Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ampulárka - rozmnožování

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Množení ostatních živočichů 

Ampulárka - rozmnožování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2014 11:25 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: DonJuanKarlos
zavlečení ampulárky do vod v přírodě je trestné (nařízení EU). Viz časopis Akvárium živě v minulém roce.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.07.2009 14:57 Muž DonJuanKarlos [30]
Fotka k příspěvku Takhle kladou ampularie vajíčka v jezírku, je jich míň, ale to asi bude nižší teplotou (ráno má voda kolem 18°C).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2009 12:53 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: deathfoe
V nějaké diskuzi se už řešilo, zda se toto téma už řešilo. Někteří živočichové se dokáži rozmnožovat v případě nouze (dlouho bez partnera) pertenogenezí. Názor některých chovatelů je, že to dokáží i někteří akvarijní šneci. Nikde jsem ale tuto infomaci zatím neviděl potvrzenou. Taky jsem si kdysi donesl malinkého šneka, který v té době nemohl být ještě pohlavně dospělý a po půl roce se mi v akvárku najednou začali objevovat další malí šneci. Takže je možné, že si dokáži šneci spermie uchovat opravdu dlouho, nebo opravdu u nich funguje partenogeneze. Vlastně je tu ještě třetí možnost, další utajený, zákeřný šnek oplodnitel, který do akvárka proniknul nepozorovaně :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2009 00:14 Muž kortezhugo [983] Re: deathfoe
No tak ja pockam co s toho bude...zo 6kusov bi mi bodlo - ostatne predam...tu som cital ze 4-tyzdne trva
vyliahnutie...-daako dlho...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 22:58 Muž vena [52] Re: deathfoe
Podle mě s neoplozenýma se nebudou namáhat. Měl jsem je řadu let a nikdy se nerozmnožily ani nekladly až poslední rok nevím kam s nima. Prodat se daj, ale na odchov to chce velkej prostor jsou to neuvěřitelný čuňata a žrouti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 22:37 Muž vena [52] Re: iblik
Jo je to možný, mě tím ampulárka taky překvapila po půl roce, když už byla v akváriu sama.A teď už to půjde geometrickou řadou pokud se je rozhodneš odchovat a nějaký ponechat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 22:34 Muž deathfoe [58] Re: iblik
To už jsem psal níže, že jsem četl, že si sperma uchovávají, ale je otázka jak dlouho a jestli můžou naklást neoplozená vajíčka a na tuto odpověď čekám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 22:31 Muž iblik [4] - LabyrintkyRe: deathfoe
no a co když to mají podobně jako živodorodky který mužou uchovávat spermie,
a nebo bohužel můžou bejt neoplozený.... ale jsou to jen dohady nikdy sem se o ampulárky moc nezajímal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 21:04 Muž deathfoe [58] Re: kortezhugo
Mám stejný problém, už jsem to tu psal o několik příspěvků níže, zatím nikdo nebyl schopen odpovědět, zda samice, která nepříšla do styku s jinou ampulárií více než 6 měsíců, jestli může naklást vajíčka ze kterých něco bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 20:22 Muž iblik [4] - LabyrintkyRe: kortezhugo
aha... tak by se k tumu vyjádřit nekdo kdo tomu rozumí víc než já
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 18:47 Muž kortezhugo [983] Re: iblik
No neviem ja ju mam doma asi 4 mesiace...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 18:16 Muž iblik [4] - LabyrintkyRe: kortezhugo
hele ty vajíčka se vznikaj uvnitř té samičky v obchodě musela se s nákým samcem vlítnout nato a ty vajčka se vyvíjeli a vyvíjeli dokat nebyly schopny sami se vyvíjet na suchu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 18:10 Muž kortezhugo [983] Re: iblik
Nerozumiem tomu - treba ten samec - alebo nie? ....mam vyhodit tie vajcia?-ci sa vyliahnu? - ked mam len jednu Ampulu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 18:03 Muž iblik [4] - LabyrintkyRe: kortezhugo
no a neni to tak že třeba jako želvy a podobně oblodní je ve vodě a pak samička nakladla vajíčka???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 17:57 Muž kortezhugo [983]
Mam doma 1-dnu Ampuláriu a nakladla vajcia - dude s nich nieco ked tam nie je samec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 09:15 Muž deathfoe [58] Re: darka
Doporučuji článek na Horácově webu horacovoakvarium.cz/… hlavně sekce "zajímavosti a poznámky:", kde se mluví o tom, že udájný hermafroditismus je blbost. Ale i tak mě zajímá, jestli ampulárie může naklást vajíčka, aniž by byla oplodněná a jestli z těch vajíček něco bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 08:32 Muž Alexandross [2] Re: darka
I z tohoto vysvětlení vyplývá, že Ampulárie nejsou hermafrodité. Je prostě samec a samička a pozná se to buď při páření nebo při kladení snůžky. A za druhé si ani každý jedinec podle nálady neurčuje, jestli teď zrovna bude samec nebo samička. Pohlaví je u nich trvale dáno, takže o hermafrodizmu si mohou tito šnečci nechat jen zdát.

