Stará akvarijní voda do nové nádrže
Jestli máš možnost nasaď nějaký výpomocníky v podobě šneků(okružáky, levatky, piskořky) a trpělivost, ono se to zlomí.
menim, menim kazdy den, jenom hladina se nemeni...A filtr nemam, jenom bublifuk, takze obavam se ze tento proces me bude trvat asi mesic, coz bych nechtela.
Už jsem Ti to psal v jiným vlákně, stará voda ne, ale to naočkování filtru tou vyždímkou ano. Jinak můžeš taktéž použít komerční přípravky třeba Nitrivec, splní stejnou funkci, jako vyždímka. Denně měň 1/3 vody a budeš si tím ke snížení dusitanů pomáhat.
Starší reakce
Napadají mně cukrářské kvasnice.
Ano to máš pravdu, složení lidské moči je jiné. Nechtěl jsem říct, že to je všelék, ale že to může pomoci a je to odzkoušeno. Koňskou asi těžko někdo sežene a s tím amonikem-ano to by šlo, ale jak si sám řekl, problém je v tom, že drtivá většina lidí nedokáže namíchat tu správnou bezpečnou koncentraci a navíc je to nebezpečná chemikálie, kterou asi není radno doma uchovávat. Všichni si pamatujeme jak jsme k tomu "po francouzsku" čuchali ve škole v chemii a stačilo, že jo?
Tomu rozumim, co jsi tou moci chtel rici. Ale lidska moc ma maly obsah amoniaku, ktery potrebuji jako vstup jedny z "nasich" bakterii (narozdil treba od te konske). Ty dalsi potrebuji dusitanove ionty. Tech je v lidske moci jeste mene.
Mocovinu, ktere je v lidske moci vetsina, rozkladaji jine bakterie, tech az tolik nepotrebujeme, a v akva jich moc neni.
Prave proto si nejsem jisty, nakolik by ta lzicka lidske moci procesu pomohla. Mozna nejaky ten vitamin C
?
Nešlo o to, že by lidská moč obsahovala nitrifikační bakterie, ale o to, že může při záběhu akvária posloužit vyvíjejícím se bakteriím jako zdroj živného prostředí. V novém akváriu je povětšinou "velmi sterilno", v uvozovkých píšu protože nechci rozvádět pojem sterilní. Proto se při záběhu bez rybek doporučuje krmit zhruba podobně jako by tam rybky byly aby rozkládající se zbytky krmiva vytvořily dostatek živin pro bakterie. Jelikož nějakou dobu trvá, než se krmivo rozloží a vytvoří živiny pro bakterie, pak u větších nádrží se právě odzkoušelo, že těch prvních pár dnů se dá urychlit a zkrátit tím, že se do akvária přidá malinko moči, čímž se rychleji vytvoří dostatek živin pro právě se rozvíjející bakterie.
akar77 napsal: Proč tak složitě? Stačí tam šoupnout tak půl max. jednu kávovou lžičku moči ...
U lidske moci bych o efektu na tvorbu bakterii trochu pochyboval. Zato efekt hnojeni je nezpochybnitelny. U konske bych tomu mozna veril, ale stejne nam bude jedna cast trochu chybet. Tak slozite proto, ze presne vim, co tam davam a kolik.
Můžeš dodat ten článek o dvou druzích bakterií-záběhových a procesních?
Asi takhle, ty tablety či roztoky s "milardami bakterií" akváriu buď pomůžou a nebo nepomůžou, většinou neuškodí aplikujíli se podle návodu, je to podobné jako při střídmé konzumaci doplňků stravy.
Co je však zajímavjší je to, že nitrifikační bakterie, které se podílí nakonec na procesu nitrifikace jsou jiného druhu než ty, které se případně aplikují pro záběh akvária. četl jsem o tom článek než sem zabíhal své akva, bohužel jak tam psali mezi akvaristy se zatím příliš úspěšně nepodařilo tento vědecky a laboratorně zjištěný závěr prosadit. A lobby výrobců těch chemikálii na startování akva hraje také svou roli. Vymyslete auto na vodu a řekněte světu, že je to lepší než benzín a budete mít velký velký problém.
