Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Teplé vs. studené osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Teplé vs. studené osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2022 18:53 Muž Richo [11]
Sid napsal: Je samozřejmě pravda, že řasy ke svému růstu využívají modré spektrum barev, ale jak jsme už konstatovali - využívají nejen toto světlo, ale veškeré světlo v rozsahu fotosynteticky aktivního záření. :-)
Protože nejste sám, kdo má řasy spojeny s "modrým" (studeným) světlem, rád bych napsal svůj názor, proč k takovému spojení mohlo dojít...


Na strankach rostlinna-akvaria.cz zase dooručují k omezení řas kombinaci Cool White + Warm White + Royal Blue.
Tak teda nevím.

Rostlinná akvária napsal: ...zatímco červená způsobuje růst řas...
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2021 11:12 Muž mgr [7] Re: Gazva
Presne tak, hladal som to, cim je farebna teplota vyssia, tym je rozdiel vo farbe mensi.
Teda rozdiel medzi 3000K a 6000K je ovela vacsi, ako medzi 6000K a 9000K.
Dovodom je pravdepodobne to, ze pri cca 8000K sa uz maximum spektra dostava do ultrafialovej oblasti, a teda farba sa meni hlavne tam, kde to uz okom nevidime, a to co ostava vo viditelnom spektre, teda to co nas zaujima, sa uz az tak velmi farebne nemeni.

Zmensujuce sa farebne rozdiely s rastucou farebnou teplotou vo viditelnom spektre su pekne vidiet na tomto type grafov:

en.wikipedia.org/…

Ak by sa chcel niekto hrat, nasiel som tento simulator farebneho spektra ziarenia absolutne cierneho telesa, len treba pri zmene teploty vzdy upravit aj skalu osi Y, lebo s vyssou teplotou samozrejme rastie celkova intenzita svetla.

www.geogebra.org/…

Ale to uz sme od akvaristiky trochu odbocili. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2021 10:45 Gazva Re: Lojza007
3100K 4500K 6500K zaručene rozoznáš. Mam ich doma a svietia presne ako na fotke.
www.123led.sk/…
Cena pásika nie je dôležitá (rozptyl, účinnosť, odvod tepla, marketing, ovládanie...)Dôležitá je farba svetla (teplota) - na to aby to bolo vidieť.
S väčšími hodnotami som sa nestretol - pravdepodobne s väčšími hodnotami je prechod odtieňa pomalší...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2021 10:36 Muž mgr [7] Re: Lojza007
Este by ma zaujimalo, aku vlnovu dlzku maju tie farebne LEDky.
Podla vsetkeho sa modre LED najcastejsie vyrabaju okolo 450nm,
a cervene LED okolo 630nm, cize obidve farby by mohli prispievat k fotosynteze.
V standardnom profile ktory je na HLS Smart Control nastaveny je modra LED iba na 50%, v Aquascaping profile je na 75%, v ziadnom profile nie je na 100%, neviem preco, ci by uz potom tej modrej bolo v kombinacii s bielymi LED prilis vela? Alebo iba kvoli optickemu vzhladu, aby to nebolo prilis studene svetlo?

