Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jezírko bez techniky

 

NápovědaFórum » Jezírka a venkovní nádrže  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jezírko bez techniky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   26.12.2022 18:54 Muž LubošJedlinský [594] - divoké a šlechtěné formy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku záleží co kdo od jezírka čeká? jestli takovou tu klasiku, nikde žádná řasa, žádný přirozený sediment, tak z dlouhodobého hlediska to takto udržet bez techniky nejde. pokud se vám líbí stejně jako mě přirozené rybníčky plné života, řas, rostlin a různých živočichů tak lze mít jezírko bez jakékoli techniky, já nemám vůbec nic, kromě mechanického plovákového ventilu, který dopouští odpařenou vodu abych to nemusel dělat hadicí, v zimě nepoužívám ani žádné vzduchování, jen udržuji díru v ledu. nicméně aby byla voda čistá troufnu si říci, že bude potřeba v jezírku mít malé druhy rybek, v případě hejna kaprů bude zvířený sediment a voda bude kalná i toto je potřeba zvážit a vybrat vhodnou osádku.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   29.04.2013 21:05 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smidakkuba
Nemusíš nic uklízet když si vybereš něco co roste v naší přírodě. vodnisvet.net/…
:-) Schovej si účet, jsou tam i chráněné rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 17:37 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: smidakkuba
S těmi rákosy bych byl opatrný. Těch 500 litrů není moc velký objem. Pokud se jedná o nějakou vodní trávu, zkusil bych orobinec Typha minima. Je to nejmenší orobinec, který nedělá typické doutníky, ale spíše jenom takové pucky. Jinak se dá použít i klasický panašovaný Acorus gramineus. Některé formy jsou mrazuvzdorné. Pokud tam bude nějaký kámen kousek od břehu, použil bych A. gramineus pussilus. Některé formy jsou taky plně mrazuvzdorné a jako minitravička by na tom kameni vypadal hezky. A pokud máte hlubší vodu, zkuste tohle www.zahradnitrvalky.cz/…
Vypadá to hezky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 17:23 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: Pepan
No tak a už vůbec nevím.CO se týče přezimování tak není problém dát rostliny přes zimu do garáže kde nikdy není pod nulou.spíš minimálně 5°C.Nemám moc představu o tam dát.Rád bych krom leknínu něco co roste nad hladinu a něco co roste čistě jen ve vodě.Asi tam hodím nějaký rákos a bude klid :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 17:18 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: smidakkuba
Karásci jsou trochu prasátka. Rozhodně bych tam nedával nějaké křehké rostliny a výběr bych spíše orientoval podle toho, co je Vašemu srdíčku bližší. Počítejte s tím, že tropické druhy budete na zimu muset uklízet domů a pokud je dáte do akvária, může se stát, že si s nimi přinesete nějakého podnájemníka jako třeba larvu vážky, znakoplavku či jiného nechtěného tvora.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 16:42 Muž smidakkuba [111] - Cichlidy
Tady se taky zeptám.Mám opravdu mini jezírko 500l.Nyní v něm plave 3 karásci okolo 4-6cm.Nevím jaké rostliny do jezírka.Jsou tam na břehu 3 nějaké trávy již od loni ale letos začli růst opravdu nádherně ale nevím co dalšího.Asi nějaký zakrslý leknín a ještě bych rád něco co by se hodilo.Díky za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 16:17 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Kryštof
Fungovat to bude. Pokud to nepřerybníte, veškerá technika je zbytečná. Zkusil bych se pocourat kolem rybníků. Třeba Alisma plantago-lanceolata by tam vypadala hezky, dá se taky růžkatec. Anubias bych tam nedával, roste pomalu, když už, tak třeba nějaký Echinodorus. A nebo menší druhy Vallisnerií. Rozhodně ne giganteu. Ta má až třímetrové listy. To byste točil na několikrát kolem břehu. :-D A nebo nějaké běžnější kryptošky. Na výběr je toho skutečně hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 15:56 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Pepan
Podívám se po něčem na burze, měl jsem tam zatím anibias a pistie takže nic moc, bude to fungovat i bez filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 15:46 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Kryštof
Piscie může opršet. Co takhle tokozelka? A zkoušel jste Limnobium? Moc by mě zajímalo, zda venku vydrží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 15:44 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Pepan
Budu dávat pistie, ty mi tam šli nadmíru dobře, skoro 20cm průměr ;) a nevím furt mi počasí pripada ze bych je tam mohl dát i ted :/ bojím se ze bude este hnusné počasí :/
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.04.2013 15:40 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Kryštof
