Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Větrání místnosti

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Větrání místnosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2009 14:34 Žena Hatomi [27] Re: Voloďka
to větší krycí sklo bude mít určitě,to menší má plastový kryt,ale v tom by také neměl být problém,ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2009 10:33 Žena Voloďka [59] - Tetry
Ze své vlastní zkušenosti vím, že základem je krycí sklo. Měla jsem u rodičů 180litrovké a 78litrové akva. To menší zakryté a to větší odkryté. V zimě po dvou měsících na rozích mi vznikly velké mapy plísně... Takže jsem sehnala krycí sklo a bylo po problému. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2009 09:42 Štěpán Re: MiHl
MiHl napsal: Projevuje se to i prakticky - dělá se nám na plovoucí podlaze vyboulenina kvůli vlhkosti. Přes zimu skoro zmizí a během léta opět dost narůstá...

To vypadá jako zfušovaná plovoucí podlaha, kdo to dělal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2009 09:07 Muž agent007 [47] Re: MiHl
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Každý detail ano. Takto jsme dopadli my: na noc jsme stahovali žaluzie, čímž došlo k tomu, že vlhkost se dostala na sklo okna a protože se přes žaluzie nodastala zpět, tak na okně zkondenzovala. Obr.1 - toto bylo každé ráno na okně, obr.2 - takto díky tomu dopadla naše skřín, která má 4,5 m na délku. Po tom, co jsme začali na noc žaluzie vytahovat, je po problému. Jak málo stačilo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2009 07:21 Muž MiHl [55] - CichlidyRe: NHKG
njn... kdo nezažil, neuvěří... :-) ale v bytě v suterénu či v bytě, kde je již sama o sobě vysoká vlhkost, hraje roli každý detail
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2009 03:18 Muž ČUPR [204] - TetryRe: Hatomi
Nemyslím, že by odpar z akvária měl velký vliv na zvyšování relativní vlhkosti v místnosti. Navíc Tvoje obavy v zimním období jsou bezpředmětné, jednak v zimě určitě topíš a v zimě je vzduch suchý - relativní vlhkost je nižší při mrazivém počasí. Doporučil bych Ti koupit kvalitní vlhkoměr (nejlépe vlasový) řádně si ho ocejchuj a pak uvidíš. V zimě i bez akvária musíš dodržovat jedno základní pravidlo: TOPIT a VĚTRAT a VĚTRAT a TOPIT - jinak se Ti vytvoří plíseň i bez jediného akvária. Riziko plísní se ještě zvyšuje u panelových domů, kde se může mezi panely vytvářet tzv. "tepelný most". Pravidelným větráním a odsáváním všech vodních par (digestoř, koupelna apod) snížíš riziko tvorby plísní. Až budeš mít ten vlhkoměr, dej si ho do ložnice a podívej se pak druhý den ráno, jak velké množství vody jsi nadýchala - budeš docela překvapená. Zamlžená okna jsou prvním varováním o zvýšené vlhkosti v místnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 23:51 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Hatomi
Pokud bude akvárium celé kryté krycími skly, tak taky myslím, že netřeba kvůli vlchkosti větrat, odpar bude minimální.

To MiHI: "Boule" na plovoucí podlaze jsou způsobeny špatnou pokládkou, taky se mi to stalo a pomohlo trošku osekat kraje plovoučky, aby se mohla více hýbat. Protože to je pod lištama, tak to ani není vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 23:27 Muž MiHl [55] - CichlidyRe: Hatomi
No, tak jelikož se potýkám se stejnými problémy, tak ti můžu říct pár mých postřehů.

V zimě můžeš větrat jak je libo, jen aby ti nebyla zima :-)
Horší je to v létě, tam se pak dá větrat jen brzy ráno nebo pozdě večer. Důvod je ten, že venku musí být chladnější vzduch než uvnitř (nebo aspoň tedy co nejchladnější). Vezmeš-li vzduch s relativní vlhkostí 60 % a teplotou 25 stupňů, tak když ho ochladíš na 21 stupňů, dostaneš už vlhkost k 80 % (čísla střílím, není to výpočet, spíš pro orientaci). Stejně tak obráceně, pokud do stejné místnosti pustíš z venku vzduch co má 15 stupňů a 60 % vlhkost, tak zase v místnosti vlhkost klesne.

