Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Myriophyllum

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Myriophyllum
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   24.03.2024 20:23 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: chytek
www.flowgrow.de/…
Naším pěstitelům nelze moc věřit jak se vlastně má správně rostlina jmenovat a jestli je to opravdu ona. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2024 14:27 Muž chytek [18] - Ryby brakických vod – Nová rostlinka...... není v atlasu
Koupil jsem si včera Myriophyllum propinum, krásná rostlinka... není tu v atlasu.
Odkaz zde:

www.aqua-daho.cz/…

ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 18:54 Muž Nitram18 [0] Re: afc1886
Takže jen zastřihovat u dna.. nemám ji vyhazovat ven i s kořeny? Je šance že bude vyrůstat znovu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 18:52 R Muž afc1886 [14655] Re: Nitram18
Vršek ustřihni a znovu zásaď. Jestli je spodek moc holý, tak ho u dna odstřihni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 18:46 Muž Nitram18 [0] – Myriophyllum aquanticum
Ahoj, jak si poradit s tímto stolískem? Potřebuju jej trochu zredukovat a nevím jak nejlépe na to. Mám ho v nové nádrži cca měsíc a nějaký týden a rozrostl se tak že leží na půl hladině. Od spodu mu začínají opadávat listy. Četl jsem že zkracovat asi ne.. u dna vyráží jeden nový výhonek. Mám ty staré části střihnout u dna a počkat jestli něco vyraší nebo celou rostlinku vybrat ze dna a zasadit jen ty bující vrcholy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2019 10:42 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
Jasné, takže se to určit prostě nedá vzhledem k vysoké pravděpodobnosti hybridizace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2019 10:01 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
dspace.cuni.cz/…
cituji:
Rod Myriophyllum L. (stolístek) zahrnuje přibližně 68 druhů vzájemně si velmi podobných
vodních rostlin bylinného charakteru náležejících do čeledi Haloragaceae (zrnulovité).
Poslední výzkumy navíc naznačují, že mezi některými druhy může probíhat křížení, které dává vzniknout hybridům.
Kříženci v akvaristice nejsou nic nového dá se říci že nějak upraveno je většina klasických rostlin. Už Karel Rataj st. ve své knize psal že s přírodou nemají moc společného ale jde spíše o zahradnické výpěstky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2019 07:52 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
Jak tedy s naprostou jistotou poznat, o který druh se jedná?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2019 21:36 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2019 21:01 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
Ano, je pravda, že jsem tento druh koupila pod jedním názvem a vyšlo najevo, že je to druh jiný, ale pokud to není M.tuberculatum, tak jaké jsou ještě možnosti? Prošla jsem druhy, které jsou k dispozici v místním atlasu, ale jiného adepta prostě nevidím.

No a pokud se jedná o tu "kliku", tak se vlastně ani nedá dost dobře vyjasnit, co je tím něčím, co tomuto druhu u mě tak svědčí. Nebo?
Taky mi přijde, že se nejedná o dočasný bujný růst, protože na to, aby to bylo dočasné, to trvá až moc dlouho, navíc se mu - zdá se - daří i v prvním akváriu. A v Bažině pro změnu velmi ochotně roste emerzně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.12.2019 20:39 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
A co když to není tenhle druh ale něco jiného, pokud jsi pamatuji tak jsi si se tu po názvu nedávno pídila. Můžeš mít ale kliku zrovna na vodu co jí vyhovuje to se dost často stává že někomu roste to co druhému chcípá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2019 20:33 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry
Ahoj všem,

protože jsem nenašla patřičné téma a založit nové nějak nejde, je tohle jediné téma týkající se daného rodu rostlin.

Jde mi o Myriophyllum tuberculatum.
Nemám problémy s tímto druhem, ale nějak mi nesedí, že v místním atlasu je v charakteristice uvedeno, že náročnost je velmi vysoká.
Je mi jasné, že atlas není možné brát na 100 %, ale i přesto mi přijde divné, že v mém low-tech akváriu se tomuto druhu tak velmi dobře daří. Natolik dobře, že to vypadá, že dokáže zarůst celé akvárium.
Na co je tedy tento druh tak velmi náročný?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 17:20 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: michalt
Vždycky je lepší začínat se slabším osvětlením po delší dobu a trochu se to s rostlinami naučit. Příliš silné světlo hned od začátku způsobí řasy a dokáže většinou zničit celé akvárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 13:20 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: vaaclav
Aha, díky. Postupně to zvedám, teď je to asi na 7.5 hodin denně, každé dva dny přidávám pět minut, pokud se nic zásadního neděje. Tak snad se nerozjedou řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 11:34 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: michalt
Uhnívání stonkových rostlin u dna je většinou způsobeno slabým světlem. Možná těch tvých 7 hodin se 4 hodinovou přestávkou bude málo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 11:19 Muž michalt [737] - Miniakvária – Po zastříhnutí uhnívá zespodu
Ahoj, mám myriophyllum v nově založeném akváriu (necelý měsíc) a obecně roste moc dobře a překvapivě rychle. Tak jej musím po dosažení hladiny stříhat. Ta vrchní část hezky pokračuje v růstu, ale dělá mi starosti ta spodní část.

