Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Váš akvaristický portál

 

Články »   Vytisknout tuto stránku 

Publikováno: 01.01.1970 • Autor: © • Rubrika:
 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení

Líbilo se: x Nelíbilo se: x Zveřejněno: 01.01.1970 Upraveno: 01.01.1970 Přečteno: 1x

Schválili: slavko ***** 15.01.18 • afc1886 **** 15.01.18 • Mrakoplash ***** 16.01.18

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
Žádné další články

Komentáře návštěvníků
Celkem: 7 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [7] Maq® 01.02.18 16:32
Mám v poznámkách, že etylén mj. "indukuje formování aerenchymu v kořenech při zaplavení". To je efekt, který má u ponořených rostlin speciální význam.
Tvůj odkaz se s mojí citací nevylučuje: IAA může být více, tím by tvorba etylénu měla být stimulovaná, jenže kobalt tento konkrétní efekt IAA blokuje.
Ale s etylénem je to celé takové nejisté, protože při různých koncentracích má údajně různé až protichůdné účinky.
A ano, těch prospěšných prvků bývá jmenováno víc, ale když se o to člověk trochu víc zajímá, ukáže se, že to vlastně prospívá symbiontům vázajícím plynný dusík (tuším zrovna kobalt) nebo přímo bobovitým (které v akváriu nemáme), nebo dobytku, který rostliny spásá (selen, jód), a nebo se vědci nemohou domluvit, zda a co to vlastně dělá (stroncium, titan, lanthanoidy). Přiznám se, že jsem se na tyhle prvky před časem vrhl v naději, že něco "objevím", ale když jsem se pak začal trochu orientovat v množství (možná) prospěšném vs. toxickém, přešla mě chuť si s tím hrát. Výjimkami jsou křemík a sodík - ty jsou netoxické, běžně přítomné a možná něco dobrého dělají.

Reagovat na tento komentář [6] larix® 31.01.18 18:40
Z odkazu, ktorý som dal, mi vyplýva, že prítomnosť kobaltu hladinu IAA zvyšuje. Ako je to s eténom u suchozemských vs. vodných rastlín netuším.
V každom prípade sa zhodneme, že cielené dotovanie rastlín kobaltom je asi v "normálnom" akváriu zbytočné a ako písali zervan a Kubaa, v dostatočnom množstve sa vyskytuje aj v krmive. Chcel som iba poukázať na to, že rastliny z primeranej prítomnosti kobaltu môžu profitovať (takýchto prvkov je viac).

Reagovat na tento komentář [5] Maq® 31.01.18 13:44
Cobalt inhibits IAA-induced ethylene production. Cobalt acts mainly through arresting the conversion of methionine to ethylene and thus inhibits ethylene-induced physiological processes.
Myslím že u ponořených rostlin je inhibice tvorby etylénu spíš nežádoucí. Ale těžko říct. Každopádně věřím, že tyhle NANOprvky v praxi nikdy nechybí. Viz příklad se sinicí.

Reagovat na tento komentář [4] larix® 30.01.18 17:40
Dušan, kobalt síce nie je pre výživu rastlín esenciálnym prvkom, patrí však medzi tzv. prospešné prvky, ktorých prítomnosť pozitívne ovplyvňuje napríklad rýchlosť rastu, množstvo zásobných látok a podobne (fytohormóny a enzýmy). Väčšinou fungujú ako katalyzátory, teda ich spotreba je minimálna alebo žiadna, no ich prítomnosť je žiadúca.
Pozri napríklad toto: web2.mendelu.cz/…

Reagovat na tento komentář [3] zervan® 27.01.18 14:02
Niektoré hnojivá a zmesi (Seachem Flourish, MicroMix Plus) obsahujú aj kobalt. Podľa bmcgenomics.biomedcentral.com/… ho však žiadne rastliny využiť nevedia, je potrebný pre živočíchy v podobe vitamínu B12, takže ho asi bežne pridávame s krmivom. Dávať ho do zmesi hnojiva je asi skôr negatívne - pomôže len riasam a sinici.

V odkazovanom článku v časti Discussion sa píše: "In eukaryotes, only 9 species were identified that appeared to use both metals and most of them were unicellular organisms. Most Ni-utilizing organisms were fungi which did not utilize B12, whereas most B12-utilizing organisms were animals which lost the ability to use Ni. In addition, green algae utilized both metals, whereas land plants only possessed the Ni utilization trait."

Reagovat na tento komentář [2] Kubaa® 21.01.18 18:49
Dvě poznámky:

1. všechny ty mikroprvky jsou důležité nejen pro rostliny, ale i pro živočichy, tzn. dost se jich dostane do akvária s krmením. Spočítal někdo, kolik žrádla pro ryby pokryje potřeby rostlin?

2. křemičitý písek z běžných zdrojů bohužel inertní není

Reagovat na tento komentář [1] Márty® 19.01.18 21:04
parádní seriál, Maqu. Rozšířil jsem si obzory. Díky. Plánuješ něco dalšího?

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1709-poznamky-k-vyzive-rostlin-11-prechodne-kovy