Při takových parametrech bych do toho naopak šel. Větší hloubka a díky stínu se voda nebude přehřívat. Akorát pokud tam dáte nějaké trpasličí lekníny. (rozměry jezírka by byly ideální pro něco z okruhu Nymphaea pygmaea), díky stínu určitě nepokvetou, ale listy by rybkám sloužily jako úkryt před predátory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 15:27 Muž LiborSprysl [9015] Re: Pepan
Ta řasa je ideál... smich odstíní a poslouží ke tření. A pokud jich fakt bude jen dvacet, tak fungovat budou. Na teplotu jsou velmi adaptabilní, noční pokles je srovná...Kdyžtak se nádrž přistíní...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2013 22:34 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kryštof
Je to o štěstí, já takhle měl gupky několikrát, jen jednou to dopadlo špatně. Když jsem je dal do většího tak to už nevadilo. Já chodil ve svetru a samci gupek lítali po hladině. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2013 21:41 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Pepan
To je docela hluboké 50cm, je to v zástavbě a ve stínu celá zahrada má na írku 3metry a asi si ty ryby rozmyslím :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2013 21:29 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Kryštof
Ten objem je skutečně hodně malý. Těch problémů se může vyrojit celá řada. Pokud je to jezírko někde na výsluní a je mělké, může za slunečného dne stoupnout teplota tak, že se obsádka doslova uvaří. V teplé vodě se mohou nadměrně množit vláknité řasy. V tak malém objemu se nebudou mít rybky kam schovat před predátory. A to je jenom pár věcí, které mě teď napadly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2013 21:23 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: vaaclav
To je u babičky, nemá tam prostoru nazbyt, když budou kroupy tak to budem zadělávat ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2013 21:16 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kryštof
Dvě stě litrů je hodně málo stačí jedna bouřka a kroupy a je po rybách chce to něco většího. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2013 20:30 Muž Poweres [59] - ŽivorodkyRe: Kryštof
Muzes je tam dat i driv,..po zmrzlych pekne ven,..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2013 19:33 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: LiborSprysl
Oni se i budou rozmnožovat? Nebude tam nízká teplota, kolem 20 C spíš pod, to jim bude stačit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2013 17:24 Muž LiborSprysl [9015] Re: Kryštof
20 stačí, 200 jich bude na podzim,když bude dobré počasí... ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2013 12:13 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: LiborSprysl
a kolik tak? 20 ryb? dno bude písek :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2013 11:34 Muž LiborSprysl [9015] Re: Kryštof
Nepochybně...i do října, když nebude soustavně několik dní po sobě mrazivý...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2013 11:33 Muž Kryštof [314] - Amerika
Chci se zeptat vydržely by kardinálky na jednu sezonu v jezirku asi 200l? sezona-červen až září :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.07.2012 19:06 Muž LiborSprysl [9015] Re: petrnty
Já myslím, že stačí pročíst posledních třicet příspěvků v tomto tématu a bude všechno jasné... smich ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2012 14:04 petrnty – Chov karasu v 1000l jezirku bez filtrace
Chci si zalozit takove jezirko a prosim o Vase zkusenosti, filtraci mit nemohu kvuli absenci elektriny, ryby bych tam chtel mit celorocne-hloubka 80cm.Zajima mne zda je to realne, hlavne jestli nebude voda casem nejak znehodnocena a zda je karasy vubec treba nejak krmit?Predem dekuji za Vase rady, namety,zkusenosti...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 07:01 Muž LiborSprysl [9015] Re: LiborSprysl
Protože jsem včera lovil a ulovil metrovou úžovici, hop tak jsem kontroloval vodní plochy, co ta mrcha poplenila...No žáby skoro všechny. Ovšem čtyři mečovky, dvě BM a jeden octofasciát zcela bezproblémově loví komáří larvy v nejmenším jezírku co mám. Po pátečním mrazíku jsou naprosto v pořádku. Je mi jasné, že v zemi je tepleji než na povrchu, teplota vody má setrvačnost. Ale ani před tím mrazíkem nebylo bůhvíjaké teplo. V jezírku až pozdě odpoledne bylo včera 20 stupňů...V rybárně mají spodní nádrže 22 stupňů... ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2012 22:58 Dana Re: LiborSprysl
při zápalu plic pro ryby vpadáš stejně jako bez zápalu, jinak už diskuze asi neběží ale někdo se může začíst, kdo hledá onformace, takže i bez elektřiny se dá použít něco jako fontána, anebo něco jinýho. Účel, rozhýbat trochu vodu. Z rostlin nestačí nasadit jrn ty okracný, ale opavdu zázračně čistěj různý trávy. Než jsem to někde vyčetla, nedařilo se mi vyčistit vodu v jezírku, které nebylo dlouho opečovávané, když jsem se na jezírko vrhla a zpackala asi kyselost vody, zmizely vodoměrky.
