Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Elektroinstalace pro akva

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Elektroinstalace pro akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 21:14 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: patamatix
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 20:49 Muž patamatix [408] Re: slavko
Souhlasím s tebou.Nejenže je to jednoduché a bezpečné řešení,ale i levnější,rozhodně za ty peníze nekoupíš 3ks jističů a jeden chránič ;-) ano
EDIT: v novostavbách je chránič v koupelnách a venkovní prostředí povinný cca 15 let,vše se již tahá tří drátově.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 20:40 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: patamatix
patamatix napsal: chránič dělaný přímo do zásuvky,pokud to tak vyrábějí,než doma něco vyrábět
Toto je prvý odkaz z vyhľadávača: www.mountfield.sk/…
Mám niečo iné, ale veľmi podobné, aj cena bola podobná. Montáž triviálna, zvládne aj laik. Napriek tomu (alebo práve preto?), že mám elektrotechnické vzdelanie, to považujem pri akvárku za užitočnú vec. Myslím, že v novostavbách už je prúdový chránič povinný, ale v starých rozvodoch je toto najjednoduchšie riešenie.

Ad skúšanie: prúdový chránič vypína, keď sa (zjednodušene) prúd z fázy nevracia späť druhým vodičom, ale inakade, napríklad cez Vaše telo. Takže na overenie funkčnosti ho stačí odviesť inam, ale naozaj to neznalým neodporúčam. Napadá ma jeden veľmi jednoduchý spôsob, ale ako už kolega správne spomenul, toto nie je vhodné miesto na takéto riešenia ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 20:12 Muž patamatix [408] Re: AG
Ono se to dá samozřejmě vyzkoušet i jinak a bezpečněji,ale nemá cenu to tady rozebírat,někdo to špatně pochopí a bude zle ;-)
Hrát si s elektrikou bez patřičných znalostí,je prostě hazard a obzvlášť v kombinaci s vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 20:05 Muž AG [99] Re: patamatix
Já bych to taky nedělal, místo mého těla se tam dá zapojit příslušně velký odpor tak aby proud byl větší než těch 30 mA. Ale zase nepoznáš jak moc by tě to praštilo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.03.2014 20:00 Muž patamatix [408] Re: AG
To je tak trošku zbytečný hazard ;-) Ránu jsem dostal nesčetněkrát,ale nikdy nevíš kdy je to naposledy ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 19:59 Muž AG [99] Re: patamatix
Vyzkoušet se to dá tím že si sahneš na fázi a zemnicí kolík. Ale rozhodně nedoporučuju to dělat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 19:58 Muž patamatix [408] Re: AG
Tak s tím samozřejmě souhlasím,ale radši bych to udělal jako kolega Slavko,chránič dělaný přímo do zásuvky,pokud to tak vyrábějí,než doma něco vyrábět,když si člověk není jist co dělá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 19:54 Muž AG [99] Re: patamatix
Rozhodně je to ta nejlepší ochrana před nebezpečným napětím u akvária. Doporučuju všem co nemají chránič hned u jističů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 19:45 Muž patamatix [408] Re: slavko
A jak by jsi to zkoušel to by mě zajímalo ;-) Pokud spojíš pracovní nulu a uzemnění,tak ti chránič musí vypadnout ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 19:44 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Priest
Nechcel som skúšať funkčnosť, tá sa skúša inak! Chcel som vyskúšať, či, resp. ako, ten prúd pocítim. Ten chránič má vypnúť pri 30 mA úniku, to je hlboko pod smrteľnou dávkou a predpokladám, že by som ho ani nepocítil. Lenže, na taký pokus treba dôveryhodného parťáka, ktorý nespanikári a v prípade potreby včas rozpojí obvod, prípadne dokáže poskytnúť prvú pomoc. Takého doma nemám a ťahať kvôli tomu kolegov nebudem. V žiadnom prípade to neodporúčam ľuďom, ktorí majú skúsenosť len s pripájaním spotrebičov do zásuvky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 19:43 Muž patamatix [408] Re: vaaclav
Jakožto vyučen elektrikářem to samozřejmě vím ;-) ,ale to se týče nové instalace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 19:41 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: patamatix
Zbytečné to rozhodně není. Dnes jsou už všechny bytové zásuvky na chránič včetně světla v koupelně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 19:38 Muž patamatix [408] Re: vaclav
No já bych to nechal na odborníka ;-) A přijde my to celé zbytečné,kolik akvaristu si s tím takto hraje? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 19:34 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: sc00by
Takhle se chránič nezapojuje. Přívod musí nejprve na chránič a až z něho k jednotlivým jističům. Zapoj na něj všechny spotřebiče včetně světla. Jističe ti budou stačit slabší. světlo 4-6A filtr 2-6A topení 6A. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 19:16 Muž Priest [325] - CichlidyRe: slavko
" Aj som to chcel vyskúšať drôtmi a rukou v akva, ale nakoniec som nenašiel odvahu ;-P"
To nedělej,co když jsi zrovna trefil na zmetek. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 19:00 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: sc00by
Na odporúčanie skúsenejšieho kolegu som kúpil prúdový chránič do zásuvky (predlžovačky), a tak nepotrebujem extra inštaláciu... Aj som to chcel vyskúšať drôtmi a rukou v akva, ale nakoniec som nenašiel odvahu ;-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 18:36 Muž patamatix [408] Re: sc00by
16a? kolik máš jistič na zásuvkovém obvodě?
EDIT: chránič bys měl mít v rozvodné skříni a né na prodlužovačče ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 17:40 Muž O.Tom [439] Re: sc00by
Nebudu zkoumat zapojení té čmáranice :) jen mě napadá, proč 16A jističe ?
Kdybych už něco takového dělal, tak bych tam podle sebe cpal co nejslabší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 16:14 Muž sc00by [0] - Mbuna – Elektrobedna
Fotka k příspěvku
má niekto skúsenosti s ističovou skrinkou pod akva? Pretože chcem dávať prúdový chránič, tak ma to napadlo takto: viď nákres
Prúdový chránič 30mA
Všetky ističe B 16
Zdroj pre bednu bude normálna vidlica (lepšie to vyzerá)
Výstup bude na 4x IP44 zásuvky upevnené zvonka na skrinke
P.S.: viem že ističe by mali mať vstup hore
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 17:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: RadekH1
Pokud chces kompromis, tedy neco snadno dostupneho, maleho, a jeste dostatecneho, pak trirady CANON 15, stejny jako se driv pouzival k monitorum, nebo dvourady, jako se pouzival k PC joystickum. Samozrejme muzes i jiny pocet pinu, dle potreby.

