Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kyselina chlorovodíková

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Kyselina chlorovodíková
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2020 13:59 Angus68 Re: MichalV
Tak s tou hodně opatrně chlapci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 17:58 Muž MichalV [327] Re: Magic
práve preto to treba dobre spočítať a odmerať :-P Ty počítaj, ja budem merať :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.03.2020 17:56 Muž Magic [879] - RostlinyRe: MichalV
To ti tých pár šestákov za destilku stojí za také pokusy?

Tým znížením alkality ten rozpustený vodný kameň z vody neodstrániš, len znížiš jeho usadzovanie. Stačí, že sa zas posunie rovnováha späť a bude sa usadzovať znova. Alebo to trošku s kyselinou preženieš a bude ti tú špirálu žrať ona. A v neposlednej rade si budeš látky kropiť s kyselinou. Voda sa vyparí, soľ ostane na látke.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 17:11 Muž MichalV [327]
ešte mám jeden dotaz mimo akvária, ale v súvislosti s touto kyselinou.
Je možné upravovať vodu do žehličky vodou, v ktorej som s HCl spotreboval všetky uhličitany a teda je kH 0. Keďže uhličitanová tvrdosť sa označuje aj ako prechodná, pretože sa dočasne znižuje varom. A presne tak sa na špirále žehličky časom tento bordel usadzuje. V prípade už zanesenej, by sa dala namiešať aj mierne "hladná voda".
Má niekto recept? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 11:29 Muž MichalV [327] Re: Magic
Ďakujem. Na RO nemám doma podmienky (akumulácia upravenej vody). Nejaký čas sa s tým budem hrať a uvidím, aký to má efekt.
Inak ak nad HCl niekto tiež uvažuje, tak si treba dať veľký pozor!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 11:13 Muž Magic [879] - RostlinyRe: MichalV
Áno.
Ale ja by som to nerobil. Je to hodne veľa kyseliny, zabezpečiť rovnomerné premiešanie je v akváriu problém, v tom lepšom prípade si to odnesie len nejaká ryba.

Prečo skôr neuvažuješ nad RO? Dnes už vcelku lacná vec...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 09:31 Muž MichalV [327] Re: Magic
čiže keď chcem znížiť 10° dKH v 100 L vody bude ekvivalent pridaných chloridov:

20,44*10*100=20,4 g kuchynskej soli?

Chcel som mať len praktickú predstavu, o aké množstvo chloridov sa jedná, keďže každý si vie predstaviť, čo to je 1,5 polievkovej lyžice kuchynskej soli, keď lieči ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 07:14 Muž Magic [879] - RostlinyRe: MichalV
Tvrdosť vody (GH) je definovaná blbo (IMHO) od rozpusteného CaO a KH je od toho odvodená ešte blbšie (môj neskromný názor). Výpočet by som musel nájsť, ale molarita KH bola polovica GH, takže 5,6/2.

10% HCl je (spravidla) hmotnostný zlomok, musíš najprv prepočítať na mol/l. A tiež tam miešaš litre a mililitre.

Osobne držím názor, že by tak nebezpečné látky nemal brať do ruky ten, čo nemá na to teoretický základ. Sú i bezpečnejšie metódy.

K tým definíciám tvrdosti vody:

1°dGH je 10g CaO v litri vody, to je koncentrácia 0.178mmol/l, takže 1mmol/l je 5.61°dGH.

"Uhličitanová tvrdosť" je definovaná rovnako, ale pre CO32- - 0.178mmol/l. HCO3- anión však dokáže neutralizovať len jeden H+ (CO32- dokáže dva), preto je ekvivalentná koncentrácia pre hydrogenuhličitany dvojnásobná - 0.357mmol/l, z toho 1mmol/l hydrogenuhličitanov je 2,8°dKH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2020 21:54 Muž MichalV [327] Re: Magic
niekde sa udáva 1 mmol/l = 2,7 dKH a niekde 2,8 - podľa čoho to je?
napr ak by som chcel znížiť 100L z 15°dKH na 5°dKH, tak pridám cca 150 ml 10%tnej HCL (presný výpočet som nenašiel, ale takto cca mi to vychádza keď som to skúšal vo vedre)
čiže to je ako pridať 150x0,1x0,35= 5 mg chloridu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2020 20:37 Muž Magic [879] - RostlinyRe: MichalV
2,8°dKH je 1 mmol/l, takže 1°dKH je 0,35 mmol/l.
HCl je je jednosýtna, takže to bude tiež 0,35 mmol/l.

