Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hlavačka šedohlavá - Brachygobius nunus

 

Atlasy » Ryby » Česky » H » Hlavačka šedohlavá 

Vivarium
Vivarium
Česky   Hlavačka šedohlavá
Latinsky   Brachygobius nunus
Slovensky   Býčko šedohlavy

VelikostTeplotapHTvrdost
2.5247.55
cm°C|dGH
4288.520

Čeleď: Gobiidae (hlaváčovití)
Anglicky: Golden banded goby
Synonyma: Gobius nunus, Gobius alcockii, Gobius bombayensis.
Biotop: Asie
Věd.popsáno: Hamilton, 1822.
Původ: Asie: Indie, Myanmar, Thajsko, Malajsie, Indonésie, Borneo, Bangladéš.
Chov: Obtížný
Lokalizace: Dolní část nádrže
Délka života: 3-4 roky.
Dop.počet ryb: Pár nebo více samic na jednoho samce. Je možné chovat i více samců v jedné nádrži, ale jen za předpokladu dostatku prostoru a možností úkrytů.
Min.vel.n.: Pro pár stačí i 20 litrů, ale ve společenské nádrži minimálně 60 litrů.
Krmení: Převážně masožravec - živé i mražené krmivo - patentky, cyklop, dafnie, tubifex. Potravu přijímá nejraději ze dna. Nepohrdne ani vločkami nebo menšími granulemi, i když občas se mohou vyskytnou problémy s jejich konzumací, zvláště u importovaných ryb.
Pohlaví: Obtížně zjistitelné. V období tření samci zmizí pruhy a zvýrazní se jeho žluté zbarvení, samici se naopak pruhy ještě více zvýrazní.
Odchov: Ve sladké vodě často k vytření nedojde. Je třeba do vody přidat sůl, v koncentraci odpovídající parametrům mořské vody. 28 °C - sloupec vody ve vytírací nádržce má být nízký — asi 10 cm. Pískovité dno se upraví svahovitě tak, aby část písku dosahovala k vodní hladině. Na dno se vloží několik kamenů nebo obrácený květináč s vyraženým dnem. Samička klade jikry na spodní přečnívající stranu kamene nebo květináče. Z jednoho tření je 100 až 150 jiker. Po tření je třeba samičku odlovit a vodu ve vytíračce obarvit Acriflavinem do zelena. Jikry opatruje sameček. Po 5—6 dnech se potěr vylíhne. Po vylíhnutí potěru odstraníme i samečka a sloupec vodní hladiny snížíme až na 5 cm. Po rozplavání potěr přijímá droboučkou živou potravu (vířníci, nálevníci, trepky). Roste pomalu, po 2 měsících získá barevnou podobu svých rodičů a teprve po roce pohlavně dospívá.
Snášenlivost: Doporučuje se chovat samostatně nebo jen s menšími a klidnými rybami. Je to celkově klidná, mírumilovná rybka. V období tření je samec teritoriální.
Charakteristika: Tělo má černé s výraznými žlutými příčnými pásy. Ráda se zdržuje v úkrytech. Aktivní je zejména v podvečer. Akvárium udržujeme v čistotě, pravidelně měníme část vody a zajistíme dobrou filtraci. Je lepší ji chovat v brakické nebo i v mořské vodě. Ve sladké vodě žije kratší dobu, obtížně se vytírá a celkově neprospívá, trpí nemocemi.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Brachygobius (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Hlavačka (česky)
Zobrazit další ryby rodu Býčko (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/hlavacka_sedohlava