Bezne muzes pres pin 2A, ale u drazsich najdes i lepsi parametry. Protoze tady mas dost pinu, nic Ti nebrani tu zatez rozlozit po pinech a jeste treba piny zdvojovat. Zaroven jej muzes prisroubovat, aby ani nahodou nevypadl.

Jisteze existuji jina reseni, tohle ber jako kompromis.

Kdyz metr toho LED pasku je 20W, pak proud ze 12V je I=20W/12V, I=1.67A, jen pro upresneni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 17:33 Muž kofejn [963] Re: RadekH1
Osvědčené jsou MPX konektory: www.jino.cz/…
www.jino.cz/…
Edit: V Praze seženeš skoro jistě u Vaňoucha www.modelar-vanouch.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 16:41 amrtin Re: RadekH1
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 16:31 Muž matlala [798] - RostlinyRe: RadekH1
pokud bys je napajel zvlášť tak si počítej ten proud na metr no, ale podle mě zbytečne vést x kabelu, když to zvládne jeden a vypínat mužeš přímo 12V na krytu.
Když vypneš pak trafo, vypneš vše
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 16:25 Muž RadekH1 [129] Re: Designer
Tak mi prosim posli odkaz na nejaky takovyto konektor. At to muzu koupit a pres vanoce predelat. Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 16:21 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: RadekH1
Pro tyto konektory max. 30V a 1A kontaktem. Ovsem to je u slusnych konektoru, k tomuhle neni ani katalogovy list.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 15:20 Muž RadekH1 [129] Re: matlala
Dekuji ale z toho vzorce jsem skoro nic nepochopil. Tak za hodku budu doma a dam se odkaz na konektor co jsem koupil. A reknes mi pak prosim jestli je to ok. Dekuji
Koupil jsem tyto konektory www.gme.cz/… jsou v pohode? Kabelu tam musi jit vic. I tohle je malo. Mam v planu tam dat jeste jeden metr pasku. Takze celkem 3. A kazdy chci napajet samostatne. Vetracky 2 ph metr, digitalni teplomer. Davkovac krmeni a hnojeni. Je to dost co bych tam chtel mit a proto schanim nejaky maly konektor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 15:12 Muž matlala [798] - RostlinyRe: RadekH1
1. proud není 12V, to je napětí, výkon je těch 20W/m to jest P=UI (výkon ve W,napětí ve V, Proud v A). z toho I=P/U tj proud pro tve pasky bude 0.6A/m. 2m sežerou 2*0.6A, tj drátem poteče takový proud.

