Přestavba akvária
Myslím si, že když mu budeš věnovat dost péče, tak se probere. Měň pravidelně část vody, odkaluj no a hlavně nech svítit. Zkus sehnat nějaký rychlerostoucí kytky ještě a doplnit, aby se akva stabilizovalo. Když se to začne lepšit, tak můžeš přidat nějakýho ancíka nebo pancéřníčka.. budou uklízet. Tak mnoho zdaru..
Když se nechá světlo zapnuté a voda se bude pravidelně měnit, tak by se rostliny měly vzpamatovat. =)
Dobrý deň,
Tak prebral som starostlivosť o akvárium doma ja, pretože som sa už nemohol nato viac pozerať
. Chcem sa opýtať, či sa dá ešte pomôcť tomuto akváriu, bez toho aby som všetko zakladal od začiatku. Dnes som vymenil asi 1/2 vody a silne prestrihal rastliny - odstránil som väčšinu zahnívajúcich sa rastlín. Zapol bublifuk a svetlo, ktoré väčšinou boli vypnuté
. Akvárium má cca 54L vody. Teplota je 24°C, svetlo 2x18W úsporná žiarivka -farba svetla do žlta. Mám tam iba jeden druh rastlín, pretože iné vyhynuli. Ešte sú na rastlínách pozostatky nejakej riasy, či rozsievky - ale to som nehal tie najlepšie listy
. Ryby sú 4, lebo bolo mi ich lúto vyhodiť. Jedna fotografia akvária v mojom profile. Tak napíšte či to má ešte zmysel nejak prebrať k životu, alebo všetko premyť, vyčistiť a zasadiť od znova??? ďakujem za každú radu
Starší reakce
0 13.11.2010 15:17 švíco – Re: Tudy
S filtrem souhlas, ale co se týče ponechání původního dna a překrytí.. to není dobrý nápad. Jemnější substrát se promíchá při odkalování s původním a navíc ten hrubější bude mít tendenci se "vyškrábat" na povrch.
tak to nejlíp pustit nový filtr s dostatečným předstihem a při výměně ho nechat běžet v kýblu
Díky za reakce - původní filtr je zabudovaný Juwel, který se musí prostě rozflákat, aby šel ven (takže vrátit nepůjde). Nový filtr bude vnější. Těch ryb není zase tolik (cca 15), takže snad to přežijou. Překrývat dno nechci - pomíchá se to během prvních dvou odkalování...navíc, když už restart, tak chci měnit i kompozice rostlin...
Neřadím se mezi zkušenější, ale nedá mi to, postupoval bych jinak.
Staré dno bych nechal, překryl ho cca 2 cm vrstvou nového jemnějšího, povytáhnout rostliny, starý filtr nechal běžet současně s novým a vyhodit ho až po měsíci...
To je opravdu příliš radikální zásah. Pokud se do toho opravdu pustíš v takovémto rozsahu, tak použij co nejvíce původní vody, nevím jaký tam bude nový filtr, ale pokud vnější tak se do něj dá vložit filtrační hmota z původního nastříhaná na kostičky a tím se urychlí jeho záběh. Z chemie bych doporučil Sera bio Nitrivec. Obsahuje mletý zeolit který na sebe dokáže navázat amoniak a dále kultury bakterií které v nádrži po zásahu chybí. Přesto všechno to bude pro ryby obrovská zátěž. Bude nutné denně měnit část vody.
Ryby by tam taky nemusely přijít hned, v kýblech se vzduchováním vydrží docela dlouho, když se jim mění voda a moc (nejlíp vůbec) se nekrmí. Alespoň než z nádrže vyprchají plyny z vodovodu (bublinky na skle).
A pak hlídat parametry vody, nebo alespoň dělat pravidelnější častější výměny vody než se nádrž zase zaběhne
Ponechat co nejvice vody z akvária, starý filtr hodit do kýble a během přestavby ať filtruje v kýblu s rybičkama.
Akvárko upravit a pak co nejvíc vody vrátit.Starý filtr minimálně na měsíc opět do akva ať jede společne i s novým.
Neměl by být problém.
