Vysoká hladina NO3
Tyto rybky mu kytky budou stále likvidovat.
hodnoty v tabulce co se týká NO3 jsou v max pohodě řekl bych , vidím to celkem logicky , filtr funguje , (zjednodušeně) odpadní látky se přeměnují na NO3 , jelikož tam nejsou kytky které by ho spotřebovávaly , logicky stoupá nahoru , přidej kytky nebo nějaký iontoměnič co si s NO3 poradí ...
Tak tohle je tabulka naší vody a dle testů to opravdu sedí na vstupní vodě.
www.vodakhu.cz/… Zoufale málo. Jsou to velmi aktivní rybky.
Jasně, ale nejdřív napiš parametry vody z vodáren (včetně tvrdosti), všechny parametry co jsi změřil ty jak v akváriu, tak vodovodní, tak 1:3 s destilkou. Jinak se nikam nepohneme! Ale 50l je pro Gary podle mě málo.
Mám výborný přístup destilované vodě.
Akva je 50 l a vyřešil bych to tak, že bych daval jen a jen v poměru 35 destilky a 15 litrů vodovodni na pořad s pravidelnými vymenami a odkalovanim.
Šlo by to takto praktikovat na stálo???
Zeolit se musí dát do filtru a cca každý měsíc (podle koncentrace NO3) měnit/regenerovat. Ve dně ti bude na <>... ALe zvedá trochu tvrdost, mi to nepřijde jako dobré řešení. Jedno se ti nepodaří vychytat termín regenerace/výměny a máš po rybách.
Jsou i "síra" filtry, které snižují NO3. Ty jsou super, ale nic pro začátečníky a vyrobit si je musíš sám.
Ten Zeolit dát frakci 0,2-0,5 mm a mám ho dát (přidat) smíchat s dnem co tam mám?
Je fakt, že s tou garrou rostliny v nádrži prostě neobstojí. Jediným lékem při této rybce jak zachovat dobré prostředí je častější výměna vody a poměrně silné vzduchování.
A pokud je chováš pro pedikérské účely, doporučuji i bez dna.
Nevím jak je akvárium velké ale bez velkého počtu rostlin se NO3 nezbavíš, zeolit je jedna možnost, selektivní iontoměniče další.
Ověřil bych ty hodnoty a když to bude pravda, šel do toho zeolitu, jak radil kolega.
Takže pokud mi to bude s desttilkou klesat na únosnou úroveň, tak vždy při odkalování dólít vodu v poměru 3/1 ve prospěch destilky? To by mohlo fungovat.
Podle ukazatelů na Vodaku je NO3 32 a ostatní hodnoty sedí podle testu (PH, tvrdost)
Mám ve filtru malý hrubý molitan na něm válečky od JK animals a nad tím ještě jemný molitan
At už je to jak chce , funkčnost testu ověřit ředěním destilkou by mohla v tomto napomoct , pokud to měří dobře a je tam těch dusíkú opravdu tolik , co tak použít jako filtrační médium osvědčený Zeolit ?
Ahoj, pokud bylo akvarko uz zabehle, hodnoty by mely byt nizsi, i kdyz je bez rostlin, bud byl zabeh prilis kratky nebo je test nepresny. Tyto hodnoty bych neriskoval, jak uz bylo poznamenano, citlivejsi ryby to odnesou docela rychle, ale neni to dobre ani pro ty odolnejsi dlouhodobe.
Zkousel jsi merit i NO2?
Test 6v1 je hodně nepřesný. Zjisti si u vodáren kolik má NO3 kohoutková voda a pak ji změř. Chyba může být v tom testu. Nebo zřeď vodu z akvária s destilovanou v poměru 3(destilka): 1(akvarijní) a pak znovu změř. Mělo by o ukázat 20-25 pokud to měří správně. Pokud ale tak vysoká koncentrace NO3 je už ve vodovodní vodě, jsi v <>.