2. Konektory mužeš použit jakékoliv na 12V, je to bezpečné napětí, tudíž i ty kabely ve žlábku ve dřevě při tomhle napětí by měly být dle norem, ale to ať potvrdí přesně někdo jiný. Mrkl bych se třeba po klasickém cinch (AV konektory na TV), a pokud nemáš vypínače dole a víc traf tak stačí bohatě jeden kabel dimenzovaný na max proud.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 15:07 Muž RadekH1 [129]
Ahoj vsem. Prosim o radu. Jsem totalni laik co se elektra tyce. Kdyz jsem zakladal akvarko udelal jsem chybu ze jsem kabely naistaloval primo do krytu a to tak ze jsem do lamina vyfrezoval zlabek na kabely a prelepil folii v barve lamina. Kabely jsem natahl rovnou od trafa ktery je schovany dole ve skrince v kuse az k ledkam. Za akvariem mam 3 cm misto. Nic moc. A ted potrebuji kryt predelat a tak bych chtel ty kabely nejak napojit na konektory u krytu. Muzete mi prosim nekdo sem hodit odkaz na nejaky konektor kterym muze tect proud 12V a min 20w. Mam ledky co zerou jeden metr 20w. Pozrebuji co nejvic pinu. Cim vic tim lip. Dekuji za odkazy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2009 12:21 Muž kortezhugo [983] Re: boruberry
"Ono hřejou spíš ty spínací elmag. hodiny."....to sa mi nezda...ale treba to vyskusat...-ja mam stare asi 30 rocne este "CSSR" a su uplne studene...

...podla mna ide tiez o "zly" kontakt...-Vyber vsetko "von" a pripajaj postupne - tak zbadas co to sposobuje...ked tam "napchas" vsetko naraz...tak to nezistis... ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.08.2009 10:23 Muž Breathlless [6] Re: JuraS
Šáhni si spíš na kabel , jsetli je přívodní šňůra teplá , bylo by na zvážení zda tu prodlužovačku nevyměnit. Pokud ti hřeje 6-ti zásuvka , zkus lokalizovat odkud to teplo jde (který spotřebič má nejvědší odběr ) a zda třeba v jiných pozicích ( zásuvkách )se také ohříva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2009 10:19 GP Re: JuraS
tu nekvalitu jsem mozna prehnal, ale ten odpor tam byt muze... mozna by pomohlo znova zastrcit a "zaviklat" nebo zkusit neco jako kontaktol, nebo topi ty hodiny nebo neco....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2009 10:12 JuraS Re: GP
Prodlužovačku jsem kupoval hotovou v globusu..je to ta s jedním vypinačem..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.08.2009 10:10 GP Re: boruberry
dovolim si nesouhlasit v nekvalitnich zasuvkach muze byt spatny kontakt a tim padem prechodovy odpor a ten pak protekajicim proudem muze generovat znacne teplo... take do toho nevidim, abych mohl radit ani syckovat, ale v nejhorsim pripade to nemusi dopadnout nejlepe. kazdopadne nejspis nic nevyrazite, pokud nedojde ke zkratu, proud bude stale stejny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2009 09:54 JuraS Re: boruberry
Chceš tedy říct, že může být problém (vada) v jedné spínací zásuvce ? připadá mi že to hřeje jen na jednom místě a ne celé...??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2009 09:51 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetkyRe: JuraS
Ahoj jednak, tím že zvýšíš odběr proudu, tak nezvýšíš odpor. ten zůstává vždy stejný, napětí ze sítě je také porád stejné a jediné co se mění je protékající proud, který způsobuje ohřev a který vzrůstá s vetším počtem spotřebičů zapojených v zásuvce. Počítal jsem tvou zátěž a je to nějakých maximálně 400W, což je nic. Ono hřejou spíš ty spínací elmag. hodiny. Takže tvé akvárko má menší odběr než rychlovarná konvice, nebo mikrovlná trouba, a ta pojistky taky nevyhodí =)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2009 08:58 JuraS – Elektroinstalace pro akva
Zdravím,
předesílám, že nejsem elektrikář a že se po neblahých předchozích zkušenostech s elektřinou jí vyhýbám jako čert kříži.
Předevčírem jsem zprovoznil nové akva a k tomu účelu jsem do stolku pod něj zavedl elektřinu cestou 5 metrů dlouhé prodlužovačky s 6 ti zásuvkou. Do této zásuvky jsem zapojil 3 x časovou zásuvku a do nich 3 x glomat (1*30, 1*30, 2*30), zdroj pro ventilátor chlazení, elektromagnetický ventil co2. Napřímo bez hodin jde topení 200W a čerpadlo 10W. jednak je to hrozná sestava která se nikam nevleze (zvažuji jak to udělat jinak..potřeboval bych náměty). ale moje otázka směřuje k tomu..když jsem včera s tím ve skříňce šiboval tak jsem zjistil že se ta 6 ti zásuvka hřeje až hrůza..byla tak horká, že jsem ji raději opatrně položil a zavřel dvířka..

je možné abych způsobil tímto zapojení takový odběr (odpor??) že se i prodlužovačka zahřívá ???
Při stavbě skříně jsem v ní měl zapojenou naráz žehličku, ruční vrtačku i nabíječku na baterku do ruční vrtačky a zahřívání jsem si nevšiml...nebo by mohla být chyba v některém z časových spínačů ?? nevím...nerad bych vyrazil pojistky pro celej barák a nebo vyhořel..i když hořící stolek pod akva to by bylo rychlé zahašení...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2099x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11631-elektroinstalace-pro-akva?od=51