Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ráj pro řasy

 

NápovědaFórum » Řasy » Hnědé řasy 

Ráj pro řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2009 11:42 V Re: olouch
100×40×40? Tak v tom případě je rada jednoduchá: 2×30 W. Výkon při daném objemu i sloupci vody vystačí na téměř jakoukoliv rostlinku. A díky délce trubice (90 cm) bude osvětlení rovnoměrnější, než s 18W trubicemi (60 cm).

Ale díky relativně nízkému sloupci vody by sis mohl jakž takž vystačit i s těmi 2×18 W. Ale nebude to nejsnadnější a budeš muset hodně pečlivě vybírat rostlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2009 11:39 Muž Barney [61] Re: Sid
Sid napsal:
Jinak s vámi souhlasím, že závojnatky (a karasi) do rostlinného akviška tak nějak "nepasují"...

Všude vidíte jen rostlinná akvária. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2009 11:26 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Barney
Já mám na 100l nádrž osvětlení 18W a roste mi všechno...
Všechno asi ne, ale dejme tomu... :-)
Je tady ještě jedna otázka - co si kdo představujeme pod pojmem "roste mi všechno".
V jedné místní restauraci mají 5 nebo 6 akvišek, která jsou osvětlována přes den výhradně rozptýleným přírodním světlem, dopadajícím na ně přes zhruba půl metru vzdálená okna. (V zimě - hrůza!) A večer jsou osvětlována stolními lampičkami, osazenými klasickými žárovkami. (Tipl bych to na intenzitu světla tak 25-40W na 60-100 l). I v těchto nádržích "rostou" kytky - C. affinis, C. crispatula balansae, anubiasy, mech... A věřím, že se ta akviška mohou některým lidem líbit. Nic proti vkusu... :-) Já mám ale jinou představu o tom, jak mají vypadat fungující rostliny.
Jinak s vámi souhlasím, že závojnatky (a karasi) do rostlinného akviška tak nějak "nepasují"...
Je na Olouchovi, jak si tyto komentáře přebere. Osobně mu držím pace, (a nejen jemu, ale všem ostatním), aby akviško svých snů provozovali při minimální potřebě do něj svítit. :-)
To Zeckovo akviško jsem skutečně nezaregistroval, ale jestli se nemýlím, chystá se něco jako obnovená premiéra. Tak snad si najdu čas... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2009 10:32 Muž Barney [61] Re: Sid
Já mám na 100l nádrž osvětlení 18W a roste mi všechno. Vallisneria jede jako blázen, Echinodorus bleheri měl 7 nových listů za týden. No v olouchové nádrži za to můžou ryby. Dělají takový bordel, žerou kytky, pořád kálí ... jo to pak mají řasy živin. Jenže závojnatky řasy nežerou, pochutnají si na akvarjních kytkách. Ale když kytky dostávají zabrat od závojnatek, nikdo neubírá ve vodě živiny a tím pádem řasy rostou, takže netvrď, že za to ryby nemůžou.
Asi si nezaregistroval, že zeck tady měl asi 4 měsíce prezentaci Pterophyllum tank, že ? Chyba !
Jo ještě jsem si vzpomněl, já mám na 600l akva 2x 49W T5 a oba 4 Echíky mi rostou skoro rychleji, než ve 100l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2009 20:07 olouch Re: V
vyška nadrže je 40cm šířka 40cm a délka 100cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2009 18:24 zeck Re: V
Vallisnerie gigant nepůjde s bídou, ta půjde na 100%, echináče půjdou i pod 18w zářivkou na 150l, s cryptocorynama zkušenosti nemám, nemůžu posoudit a H. polysperma nepůjde a když půjde tak to bude stonek až k hladině a nahoře několik listů. Zmiňované rostliny vypěstuji bez řas pod jednou 18w zářivkou na 150l vody, věřte si čemu chcete, je mi to fuk ;-)

"Málo osvětlenou, nebo naopak hodně osvětlenou nádrž si může dovolit ten, kdo umí a ví."

Tak to asi žiješ v jiném světě :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2009 18:08 V Re: zeck
Když to vezmu jenom podle rostlinek co mám nebo co jsem měl, tak 2×18 W na 160 l:
Vallisnerie: gigantea sice s bídou, ale půjde (a bude stínit ostatním), asiatica a spol. spíš ne
Cryptocoryne: affinis by mohla, ale je to nejistý, wendtii spíš ne
Hygrophila: polysperma by mohla jít, ale je to nejistý, corymbosa ne
Microsorium pteropus: ano
Echinodorus: ne

IMHO je pro nejjednodušší středně osvětlená nádrž, tj. na 160 l zhruba 4×18 W (zatím ještě nepadly dva důležitý údaje: délka a výška nádrže). Málo osvětlenou, nebo naopak hodně osvětlenou nádrž si může dovolit ten, kdo umí a ví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2009 17:55 zeck Re: Sid
Tak to máš asi smolíka, protože nádrže na tenhle spůsob jsem provozoval před několika lety :-)
A věř, že to neni opravdu nic těžkého...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2009 17:30 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: zeck
Proč byste to dělal? Protože ústy (hubou) jde úplně všechno.
Netvrdím, že nejde stvořit a provozovat nádrž s nízkou intenzitou osvětlení, ve které budou fungovat rostliny s nízkými nároky na osvětlení, a to bez jejich "dušení" řasami. :-)
Tvrdím ale, že k tomu je nutné něco umět. Proto bych rád viděl realitu ve vašem podání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.04.2009 16:52 zeck Re: Sid
Proč bych to dělal ?! Každé akvárium nepotřebuje 0,8w/l a každý nepěstuje jen jemnolisté rostliny ne
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2009 16:38 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: zeck
Tak to předveďte veřejnosti a pusťte se do osvěty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2009 15:57 zeck Re: Sid
Já to mám vyzkoušené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2009 15:48 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: zeck
Zkuste to a uvidíte sám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2009 12:00 zeck Re: Sid
Vallisnerie, anubiasy, některé cryptokoryny, echinodory, pistie, limnobium...apd pod 2 zářivkami neporostou ? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2009 10:05 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: olouch
I když Barney tvrdí, že váš problém nesouvisí se zářivkami, já bych zde naopak souvislost viděl.
Jestliže svítíte do 160 l nádrže dvěma 18W zářivkami, sotva vám v ní kromě řas něco poroste... Možná ty ryby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2009 22:24 Muž Barney [61] Re: olouch
Karasy a závojnatky pryč. Jediná možnost. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2009 22:20 olouch Re: Barney
a něco coby šlo kombinovat s karasema a s zavojnatkam a aby žraly řasu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2009 22:08 Muž Barney [61] Re: olouch
Pokud tam máš karasy, tak se neni čemu divit. Dej je pryč, pořiď Pistie a třeba ryby žeroucí řasu. Zářivkama to neni. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2009 20:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: olouch
Typem zářivky je řasa ovlivněna minimálně. Určitě se nevyplatí kupovat speciální akvaristické zářivky, stačí obyčejné 8xx, stojí mnohem méně a mají větší životnost.
Přečtěte si něco o řasách, na netu je spousta článků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2009 20:24 olouch – 160L aneb raj pro řasy
pořebuju poradit mám 160 l akvo a v něm 2 zařivky o delce 60cm T8 tvoří se mi tam stale řasy zařivky tam jsou akva.glo a klasicka bíla muže te mi poradi? mam do koupit ještě jednu akvaristickou zařivku!!!
Vyzkoušejte

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 1760x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10674-raj-pro-rasy