Po několika dnech na vrcholku té spodní části začala vyrůstat nová rostlinka, čemu jsem se moc potěšil. Ale teď jsem si všiml, že spodní část toho původního stonku u dna uhnívá. Dá se s tím něco dělat? Ustřihl jsem jen tu novou rostlinku, starou uhnívající čáast jsem vyhodil a zasadil jen ten malý výrůstek. Je to správný postup nebo se dá udělat něco pro to, aby taky spodní část rostlinky po odstřihnutí růstového vrcholu taky přežila?

Ve dně hnojivo není, hnojím do vody zcela malou dávkou PMDD+fosfor, dusíku je dost, ostatní rostlinky takový problém nemají. Světla je taky dost a spodní část u dna zastíněná není.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2013 20:01 Muž Toník [396] Re: stana85
Odstřihnout nahnilé konce a zasadit i s lístky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2013 19:55 stana85 – Zakořenění
Koupil jsem si tuto rostlinu, po vybalení z košíku jsem zjistil že nemá kořeny a konce stonků jsou nahnilé. Co se s tím dá dělat? Jak ji zakořenit? Zapíchnout konce do štěrku i s listy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2011 14:46 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Kamča13
Jestli jsi to zastřižení v původní otázce myslela, že ufikneš ten pěknej vršek, zasadíš a zbytek vyhodíš, tak to pak jo ano
Jen bych doporučoval nechat délku toho ustřiženého vrcholku alespoň 15 cm, když to ufiknu kratší, tak nevím proč, ale vždycky o dost dýl trvá než se zakoření a rozjede k růstu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2011 10:24 Kamča13 Re: Johan
Vršek právě že začíná pomalu také opadat, ale jediný ten vzrostný vrchol vypadá zdravě
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2011 09:38 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kamča13
Spodek je opadaný, vršek položený na hladině a zdravý?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2011 09:32 Kamča13 Re: Johan
Nejdřív mě to taky napadlo, jenže když už naráz všechny ty odnože stolístku opadaly tak mi to přišlo divné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2011 22:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kamča13
Nevím jaké máte akvárium. Ale každá rostlina a i její jednotlivé orgány (např. listy) stárnou a nic nežije věčně. Nejspíš listy už natolik zestárly, že prostě opadly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2011 19:59 Kamča13 Re: PaDa
Právě, že já nehnojím, rostlinka stále roste, ale ty lístky hnědnou a opadají takže původně byly lístky téměř po celé délce rostliny teď už jen tak z jedné třetiny hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2011 15:47 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Kamča13
Zastřižení určitě nepomůže, růstový vrchol roste vždy nejlépe a nejrychleji. Pokud ne, je někde chyba. Například u mne je tahle kytka velmi citlivá na hnojení - už malá dávka hnojiva způsobí, že se nové lístky kroutí a jsou mrňavé, zatímco ostatní rostliny zvesela rostou. Když nehnojím (což je většinou), zase se vzpamatuje a roste jak blázen...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2011 10:50 Kamča13
Mám stolístek od Vánoc nejdřív hezky rostl, kvůli němu jsem i přidala na osvětlení, aby se měl dobře. Jenže teď mu začali hnědnout listy a opadávat. Co myslíte, že pomůže třeba že bych ho zastřihla? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2010 10:36 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Teflon
Vždycky, když ho musím fiknout, spodek s kořeny vytrhnu a vyhodím a místo toho tam dám ten vrchol, za chvíli zase roste jak blázen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2010 22:02 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kaala
M. aquatikum to není určitě. Má jiný stonek a listy mu také nejsou moc podobné. Ale ve vaší prezentaci vidím spíš M. spicatum. (ale tyto rostliny lze spolehlivě určit jen podle květenství)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2010 21:56 Žena Kaala [0] Re: Johan
Ja som si myslela ze je to ceratophyllum demersum. Mam ju v prezentacii sfotenu. V komentaroch mi napisali ze to je myriophylim aquaitcum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2010 21:45 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Teflon
