Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Teplota vody pro rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Teplota vody pro rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2018 21:00 Maq Re: MichalV
Neodpovím na Tvoji otázku, Michale, ale padl mi do oka předchozí starý komentář.
Mám na verandě starou dětskou vaničku, v ní trochu použitého písku, kolonie levatek a okružáků, a hromadu salvinie, ludwigie a Rotala wallichii. Teploty už klesly několikrát hodně blízko k bodu mrazu, a všechno to žije. Rotaly a ludwigie už viditelně nerostou, ale zatím žijí bez poškození.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2018 20:37 Muž MichalV [327]
Podľa vyššie uvedenej diskusie a odkazu na wiki mám na obecenstvo otázku:
Pri akej najvyššej teplote sa vám darí v spoločenskom akva s množstvom rastlín a bežných rýb (napr. živorodky), nie priamo teplomilné (diskus)?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 21:02 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: kmara
Neporastú prečo? Že je teplota vysoká, alebo nízka? Echinodory znesú pomerne vysokú teplotu, ostatné ju nemusia. Niektoré druhy mi rástli i pri +17°C
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 14:05 Muž kmara [10] - CichlidyRe: Magic
Jen bezne druhy, ok diky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 14:02 Muž Magic [879] - RostlinyRe: kmara
Máš na mysli nejakú extra rastlinku? Lebo 26°C je normálna teplota v mnohých a mnohých akváriách...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 13:32 Muž kmara [10] - Cichlidy
Zdravim, chtel jsem se zeptat, jestli je teplota 25 az 26°C jeste v pohode z hlediska rostlin nebo uz mi nektere druhy neporostou?
Diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.04.2013 11:56 Muž bulawaio [92] Re: Designer
citace z wiki: Průběh reakcí obecně urychluje zvýšení teploty o 10 °C 2–3krát. Rychlost fotosyntézy závisí na teplotě exponenciálně a limitujícím faktorem je intenzita světla. Jelikož teplota ovlivňuje i další fyziologické pochody, je závislost fotosyntézy na ní složitá.
Při nízkých teplotách rostliny fotosyntetizují pomalu. Zvyšováním teploty rychlost roste až po hranici teplotního optima. Poté pomalu klesá a při 35–45 °C se zastavuje. Současně s fotosyntézou se však zvyšuje i dýchání a obě rychlosti se zvyšují nerovnoměrně.
Vliv teploty na fotosyntézu se výrazněji projevuje při vyšší intenzitě světla. Různý vliv má teplota u C3 a C4-rostlin.

dále sezde uvádí, že optimum pro vodní tropické rostliny je 40 stupnů, ale tose mi moc nezdá :)