Závěr: ty chemikálie na start akva podle mě-ověřeno zkouškou trochu pomůžou, aplujíli se podle návodu-dá se tím zkrátit doba zaběhnutí akvária tak o týden-ty dodané bakterie zřejmě vatvářejí nějakým způsobem vhodnější podmínky pro "uchycení a vytvoření" "těch správných finálních" nitrifikačních baktérií.
No, nevím, nevím. Nascat si do akvárka mi taky připadá jako čuňačina
Rozhodně bych ale při zakládání nového akvárka použil částečně vodu ze starého a původní zaběhnutý filtr, alespoň pro začátek.
Proč tak složitě? Stačí tam šoupnout tak půl max. jednu kávovou lžičku moči a je to. Někomu to může připadat nechutné, ale funguje to.
Řekl bych že větší čuňačina je používat již při startu nějaké tablety na bakterie.
Ten kal během chvilky zmizí, usadí se nebo jej nasaje filtr, ale bílí zákal, ten chvilku vidět půjde
To mne také napadlo - vymačkat filtrační molitan do nově zařízené nádrže s čerstvou vodou, případně přidat i ty tablety. Ale zdá se mi to jako šílená "čuňačina" - do křišťálově čisté vody vymačkat takový šílený kal, podobný lógru z černé kávy i když se to v tom množství ztratí a filtr to zpracuje. Fakt nevím, co je pro nově založenou nádrž zdravé a nejzdravější. Stejně se asi nevyhnu počátečnímu zákalu, případně vytvoření nežádoucí sinice. Proto jsem sem napsal ten dotaz abych získal další zkušenosti z rad zkušených. Staré dno dávat nebudu - začínám s novým a "načisto" - je to jiný druh štěrku.
Tak presne tak jsem postupoval pred mesicem, kdyz jsem zakladal nove akva (pouzil jsem vodu z leta zabehnute nadrze od otce)a myslim ze se povedlo, parametry vody v poradku, ryby ackoliv jsou tam par dnu jsou cile. Vymackani filtru ci pouziti substratu je rovnez cesta, nebal bych se toho. Good luck!
Tak tohle mě napadlo asi před necelím měsícem. Do nového AQ jsem dal asi polovinu starého dna a asi polovinu vody ze zaběhnutého AQ a zbytek dolil Osmotickou....
Bílí zákal - nenastal, spíš jen takovej nádech bílého zákalu. Po týdnu byla voda pěkně čirá. A dokonce bylo vidět na stolístku a okřehku,že se jim pěkně daří
Pripadne k tomu jeste prikapnout "spetku" cpavkove vody a dusitanu draselneho
(jen pro ty, co si spetku sami spocitaji!
)
No tak samozřejmě se použít část "staré vody" v nové nádrži dá, ale mnohem účinnější pro rychlejší osídlení bakteriemi je použít třeba část starého substrátu. Nebo i použít část filtrační hmoty ze zaběhlého filtru, případně hmotu vymačkat do nové nádrže aby se urychlilo osazení nového filtru.
Omlouvám se předem pokud se zde řešil podobný dotaz, ale důkladně jsem prošel celé fórum a odpověď jsem nenašel.
Rád bych slyšel váš názor na použití stávající "staré" akvarijní vody pro založení nové nádrže. Nová nádrž potřebuje dostatečný čas na probuzení baktérií a zahájení biologického procesu filtrace. Mám sice nějaké tablety s bakteriemi pro "nastartování" tohoto cyklu, ale napadlo mne použít (třeba jen částečné množství) akvarijní vodu z již léty zaběhnutého akvária. Je lepší začít "načisto" za použití zmíněných tablet, nebo použít "starou" akvarijní vodu a tím zkrátit dobu "záběhu" nové nádrže? Dno bude zcela nové, z nového nepoužitého akvarijního štěrku. Rostliny budu vysazovat nové po nákupu. Ryby cca po měsíci plného provozu nádrže (osvětlení, filtrace,...)
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 1259x