Zástupci čeledi Cottodae jsou mořští i sladkovodní, obývají jak mělké vody, tak hlubiny. Rozšířeni jsou vrankovití po celém světě. Nejvíce zástupců však žije v mírném podnebném pásmu.
Dospělci jsou uzpůsobení životu na dně. Vyznačují se velkou hlavou s velkými ústy a dozadu se zužujícím tělem. Oči mají velké, vysoko postavené. Šupiny mají malé a pevné, paprsky dvou hřbetních ploutví jsou ostré. Většina vrankovitých se dorůstá maximálně 10 cm. Dospělci postrádají plynový měchýř. Postranní čára je plně vyvinuta (tím se liší od čeledi Gobiidae). Největším zástupcem čeledi je Scorpaenichthys marmoratus (vraněnec skvrněný), který se dorůstá až 80 cm. Zbarvení ryb slouží k jejich splynutí s okolním terénem.
Žijí samotářsky a jsou teritoriální. Pohlavní dimorfismus je často patrný. Jikry kladou na dno, kde je hlídá otec. Larvy jsou pelagiálické (žijící v oblasti volné vody moří, jezer či nádrží). Samci některých druhů mají kopulační orgán - urogenitální papilu.
Kmen: Chordata - strunatci » třída: Actinopterygii - paprskoploutví » řád: Scorpaeniformes - ropušnicotvaří. Tato čeleď zahrnuje 63 rodů a 260 druhů vědecky popsaných ryb.
Zajímavost: Několik zástupců této čeleďi najdeme i v ČR.
Cottus gobio (vranka obecná) je druh, který je v ČR zařazen na červenou listinu jako zranitelný druh. Je považována za bioindikátor kvality vody.
Na Moravě se vyskytuje Cottus poecilopus (vranka pruhoploutvá).
Fotogalerie
zástupců čeledi