Garu rufa neznám, ale spoustu citlivějších druhů ryb taková koncentrace zabije.
Měřil jsem to v zajetem akva než jsem přidal Garra rufa.
Kohoutková by měla být ok
Měření Tetra Test 6v1
Čím to měříš, zkoušel jsi i kohoutkovou vodu?
Mám v akva jen čerstvě Garra rufa (předtím tam byl na zábèh
jen snek všechny hodnoty v pohodě, jen NO3 je na 75-85.
Je to akva bez rostlin, jen jako pokus o chov pedikernich rybek.
Radeji nějak snižovat?
Jak hodně jim to může ublížit?
Starší reakce
Tak moc děkuju
Odpověďět na Tvojí otázku tzv. beze zbytku to by si mohl troufnout jenom velkej střelec. Bude to vždycky o chovaných druzích ryb a jejich míře akceptace hodnotám dusičnanů. Prostě jsou druhy ryb, kterým bude vadit už třeba 15 mg/l a na druhou stranu Ti budou ryby klidně akceptovat 100 mg/l. Když bych na to měl odpovědět, tak asi tak, že drtivá většina běžně chovaných ryb v našich nádržích při normální údržbě a to hlavně pravidelný výměně vody nebude mít s NO3 problém(pokud nebude do akvária lejt žumpu). Prostě pokud se nechystáš na chov nějakejch špeků(importů z přírody, přírodních forem), tak bych se tím moc netrápil a když bude v akváriu dostatek rostlin, jenž jsou dobrými konzumenty právě oněch dusičnanů, tak se to obejde bez nějakýho stresování a měření, stejně tak jako i jiný hodnoty bude i NO3 v akváriu kolísat.
Ideální je do 25mg/l
michalcod napsal: Můžete mi prosím vysvětlit jaká už je vysoká koncentrace NO3? Tedy myslím nebezpečná??...
Vím, že No2 by měla být 0 nebo blízká 0 (Mám s tím bohužel zkušenosti)ale na NO3 se vás tímto ptám abych podle vašich zkušeností byl připravený.
Díky
Můžete mi prosím vysvětlit jaká už je vysoká koncentrace NO3? Tedy myslím nebezpečná??...
Vím, že No2 by měla být 0 nebo blízká 0 (Mám s tím bohužel zkušenosti)ale na NO3 se vás tímto ptám abych podle vašich zkušeností byl připravený.
Díky
Starší reakce
tak je chyba v měření nebo testu, jelikož NO3 ti z vody měřitelným způsobem nevyprchá
Starší reakce
dekuju
Mrkni se do příslušnýho vlákna kde se o testech diskutuje a udělej si obrázek o tom, jaký testy používáš a na jaký jsou dobrý reference. Krmit obden jednou normální dávkou, kterou ryby do půl minuty skonzumují je normální krmení. Samozřejmě, že záleží na rybí osádce, když tam je omladina, tak je rytmus krmení jinej, tam platí více měnších denních dávek.
A jaká je hodnota NO3 ve vstupní vodě? Čím je to měřeno?
edit: pozdě
Je to pořád dokola, už jsme to u Tebe řešili myslím několikrát. Uvádíš že máš vysokou hodnotu NO3. Je třeba si odpovědět na otázky, čím je to měřený, je to měření dostatečně průkazný, jaký jsou hodnoty zdrojový vody atd. To překrmování mít vliv může, stejně tak jako množství producentů odpadních látek v poměru k rostlinám. Zkus si na tyto otázky odpovědět sama a třeba příjdeš na to proč se tomu tak děje.
Starší reakce
Super, konzumenti začínají mít navrch nad producenty.
Samozřejmě, čím více konzumentů(rostlin) v poměru k producentům(ryby), tím lépe při snižování hladiny NO3. Ty plovoucí rostliny jsou o něco lepším vysavačem, než oststní rostliny, ale to se dá nahradit jejich množstvím, takže vlastně ty plovoučky jsou takovou zjednodušenou cestou.
