Filtr vs. CO2
Zdravím. Mám Sunsun HW 702B a ten malý plastový skimmer funguje bezvadně - viz foto . Je třeba to správně nainstalovat , hladina je pak křišťálově čistá a krásně ji čeří voda z výtokové rampy .
Starší reakce
Ahoj,
Tak jsi měl s tím předfiltrem nejspíš pravdu...
Předfiltr byl pěkně špinavý ( měsíc je na něj moc )
, tak jsem jej pořádně vyčistil, ale pro jistotu jsem vyměnil tedy pumpu za novou, když už jsem ji měl.
Ale nemyslím si, že by to mělo být tou starou pumpou, prostě to nejspíš tahalo přes tu pumpu vzduch, protože to bylo zacpaný....
Odvzdušnil jsem filtr a snad to bude Ok, ale dám ještě případně vědět kdyby něco...
Děkuji všem za snahu pomoci.
Hadice jsou OK, na předfiltr mrknu až ráno.... Díky
Přiškrcovat filtr se mi ale vůbec nechce, jsem rád přesně za proud - co v akváriu mám...
Se sunsunem problém nemám i se skimerem - ten mám dokupovaný, protože ten originál u sunsun filtru je opravdu k ničemu..
Jedná se o filtr akvária:
rybicky.net/nadrze/29743-moje-prvni - Oase BioMaster 350....
Jsem z toho lehce zklamaný, že u tohoto filtru musím řešit problém....
Můžu se zeptat, to se jedná o filtr u tohoto akvária?
rybicky.net/nadrze/29997
Ten Sunsun? Se skimmerem na sání?
U našeho velkého akvária jsem měl chvíli zprovozněný skimmer, který je součástí balení, ale tak moc se to zavzdušňovalo a dělalo takový rachot, že jsem vyhodil.
U toho Sunsunu je úplně k ničemu.
Jo dělají to filtry pokud je ucpané nebo přiškrcené sání. Kolem pumpy je to nejčastější. Nejjednodušší varianta je přiškrtit odtok od filtru. Ale ještě předtím koukni jestli není přelomená hadice případně ucpaný předfiltr.
Tak s Co2 to asi nemá nic společného, filtr se mi zavzdušňuje celý den...
Měl jsem jej rozdělaný, promazal jsem obě těsnění a i přes to se pořád někde zavzdušňuje - mám podezření že to přisává vzduch někde kolem pumpy filtru, protože mi od tam odteklo i trochu vody při pumpování vody do filtru...
Pak jsem zkoušel přiškrtit přítokovou hadici a bylo slyšet jakoby bublání - to dle mě znamená, že to někde musí přisávat vzduch...
Vyzkoušej to mimo AQ a uvidíš.
Mne sa externý filter (starší) zavzdušňoval cez netesnosti a pritom netiekol aj keď bol pod akva. Skontroluj všetky spoje a tesnenia.
Nad tím už jsem také přemýšlel.
Večer jsem se díval kam jdou bublinky vzduchu od rampy a skimmer je nenasává, každopádně to dnes večer zkusím vypnout co to udělá...
To Co2 to ale dělat případně také může že? Přemýšlím, že bych koupil Co2 reaktor, ale nerad bych utratil peníze, aniž bych se ujistil, že to je opravdu ten problém...
Díky.
V prezentaci máš napsáno že vzduchuješ přes noc. To může být také příčina protože CO2 se lépe rozpouští než vzduch.
Ahoj,
Měl bych prosím možná pro někoho hloupý dotaz:
Je možné, že by mi vytvořená mlha Co2 v akváriu nasávaná do vnějšího filtru Oase BioMaster 350 "zavzdušňovala" filtr?
Denně jej musím odvzdušňovat a nemyslím si, že by filtr nasával vzduch někde kolem těsnění - je nový a nikde neprotéká apod.
Za případné rady a postřehy předem děkuji
Starší reakce
Na "vyhánění" CO2 z vody nemá ani tak vliv způsob filtrace, jako intenzita "promíchávání" vody.
(Ale o tom už tu psal Filipsi...)
Bublifuk nechci kvůli vhánění vzduchu, ale pro jeho velký objem a malý průtok. "Klasické" vnitřní filtry jsem tak nějak zavrhnul (velké rozměry, malý objem filtrační hmoty, velký průtok). Čerpací hlava s kostkou molitanu je lepší, ale... Vnější filtr jsem ještě zcela nezavrhnul, ale bublifuk je prostě bublifuk.
Do akvária je úplně zbytečné vhánět vzduch. Úplně stačí filtrem čeřit hladinu. Používám CO2 biokvas, bublinky CO2 vypouštím u dna před ústí filtru, takže je proud nese s sebou, k hladině se skoro žádná nedostane. CO2 se stačí rozpustit než se dostane bublina k hladině. Mám na akvárko poměrně hodně rybek (tzv. přerybněno
) a žádná rybka netrpí nedostatkem kyslíku. CO2 nechávám bublat i přes noc.