Co se týče množství kokonů, má jediná samička ampulárky byla schopna během 14 dní vytvořit i pět kokonů. Zřejmě je záměrně tvořila po částech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 06:59 Muž Lukasson [40] – ampulárky
Přidávám reakci k Ampulárkám. Já měl dvě Ampulárky v akva o objemu 40l viz profil a cca po 2 měsících co jsem je tam měl mi nakladly první hrozen. Z těch se po cca 4 týdnech vyklubali malí šnečci, je jich fakt dost, takže nedoporučuji nechávat je vyklubat se do okrasné nádrže!!! Před týdnem jsem založil novou nádrž 112l a tam mi Ampulárky snesly již dva hrozny a to hned první den co tuto nádrž obývali. Nečekané. ;-) Tyto dva hrozny určitě buď přemístím nebo vyrobím nějaký lapač, protože chytat je z toho velkého akva by bylo dost namáhavé. Teď řeším situaci co s takovým množstvím ampulárek? Mám sice domluvený zverimex, ale nevím zda mi vezmou všechny, takže jak to řešíte vy ostatní?
Žlutým šnekům zdar X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 02:51 Žena darka [520] Re: ČUPR
Mně šlo pouze o význam slova hermafrodit:
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Hermafrodit (vzácně též oboupohlavní živočich) je živočich schopný produkovat současně vajíčka i spermie. Hermafrodit má buďto varlata i vaječníky, nebo jsou oba tyto orgány nahrazeny tzv. obojetnou pohlavní žlázou.