dkonce jsem ho čistila přesunem vody do nahradnich ndrzi a cistenim, porad tam byl kal takovy, ze bylo videt misto peti cm treba 10 cm, po zasazeni trav s vyplacnutou zeminou a dosypani pisku se voda zacala lepsit, po zime, na jare, kokam a pruhlednost at na dno, tj. cca 70cm. Mozna je to spatne, nektery zivocich chce bahno, voda nepachla, ale nebyly v ni kytky. Ted pridam fontanku trochu spadanyho listi v jezirku je, trochu bahna taky, jen uz nebudu pridavat vodovodni vodu, kterou jsem dolila, kdyt jezirko skoro vyschlo. Totiz, ono to jezirko neni na nasi zahrade, ale nakonec jsme se o nej zacali starat, uz kvuli zviratum. Takze jsme do toho spadli bez zkusenosti. Drzim palce vsem, kdo sem jeste zabloudi po mne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2012 21:38 Muž LiborSprysl [9015] Re: Poweres
I BM - vyžadující vyšší teplotu než ostatní živorodky... coze , tak fakt nevím... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2012 21:37 Muž Poweres [59] - ŽivorodkyRe: LiborSprysl
To mi nerikej,ze tu noc mecovky taky daly\??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2012 21:01 Muž LiborSprysl [9015] Re: Chem
Tak dnes ráno mráz...kopřivu nespálil, kytky teda zdevastoval docela dost. Ryby vesele plavou dál...Tak nevím, proč jim v rybárně topím... hop
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2012 05:25 Muž LiborSprysl [9015] Re: Chem
Já jsem otázku pochopil, nejsem tak šikovný jako 0, to je o mně všeobecně známo a proto dávám potěry ve velikosti cca 1 cm - oka, mečovky, BM a nebo GM - spolu ne, dohromady. V takovém případě škody nehrozí. Na podzim louži "odkalím" a postupně slovím. Proto žádné sítě nepotřebuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2012 22:22 Chem Re: LiborSprysl
No, s krevetkami to takto nejde. Ja se jen ptal, jake site ci tkaniny pouzivate, aby vam poter ci male rybky nezdrhly k jinemu druhu. Nebo davate do jezirek rybky az od cca 1cm, kdy jde pouzit klasicke vetsi site?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2012 15:26 Muž LiborSprysl [9015] Re: Chem
Já to teda většinou dělám opačně...dávám ven potěr, aby do podzimu dorostl... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2012 13:57 Muž Chem [837] Re: LiborSprysl
Jasne, zadna krasa to nebude. Myslel jsem to tak, ze nechci, aby ty site vypadaly vylozene ucelove - na fotkach kolegy Nuly jsem videl ty polystyrenove plovaky a petky, cemuz se chci vyhnout. Asi ohnu nejake zelene plastove trubky, na ktere se casem prichyti shora mech, rasy apod..

BTW: chovate taky neco v sitich? V pripade, ze ano, jakou tkaninu pouzivate, aby se poter nedostal ze site do rybnicku? Tyl, organza, dederon, sifon? U ryb mozna neco s vetsimi oky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2012 11:09 Muž LiborSprysl [9015] Re: Chem
Dneska tu byly 4 stupně...a dobrý. No s těma sítěma nevím...asi bych to na estetiku neviděl...účel světí prostředky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2012 11:07 Muž Chem [837] Re: LiborSprysl
Loni jsem se odhodlal k vybudování jezírka, takže k těm mým vaničkám přibylo i jezírko. Musím potvrdit, že už dva až tři týdny v něm žijou paví oka a zatím bez problémů. O kreveťule mám zatím strach - nikoli z důvodu zimy (cherry jsem minulý rok na podzim z vaničky tahal zpod malé krusty ledu), ale z důvodu dravců - vážky apod. Musím vymyslet aby sítě na krevety v rybníčku vypadaly trochu esteticky a zároveň byly (z důvodu možného křížení s ostatními druhy) i efektivní. Ryba dokáže jen přeskočit, krevety umí lozit..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2012 05:27 Muž LiborSprysl [9015] Re: Poweres
Mimochodem zatím i v tomto čase docela v pohodě žijí dvě BM a jedna mečovka, které projely tobogánem z rybárny do zalévací nádrže a odtud jsem je přelovil do přilehlé "louže". Jak se zdá, ta kosa je jim docela fuk...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2012 19:57 Muž Poweres [59] - ŽivorodkyRe: vaclav
Fotka k příspěvku Tady je moje mini jezirko,letos zalozene,kde mam 3 karase a 2 zavojnatky.Kytky se snad take tak hezky rozrostou
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2012 19:45 Muž miki1cz [0] – Re: hr
Ahoj, díky za postřehy z vlastního budování, velmi dobře popsáno, co je potřeba ohlídat. Já zde svý jezírko mám rybicky.net/nadrze/13513 (na rozdíl od akvária, které zatím tajím), pořád je co vylepšovat, závidím množství karasů, ale moje osádka je skromná a dokud budu mít svý dva krásný jeseny, tak ostatních živočichů raketově přibývat nebude. Závidím ten prostor na zahradě, kdyby byla naše zahrada větší, tak je mnohem větší i jezírko!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2012 19:13 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pepan
Fotka k příspěvku Stačí se podívat do nádrží a vybrat si jen jezírka pár jich tam je.
