Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hlavačka čmeláčí - Brachygobius doriae

 

Atlasy » Ryby » Česky » H » Hlavačka čmeláčí 

Vivarium
Vivarium
Brachygobius doriae | © meggarci

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Hlavačka čmeláčí
Latinsky   Brachygobius doriae

VelikostTeplotapHTvrdostCena
3227941
cm°C|dGH
4278.52272

Čeleď: Gobiidae (hlaváčovití)
Anglicky: Bumblebee Goby
Synonyma: Gobius doriae, Hypogymnogobius doriae. Hlavačka zlatopásá (Brachygobius xanthozonus) - toto jméno není synonymem ale Brachygobius doriae je pod tímto názvem prodávána.
Biotop: Pobřežní pásmo se sladkou i brakickou vodou. Mangrovové bažiny, ústí řek a přílivových toků.
Věd.popsáno: Günther, 1868
Původ: Asie: Borneo a Natunské ostrovy
Chov: Obtížný
Lokalizace: Dolní část nádrže
Délka života: 4 - 6 let.
Dop.počet ryb: 6 a více kusů. Agresivita ryb se lépe rozloží a také budou méně bojácné a budou se více ukazovat.
Min.vel.n.: 40 l pro pár. Pro více jedinců je potřeba větší nádrž. Důležitější než objem je plocha dna.
Krmení: Převážně masožravec - mražené krmivo může špatně přijímat, živé - patentky, cyklop, dafnie, tubifex. Potravu přijímá nejraději ze dna. Vločky nebo granule většinou odmítá, zvláště importované ryby.
Pohlaví: Obtížně zjistitelné. V období tření samci zmizí pruhy a zvýrazní se jeho žluté zbarvení, samici se naopak pruhy ještě více zvýrazní. Samice je mírně kulatější než samec.
Odchov: Odchov je určen jen velmi zkušeným chovatelům. Ve sladké vodě často k vytření nedojde. Je třeba do vody přidat sůl, v koncentraci odpovídající parametrům mořské vody. 28 °C - sloupec vody ve vytírací nádržce má být nízký — asi 10 cm. Pískovité dno se upraví svahovitě tak, aby část písku dosahovala k vodní hladině. Na dno se vloží několik kamenů nebo obrácený květináč s vyraženým dnem. Samička klade jikry na spodní přečnívající stranu kamene nebo květináče. Z jednoho tření je 100 až 150 jiker. Po tření je třeba samičku odlovit a vodu ve vytíračce obarvit Acriflavinem do zelena. Jikry opatruje sameček. Po 5—6 dnech se potěr vylíhne. Po vylíhnutí potěru odstraníme i samečka a sloupec vodní hladiny snížíme až na 5 cm. Po rozplavání potěr přijímá droboučkou živou potravu (vířníci, nálevníci, trepky). Roste pomalu.
Snášenlivost: Ideální je chov v jednodruhové nádrži. Zejména samci jsou mezi sebou agrasivní. Akvárium by mělo být dostatečně členěné a s dostatkem úkrytů, aby měly slabší jedinci možnost úniku.
Charakteristika: Přezdívá se jí čmeláčí ryba díky jejímu zbarvení. Tělo má žluté s výraznými černými příčnými pásy. Ráda se zdržuje v úkrytech. Aktivní je zejména v podvečer. Akvárium udržujeme v čistotě, pravidelně měníme část vody a zajistíme dobrou filtraci a vzduchování. Je lepší ji chovat v brakické nebo i v mořské vodě. Ve sladké vodě žije kratší dobu, obtížně se vytírá a celkově neprospívá, trpí nemocemi. . Není vhodná pro začátečníky.

Tyto ryby se prodávají pod názvem Brachygobius xanthozonus (hlavačka zlatopásá). Ve skutečnosti se tento druh do Evropy pravděpodobně nikdy nedostal a nejčastěji se jedná od druhy právě o Brachygobius doriae a podobný Brachygobius sabanus. U B. sabanus se vyskytují tmavé sedlové pruhy uprostřed žlutých pruhů. B. sabanus má rovněž bezbarvé poslední jeden či dva paprsky první hřbetní ploutve a je menší než b. doriae.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Odkazy:www.aquatab.net/… Článek o hlaváčích na Aquatabu
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Brachygobius (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Hlavačka (česky)
Brachygobius doriae | © meggarci

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/hlavacka_cmelaci