Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Váš akvaristický portál

 

Články »   Vytisknout tuto stránku 

Publikováno: 01.01.1970 • Autor: © • Rubrika:
 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení

Líbilo se: x Nelíbilo se: x Zveřejněno: 01.01.1970 Upraveno: 01.01.1970 Přečteno: 1x

Schválili: ctibum *** 24.11.17 • romant *** 25.11.17 • vaaclav *** 25.11.17 • afc1886 *** 25.11.17

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
Žádné další články

Komentáře návštěvníků
Celkem: 15 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [15] ® 30.11.17 00:17
Vida, to jsem nevěděl. Akorát že to je objemová jednotka, a my všechno počítáme na gramy... uf!
Ale stejně jsem měl z toho textu dojem, že myslí právě tu čajovou lžičku, kterou má čtenář v příborníku. Mj. protože rozlišuje měření na mililitry (u tekutin) a na čajové lžičky (u sypkých látek).

Reagovat na tento komentář [14] Kubaa® 29.11.17 14:18
Ten pán je asi Američan, ne? V USA je "teaspoon" standardizovaná jednotka, asi tak jako mají palce místo centimetrů a gallony místo litrů. 1 teaspoon je přesně 4.92892159375 ml :D Palec je také přesně 2,54 cm a ne jak komu narostl. Viz en.wikipedia.org/…

Upravit Reagovat na tento komentář [13] ® 29.11.17 14:11
On to opravdu udává v "teaspoons".
Myslím že je to součástí jeho snahy "hlavně ať i blbec získá dojem, že je to hračka". To je základní myšlenka jeho "metody", proto všechno tak brutálně zjednodušuje a na všechno radí nemazat se s tím a prostě přidat CO2. On a s ním všichni, kdo to chtějí mít jednoduché, pak neradi slyší, že ne vždy to funguje a ne všechno okolo je tak bezvýznamné, jak Barr tvrdí.

Reagovat na tento komentář [12] invalida® 29.11.17 13:30
Já teda nejsem žádnej akvarista ale cituju "Tyto chemikálie jsou všude na světě stejné. Nemusíme tedy shánět žádné značkové výrobky. Doporučím-li panu Wu ze Singapuru ¼ kávové lžičky (1,67 g) KNO3, použije stejnou látku jako my tady ve Spojených státech." A to se mi moc nezdá.
Hrábnul sem semdo šuplete vyndal hrst lžiček typu káždej pes jiná ves. Rozdíl bych tipnul i 100%. Další věc je kolik je čtvrt lžičky. Na schůzce sem s dětma udělal pokus..každej odměřil čtvrt lžičky a bylo nás 16 se mnou 17. Nejbližší hodnota byla rozdíl 23% což je téměř čtvrtina a to jsem vypůjčil opravdu přesný váhy pro laborku. Takže výpovědní hodnota má mezery.

Upravit Reagovat na tento komentář [11] ® 29.11.17 10:33
vaaclav: Bylo by to trochu přehnané, pokud bych to napsal, ale já jsem napsal něco trochu jiného. Napíšu to tedy ještě jinak: Za "povrchní" přístup pokládám, když se někdo nesnaží vyladit složení vody a vůbec podmínky v akváriu, a namísto toho jen ve velkém valí CO2.
Jinak přidávání CO2 do vzduchu ve sklenících se ve světě s úspěchem dělá, a pokud to naše pěstírny akvarijních rostlin ještě nedělají, je myslím jen otázkou času, kdy s tím někdo začne.

Reagovat na tento komentář [10] Kubaa® 29.11.17 08:29
Přesně tak. V akváriu bez ryb ok. Ale pokud v tomhle někdo drží ryby, tak je označení povrchní akvarista ještě velmi mírné.

Reagovat na tento komentář [9] Afropithecus® 28.11.17 22:27
Toto nelze dost dobře komentovat. Souhlasim s reakcemi v komentářích. Akvaristika je o umění vyvážit podminky prostředí pro život veškerého obyvatelstva a ne se zaměřit na jednu vybranou skupinu a ostatní nechat jen živořit v podmínkách pro ně nevhodných. ( i přes veškerou snahu nikdy nedocílíme podmínky které jsou ve volné přírodě ) jen napodobujeme.

Reagovat na tento komentář [8] vaclav® 28.11.17 16:38
Pár komerčních pěstíren jsem prolezl ale že by používaly CO2 tak to si myslím že je nesmysl. Oni to nepotřebují protože pěstují rostliny emerzně a tak mají rostliny přísun CO2 dostatečný. Pod vodou to ale je o něčem jiném. Zkusit to bez CO2 samozřejmě můžeš ale bude to obtížnější protože narazíš na strop, protože hlavní stavební kamen je uhlík a až potom je to ostatní. Některé jak se říká náročné rostliny pod vodu trvale ani nepatří a jedině velmi silné světlo a vše další z tím spojené je donutí růst. Je to ale každého věc jak se rozhodne. EI je jen jedna z metod jak provozovat akvárium a k živočichům určitě není moc přívětivá. Podle tebe je ten kdo používá tuhle metodu a CO2 povrchní akvarista tak to si trochu přehnal.

