Atlasy » Ryby » Čeledi » A » Acipenseridae
jeseterovití
Jeseter (Acipenser) je rod chrupavčitých ryb. Vyznačují se protáhlým tělem pokrytým 5. velkými kostěnými štítky, které se nacházejí v pěti podélných řadách - jedna na hřbetě, jedna na každém boku a dvě na břišní straně těla. Ocasní ploutev je značně nesouměrná, horní lalok je výrazně delší než spodní. Rypec je značně protáhlý a je opatřen čtyřmi vousky.
Největší ryba, vyskytující se ve sladkých vodách je vyza velká (Huso huso). Tento druh jesetera může údajně dorůstat více než 8 metrů a dosahovat hmotnosti téměř 1,5 tuny. Vyza ovšem není sladkovodní rybou v pravém slova smyslu. V dospělosti žije v moři a do sladkých vod vplouvá v souvislosti s rozmnožováním, podobně jako např. losos. Ty druhy čeledi jeseterovitých (Acipenseridae), které nejsou tažné a trvale žijí ve sladkých vodách, dorůstají mnohem menších rozměrů.
Jeseteři jsou masožravci.
K rozmnožování se vracejí i stovky kilometrů proti proudu řek, na místo, kde se sami narodili. Každá samice naklade desetitisíce jiker.
Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Acipenseriformes - jeseteři. V současné době čeleď zahrnuje 5 rodů s 28 vědecky popsanými druhy ryb. Je pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.
Zajímavost:
Hlavním zájmem chovu je produkce kaviáru, v Evropě jsou jeseteři včetně jesetera malého (Acipenser ruthenus) cenným exportním produktem.
Fotogalerie
zástupců čeledi