A este jedna vec, farebne spektrum uvedene na krabici od HLS ma maximum prave na 450nm, len neviem ci je to spektrum bielych LED, alebo kombinacie vsetkych aj s farebnymi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2021 10:07 Muž Lojza007 [1180] Re: mgr
Ono by asi muselo být daleko větší rozpětí teplot, aby to bylo dobře vidět, jedna barva okolo 3000K (to už by bylo hodně do žluta) a druhá 9000K.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2021 09:46 Muž mgr [7] Re: Shimi
Takze po dalsej analyze som zistil, ze tie biele LEDky maju skutocne dve farebne teploty.
Je to (ale fakt iba trochu) vidiet ked stiahnem intezitu na nizsiu uroven, plus este o nieco lepsie je to vidiet ked to odfotim.
Ja som ale ocakaval, ze 9000K bude vyrazne odlisne od 6500K, presne ako tu pisal Lojza, cakal som farbu vyrazne do modra.
Tak snad je tam to co tam ma byt...
Celkovo som stym svetlom spokojny, aj ked ked to dam naplno tak to svieti len o nieco silnejsie nez dve osemrocne T5 trubice co som tam mal povodne. Ale tie svietili fakt dobre. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2021 06:17 Muž Shimi [682] Re: 1965
Nemá v tom zmatek, HLS opravdu u bílých LEDek kombinuje 6500K a 9000K. Na první pohled to není poznat, ale když se člověk podívá do odrazu na hladině (dívat se přímo do světla je dosti nepříjemné), tak opravdu vidí, že část bílých LEDek svítí více do žluta a část více do bíla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2021 03:35 Muž 1965 [35] Re: mgr
Asi v tom máš zmatek , nebo nevíš co jsi koupil .Juwel HeliaLux Spectrum, je jiné světo . Máš asi toto : MultiLux LED (1x DAY & 1x NATURE)
Kelvin 9000/6500
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2021 22:33 Muž Lojza007 [1180] Re: mgr
Já bych řekl, že 9000K je už hodně do modra a šlo by je splést s modrýma LEDkama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2021 20:56 Muž mgr [7] – Juwel HeliaLux Spectrum
Nenasiel som vhodne vlakno, tak to pisem sem.
Kupil som LED osvetlenie Juwel HeliaLux Spectrum, v popise je uvedene, ze mam mat dve farby bielych LED, 6500K a 9000K.
Na pohlad su ale vsetky biele LED rovnakej farby.
Neviete niekto, co je vo veci?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.08.2009 00:06 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: pepis
...ještě poznatek že řasy ke svému růstu využívají modré spektrum barev...
Ještě bych se rád vrátil k naší debatě na toto téma. :-)
Je samozřejmě pravda, že řasy ke svému růstu využívají modré spektrum barev, ale jak jsme už konstatovali - využívají nejen toto světlo, ale veškeré světlo v rozsahu fotosynteticky aktivního záření. :-)
Protože nejste sám, kdo má řasy spojeny s "modrým" (studeným) světlem, rád bych napsal svůj názor, proč k takovému spojení mohlo dojít...
O řasách se všeobecně ví, že dokážou růst v mnohem větších hloubkách, než vyšší rostliny. A to i v takových hloubkách, kam už "dlouhovlnné" červené světlo nepronikne.
(Nemýlím-li se, červené řasy byly nalezeny v hloubce přes 200 m, přitom "krátkovlnné" modré světlo pronikne v čisté vodě do hloubky někam k cca 250 m...)
Nejde tedy o "závislost" červených řas na "modrém" světle, ale o jejich schopnost vegetovat za minimálního ozáření v takových hloubkách, kam už jiné než "krátkovlnné" světlo nepronikne.
Na tuto skutečnost bych rád upozornil ještě v jiné souvislosti, a tou je často doporučované omezování světla jako "podpůrný" prostředek k likvidaci ruduch (a sinic). Jak vyplývá z předchozího, snížení intenzity osvětlení není dobrou cestou, protože "ublíží" spíš vyšším rostlinám, než těmto řasám (a sinicím).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2009 22:28 Muž kortezhugo [983] Re: vaclav
Alebo Philips Master TL-D 830... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2009 21:44 Usine Re: pepis
Rataj má ale docela pravdu, jen si stačí koupit třeba osram lumilux 830 a je to to samé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2009 22:29 Muž pepis [15] - CichlidyRe: Sid
Samozřejmě, je v tom reklama, ale jak jsem to četl předtím tak to s reklamou nemělo co dělat, bohužel jsem vypátral jen tohle a musim s Váma souhlasit, nevyhneme se řase výběrem světla, možná ji omezíme, ale důkaz chybí, na řase se podílí moc faktorů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2009 22:20 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: vaclav
Bylo mi to nějaké povědomé... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2009 22:17 Usine Re: pepis
To je reklama od p. Rataje na jeho speciální zářivku pro rostliny. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2009 22:12 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: pepis
Ten obrázek je takřka "o ničem". Domnívám se, že jde o ryze účelovou věc, která má "dokázat", že "zářivka OSRAM Lumilux" vyzařuje světlo "vhodné pro akvarijní rostliny" a "nevhodné pro štětičkové řasy". :-)
Ruduchy, stejně jako ostatní řasy, sinice a vyšší rostliny, využívají energii dodanou zářením v celém spektru fotosynteticky aktivního záření.
Aby nedošlo k mýlce - OSRAM Lumilux považuji za velmi dobrý zdroj světla pro rostlinná akvária, ale nemohu souhasit s tím, že by toto světlo "vyhovovalo" rostlinám a "nevyhovovalo" řasám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2009 20:32 Muž pepis [15] - CichlidyRe: Sid
Fotka k příspěvku Přidávám obrázek s příjímáním světla štětičkovitými řasami.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2009 22:02 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: datura
Hezká věc. :-) "Prolistoval" jsem ten materiál až někam k houbám a když jsem jej chtěl uložit, zjistil jsem, že už ho mám v dokumentech... :-)
Kdo chce trochu hlouběji proniknout do zajímavé problematiky, má k dispozici solidní zdroj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.08.2009 14:29 Žena datura [104] Re: Sid
sid: jojo, FAR;-)
doporučuji tento odkaz (str. 31) a vůbec celá brožurka je moc hezky napsaná:-)