proto jestli není podobné zpracování pro akva rostliny jsem myslel :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2013 11:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: bulawaio
cs.wikipedia.org/…
Zeptal jsem se Googla, ten vi vsechno :-D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2013 11:10 Muž bulawaio [92] Re: LiborSprysl
ano takto myslím, jestli fotosyntéza probíhá za vyšší teploty účinněji a o kolik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.04.2013 11:04 Muž LiborSprysl [9015] Re: bulawaio
Na teplotě vody? coze To jako myslíte, že když je studená, tak je to jiné než když je teplá? Takhle přece fotosyntéza nefunguje...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2013 10:50 Muž bulawaio [92]
mohl by mě někdo trochu více rozvést problematiku rostlin potažmo fotosyntézy v závislosti na teplotě vody? případně poslat odkaz na nějakou studii, díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2009 10:30 Muž Yirka [9126] Re: martin111
Nemáš tak docela pravdu. Podle novějších poznatků jsou zejména nové kmeny těchto nemocí více odolné a stádia přežívání se mění. Původci procházejí vývojovými cykly kdy parazit je jednak přisedlý a parazituje na rybce nebo pak se invazně pohybuje ve vodě. Zejména řečené nové kmeny jsou odolnější vůči konzervativní léčbě teplotou a solí ke které jsou značně rezistentní a jejich klidová stadia déledobě přežívají a pak se objevují ve dvou až třítýdenních intervalech při vhodných podmínkách znovu.
Já bych proto doporučoval vždy léčení, popřípadě přeléčení celé nádrže a bedlivé sledování obyvatel alespoň měsíc při vysoké úrovni hygieny nádrže, což je mimochodem nejlepší prevencí propuknutí nemoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2009 09:58 Muž martin111 [0] Re: Yirka
Není třeba léčit celou nádrž...po vylovení všech ryb bude přerušen vývojový cyklus v nádrži a z cyst(které jsou v nádrži mimo ryb) uvolnění parazité uhynou do 3-5dnů pokud nenajdou svého hostitele.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2009 16:14 Muž Yirka [9126] Re: Sid
Já ti přidám ještě jednu radu. Krupička je v nádrži, tudíž přelovení a přeléčení ryb je na nic. Je potřeba léčit celou nádrž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 11:32 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: martin111
Jestli se mohu připojit s radou - neváhejte a co nejdřív začněte léčit eSHa EXITem. Úspěšnost léčby je tím lepší, čím dřív se začne. A to i u tak kvalitního léčiva na krupičku, jakým eSHa EXIT je. Žádné saunování, žádné solení!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 10:35 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: martin111
Ja len na okraj a snáď ti to pomôže: V dobre osvetlenej miestnosti na výsev zeleniny mám 3 akva cca 80L bez ohrievača a teplota je tam striedavá 23°C- 18°C, niekedy 17°C a rastlinkám sa darí nie dobre, ale výborne. Od polovice apríla (dubna) nevyhadzujem rastlinky z akva na kompost ale dávam ich do plastového suda z vodou a čuduj sa, oni rastú a úspešne, kamarát si zo suda vyberá niejaké do rybníka a zatiaľ si nesťažoval.Na záver dodám, že v tých akváriach nemám žiadné živé tvory, sú to rastlinné akvária, to len , aby nevznikol dojem, že týram rybičky a rastlinky mám echynodory, kryptokoriny, ludvígie, valisnérie, hygrophilie, jávský mach, riciu fluitans atď. atď, aby nevznikol dojem že tam mám trávy z našich riek a rybníkov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2009 10:33 Muž deathfoe [58] Re: martin111
Už to radím po několikáté, kup si eSHa EXIT za 114,- a krupičku pokud ji začneš léčit hned vyléčíš za 3-4 dny a nemusíš nic měnit (30°C NE, solení NE) a nikomu to léčivo neškodí (ani rybám, ani rostlinám). Tak co si vybereš? 3 tydenní solení s mnoha komplikacemi a nejistým výsledkem nebo si připlatíš a krupičky se zbavíš během pár dní? Klidně si tu o eSHa EXIT najdi na fóru informace, uvidíš, že budou jen kladné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 10:26 Muž martin111 [0] Re: Johan
Jde o to, že do akva jsem s nákupem neonek a ancistrusů přinesl Ichtyophthirius multifilis(krupičku) a potřebuju ryby přendat do 30l nádrže a přeléčit. Jo holt jsem se nechal ukonejšit dobře vypadajícím stavem ryb při nákupu a takhle to dopadá. Mám totiž jen jedno topné tělísko a ryby ho určitě budou potřebovat víc. Chci jim zvýšit teplotu v akva na 30 st. Celsia a vodu prosolit...v 105l akva by rostlinám tenhle zásah asi moc nesvědčil.Nebo jaké máte zkušenosti s léčbou v akva s rostlinami...myslím že bude lepší ryby přelovit do té 30l nádrže a léčit tam.

A nebo mám zkusit pouze zvýšit teplotu(na cca 28-30) ve 105-ce a vyčkat jak si s tím ryby poradí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 09:49 Muž Diego [72] Re: Johan
Můžu se zeptat,proč mín světla a živin?Když jsem tak skladoval kytky já (málo světla),tak mi některé uhnily. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 09:28 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: martin111
To se nedá paušalizovat. Některým to bude fuk (většině) a pro některé už moc málo. (jinak světla a živin bude potřeba míň ;-) )
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 09:05 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Diego
Čím vyšší teplota, tím je potřeba víc světla a živin, protože se fyziologické pochody odehrávají rychleji. Proto třeba jdou rostliny při 30°C u terčovců špatně, protože i 1 W/l je málo.

Když je nižší teplota, tak rostou pomaleji (stejně tak při málo živinách) a tak stejně světlo pod kterým rostly doteď, může být příliš. Krom toho na přežití pár týdnů u běžných rostlin je potřeba fakt mála.

Myslím, že zde to bylo trochu vysvětlené web.telecom.cz/… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 08:51 Muž Diego [72] Re: martin111
Pokud budou mít dostatčné množství světla a živin,tak by to přežít měly....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 08:15 Muž martin111 [0] – teplota vody pro rostliny-dočasně
Snesou akvarijní rostliny (bez větší újmy) teplotu vody v akváriu kolem 18st. Celsia cca 14 dní max.3 týdny???doposud byly zvyklé na 24 st. Celsia.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1339x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10940-teplota-vody-pro-rostliny