Projevuje se to i prakticky - dělá se nám na plovoucí podlaze vyboulenina kvůli vlhkosti. Přes zimu skoro zmizí a během léta opět dost narůstá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 22:44 Štěpán Re: Hatomi
Některé místnosti se větrají (z hlediska vlhkosti vzduchu) automaticky škvírami v (zavřených) oknech. Nevyděsil jsem tě tím co jsem psal nedávno v jiném vláknu? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 22:24 Žena Amy01 [39] Re: Hatomi
priatel mal doma plesen v jednom rohu izby, je to rodinny dom, nastriekali sme to savom proti plesniam a uplne super, plesen bola behom chvilky prec a zatial sa neobjavila
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 22:10 Žena Hatomi [27] Re: Ivulik1
Teplota je příjemná-tedy spíše zima než vedro,v zimě se tobí cca na 20°C-22° a v létě je tam příjemně
Ale si raději nechám poradit,protože mám 60l to vzduch nějak extra nezvlchčuje a pak malou karanténu a to je něco-nemá krycí sklo a za den se odpaří cca čtvrt litru vody... (ale to není stálé,jen když je potřeba). A bojím se,když si pořídím ještě 100l tak se objeví plíseˇa to je to poslední co můžu chtít... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 21:34 Ivulik1 Re: Hatomi
Takto velke akvarium je pomerne stabilni, co se tyce poklesu teploty. Ohledne vlhkosti, to hodne zalezi na teplote mistniosti, topeni a tak. Treba u nas se topi hodne (25) a prez pomerne velky odpar vody, problem s plisni nemame. Je to hodne individualni, a asi si musis najit vlastni cestu, ktera bude vyhovovat porave tvym podminkam ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 20:37 Žena Hatomi [27] Re: elko
super...
To jedno má plastový kryt a to druhé (plánuji),že bude mít krycí sklo-je to trochu natradiční rozměr.
Ještě v jaké prodejně se dá vlhkoměr koupit?(krom internetu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 20:13 Muž elko [30] - SumciRe: Hatomi
jestli budou akvára přikrytá krycím sklem tak si myslím že by tam výrazný rozdíl ve vlhkosti být neměl.nejlepší je koupit za pár korun vlhkoměr,pak můžeš porovnat rozdíl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 20:09 Muž Jrk [143] Re: Hatomi
Mám svoje akva Jrk 24 umístěno vedle balkonových dveří (viz. foto v prezentaci). I přes zimu jsem větral celkem intenzivně právě těmito dveřmi. Venku -5st Celsia, já hodinu větral, topení v akva (Jager 25W) to stíhalo udržovat na nastavené teplotě 25st Celsia bez problémů... Co dělat aby se neobjevily v místnosti plísně, to nevím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 20:05 Muž agent007 [47] Re: Hatomi
Aby větrání bylo co k čemu, tedy aby mělo smysl, mělo by se větrat 10-15 minut. Záleží jak máš velké okna, ale větrat se nemyslí ventilačka!, nýbrž okno dokořán. Toto větrání by se mělo dělat 2-3 denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 19:25 Žena Hatomi [27] – Větrání mísnosti
Kolik hodin(minut) bych měla větrat místnost s rozměry 5x4m pokud by se v ní nacházelo 200l akvárium(přesně řečeno 2 akvárka,která budou mít dohromady něco kolem 200l)
Je to spodní místnost,takže je sama o sobě trochu vlhká,přemýšlím o koupi druhého akva,ale nerada bych se pak potýkala s plísněmi... Jde mi hlavně o zimní období.
Děkuji za každou radu ;-)

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 1261x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10628?r=17