Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jeseter ruský - Acipenser gueldenstaedtii

 

Atlasy » Ryby » Česky » J » Jeseter ruský 

Vivarium
Vivarium
Česky   Jeseter ruský
Latinsky   Acipenser gueldenstaedtii
Slovensky   Jeseter ruský

VelikostTeplotapHCena
45106.5400
cm°C|
200187.52000

Čeleď: Acipenseridae (jeseterovití)
Anglicky: Russian Sturgeon
Synonyma: Acipenser aculeatus, Acipenser brevirostris, Acipenser ruthenus kamensis, jeseter Güldenstädtův.
Věd.popsáno: Brandt & Ratzeburg, 1833
Původ: Kaspické moře a Černé moře a jejich přítoky.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Dolní část nádrže
Délka života: I 40 let, v zajetí při dobrých podmínkách 25 let.
Dop.počet ryb: Lze ho chovat v hejnech, ale i samotářsky.
Min.vel.n.: Zahradní jezírko, větší je lepší. Minimální velikost nádrže proto je 10000 l s minimální hloubkou 1 m. Jesetery lze chovat i v menších nádržích. Ryby se přizpůsobí velikosti nádrže, ale nedožijí se tak vysokého věku.
Krmení: V přírodě požírá bezobratlé živočichy žijící na dně. V zajetí se pak krmí nejčastěji granulemi. Je vhodné mu také někdy dopřát i nějaké to „masíčko“, jako například mražené nitěnky nebo patentky. Chcete-li však chovat jesetera s koi kapry, musíte vědět, že koi kapři velice rádi žerou granule pro jesetery, takže by mohl jeseter vyhladovět, a to je jedna z nejčastějších příčin úmrtí jeseterů. Tomuto problému se dá předejít buď krmnou trubicí (dlouhá trubice se zanoří do vody, k nejhlubšímu místu, a nahoře se do trubice nasype krmení, které propadne na dno, tudíž ho koi kapři nesežerou). Nebo nejdříve nakrmit koi kapry, a poté jesetery. Jesetera lze, také naučit krmení z ruky.
Pohlaví: Žádné zřetelné rozdíly.
Odchov: Obtížný, v našich podmínkách se nevytírá. Je uměle vytíraný a dovážený z okolních států nejčastěji z Německa, Rakouska, Polska.
Snášenlivost: Jeseteři obecně jsou ryby klidné, a mírumilovné povahy. Jeseter ruský není výjimkou. Ostatní obyvatele nádrže nechává bez povšimnutí.
Charakteristika: U chovatelů velmi oblíbený druh jesetera, především díky svému vzhledem. Má krátký rypec se zaoblenou špičkou, před ústy má vousky. Zbarvený je šedě, ale i olivově nebo velmi tmavě. Břicho je světlejší. Na boku má 30 až 50 bílo žlutých kostěných štítků.
Existují dvě formy jesetera. Tažná a netažná. Netažná forma se zdržuje v řekách, kde se i vytírá (jako ryba do jezírka se prodává pouze tato forma). Tažná forma je po většinu života v moři. Do sladké vody putuje pouze v době tření.

Jeseteři ruští jsou krásné ryby, ale musíme nádrž zabezpečit proti predátorům, kteří zvědavého jesetera bez milosti vytáhnou na břeh a zabijí ho. Kočky, ty jsou pro jesetery největším ohrožením. Kočky navíc dokáží vytáhnout i většího jesetera, klidně i 15-ti kilového. Smrt ryby, zejména pak jesetera dost zamrzí. Jako možnost se nabízí břeh, aby kočka nemohla tlapkou šáhnout do jezírka. Je tu také možnost použít plašič koček, který vysílá pro člověka neslyšitelné zvuky, kočky tyto zvuky však nemají rády. Musíme si však pamatovat že plašič většinou fungují pouze na malé vzdálenosti. Lze také použít ohradník, který kočku kopne, a ona si pak zapamatuje, že zde nemá co dělat. Pravdou je ale i to, že kočka může ohradník přeskočit. Nejspolehlivějším řešením se zdá být jezírková síť určená pro zachytávání listů. Síť je dostatečně pevná na to, aby kočičím drápům odolala.

Jeseter ruský, ale i ostatní druhy mohou být v letním období velmi pasivní, a může se zdát že se již v jezírku nenacházejí.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Acipenser (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Jeseter (česky)
Zobrazit další ryby rodu Jeseter (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/jeseter_rusky