rybicky.net/nadrze/
:-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2012 16:39 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: LiborSprysl
Na vysvětlení - bylo to v době, kdy se mnou ještě ani nemlátila puberta a informací o chovu ryb ve venkovních jezírcích bylo minimum. Viděl jsem v akvaristice hezké závojnatky, tak jsem si je koupil do jezírka a až do jara to fungovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2012 16:33 Muž LiborSprysl [9015] Re: Pepan
Je to celkem skoro jisté...má-li někdo zkušenost odlišnou, prosím, já bych bez jisté díry jezírko s rybami neprovozoval. Rostlinná mám tři, prosím. Ale ryby musí mít hladinu otevřenou, což v tom jednom je celou zimu. A to zamrzání a rozmrzání ryb...no jo jde to, ale chceme to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.05.2012 16:29 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: LiborSprysl
Osobně si myslím, že zamrzlá hladina je nebezpečnější v předjaří než v silné zimě. Když se totiž začne objevovat slunko, začne prohřívat vodu a s tím začnou probíhat hnilobné procesy všech zbytků rostlin a řas. Plyny, které při tomto hnití vznikají, nemohou díky zamrzlé hladině uniknout z vody, jejich koncentrace se zvyšuje a může dojít k otravě ryb. Sám jsem to kdysi pozoroval u svého jezírka, kdy jsem na něm neprosekával led. Závojnatky, které celou zimu pod ledem vegetovaly a bylo je vidět, začátkem března náhle uhynuly, protože zřejmě stoupla koncentrace plynů ve vodě a došlo k otravě
S tím výběrem silnější folie plně souhlasím, máte pravdu. palec A sám bych třeba i u silné folie použil nějakou další folii jako podložní vrstvu. I když se člověk postará o sebelepší podloží, může tam časem prorůst nějaký kořínek, provrtá folii a je zaděláno na problém. Sám jsem kdysi při výstavbě rašeliniště využil staré koberce a navzdory tomu, že to rašeliniště funguje už deset let, není problém s únikem vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2012 15:47 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: LiborSprysl
Jj, toto.. Ale bohužel mají tu nepěknou vlastnost, že nejsou moc vidět. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2012 07:18 Muž LiborSprysl [9015] Re: Johan
No jo, ale to bys měl dodat vcelku Honzismich Nevím jestli Václav myslel právě je...ti červení moc původní nejsou a tu vzácnou vlastnost, kterou si myslím, že máš na mysli ty, nemají. Také jsem viděl ožívat zamrzlé karásky v ledu...Myslel jsi toto?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2012 06:42 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: LiborSprysl
Proto je vhodné mít ty karase. A pokud člověk dá ty původní, tak to je úplně bez starostí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2012 17:22 Muž LiborSprysl [9015] Re: vaclav
Takto řečeno ale chybí velmi důležitý dodatek. Sice budeš pod zámrazovou hloubkou, ale bez přístupu vzduchu s neprodyšně uzavřenou hladinou. Okap ji v zimě prorazí, jen když spadne...Václave, to fungovat nebude. Je třeba sichrovat otvor pro přístup vzduchu! no Jinak ryby zkapou.
Jinak folii doporučuji dražší, protože bude silnější a tudíž trvanlivější...A pořád pamatovat na alespoň část otevřené hladiny i v nejhlubších mrazech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2012 17:18 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Larisa
Pokud to jde, tak je dobré napojit jezírko na okap. Nemělo by být celodenně na přímém slunci. Voda nebude potom příliš zelenat. Pár červených karásků, které nemusíte ani moc krmit protože potravy bude dost. Když bude mít v jednom místě hloubku 80cm vydrží tam i přes zimu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2012 16:32 Muž LiborSprysl [9015] Re: Ad@m
Asi bych nedal ani formosy a elegansky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2012 15:28 Muž Ad@m [1051] Re: LiborSprysl
Do jazierka je zo živorodiek úplne nevhodná polozúbka

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Jezírka a venkovní nádrže • Zobrazeno 2758x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11436-jezirko-bez-techniky