Mám 125 Juwel s vnitřím filtrem, který je prostě špatný. Chci béhem jednoho dne filtr vyměnit a když už se do toho pusltím, změnit také dno (je příliš hrubé).
Potřebuju na den vyhodit ryby a rostliny, všechno rychle udělat a napustit. Akva samozřejmě nebude zajeté ale já do něj v ten samý den potřebuju vrátit ryby (čichavci, parmičky mechové, sekavci, lorikárie). Mám použít nějakou zajížděcí chemii nebo to rybky rozdejchají? (chemii se jinak na hony z principu vyhýbám) Prosím odpovědi pouze od někoho zkušeného. Díky.
Starší reakce
Co se zakládání rostlinných akvárií bez high tech serepetiček týče, doporučuji
www.atlasbooks.com/…
Ale hodně se toho dá vyčíst i ze staší literatury české, Sadílka a dalších.
Odborná literatura? Pro akvaristu nebývá samovysvětlující a k té echt se většina lidí nedostane a v té které se dostane, té typicky akvaristické, je už spousta věcí, které lidi akorát matou.
Spousta lidí píše jak jim to roste apod., ale ve skutečnosti mají akvárko s džunglí jávského mechu nebo růžkatce...
Od toho je odborná literatura.
Nebo se stačí rozhlédnout po netu, takhle rostou kytky v low tech nehnojených nádržích bez CO2... a se správně založeným dnem
www.youtube.com/… Prosit tě rozhodně nikdo nebude. Je to tvoje věc jestli si sem dáš prezentaci nebo ne. Pokud se snažíš někomu radit je dobré aby si dotyčný mohl podívat jak to vypadá v reálu. Jestliže ale nic nenajde nemusí ti moc věřit.
Když někdo něco chce, říká se prosím.
Já led svítím bodově na náročnější rostliny, plošně používám T5. To je dle mého názoru dnes asi nejekonomičtější způsob osvětlování rostlinného akvária. Kdybych měl celé akvárium osvítit tak, jak svítím pár náročnějším druhům, nedoplatím se za elektřinu ani se mi tam tolik zářivek nevejde. S LED to není absolutně žádný problém.
CO2 mi stačí atmosférické + vlastní produkce nádrže (na které se významně podílí právě bohaté dno).
tak sem s prezentaci nadrze na rostline akva s LED svicenim je tu par lidi hooodne zvedavejch
Které rostliny? Roste mi jich většina a roste mi řada mnohem náročnějších (Rotala wallichi, Cryptocoryne bullosa). A ano, svítím víc, respektive lépe. Ale v přepočtu na objem k tomu nespotřebovávám více elektřiny. T5 + LED.
Aquaclay jsem měl i u amerických cichlid. Jeho barva záleží na spektru použitých zářivek, jde od oranžové do hnědé.
Před použitím je potřeba ho propláchnout a nechat nasáknout.
Kde jsi vyčetl že mám holanské akvárium? Co jsou podle tebe náročné rostliny? Silně pochybuji že dokážeš mít některé moje rostliny bez CO2 při mé úrovni osvětlení. To bys musel trochu přisvítit.
O CO2 je tu i na jiných stránkách spousta článků a návodů jak na to. Mají ho i miniakvária, takže to určitě jde. Teď se začínají rozmáhat Tibi krystalky. Trochu ti to se slabým světlem pomůže, ale určitě bych přidal, u menších akvárií to není takový problém. Také záleží jak dlouho svítíš, při slabším osvětlení to chce aspoň 12 hodin denně.
Take jsem se dival na nejaky CO2 set. Je to nejkaka sklenicka s vyvodem do akvarka...jenom jsem nevedel zda neni moje nadrz na to moc mala...a napada me otazka, mozna hloupa, kdyz budu umele pridavat CO2 tak bude rostlinka rust lepe i bez ohledu na slabe osvetleni? (Narva Daylight, T8, 10W) nebo bych si mel poridit neco s cim bych prisvecoval??
jeste bych te doplnil, ze aquaclayj je treba prosit, me se po roce utemoval a zacal zahnivat (zrovna do toho akva se dostal substrat zespoda pytle)
jo a pri jakymkoli odlovovani ci presazovani nasledne predelavas skoro cely akvarko...
