Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy a NO3

 

NápovědaFórum » Řasy  

Řasy a NO3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2009 13:55 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: Horác
Já ještě nestrávil všechny linky které jsem tam nechal, ale je tam hezká řada příkladů kdy může nastat situace kterou popsala Darka. To s tou redukcí N5 na N-3 začínám chápat, v N5 stavu asi uhlík moc nenaváži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2009 13:36 Muž Horác [3942] Re: Bak
Nerozumím. Já pouze odpovídal na otázku, proč mohou rostliny dávat přednost amonným iontům před dusičnany. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2009 13:28 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe Sid + Horác
Ustupuji místním kytkařům, nicméně se přizpůsobím zmiňovaným linkům a zkusím zaexperimentovat kam až to půjde ( bez amoniaku a močoviny ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2009 13:19 Muž Horác [3942] Re: Bak
Dusík je v dusičnanovém iontu zoxidován do nejvyšší možné míry. Aby ho rostlina mohla využít (například zabudovat do nějaké organické molekuly), musí ho nejprve zredukovat. A to ji stojí energii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.11.2009 12:39 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Bak
...Ještě snad někdo hlásil že kytky raději amonné ionty než dusičnany...
Co vám není na té větě srozumitelné? :-)
Jinak - řekl bych, že přesnější výrok by měl znít, že některé rostliny upřednostňují amoniak, jiné dusičnany.

