Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Stárnutí lepené nádrže

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Stárnutí lepené nádrže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   22.10.2020 21:22 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: lanTash
Žádný, dodnes mám na půdě rezervní nádrž lepenou za minulého režimu bílým silikonem. Co pár roků jí v případě potřeby napustím a pořád drží.
2 roky stáří a měsíc bez vody je nic...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2020 21:17 lanTash – znovunapustenie akvaria
Ahojte, nazory sa lisia ale mal by som mat velky strach o znovunapustenie 240l? mesiac vypustene inak ma 2 roky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2020 08:58 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: petulinakk
Tak měl jsem akvárium 200 litrů 2 roky celoročně venku a letos jsem ho naplnil a drží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2020 08:27 Žena petulinakk [2016] Re: _ucx_
Díky, tak to by bylo samozřejmě fajn kdyby to vydrželo, ale asi moc lidí to nezkoušelo :-D Otočení dnem vzhůru je jisté :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2020 17:00 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: petulinakk
Je to odolnější, než si myslíš. Hlavně ti v té nádrži nesmí zamrznout voda. Hoď přes to nějakou plachtu, ideálně světlější barvy a bude to ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2020 16:57 Žena petulinakk [2016]
Ahoj, mam asi ne moc obvykly dotaz, ale - jak dlouho cca vydrzi nenapustene akvarko skladovane celorocne venku v pouzitelnem stavu?

Po stehovani mam docasne hodne malo mista v byte, a dve prazdna akvarka ktera neni kam dat, ale casem by se mohla zas hodit.

Muzu je jedine nechat venku na miste, kde na ne v lete smazi a v zime zmrznou a zapadají sbehem...

Hadam ale ze to silikonu asi zrovna neprospiva, a po jedne sezone takoveho "skladovani" budou asi zrala k presilikonovani ze?

Nebo to bude odolnejsi nez si myslim?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2012 13:07 R Muž Mrakoplash [1776] Re: malyLibor
Stárne a křehne ;-) Stačí mu míň aby prasklo. Tak opatrně ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.07.2012 12:21 Muž malyLibor [5371] - Asie
NHKG napsal: Jakmile se v silikonu objeví řasa, dej to zavčasu přelepit. Jak říkáš... poslední nádrž s bílým silikonem se mi rozlepila vloni.... už má taky černý silikon... tak mne napadlo... stárne nějak sklo? Některá skla na mých akva budou mít už 40 let... byla to první lepená akva co tata dělal a já je už taky přelepil. Jen se nemohu zbavit dojmu, že ten starý bílý silikon vydržel nějak déle než transparetní, který jsem v devadesátých letech používal já. Jsem zvědav, jak dlouho vydrží ten černý :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 12:35 R Muž romant [27987] Re: mori79
Přimlouvám se zažiletku. Já jsem takhle páral 650 litrovou nádrž a trvalo mě to asi hodinu a čištění skel další tři. Přeji pevný nervy a hlavně nikam nespěchat, jinak se pořežeš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 12:32 Muž O.Tom [439] Re: mori79
Ja to delal ziletkou a pomahal jsem si olejem aby to nedrhlo. Pri prvnim pokusu nozem jsem jen slysel jak se stipou okraje skla.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 12:27 Muž mori79 [6] Re: Martex42
asi to budem musiet nejak na silu s tym odlamovacim nozom tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 12:20 Muž Martex42 [20] - TetryRe: mori79
Musíš ten lámací nůž tam narvat silou a ono se to pak malinko roztáhne a pomalu rezat dál a já si tam potom něco vložím aby to zůstalo trochu roztažené. Nebo i ta žiletka se dá použít ta se mi zdá možná i lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 12:01 Muž NASREDDIN [1383] Re: mori79
A co zkusit strunu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 11:30 Muž mori79 [6] Re: Silent
praveze tym odlamovacim nozom to nejde skusal som skla su velmi blizko seba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 11:18 R Muž Silent [5949] Re: mori79
Já to dělám žiletkou nebo odlamovacím nožem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 11:15 Muž mori79 [6]
nechcem zakladat temu tak sa optyam tu som taky maly domaci kutil preto chcem stare akvarko rozlepit ma uz popraskane rohy a spravit z neho mensie lenze ako mam to stare rozlepit vie niekto poradit

