlutou hlavu od zbytku těla a přechod žlutá v červenou je postupný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 12:00 Muž Priest [325] - CichlidyRe: Lancer
Myslím si to stejné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 11:45 Lancer – pohlaví
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, přestože vím, že určování pohlaví terčovců mimo dobu tření já jako věštění z křišťálové koule. Tak zkušení chovatele dokáži poměrně přesně určit pohlaví dospělých terčovců podle stavby těla. Chtěl bych Vás proto poprosit, jaký je podle Vás odhad pohlaví u následujících terčovců.

PS: omlouvám se za kvalitu, nějak jsem je nedokázal přinutit, aby mi zapozovali tone

Všem děkuji za postřehy ;-)
Osobně se domnívám, že se jedná o samičky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 18:59 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Ivoš
Barva oka,stejně jako tvar těla,intenzita a způsob vybarvení,jsou dány geneticky.Tu více,tu méně.Ryby s jasně červeným okem se vybírají k dalšímu šlechtění,červená barva oka u některých druhů,je velmi ceněna.
Tvůj případ je to,pokud jsou to ryby z jednoho chovu,že ryby byly vybírány pro množení,nikoliv pro šlechtění.Pokud měl jeden z rodičů jinou barvu duhovky,potomci budou mít barvy obě.
Opět opakuji,že s pohlavím to nemá nic společného,třeba to jsou samci,ale je jen náhoda,že mají barvu duhovky stejnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 18:44 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Romy
Nuže dobrá - barva a intenzita zbarvení duhovky nemá s pohlavím nic společného. Nějaký jiný nápad, co by toho mohlo být příčinou? Kombinace recesivních genů pro barvu oka například?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 16:24 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Ivoš
Fotka k příspěvku Ne,s pohlavím nemá zabarvení oka nic společného.Pohlaví se dá spolehlivě poznat až podle urogenitálních papil při tření.Občas i podle sociálního chování,ale při tření je to jistota.Na přiložené fotce je vlevo samice.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 16:11 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Designer
To není teorie, pouze dotaz na zkušené chovatele terčovců protože ty rozdíly ve vybarvení jsou opravdu markantní, tak pro to hledám nějakou logickou příčinu :) Zatím mohu s jistotou říci jen to, že to nemá nic společného s momentální náladou ryby, ale že nejčervenější duhovky mají 2 největší terčovci, kteří se mezi sebou nejvíc hašteří.
Žeby měli oči podlité krví??? smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 15:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Ivoš
Kdyby to bylo tak snadne, jako treba u Teter cisarskych (modre a zelene oko), urcite by se to vedelo, takova informace by tezko unikla a vesla by rychle ve vseobecnou znamost. Myslim, ze pro vyvraceni takove teorie staci najit foto chovneho paru, kde maji obe ryby oko stejne. Ale co ja vim, treba mi jen tohle info doposud unikalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 15:07 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy – Barva očí
Mám 6 modrých tyrkysů ještě v předpubertálním věku o velikosti 7-10 cm. Všechno to jsou sourozenci. Všimnul jsem si, že někteří mají duhovku oka jasně červenou, jiní jí mají nevýraznou. Nemá náhodou intenzita zbarvení duhovky něco společného se sekundárními pohlavními znaky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2007 14:26 Muž Jammes [72] - AfrikaRe: miro03
při výtěru je to na 100%, ale znám několik akvaristů kterým to vychází podle stavby těla ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2007 14:10 miro03 Re: Jammes
Dá ale nie vždy najistejšie je to pri výtere,mal som terčovce ktoré vykazovali znaky samcov špicaté chrbtové plutvy robustné hlavy a pritom po spárovaní sa,s toho vyšli samice,dokonca jedna z nich mala velikost 17cm čisté telíčko,takže nie vždy je to rozpoznat,najistejšie je to pri výtere podla pohlavných papíl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2007 11:58 Muž Jammes [72] - AfrikaRe: kubis
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Poznat to jde, tohle je samec a to druhé samice. Podle hřbetní ploutve jsem to poznal vžycky. A nejen já.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2007 11:36 kubis – Pohlavni znaky
chtěl byhc se zeptat jestli u terčovcu malboro red je poznat samec od samice!!!! nebo jak to poznat

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 09:19 miro03 – Terčovci
Fotka k příspěvku Žasnem o čom sa dohadujete.Ja chovam i dochovavam terčovce pozri v maxi akvariech.Kto tvrdi že na sto percent vie určit pohlavie terčovcou tak je klamar.stopercentne to vie určit chovate pri vítere terčovcov podla pohlavných papíl.Kiki tie rozmeri terčovcou si merala ako pri terčovcoch sa merá čistá dlžka telička.Čo sa tyka druhov terčovcov je velke množstvoPODDRUHOV(HYBRID)rokmi šlachtenia ich vzniklo strašne vela.To však je jedno nie začali ste pri pohlavý a skončili pri druhoch.Pripadne sa podrobne dozvieš na mojich strankach www.aqvarium.cz
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2006 21:17 Muž [] Re: Jammes
Taky mám pár známých, co chovají tercovce, ale nikdo to tak nikdy nerozeznával. Dokonce jsem měl samici, která měla hřbetní ploutev víc do špičky, než její partner. Pokud je libo, můžu zaslat foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2006 20:39 Muž Jammes [72] - AfrikaRe: Woolin
S tou ploutví je to pravda ;-) , ty ryby plavou v mojí nádrži a chovatel který terčovce chová zhruba 25let to dneska potvrdil :-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2006 19:00 Woolin Re: Jammes
s tou hrbetni plotvi, to je kravina..
to se poznava treba i cichavcu, nebo akar, ale utrcite ne u tercovcu... s tim prisel kdo?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2006 00:50 Muž [] Re: Jammes
O protažení hřební ploutve samců terčovců jsem nikdy neslyšel. Vím, že je to znakem samců spousty cichlid, ale myslím, že u terčovců to tak není. Krom rozdílu močopohlavní bradavky je spolehlivým znakem samic tmavá podkova, která se táhne od konce paprsků hřbetní ploutve, přes kořen ocasní ploutve až ke konci paprsků řitní ploutve. Tato podkova bývá nejlépe vidět, když jsou rybky jakkoli vzrušené (tření, lov živé potravy, ... ). Ale mám zkušenosti jen s blue diamond, red a obyč torquise.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2006 21:22 Muž Jammes [72] - AfrikaRe: kiiki
pohlaví se u terčovců dá rozpoznat i mimo dobu tření, samec má hřbetní ploutev zakončenou trochu do špičky a samice má zakončení kulatější
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2006 11:14 Woolin Re: kiiki
Dá se to poznat, ale pouze při rozmnožovacím aktu podle papily samce i samice.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2006 10:35 kiiki – pohlaví terčovců
Dá se u terčovců(diskusů)poznat pohlaví?

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 1705x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1175-tercovec-pohlavi