Né všude jdou všechny rostliny. Může se stát, že vyčerpá svoje zásobní živiny a prostě umře. To, jestli vyčerpá živiny pro svůj růst si můžete zjistit testem na NO3.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2010 21:43 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kaala
Neslyšel sem, že by někdo tuto rostlinu našel na území ČR nebo SK. Podle čeho ste poznala, že je to zrovna cizokrajnej stolístek a ne stolístek původní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2010 21:32 Žena Kaala [0]
zaujimalo by ma ci sa tato rastlinka nachadza aj tu na slovensku alebo v cesku? leo v atlase sa pise ze pochadza z juznej ameriky... to je sice mozne ale stalo by za zmienku ze je uz rozsirena aj tu nie? ja som ju nasla v jednej vodnej nadrzi nedaleko kde byvam ... Domasa ... takze ako je to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2010 20:37 Muž Teflon [0] – neroste
Ahoj, dvakrat jsem si koupil stolistek vodni. Vzdycky krasne roste, behem par dnu vyroste az k hladine, kdyz ho zastrihnu, tak postupne prestava rust a postupne umira. Je mozny ze diky tomu ze rychle rostou, tak vycerpaji vsechny ziviny a pak nemaji z ceho cerpat? Jinak si to neumim vysvetlit. Podminky jsou porad stejne.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2010 09:01 Žena geminika [39] - ŽivorodkyRe: Teflon
Možno majú málo svetla. Skús si prečítať dotaz nižšie, kde popisujú podobný problém. Možno veľmi teplá voda. Skúsila by som niektoré odtrhnúť a zdravú časť zasadiť. Ja ich mám vo dvoch akváriách a v jednom mi idú jak burina a v druhom ledva dve prežívajú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2010 19:18 Muž Teflon [0] – Odstřihávání
Fotka k příspěvku Ahoj,
vyrostli mi trosku moc, tak jsem je tak v pulce ustrih a zasadil a rostou dobře, ale ty které jsem zkrátil moc nerostou - v na nekterych se objevuje jakoby novy vrchol na stonku - z toho se rozroste nova rostlinka a ta puvodni uhnije?
A jeste druhy dotaz - nevite proc mi nektere stonky uhnivaji?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 17:28 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Hern
Příště, až budete s těmito rostlinkami manipulovat, rozesaďte je. Mělo by se jim dařit lépe, než v trsu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 16:25 Muž arnošt [37] - RostlinyRe: Hern
tohle je přirozený proces - jakmile se obmění všechny emerzní lístky, tak už poroste hezky - důležitý je dostatek světla a pokud možno a povolují to parametry vody/nádrže, tak i céočkovat. časem by nad oholenými stonky mohly nasadit nové kořeny, tak pak zkrátit a zasadit - ale tím si nejsem jistý - sám na to zatím čekám - možná by šlo je zkrátit i bez kořenů, ale já osobně zatím určitě počkám - ony ty malé rostlinky vyrůstající z kořenového balu bez tak časem ty ohlodky zakryjí a nebude s tím potřeba nic moc dělat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 16:17 Hern Re: arnošt
Dá se to něčím změnit, pomoct nějak té rostlině ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 16:04 Muž arnošt [37] - RostlinyRe: Johan
dělá mi to to samé - vypadají nyní jako holokrčky - od spodu, ale už začínají vyrážet nové rostlinky, tak si myslím, že podobný průběh to může mít i u tebe...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 15:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Hern
Odumírající listy jsou do hněda no. Jinak tady odumírají emersní listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 15:34 Hern – Stolístek vodní - Myriophyllum aquaticum
Fotka k příspěvku Zdravím Vás a potřeboval bych poradit. Je normální u stolístku vodního - Myriophyllum aquaticum, aby se zbarvoval se zelené barvy na světle hnědou, směrem od spodu rostlinky ? / viz foto / Pozn: Svítím 12 hod. denně, rostlinku mám 7 dní. Děkuji.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2007 17:53 Muž Johns [30] - Cichlidy – Myriophyllum mattogrossense
Ahoj nemáte někdo navíc rostlinku Myriophyllum mattogrossense rybicky.net/atlasrostlin/myr_mat ahoj

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2580x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10483-myriophyllum