A aby to nebylo tak jednoduché, ještě bych měl asi dodat, že nejčastěji asimilovanou látkou ve většině vodních ekosystémů je nitrát, ale nejpreferovanější látkou je amonium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2009 12:34 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: smik
Jinak druhý příspěvek Freeman - píše že v urei odchoval i cheryny bez problémů, dení dávka 1 ppm :
www.aquaticplantcentral.com/…
Ještě snad někdo hlásil že kytky raději amonné ionty než dusičnany, tomu ale moc nerozumím. Dokážete to někdo vysvětlit ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.11.2009 11:46 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: smik
palec To už bylo lepší:
www.aquariumalgae.blogspot.com
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2009 09:32 smik Re: filipsi
Pokud je močovina anglicky UREA a já myslím že jo, tak tady www.ukaps.org/…
to někdo používá. Musí se na tom fóru zaregistrovat a když si dáš do vyhledávače UREA určitě ti to něco vyhodí. Je to tam celkem rozebrané.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.10.2009 21:45 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: filipsi
Já z toho článku pochopil že mám dál krmit jak krmím a upravovat poměr dusíku k fosforu a draslíku ( aby tam ty dva poslední byly vůbec nějaké ) a pak to asi může s kytkama fungovat, protože začnou růst. Něco jiného je nezajeté akva a člověk který neumí konkrétní látky změřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2009 21:18 Muž filipsi [1295] Re: protein007
Tak to jo, ja uz myslel, ze mi neco uniklo.
Nemyslim si, ze by bylo vhodne dodavat do akva N ve forme mocoviny. Myslim, ze v akva neni dost "prostredku", aby si s tim dokazalo poradit. A to ani ve forme mocoviny ciste, tj. ne moci lidske.
Uz je to nejaky cas, kdy jsem se nad tim zamyslel a hledal ... Mozna najde nekdo nekoho, kdo mocovinu uspesne pridava (jestli jo, prosim link).
Ja primo o tomto nenasel takrka nic praktickeho ani teoretickeho (vztazeno k akva), tak je nevhodnost pridavani mocoviny jen muj vlastni vyvod. Ale treba me nekdo presvedci, ze to je fajn :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.10.2009 20:39 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: protein007
Ten článek by mohl hodně lidem ušetřit moc trápení a problémů, potažmo vyhozených peněz kdyby si ho přečetli... dobře napsané potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.10.2009 18:41 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vodRe: filipsi
Bolo to v cisle 4, tema "Dusik v akvariu". Tam sa pise aj o mocovine, aj ked nie tak priamo ako som to mal na mysli ja :) Tu je odkaz:
e-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2009 14:53 Muž filipsi [1295] Re: Bak
Za tri na to musi stacit, neee ;-) ? Myslis neco takoveho (necetl jsem): www.agrokrom.cz/… ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2009 14:34 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: filipsi
Sem měl za tři z biochemky no néééééé? Tak to vědět ani nemůžu, ale rád si přečtu nějaký hezký odkaz kde to bude rozumně popsané :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.10.2009 14:19 Muž filipsi [1295] Re: Bak
.. Jeste je treba se podivat na to, co se s mocovinou deje, nez ji "sezerou" kytky. Navic mocovina neni jedina soucast lidske moci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2009 11:25 Muž kortezhugo [983] Re: protein007
...no to ta napadla fakt "zaujimava" vec smich - a co tak este sa aj vysr.t? - ale "nieco" tvrdsie to sa bude rovnomerne rospustat? :-D smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2009 11:20 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: filipsi
Močovinou se běžně hnojí kytky, není jedovatá jako amoniak smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.10.2009 10:51 Muž filipsi [1295] Re: protein007
Ne, nestaci a neni to dobry postup. Doporucil bych se podivat na slozeni lidske moci. Na ty clanky se budu muset podivat. Ktere cislo?
(btw ostatni - nechapu minusy za dotaz, neni lespi nez "minusovat" vysvetlit proc to neni dobry napad?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   31.10.2009 05:15 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vodRe: darka
Inak ma napadlo, ked uz je rec o okamzitom pridani NO3 do akvaria - nestaci sa donho vycurat? :) Podla clankov v casopise na akva.sk by to chemicky malo byt to iste. Jo a je to ZADARMO :-) Neskusal som to test, lebo ma trapi skor opacny problem, ale mozno niekto s tym uz ma skusenosti :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 14:36 Žena darka [520] Re: Sid
Děkuji za vyčerpávající odpověď :-) , nejspíš opravdu raději počkám na PMDD a nebudu experimentovat s Nutrafinem, jelikož zítra znovu odjíždím a situaci budu mít pod kontrolou jen přes telefon. palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2009 13:06 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: darka
Omlouvám se! Sice ponocuji, ale ne až do rána... :)
Pokud rostliny netrpí nedostatkem Fe, (projevuje se u některých kytek zřetelnou chlorózou), asi bych se do přihnojování železem moc nehrnul. Ne, že bych dával Fe a sinice do přímé souvislosti! Jen jsem konstatoval, že Fe pomáhá sinicím asimilovat v podmínkách s nízkou úrovní ozáření.
Pokud máte zdrojovou vodu "prostou" NO3, asi vám nezbyde, než vyčkat na PMDD... Jakákoli "komplexní" hnojiva pro zahrádkáře a domácí kytky obsahují živiny v poměrech pro akvaristiku nevhodných. Ve specializovaných prodejnách nejspíš jde koupit jednosložková hnojiva, takže pokud by mezi nimi bylo nějaké dusíkaté, dalo by se přemýšlet o jeho použití.
Mám dojem, že taková jednosložková hnojiva nabízejí i různé OBIBAUBACHY.
Ovšem praktické zkušenosti s použitím jiných druhů "jednosložkových" dusíkatých hnojiv v akvaristice jsou sporadické. Snad by vám mohl pomoci Filipsi, který má jisté zkušenosti s NH4NO3.
Ještě k tomu NUTRAFIN Plant Gro - obsah dusíku je tak nízký, že kdybyste chtěla rostlinám dusíku dopřát, nejspíš byste zároveň přehnojila Fe...
Máte-li možnost, mrkněte do OBIBAUBACHU.
K případné aplikaci NH4NO3 tři poznámky:
1) Pokud máte zásadité pH, buďte opatrná; čím vyšší pH, tím opatrnější!
2) Před aplikací je třeba zkalkulovat, kolik hnojiva přidávat, (a to i v souvislosti s pH)
3) Pokud měříte pH kapkovými testy, počítejte s chybou v měření a raději naměřenou hodnotu nadsaďte "nahoru" až o 1 řád!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2009 01:25 Žena darka [520] Re: Sid
Ani nevíte, jakou mám radost, že taky ponocujete ;-) Děkuji za Váš názor, rada od odborníka vždy potěší :-) PMDD s KNO3 už mám objednáno, ale nějaká okamžitá pomoc na zvýšení NO3 asi není(?), voda tam toho moc nepřidá :-( Mám doma hnojivo Nutrafin PLANT GRO, obsahuje " celkový dusík N 0,15% ve vodě rozpustného organického dusíku v chelátové formě", zatím jsem ho nikdy nepoužila, ale obsahuje i 0,26% Fe v chelát.f., což jak jste někde psal, železo se nyní moc nehodí, sinice ho využijí lépe a rychleji než rostliny? Takže mohu prosit o závěr? Jenom vyměnit vodu nebo přidat i toto hnojivo? CO2 už začíná znovu bublat a já v pondělí ráno znovu odjíždím. Děkuji potlesk
P.S. Vím, že nepřekrmoval :) , syn, pes, kočka i ryby čekali, co dobrého jim nachystám po tom týdenním skoropůstu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2009 01:04 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: darka
...Může být toto nulové NO3 příčinou vzniku zelené řasy a sinice?...
Myslím, že uvažujete správně. Souvislost mezi dobubláním CO2 + nízkým obsahem NO3 a objevením se sinic(?) a řas bude.
Co se NO3 týče, vodovodní voda nějaké NO3 obsahuje - můžete to s tím přihnojením pomocí výměny části vody zkusit. Ovšem takový KNO3 by byla standardnější forma.
A ten CO2 hodláte, doufám, znovu zprovoznit. Nebo ne?
Jinak to vypadá, že manžel asi skutečně nepřekrmoval! ;-) Kdyby ano, byly by dusičnany neměřitelné? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 00:44 Žena darka [520] – Řasy a NO3
Prosím o radu, po týdnu jsem se vrátila a našla akva plné zelené řasy, místy i náznaky sinice, voda trochu zapáchá, teplota vyskočila na 27 st. Rybky mezitím krmil manžel, přísahá, že nepřekrmoval no, v této době někdy i dobublalo CO2. Rybek přiměřeně, rostlin hodně, světla akorát, nikdy(cca rok) jsem řasu neměla až teď. Po změření všechny parametry vody v normě, jen NO3 téměř nulové. Může být toto nulové NO3 příčinou vzniku zelené řasy a sinice? Pokud ano, jak ho rychle přidat, PMDD nemám, vodu ráno vyměním, ale NO3 ve vstupní vodě je taky skoro O. Nebo je příčina jinde? coze

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 3512x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10008-rasy-a-no3