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 20:41 honzawrz – změna barvy silikonu
Při stěhování 60l akvária jsem objevil, že černý silikon u přední stěny od konců začíná měnit barvu na světle hnědou, až skoro průhlednou, nesetkal jste se s tím už někdo? Akvárium je značky Juwel a je cca 3-4 roky staré.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 18:41 Muž kortezhugo [983] Re: O.Tom
o daakom mikrofilme pocujem prvy krat...
sklo je sklo -ked sa ocisti -odmasti ziadny problem nie je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 18:19 Muž Jurasek [137] Re: O.Tom
Asi bych ořezal co půjde, pak bych starý silikon odstraňoval nějakou chemií na silikony, nejspíš od Soudalu, ten máme vyzkoušený, že funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 18:15 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: O.Tom
co šlo tak jsem odstranil žiletkou..... zbytek jsem šmirgloval....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 18:10 Muž O.Tom [439] Re: romant
Si asi nerozumime :) Nejde mi o jasnou pripravu ocisteni, odmasteni i noveho skla (materialu) pred lepenim, natiranim a vsemi dalsimi pracemi :)

Jde mi o to ze udajne po silikonu zustava na skle jakysi mikrofilm, ktery nejde odstranit a snizuje pevnost opetovneho slepeni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 17:07 R Muž Silent [5949] Re: O.Tom
Mně se osvědčil technický líh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 17:02 R Muž romant [27987] Re: O.Tom
Prostě něco na odmaštění, třeba jar. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 17:00 Muž O.Tom [439] Re: kortezhugo
no udajne at je silikon cerny ci transparentni, tak cim to docisti po orezani, jak uz jsem psal, slysel jsem ze tam zustane neodstranitelny mikrofilm... tak co je na tom pravdy, nebo cim to kdo cistite ? jestli staci aceton, nebo jsou nejake spesl, osvedcene pripravky ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 09:11 Muž kortezhugo [983] Re: Semtex
...to je aj vyhoda cierneho alebo bieleho silikonu...ked ho treba odstranit? -tak vidno kde je...

TomasOxx -jedna sa o to ze transparentny horsie vidno pri odstranovani
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 03:56 Muž rriki [818] - CichlidyRe: wexli
Ty výstuhy jsou zcela zbytečné tyto akva se dělají z 8mm skla .Podélné ano pro usazení krycího skla,pokud tam nejsou.10 let staré akva to nic není, ale záleží čím bylo slepeno.pokud nedej bože lukoprénem ten byl bílý.Pokud budeš vyřézavat ten silikon tak vyzkoušej plasticitu a pokud nebude pružný tak asi bude lepší ho předělat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 03:04 Muž O.Tom [439] Re: Semtex
kdyz se to prelepuje, cim to ocistit od stareho silikonu ? jsem slysel ze po starem silikonu zustane jakysi neodstranitelny, nebo jen velice tezko odstranitelny film a novy silikon na nem uz nema tu pevnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 00:36 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: wexli
tak já měl, ještě loni 2 akvárka slepen bílím silikonem asi 30 let 130 a 180 litrů...