To o co nebezi, je snadne resit, samodomo bastl je proste napojeni trubky na hlavu. Ty nejmensi hlavy jsou opravdu male. Zda jde nahoru pouze trubka, nebo i kabel, mi prijde uplne jedno (kabel se da pripevnit zezadu k trubce), krome toho pri bublifuku jde zase dolu hadicka
.
Na otazku c. 1 ti nikdo neodpovi, u kazdeho to bude jinak. Nesporne pri bublani u hladiny (a uvnitr bublifuku) co2 bude vyprchavat rychleji. O kolik rychleji zalezi na spouste veci. Ja si myslim, na zaklade mereni, co jsem videl, ze to pro bezne akva nebude zadna velka katastrofa, rozhodne aplikace co2 smysl neztrati. Ono co2 pri presyceni vody vyprchava vzdy. Jak moc, zalezi na tom, jak se voda a hladina hybe, a jake jsou v ni tlakove razy. Pokud nekdo treba pouzije vnejsi filtr, a rampou bude vypoustet (splouchat) nad hladinou, muze na tom byt hure nez nekdo s bublifukem. Nejsou to ty bubliny naplnene vzduchem, co co2 "vyhani", ale miseni vody, a tlakove razy (at uz od tvorby/praskani bublin, lopatek cerpadla ...)
Bublifuk: u dna je jenom kostka molitanu, nahoru jde jenom ta trubka...
Čerpací hlava: u dna je kostka molitanu + hlava (takže je to o 1/3 větší), nahoru jde jakýsi domo-robo bastl + kabel...
Ale o to tady neběží.
Otázka č. 1 zní: Vyhání bublifuk vyhání CO2 natolik, aby aplikace CO2 postrádala smysl. Pokud vyhání, dám asi vnější filtr. Pokud nevyhání, dám bublifuk.
Otázka č. 2 (relevantní pouze v případě že odpověď na ot. č. 1 je "vyhání") zní po kterém vnějším filtru sáhnout (nemám s nimi žádnou zkušenost). Původní kandidáti byli Eheim (dražší, chválený, nízký příkon, menší objem) a Tetra Tec (levnější, větší objem, vyšší příkon, rozporuplná pověst). Další tip se objevil v podobě Atmanu (největší objem, cena někde mezi, vyšší příkon).
To same jde udelat i s cerpaci hlavou. Nahoru pujde pouze trubka, jako u bublifuku.
V napsal:... ale bublifuk se mi bude (byť to může znít trochu divně) snáz maskovat....
Opravdu to zni divne, a nedokazu si to predstavit. Ale to neva
.
Čerpací hlava s biomolitanem je výborné řešní, ale bublifuk se mi bude (byť to může znít trochu divně) snáz maskovat. Pokud není žádný výrazný problém v kombinaci bublifuku a CO2 ("kvasnicovou metodou"), tak je bublifuk jednoznačným favoritem.
A co "starou dobrou" kostku peny s cerpaci hlavou?
Nebranil bych se ani tomu bublifuku, co2 sice rychleji mizi, pri dodavani bez rizeni asi bude obsah nizsi, ale pokud bublifuk pojede normalne, ne turbobublanim, nebude to zadna katastrofa.
Okay, tak teda nad hladinu ne. Každopádně vnější filtr je až druhý v pořadí. Primárně mě zajímá otázka bublifuk vs. CO2. K jiné variantě přistoupím pouze tehdy, pokud je tahle kombinace nevhodná...
Filtr nad hladinu? To asi ne kolego, tedy ne běžný prodávaný externí filtr. Jak bys tam asi dostal vodu? Musel bys mít čerpadlo v akváriu a to máš opět "hyzdění" vnitřku technikou...
Atman CF 600. Samozřejmě - žádný kanystrový filtr nemůžete dát nad hladinu!
0 29.04.2009 09:35 V – filtr vs. CO2 (84 l)
Vybírám filtr pro malé akvárium: 70×30×40 cm, cca 65 l čistého objemu, relativně dost rostlinek a doufám že málo rybek.
Ze všeho nejraději bych dal starý dobrý "bublifuk", ale vzhledem k možné aplikaci CO2 se obávám jisté "kontraproduktivity". Je opravdu aplikace CO2 do akva s bublifukem zbytečnost/problém? Jaké máte zkušenosti s takovouto kombinaci?
Další uvažovaná varianta je hlava Atman At-200 s kostkou bioakvacitu, ale bylo by to trochu komplikovanější prostorově/vzhledově. Takže se mi do toho prostě nechce.
Poslední varianta je vnější filtr. Sice z hadice vedoucí ven z akvária nemám moc dobrý pocit, ale používají to tisíce jiných akvaristů, tak bych to asi překousnul. Nad cenou bych zubama skřípal trochu víc, ale zase je to asi celkem kvalita. Skříňka je vysoká 86 cm, k tomu akvárko 40 cm: to by hádám neměl být žádný problém ani pro nejmenší vnější filtry? Nebo můžu dát filtr nad akvárko? Cca 80 cm nad hladinu? Teoreticky by to neměl být problém... Asi bych se rozhodoval mezi Eheim Ecco Comfort 2232 a Tetra Tec EX 400: vaše zkušenosti?
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1634x