Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hlavačka sabanus - Brachygobius sabanus

 

Atlasy » Ryby » Česky » H » Hlavačka sabanus 

Vivarium
Vivarium
Brachygobius sabanus | © fantasta
Hlavačka sabanus | © fantasta

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Hlavačka sabanus
Latinsky   Brachygobius sabanus

VelikostTeplotapHTvrdostCena
2247.5830
cm°C|dGH
2.7298.52040

Čeleď: Gobiidae (hlaváčovití)
Anglicky: Sabanus Bumblebee Goby
Synonyma: Hlavačka zlatopásá (Brachygobius xanthozonus) - toto jméno není synonymem ale Brachygobius sabanus je pod tímto názvem prodávána.
Biotop: Obývá sladkou i brakickou vodu a obecně se omezuje na nížinná pobřežní pásmo včetně mangrovových bažin, ústí řek a přílivových toků.
Věd.popsáno: Inger, 1958
Původ: Asie: Borneo, pevninská Malajsie a Thajsko
Chov: Velice obtížný
Lokalizace: Dolní část nádrže
Délka života: 2-3 roky.
Dop.počet ryb: Lze chovat v páru nebo v hejnu 10 a více kusů ideálně s převahou samic.
Min.vel.n.: Pro pár stačí i 20 litrů, doporučuje se však chov 10 a více kusů, pak je třeba nádrž 60 litrů a větší. Vhodnější je nádrž nižší, ale delší či širší.
Krmení: Převážně masožravec - mražené krmivo může špatně přijímat, živé - patentky, cyklop, dafnie, tubifex. Potravu přijímá nejraději ze dna. Vločky nebo granule většinou odmítá, zvláště importované ryby.
Pohlaví: Obtížně zjistitelné. V období tření samci zmizí pruhy a zvýrazní se jeho žluté zbarvení, samici se naopak pruhy ještě více zvýrazní. Samice je mírně kulatější než samec.
Odchov: Odchov je určen jen velmi zkušeným chovatelům. Ve sladké vodě často k vytření nedojde. Je třeba do vody přidat sůl, v koncentraci odpovídající parametrům mořské vody. 28 °C - sloupec vody ve vytírací nádržce má být nízký — asi 10 cm. Pískovité dno se upraví svahovitě tak, aby část písku dosahovala k vodní hladině. Na dno se vloží několik kamenů nebo obrácený květináč s vyraženým dnem. Samička klade jikry na spodní přečnívající stranu kamene nebo květináče. Z jednoho tření je 100 až 150 jiker. Po tření je třeba samičku odlovit a vodu ve vytíračce obarvit Acriflavinem do zelena. Jikry opatruje sameček. Po 5—6 dnech se potěr vylíhne. Po vylíhnutí potěru odstraníme i samečka a sloupec vodní hladiny snížíme až na 5 cm. Po rozplavání potěr přijímá droboučkou živou potravu (vířníci, nálevníci, trepky). Roste pomalu.
Snášenlivost: Doporučuje se chovat samostatně v jednodruhové nádrži. Ve společenské nádrži budou plaché a schované. Je to celkově klidná, mírumilovná rybka. V období tření je samec teritoriální.
Charakteristika: Přezdívá se jí čmeláčí ryba díky jejímu zbarvení. Tělo má žluté s výraznými černými příčnými pásy. Ráda se zdržuje v úkrytech. Aktivní je zejména v podvečer. Akvárium udržujeme v čistotě, pravidelně měníme část vody a zajistíme dobrou filtraci a vzduchování. Je lepší ji chovat v brakické nebo i v mořské vodě. Ve sladké vodě žije kratší dobu, obtížně se vytírá a celkově neprospívá, trpí nemocemi. . Není vhodná pro začátečníky.

Tyto ryby se prodávají pod názvem Brachygobius xanthozonus (hlavačka zlatopásá). Ve skutečnosti se tento druh do Evropy pravděpodobně nikdy nedostal a nejčastěji se jedná od druhy právě o Brachygobius sabanus a podobný Brachygobius doriae. U B. sabanus se vyskytují tmavé sedlové pruhy uprostřed žlutých pruhů. B. sabanus má rovněž bezbarvé poslední jeden či dva paprsky první hřbetní ploutve a je menší než b. doriae.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Odkazy:www.aquatab.net/… Článek o hlaváčích na Aquatabu
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Brachygobius (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Hlavačka (česky)
Brachygobius sabanus | © fantasta
Hlavačka sabanus | © fantasta

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/hlavacka_sabanus