Upravit Reagovat na tento komentář [7] ® 27.11.17 23:55
Nebylo mým úmyslem metodu EI propagovat. Ale je to určitý fenomén a chtěl jsem poskytnout co nejpřesnější překlad návodu osobně od Barra, abychom věděli o co jde a mohli si udělat názor netrpící "informačním šumem".
Mně ta věc bytostně nevyhovuje svým "velkým" pojetím, a otravuje mě, že je Barrem prezentována a veřejností často vnímána jako TA pravá metoda, která řeší úplně všechno a vždy. Jistě je možno vidět mnoho akvárií, které jsou díky ní pěkné. Ale kdo trochu chce, ten také vidí spousty případů, kdy EI navzdory různé trable přetrvávají. A to i přímo na barrreport.com.
Barr sám už je v zajetí svého "objevu" (a zřejmě obchodních zájmů), takže na problémy vcelku stereotypně doporučuje "přidejte CO2". Má to určitou logiku - CO2 je "doping", pro rostliny vydatný zdroj energie, a ty se tedy dokáží vypořádat s různými problémy, které by je jinak umořily.
Vysoké dávky CO2 nás tedy vzdalují pochopení potřeb rostlin a celého akvária. Já jsem si z toho pro sebe udělal ten závěr, že se budu snažit "vymazlit" všechny podmínky bez CO2. S předpokladem, že když mi bez céočka porostou dobře i náročné rostliny, pak s lehkou podporou CO2 a silnějšího světla budou výsledky určitě jen ještě o něco lepší. Obejít celý problém tím, že tam nafoukám spoustu céóčka, by mě nebavilo. To ať si dělají komerční pěstírny nebo povrchní akvaristé, ale my to přece neděláme na výnos a nimráme se v tom pro potěšení z poznání a úspěchů.

Reagovat na tento komentář [6] Wanderer® 27.11.17 20:23
Tak nevím. Narvat do akvária všechno na maximum, světlo, CO2 a hnojení a pak to výměnou vody lehce zredukovat. A toto vše ma základě experimentu se třemi plevelnými rostlinami. Obávám se, že tohle udělat, tak sbírám mrtvolky.

Reagovat na tento komentář [5] larix® 27.11.17 10:03
To, že niekto chová ryby "co stoji tisice dolaru" v takto eutrofnej vode pre mňa nie je argument, že to je z hľadiska zdravotného stavu rýb OK. Argumentom sú vedecké štúdie (prevažne v súvislosti s farmovým chovom rýb), ktoré potvrdzujú, že takto vysoké koncentrácie živín (hlavne NO3 a CO2) skrátka pre ryby toxické sú.

Na druhej strane, je každého osobná vec, ako k rybám pristupuje.

Ja sa snažím, aby mali v rámci možností čo najlepšie podmienky pre život a to ako z hľadiska chemizmu vody, tak aj priestoru - teda chovám čo najmenšie ryby v čo najväčšom akvárku a živiny sa snažím držať na minimálnych hodnotách, ktoré postačujú rastlinám. No je to môj subjektívny prístup a ak niekomu vyhovuje chovať bojovnicu ako dekoráciu v sklenenej guli bez výbavy na nočnom stolíku alebo závojnatky v 15L akvárku s farebným štrkom, je to jeho vec, no je mi tých rýb ľúto rovnako, ako rýb v akvárkach kde sa hnojí EI a CO2 sa pumpuje na 35 mg/l.

Reagovat na tento komentář [4] Barakainus® 27.11.17 03:02
Sice tuhle metodu nepouzivam (jsem moc liny), ale Tom Barr znam, parkrat jsem u neho byl, a nekolik verzi jeho akvarii videl osobne. A byt on je hlavne botanik ekolog, ryby mu urcite lhostejne nejsou. Navic tuhle metodu uspesne pouzivaji tisice lidi po mnoho let. Stejne jako on v akvariich co buduje na zakazku. S rybama co stoji tisice dolaru a navic nejsou jeho, takze by si netroufl je zabit ci jen ohrozit.

Reagovat na tento komentář [3] NHKG® 25.11.17 23:06
Sice jsem EI nikdy nepoužíval (nechci riskovat zdraví ryb, proto odmítám CO2), ale mi přijde, že jiní už dokázali mylnost této údajně "blbuvzdorné" metody.
Maqu, nebylo by dobré k tomu překladu přidat nějaký svůj komentář, ať se po přečtení tohoto článku zbytečně nespálí další akvaristé? Ty jsi určitě dělal testy, které některé domněnky z této metody už musely vyvrátit...

Reagovat na tento komentář [2] larix® 25.11.17 21:42
"...a ryby jsou pro něj jen taková ta barevná věc na ozdobu,..."
Bohužiaľ mnoho tzv. aquascaperov takto ryby naozaj vníma a nie je ich málo.

Reagovat na tento komentář [1] Kubaa® 25.11.17 21:02
To je s odpuštěním strašná prasárna. Už jen ta rada ke hnojení CO2 "Takto po malých krocích přidávejte, až zpozorujete podivné chování ryb; pak malinko uberte" je nesmysl - pokud se ryby chovají divně, tedy mají akutní otravu, malinké ubrání nedostane CO2 do bezpečné hladiny, spíš se bude jednat "pouze" o otravu chronickou... A nejde jen o to CO2, ale i o dusičnany atd. Je to takový návod pro někoho, kdo nechce moc přemýšlet a ryby jsou pro něj jen taková ta barevná věc na ozdobu, přijde mi.

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1695-tom-barr:-estimative-index-co-to-je