www.biologickaolympiada.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2009 10:57 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: pepis
Věřte mi, že využívají veškeré fotosynteticky aktivní záření. :-) Ale odkaz sem určitě dejte. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2009 10:40 Muž pepis [15] - CichlidyRe: Sid
Možná využívají i jiné než modré, asi určitě, marně hledám ve svých příručkách abych upřesnil na jaké řasy se to vztahuje. Až to najdu tak to sem napíšu, je to zajímavá informace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.08.2009 10:01 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: pepis
...ještě poznatek že řasy ke svému růstu využívají modré spektrum barev...
A vyšší rostliny ne? :)
A co červené, žluté, oranžové a zelené spektrum, nebo lépe - "veškeré od červeného po modré" - to řasy ke svému růstu nevyužívají? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2009 09:36 Muž pepis [15] - CichlidyRe: Usine
S tím zabarvením naprosto souhlasim, ještě poznatek že řasy ke svému růstu využívají modré spektrum barev, jsem se žlutým světlem spokojenej, řasa je na ústupu palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2009 09:27 Muž MiHl [55] - CichlidyRe: Alois
Mohu potvrdit, co píše Václav. V jednom akváriu je osvětlení pomocí studených (uváděno 6000 - 8000 K) LED (300 lm, 6 W na 12 l akvárium) a rostliny rostou, jsou zelené. Ale zelené jsou i ty, které by měly být do červena. Vedle je akvárium se zářivkou 830 ( 8 W/16 l ) a ty samé rostliny jsou tam do červena. Zvláštní také je, že eleocharis parvulus roste dobře v obou akváriích, ale pod zářivkou má 6-7 cm, zatímco pod LED dorůstá 12 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 21:16 Žena datura [104] Re: Usine
měla jsem kombinaci teplou, studenou (pásma 830 a 840). teplou jsem dala dopředu,protože jsem si přečetla, že "lépe lahodí lidskému oku" a že dozadu se dává studená, protože prý má pro rostliny složení spektra a většinou je vzadu stejně více kytek. ale nelíbilo se mi to - zdálo se mi, že je akva příliš "žluté", tak jsem ji nakonec nahradila tou původní - mimochodem tolikrát zatracovanou sun-glo:-D
(když jsem zjistila, co mám za zářivky, považovala jsem je za původce problémů s růstem kytek, ale nakonec nepomohla ani tak ona výměna za třípásmové zářivky jako vbudování několika hřebíků ke kořenovým balům :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.08.2009 21:08 Usine Re: Alois
Z teplými trubicemi jsou rostliny barevnější, používám 830, u studených odstínů 8xx jde vybarvení více do zelena. Hodně lidí používá jejich kombinace. Chce to jen vyzkoušet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 14:26 V Re: Alois
Samozřejmě že taková situace nastat může. Není to ale žádné obecně platné pravidlo. Stejně dobře může nastat situace opačná: stagnace pod teplými zářivkami, boom po výměně za studené.

Záleží na více faktorech, než aby to někdo dokázal všechno obsáhnout a zjednodušit do 100% platného pravidla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 13:52 Alois Re: V
Právě že nebyli staré ani nekvalitní, používám Osram a Philips, pak jsem se dočetl v brožurce od Rataje že rostliny přijímají především červené odstíny, byl tam i graf, možná jste tu brožurku již viděl :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 13:24 V Re: Alois
Tipnul bych si, že ty staré už byly opravdu staré a vysvícené...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.08.2009 13:16 Alois Re: V
Nezlobte se ale stejně je to tady na foru jakoé když pes honí svůj ocas :) , já jen že již dřív pod studenýma 840 a 860 mi nerostly a po výměně za teplé 830 a 827 se rozrostly, jen jsem chtěl vědět zda je to opravdu odstínem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.08.2009 12:56 V Re: Alois
Už je to tady zase. Miliónkrát omílané téma. Stačí prohledat fórum. Rostlinky zajímá v první řadě intenzita. Barvu si vyber podle toho, co se líbí tvému oku. 3×30 W by na dvoustovku mělo stačit i relativně dost náročným rostlinkám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 12:52 Alois – Teplé versus studené osvětlení
Zdravím všechny akvaristy, vím že názory se ruzní, ale dočetl jsem se že akvarijní rostliny využívají především teplé světlo, co si o tom myslíte, jaké jsou Vaše zkušenosti? Chci na 200 litrové akvárium 3 krát 30W a na odstínu mi nezáleží, hlavně aby se dařilo i náročnějším rostlinám. :-)

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1999x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11591-teple-vs-studene-osvetleni