Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozedranec červenoskvrnný - Antennarius maculatus

 

Atlasy » Ryby » Česky » R » Rozedranec červenoskvrnný 

Vivarium
Vivarium
Česky   Rozedranec červenoskvrnný
Latinsky   Antennarius maculatus

VelikostTeplotapHTvrdostCena
9248.113500
cm°C|dGH
15288.5204000

Čeleď: Antennariidae (rozedrancovití)
Anglicky: Warty frogfish
Synonyma: Chironectes maculatus, Phymatophryne maculata, Antennarius guentheri, Antennarius oligospilos, Antennarius phymatoides, rozedranec červenosvrnný, rozedranec harlekýn, rozedranec skvrnitý.
Biotop: Oceánie
Věd.popsáno: Desjardins, 1840
Původ: Západní a východní Indický oceán, severozápadní a západní Tichý oceán: Filipíny, Indonésie, Mauricius.
Chov: Poměrně obtížný
Lokalizace: Dolní část nádrže
Délka života: Cca 8 let.
Dop.počet ryb: Chovat jednoho jedince.
Min.vel.n.: 150 litrů.
Krmení: Masožravec - malé rybky, korýše, krevety. Přijímá i mraženou potravu, je ale nutné jej zpravidla krmit tyčkou, na které je potrava nabodnutá a vyvolat tak dojem, že se potrava hýbe.
Pohlaví: Pohlaví je obtížně zjistitelné. Barevnost jednotlivých ryb je velice variabilní a přechází od světle krémové až po černou s náhodně rozmístěnými, bílými, růžovými, červenými a hnědými skvrnami.
Odchov: V akváriích se nerozmnožují. Při tření kladou rozedranci značné množství (i několik tisíc) malých jiker spojených slizem do nepravidelného pásu. Sliz rychle vstřebává vodu z nejbližšího okolí, do níž samec během tření vypouští spermie. Pás slizem spojených vajíček po oplození vyplouvá vzhůru k hladině. Po několika dnech vývoje však vajíčka opět klesnou ke dnu, kde se z nich líhne plůdek.
Snášenlivost: Agresivní dravec, k vlastnímu druhu nesnášenlivý. Malé ryby považuje za kořist. Při dostatku prostoru k ostatním rybám většinou bezproblémový.
Charakteristika: Jinak se mu také říká mořský ďas. Holá kůže bez šupin, tělo kryté různými výrůstky a laloky podobající se spíš tělu ropuchy a pestrobarevné skvrny umožňují rybě dokonalé splynutí s okolím. Tělo mají obrostlé nejrůznějšími třásněmi, výrůstky či hrbolky a bradavicemi. Ty slouží k tomu, aby ryba dokonale splynula s mořskými řasami či korály, v nichž nehybně číhá na kořist. Svou barvu mohou v závislosti na prostředí také měnit - změna barvy přitom může trvat několik dní, ale také jen několik minut. Podle zbarvení rybu vůbec nelze určit. Jednotlivé druhy se od sebe liší především tvarem a uspořádáním paprsků hřbetní ploutve, zejména prvních, které jsou více či méně prodloužené a všelijak pozměněné. Potřebuje u dna vytvořit skrýš, kterou obsadí a kde bude lovit.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Antennarius (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Rozedranec (česky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/rozedranec_cervenoskvrnny