Na původ rostlin příliš nekoukej. Většinou jsou to už kultivary, které nemají z původními rostlinami mnoho společného. Tvoje tetry Jižní Ameriku nikdy neviděly, natož rostliny které tam rostou. Červené zbarvení substrátu se mě moc nelíbí, ale to je jen můj pohled. Má samozřejmě nevýhodu, že je příliš lehký, špatně v něm drží rostliny, a odkalovat to také není nic jednoduchého. Velká jeho přednost je že je to inertní dno a na rozdíl od písku nemůže obsahovat nic co by mohlo ovlivňovat negativně vodu. Pokud jde o výživný substrát do dna tak můžeš na začátek dát jílové kuličky, ale to vydrží jen pár měsíců. Nic jiného bych tam ale nedával. Pokud jde o CO2 tak z tím je podstatně snazší pěstovat krásné rostliny a i se ti rozšíří sortiment.
narva vyrabi tripasmovky 10W v delce 330mm, mel jsem ji objednanou od brezna a tedka o prazdninach mi ji dodali, bohuzel ji nezaradili do eshopu, i kdyz pan ve skladu rikal ze jich maj hodne
Jn na ten aquaclay od rataje sem se uz dival. Je sice lehci tak se budou hure sazet rostliny ale pri vetsi vrstve to snad pude...co se tyce tech rostlin a toho osvetleni tak jsem si uz objednal novou zarivku Nara daylight T8 10W, silnejsi bohuzel pri rozmeru 330mm sehnat nejde...ted se peru s otazkou jake ty rostliny, ktere by to akvarko poradne zarostly a pritom nebyly tetram, tedy jizni americe, moc cizi...
jen chci upozornit ze akadama a aquaclay nenahradi hnojeni.... (coz z tveho prvniho prispevku nejni jednoznacne patrne)
ale hlavni je jakou mas vodu, hnojenim jen doplnujes to co ve vode a detritu nejni.....
Substrát CO2 možná nenahradí, ale celkově prospěje rostlinám přinejmenším stejně. Přesně taková nádrž jako má Václav v prezentaci je velmi jednoduše dosažitelná v lowtech akváriu bez přidávání CO2 a pravidelného hnojení. Zvláště Echinodory tak rostou jako splašené. Písek se použít dá, ale neměl by to být samotný písek.
no hnojivo do dna ti co2 nenahradi.... a Vaclav je nas dedecek rostlinkar!!!
hele pokud nejni zkusenej a bude se snazit neco sazet do aquaclaye tak mu to jen zkazi naladu....
lepsi je dobrej pisek a pod nej dat hnojivej substrat... ten by sel nahradit smesi jilu s popelem, jak se pise na jinem miste tohoto mista....
Stačí, ale mnohem jednodušší je udělat pořádné dno a mít pak několik let vystaráno, než být závislý na umělém dávkování hnojiva a CO2. Navíc při vší úctě, Václavovo akvárium není ani holandské, ani nepěstuje nic extra náročného.
jak Vaclavovo akvarko ukazuje tak staci i pisek do bazenoveho filtru+pmdd+co2+svetlo+zkusenosti
Pokud chceš zarostlé akvárium, substrát by měl obsahovat jíl a hodně živin. Takže buď komerční substráty od Ady (Amazonia), Akadama, Aquaclay, nebo klasické dno s jílem a zeminou, jak je popisováno ve starších příručkách či z nových např. u Diany Walstad.
Noa to by mě právě zajímalo. Jaké kytky bych tam měl pořídit? A popřípadě jaký substrát? Ctěl bych mít akva z vetší části pořádně zarostlé. A na ten filtr sem se díval na net a opravdu je to tak. Je por akvaria 50-110L...
A ještě píšeš, že tam máš filtr s průtokem 400l/h
, neni to náhodou set? A neupsal si se? Složení rybek neni zase tak zlý (10*4 + ty sumečci = tak 50 a nemáš tam čuňátka živorodky), takže tam to je v pohodě.
Světlo je pro nenáročné rostlinky, ale dají se pod tim taky vypěstovat pěkný kytky.