A v kuchynskej soli je jeden atóm chlóru na molekulu, takže zas 0,35 mmol/l.

NaCl má 58,4g/mol, takže to bude 20,44 mg/l NaCl.

Ale načo ti to bude, netuším. :-)

S kyselinou sírovou to bude obdobne, akurát, že je dvojsýtna, takže bude treba len 0,17 mmol/l.

Kyselina siričitá je slabá, to už je zložitejšie počítanie.

Edit: mal som naopak jednotky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2020 20:21 Jarden Sk Re: MichalV
Pridám sa a podobne by ma zaujímala aj H2SO4 a sírany či siričitany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2020 19:49 Muž MichalV [327]
vie niekto spočítať, koľko vznikne chloridov pri poklese o 1°dKH ? Aké je bezpečné množstvo? Dá sa to porovnať, aký to je ekvivalent kuchynskej soli? Je na to kalkulačka?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 21:44 Muž zordix [37]
Já bych tuto chemikálii tak nezatracoval. Normálně se prodává 32%, kde je pH -1. Možná nevýhoda je navázání chlóru k jiným kationtům, ale to je diskutabilní. Já osobně jsem na zkoušku zkusil takto snížit pH o 1 stupeň s úspěchem. Teče mi z kohoutku zásaditá voda a to kytkám nesvědčí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 18:51 Rybous Re: Sid
No ja jsem ji pouzival , kdyz jsem si privezl z Italie (kalabrie) uzasny sterk slozeny z oblazko 2-3 mm velkych, abych odstranil vapenec a pak jsem ho propiral dokud jsem nemel rozedrene ruce . A svete div se pisek je ok a rybicky taky nevypadaji spatne hop ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 17:50 Muž filipsi [1295] Re: dan
Ja bych ti take doporucil zapomenout na jakekoli upravy vody, dokud nebudes presne vedet, proc, co a jak delas.
maniakva.sweb.cz/…
Cim to ph meris? Pokud kapkami, a chces ho upravovat, nejprve se podivej na presnost mereni timto zpusobem. 0.5 zadna mira.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 17:19 Usine Re: dan
Na kyselinu zapomeň. :-) Jednodušší a hlavně bezpečnější je to z rašelinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 17:15 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: dan
Já s touto kyselinou experimentuji :), ale jestli bych vám mohl doporučit - není-li vyhnutí a vy nezbytně potřebujete k životu nějakou "akvakyselinu", pořiďte si raději Acidon nebo Acid. Ne, že byste jimi nemohl případně zlikvidovat komplet akva, ale přeci jen...
Kromě jakýchsi teoretických znalostí budete nutně potřebovat i testy na pH, (alespoň kapkové), a hlavně - rozum do hrsti. (Základní info o použití je na přebalu těchto prostředků.)
Ke snížení pH je možné použít i CO2. S tím se při dodržení základních pravidel nedá moc pokazit.
Proč chcete snižovat pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 17:08 dan Re: kristian
k snížení Ph
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 16:40 Muž kristian [80] Re: dan
Mohu se zeptat k jakemu ucelu ji chcete?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 16:30 dan Re: kristian
myslím tento produkt www.inchema.cz/…)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 16:13 Muž kristian [80] Re: Yirka
nastesti je na tento produkt vyzadovan obcansky prukaz s vekem minimalne 18 let
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 15:52 Muž Yirka [9126] Re: dan
Pokud nejsi trochu více edukovaný v chemii a v zacházení s kyselinami a žíravinami, nedoporučuji k amatérské aplikaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 15:31 dan – kyselina chlorovodíková(solná)
Nemáte s touto kyselinou zkušenosti?Chci si koupit a nevím jak dávkovat hmm ahoj

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 1566x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10520-kyselina-chlorovodikova