Termín pochází z řecké mytologie, podle které Hermafrodítos, syn bohů Herma a Afrodity, srostl s nymfou Salmakis v jedinou oboupohlavní bytost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 02:00 Muž ČUPR [204] - TetryRe: darka
Podrobná anatomie je zde:
Samec - www.applesnail.net/…
Samice - www.applesnail.net/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2009 00:53 Žena darka [520] Re: ČUPR
Hermafrodit je oboupohlavní jedinec, proto u něj nemůže být samec a samička. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.07.2009 00:40 Muž ČUPR [204] - TetryRe: darka
Tak na to ti bohužel nedokážu odpovědět
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 00:37 Žena darka [520] Re: ČUPR
Zeptám se jen, jak se u hermafrodita pozná samec a samička coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2009 00:06 Muž ČUPR [204] - TetryRe: ČUPR
Fotka k příspěvku Jsou to v podstatě dvě misky. Spodní, ve které jsou uloženy odříznuté hrozny (kolony) vajíček má na horním okraji (hraně) 3 výřezy pro přívod vzduchu a vytvoření mikroklima. Horní miska je o něco větší a pouze překrývá tu spodní. Uprostřed je otvor pto přívod vzduchu. Celý inkubátor plave po hladině. Snad jsem to popsal srozumitelně....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2009 00:02 Muž deathfoe [58] Re: ČUPR
Koupil jsem tu ampulárii asi před půl rokem a byla vždy sama (žádnou jinou ampulárii jsem neměl), ty snůšky začala dělat až poslední týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.07.2009 23:59 Muž ČUPR [204] - TetryRe: deathfoe
Fotka k příspěvku coze Měchýřovky jsou hermafroditi, ale k roznožování je vždy potřeba samce i samičku, protože u nich nedochází k samooplození, jedinci kopulují navzájem. Jak dlouho tam tu samičku máš? Tu moji porodničku - resp. inkubátor přikládám ve foto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 23:23 Muž deathfoe [58]
Mám ve 128 litrovém akváriu jednu ampulárii, za posledních 5 týdnů nakladla asi 8 kokonů vajíček, některé jsem nechal, některé jsem odříznul a vyhodil, no každopádně zatím z toho nic nebylo, možná je to tím, že tam je sama, ale někde jsem četl, že si samice ampulárie dokážou uchovat sperma po delší dobu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.07.2009 23:02 Muž ČUPR [204] - TetryRe: caja008
OK - napíšu za chvíli. Jak vypadá ta Tvoje porodnička a kde ji máš umístěnou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 23:01 Muž vena [52] Re: caja008
Jde o to vlhko, nenamočit kokon a až se začnou líhnout tak přístup k vodě aby neuschly, ikdyž já je úspěšně vylíhnul zavěšené v síťce nad akvariem bez krytí a bez vytápění které by způsobilo odpařování. Bydlím v panelovém bytě takže poměrně suché klima. Nebo je nech tam kde jsou oni se vykulí tam a mě líp rostou v zabydleném akva kde mají dost potravy než někde na holém dně. Odlovit je můžeš později.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 22:53 caja008 Re: ČUPR
Já jsem je dal do porodničky na kousek polistyrenu. Dočetl jsem sté to tady. Máte jinou skušenost tak mi jí prosím napište. děkuuji ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.07.2009 22:21 Muž ČUPR [204] - TetryRe: caja008
Fotka k příspěvku Myslím si, že na dnu tolik nezáleží, možná jsi jim vytvořil spíš lepší podmínky pro nakladení snůšky vajíček tím, že jsi jim snížil hladinu vody - možná jen nepatrně a oni si vyhlédly to správné místo. Ampulárie kladou hrozny vajíček vždy mimo vodu, nejlépe nad hladinu na skla akvária. Naopak pokud máš zase vody víc "došáhnou" na kryt a tam pak můžeš najít také snůšku vajíček. Takže když to shrnu, musíš jim vytvořit to správné "suché" místo buď vyšším nebo nižším sloupcem vody. Víš jak naložit s hrozny abys je úspěšně odchoval? POZOR - hrozny musí zůstat na suchu - resp. jim musíš vytvořit vhodné vlhké a teplé mikroklima, jinak se paradoxně malí šnečci ve vodě utopí.
Přikládám foto jedné ze snůšky vajíček v mém akváriu z tohoto týdne. ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 21:12 Muž Hanzi [15] Re: caja008
Já vím čím to je.Stvořil jsi ampulárkám ráj pod vodou, tak se ti odvděčily :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 21:07 caja008 – Jak je to možné???? (ampulárky)
Dobrý večer mam doma akvárium a v něm 5ks ampulárek dřív jsem mněl v akváriu dno z křemičtýho písku o zrnitosti 3-4mm a jako dekoraci nákej ten křemen a skmenělý dřevo. Ted jsem akvárium předělal rybicky.net/nadrze/7101 ma tam na dně černej štěrk a o zrnitosti3-4mm a jako dekoraci čedič jenom čedič a jeden malej kořen pro ancistruse. Mno a v tom starym akvárku se mi ampulárky nemnožily a ted v tom novým Mam 8 hroznů vajec. což na 5 ampulárek je celkem dost. boužel nevim co je samec a samice ale stejně to nechápu 8 hroznů asi za 1 týden mi příjde sakra dost. Nevíte čím to je ??? Boužel neměřím vodu takže nevím hodnoty ph atd

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2007 13:45 Muž mch.sokolov [160] - CichlidyRe: Anonym
no to se mě zeptej:-D:-D ale jukni na Horácovo stránky:X-) www.horacovoakvarium.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2007 13:41 Anonym Re: mch.sokolov
jak se rozezná samec od samice? coze :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2007 13:11 Muž mch.sokolov [160] - CichlidyRe: Anonym
ano možnost tu je- ale je třeba mit samci a samce:)a pak misto kam nakladou vejce.to je na kryci sklo a nebo stěnu akva,jinak pokud neni přikryté akva tak neni problém,aby to nakladla samice třeba na osvětleni :-Dpřes noc samice vyleze a naklade kokon(hrozen) a tak cca za 14-20 dni se vylihnou šnečci a padaji ,slezou do vody:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2007 10:09 Anonym
Ahojík, chci se zeptat, jestli je možné, aby se mi rozmnožily měchýřovky, když jednu mám hnědou a druhou zlatou. Nevím, jestli jsou opačného pohlaví, ale kdyby ano, zajímalo by mě, jestli je tu nějaká možnost :-)

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 2080x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11393-ampularka-rozmnozovani