Nejen "plovoučky" odčerpávají z vody NO3.
Ne, to jsem si to pomíchal v souvislosti s tou filtrací, kde jsem místo NO3 měl za zvýšený NO2. Za tím odčerpáváním NO3 z vody těma plovoučkama, za tím si stojím, odzkoušeno.
...Souhlas, píšu NO3 a myslím NO2...
Kde jste psal NO3 a myslel NO2?
Tady? Velmi dobrými pomocníky s odčerpáváním NO3 z vody jsou plovoucí rostliny.
Souhlas, píšu NO3 a myslím NO2. Díky za doplnění a upřesnění.
Já si myslím, že hladina NO3 s nezaběhnutým filtrem moc nesouvisí, resp. dobře fungující filtr hladinu NO3 vlastně zvyšuje, protože mění jedovatý čpavek a dusitany na relativně neškodné dusičnany.
To ovšem nemění nic na tom, že častější výměna vody a menší dávky krmení pomůže. Dobrá stonkovka je myslím vodní mor.
A nakonec, z vodovodu nám běžně teče voda s 40mg/l NO3, se 100 mg/l se ještě dá žít
dík snad to pujde
Začal bych obden měnit vodu, klidně polovinu akvárka a pokračoval s tím do doby, než se ten filtr zmátoží a zažne pořádně fungovat. To že se filtr naočkuje, ještě neznamená, že je plně funkční, jako původní zašpiněnej. To nekrmení je dobrej postup, klidně ještě pár dní můžeš ordinovat hladovku. Jenom cvičně bych přeměřil i parametry vstupní vody, aby jsi věděl co tam leješ. To, že je do akva přidávaný CO2 a rostliny tzv. rostou ještě samo o sobě nemusí znamenat, že to zvládnou, ono bude záležet na tom kolik a jakejch rostlin tam je(čím více stonkovek, tím líp). Velmi dobrými pomocníky s odčerpáváním NO3 z vody jsou plovoucí rostliny.
Starší reakce
Určitě může. Rostliny jsou přece jeho likvidátory. Velký úbytek rostlinné hmoty není nikdy dobrý, dalším důsledkem může být výskyt řas.
0 23.07.2011 13:14 PAVEL311 – NO3
môže sa presadením a pretrhanim asi tak 50% rastlin v AQ zvyšiť hodnota NO3 o 2-násobok?
bude to asi len dočasn stav???
Dakujem
Koukám na tvou prezentaci, tak jenom pár poznámek: čerpadlo, pokud nemáš, tak přiškrtit, aby nebyl velký proud. Potom přidej nějaké nenáročné stonkové rychlerostoucí rostliny, tady je o nich celé vlákno:
rybicky.net/forum/14711 . V začátku hodně pomáhají.
Optimální hodnoty záleží jak na co. Musíš si najít jaké nároky mají rostliny a živočichové, které chceš v akva mít. Ale pokud nechceš mít nějaké náročné druhy, tak si s tím nelámej hlavu, hlídej hlavně NO2 a radši i amoniak. A pravidelně měnit vodu.
vodovodni vodu uz nechavam odstat. zitra ji premerim. je to mozne. mel sem spise za to ze tu mame velmi tvrdou vodu ale az tak zle to neni.
podle toho co pises ostatni hodnoty by mely byt optimalni?
Za 5 dní se ani nestačí namnožit nitrifikační bakterie, které by NO3 produkovaly. Takováhle hladina bude pravděpodobně už ve zdrojové vodě, zkus ji schválně přeměřit. Ta může mít hodnotu kolem 40 ml/l NO3 a je to normální.
Jinak pH a tvrdost se pravděpodobně moc měnit nebude.
Tady jsem našel schéma zabíhání akva a jak je to s tím dusíkem
wds.cz/… Přidat reakci
1 ...... ...... [5] 6 7
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8359x