Tak nějak nevím v čem chceš poradit
...Určitě vyhod ty rostlinky co hnijou a nakup nové.Dej sem fotku
0 31.08.2010 11:27 ONYX – Rekultivace akvária
Zdravím, chtěl bych vás požádat o radu nebo spíše o rady. Nedávno jsem "zdědil" po synovci akvarium, které si pořídil asi tak pred 14 dny.
Má objem 40 litrů, topení 50W, filtr hailea hl-bt 400 (průtok 400 l/h), světlo hailea 1 zářivka 10W (Tropical red). Osazenstvo tvoří 10 teter citrónových a 2 sumečci podle vzhledu v dobrém stavu. Rostliny se mi zdají nějaké povadlé spíš před úhynem. Jelikož jsem začátečník, nemám moc zkušeností ale rád bych se akvaristice věnoval, byl bych rád kdyby jste mi pomohli. Budu rád za každou radu!
Starší reakce
Já osobně bych si taky placičky v akvaristice nekoupila!!! Naposledy jsem je viděla v Superzoo v Č.Budějovicích, měli tam v akváriu (cca 80 litrů) cca 10 kusů terčáků ve velikosti 10 - 16 cm. Pouze jeden z nich vypadal zdravě (prozatím) - asi byl nejnovější. Ceny byly 560 - 1250 Kč za kus, přičemž většina z nich očividně "dodělávala", byli úplně černí, apatičtí, nefungovala jim i střele atd. - úplná hrůza. Opravdu se tam pouze trápí. Hlavně že tam mají i ryby jako je sladkovodní rejnok za 5 táců apod.(též v 80 l akva). Vůbec by si tam neměli takové ryby pořizovat!
0 01.04.2009 13:48 V – Re: sokar
Pokud máš jemný dno (ta 270 v profilu?), tak by to jít mělo. Ale snadný to nebude. Lepší by byla dočasná nádrž a nové založení.
0 01.04.2009 13:43 sokar Když jsme u té přestavby,jak ve 240L akva vyměním bílé dno za černé?
Napadlo mě odsávat odkalovací trubkou a vodu vracet a až bude všecek písek pryč tak dodat jinej.Co VY NA TO?
0 01.04.2009 09:37 mirdro – terče
já myslim, že týden by to měli vydržet v pohodě.. Když se podíváš v jakým prostoru "žijou" terčáci v akvaristikách a v jakých počtech..
Určitě bude lepší je dát do náhradního akva, jsou to ryby které hůř snášejí změny, a neustálý stres při přestavbě akva by jim dost škodil a mohly by se rozjet nemoci jak napsal už Romy
Sám jsem to zažil při jedné menší předělávce a můžu být jen rád že to dobře dopadlo
0 31.03.2009 21:10 Petr2 – Re: Bob66
V tom je nějaký rozdíl? Na rybičky moc nejsem. Ty moje to vydržely. Ne, to byl skoro vtip. Terčovce neznám, jak jsou choulostiví nevím. Jen jsem reagoval na přestavbu akva. Nevím, co je pro ně lepší. Zda se jednou za týden povrtat v akva nebo zda je dát do náhradní nádrže a za 10 dní zpět (tedy vlastně do další nové).
To by byly terčovci nadšení měsíc se jim vrtat v akva, to bych nedoporučoval
0 31.03.2009 20:52 Petr2 – Re: danulavo
A nejde to udělat postupně? Já přestavoval akva za chodu. Prakticky to, co ty, ale plus zdvojnásobení světla. Ve dnu jsem se rýpal tak, že jsem dělal to, co bylo potřeba, a zároveň odsával, takže do akva se nedostalo skoro nic. A u tebe by postupné odsávání do cca 50ti litrů mohlo stačit tak na 1/4 dnu. Za měsíc by přestavba byla hotová.
Je to nejlepší řešení,ono se pak možná bude ještě hodit.S CO2 nemám osobní zkušenost,tak bohužel moc neporadím,počet bublinek zřejmě záleží na tom,jak je nádrž zarostlá.Určitě někdo poradí,nebo se tu o tom už diskutovalo.Hodně štěstí s přestavbou.
Přidat reakci
1 ...... ...... [5] 6
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 4572x