řasy jej po čase prorůstli a začli obě téct....
nezbylo nic jiného než to rozříznout a znovu slepit.... sklo je OK a spoje teď už taky, tak doufám, že ještě dalších 30 let to vydrží :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2011 23:13 R Muž romant [27987] Re: wexli
Samozřejmě tak aby to bylo tutovka, tak pokud by jsi se s tím chtěl cicmat, tak nejspolehlivější by bylo to celý rozřezat a znovu slepit novým silikonem, ale ta Tvoje metoda mi taky příjde jako možná. Těma výztuhama by se to mělo posichrovat. Ten světlej silikon bych tam nechal a tím černým bych to jenom jak píšeš přemáznul. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2011 23:07 Muž wexli [-4]
Ahoj prosím o radu.
Doslal jsem nedávno 300 l akva (120x50x50), staří cca 10 let z toho posledni 3 roky leželo v práznem byte teplota rekl bych vcelku stálá.Je to 1 cm sklo, lepené ještě býlím silikonem.Jen jestli ho mám rovnou vyhodit nebo se nemusim bát aby neteklo.
Mám v planu odříznou zevnitr silikon co přečnívá,odmastit a komlet premaznout pro jistotu silikonem(lepsi aby byl videt silikon nez nosit kafe sousedum podemnou).jeste mám planu na horu vlepit 2 nebo tri výzkuhy mezi prednim a zadnim sklem.
Díky za radu
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2009 12:53 JuraS Re: caja008
To jste mě nepotěšili...já koupil akvárko z chovu 250 lt...po převozu jsem ho napustil vodou a stála v něm tak 4 měsíce..bez problémů..pak převoz do nového bytu, tak na zemi a po složení stojanu jsem ho sám s trochou znalostí fyziky dal nahoru a napustil...3 týdny mi tam stojí a je po okraj plné...jestli to povolí tak škoda knihoven a sklepa pod námi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2009 12:48 caja008
Já mam 60 l akvárium lepený starým dobrým bílým silikonem. Bylo napuštěné asi 6 let pak toho táta necal e pak jsem jej po 4 letech vytáhl já napustil a bezproblému funguje.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2009 21:00 Muž metal [96] - CichlidyRe: Johan
vravi sa ze akvarium vidrzi aj 30 rokou ale nesmie sa prekladat z miesta na miesto a nenechat vipustene.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2009 17:51 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Johan
Me 15 let stary 200 litrovy akva po to co bylo 3 nedele bez vody po napusteni teklo asi na trech mistech.Slepeny bylo nemeckym Cenusilem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2009 16:58 Muž Kaplan007 [51] Re: ČUPR
Já bych přidal moji zkušenost. 15 let staré akva o velikosti 150l. cca 5 let bylo napuštěné, potom asi 10 let leželo prázdné v garáži. Nedávno jsem ho znovu zprovoznil. Hrany jsem zevnitř jentak pro jistotu přemáznul lepidlem a zatím asi měsíc drží :-) tak snad vydrží...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2009 14:54 Muž ČUPR [204] - TetryRe: bendy
Zajímavé názory některých uživatelů. Osobně bych se po 10ti letech přikláněl k výměně celé nádrže a to z následujících důvodů:
1. Před 10ti lety byla lepidla horších kvalit než dnes. Sice černé nepropustí tolik světla k podpoře prorůstání řasy, ale těch 10 let je fakt doba na výměnu.
2. Využil bych toho stěhování - když už musím akvárium nechtěně vypustit, přemýšlel bych o novém
3. Píšeš o jistém poškrábání skla - opět další nahrávka pro nové akvárium
4. Jak už tady někdo napsal - do nového bytu s novým akváriem
5. Ať chceš, nebo necheš, dojde po vypuštění nádrže k uvolnění tlaku na skla a nikdy nevidíš, co to může udělat se spoji. Navíc před 10ti lety se používala (možná i u Tvé nádrže) jiná technologie lepení skel (boční se posazovaly na základ - dnes se lepí na hranu pro vyšší pevnost).
6. Mohu přidat příhodu ze své praxe - a to jsem si lepením nádrží přivydělával. Po 10ti letech jsem vypustil svoji nádrž (lepenou transparentním silikonem) a ve sklepě připravil polystyrénovou desku na odložení. Po opatrném přenesení mi pak čelní sklo vypadlo do náruče. To dokázala řasa prorostlá přes silikon a uvolnění tlaku na sklo.
Ber to jako moji zkušenost a doporučení - jistě se stejně rozhodneš sám. Já však říkám - NOVÉ AKVÁRIUM!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2009 13:56 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: bendy
Pokud po takové době nejsou v silikonu bublinu, tak nevidím důvod něco měnit. Vyschnutí vadilo u rámových, kitových akvárek.

Resp. já bych nic neměnil, ale je to ve vašem pokoji ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2009 11:44 bendy Re: Johan
Jsem to ale kus, kdybych si to po sobe precetl, nejedna se o 32 L ale o 325 L, tedy ne zadnej kybl, ale poradna vana :) pardon !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2009 09:01 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: bendy
Moje antuka je hodně přes deset let staré akvárko lepené transparentním silikonem a nedávno bylo téměř rok na suchu a nic se neděje. Natož u 32 l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2009 07:12 zet Re: bendy
silikon to vydrží naprosto bez problémů.osobně jsem se snažil rozřezat přes deset let starou 400 litrovou nádrž a byla to makačka jak čert.silikon držel přímo neuvěřitelně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2009 01:00 Muž kortezhugo [983] Re: bendy
Silikon je silikon tam sa nemas coho bat.- to drzat bude - skvor to rozbijes ako rozlepis. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 22:43 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: bendy
Za půl roku se za normálních podmínek se spoji těžko něco stane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 22:31 Muž Yirka [9123] Re: bendy
Vzhledem k tomu, že se jedná o malou nádrž řekl bych si "Do nového bydlení s novým akvárkem" (pochopitelně větším) a toto bych prodal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 22:23 Muž teabe [4] - ŽivorodkyRe: bendy
Já bych řekl že silikon už nebude tak pružný jak býval.I když se říká,že černý je odolnější než bílý.Nic bych neriskoval a koupil novou,nebo bych si tuhle starou nechal a přetesnil znovu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 22:20 bendy – Starnuti lepene nadrze
Mam 32l litru nadrz profi lepenou cernym (silikonem) od firmy Farao v roce 1999, doted je tedy napustena rekneme 10 let nepretrzite. Budu se stehovat a i z dalsich duvodu bych potreboval nadrz vypustit a mit ji cca pul roku prazdnou. Mam se obavat nejakeho povoleni lepenych spoju po tom pulroce sucha. Na 80% bych rekl, ze ne - vylozucim samozrejme poskrabani skel, mam na mysli pevnost lepenych spoju. Pripaden mam nadrz prodat a za ten pulrok si koupit novou, o penize v tomto pripade nejde. Diky zkusenejsim a profesne starsim kolegum ! :)

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2298x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11104-starnuti-lepene-nadrze