Atlasy » Ryby » Čeledi » C » Cirrhitidae
štětičkovcovití
Zástupci této čeledi obývají tropická útesová moře Atlantiku a Indo-Pacifiku.
Vyznačují se silným tělem, vysokým čelem, sloučenou hřbetní ploutví a zářivými barvami. Většina štětičkovocitých je 7 - 15 cm dlouhá. Cirrhitus rivulatus (štětičkovec velký), největší zástupce této čeledi, se dorůstá 60 cm.
Žijí zpravidla samotářským životem. Některé druhy tvoří dlouhodobější páry. Několik dalších druhů tvoří skupiny tvořené jedním dominantním samcem a až sedmi samicemi. Jsou to denní živočichové. Obvykle se nepohybují, stojíí a číhají na svou pototravu, kterou tvoří korýši a jiní bezobratlí. Jsou vázáni na mělké vody do hloubky 30 m.
Ačkoliv se jedná veskrze o denní živočichy, tak tření probíhá v noci, na vodní hladině nebo v její blízkosti. Uvolňují přitom mnoho drobných vznášejících se vajec, která se unášejí s oceánskými proudy až do vylíhnutí. Ke kterému dojde zhruba za 3 týdny. Tato rozmnožovací strategie umožňuje této čeledi osidlovat i vzdálené korálové útesy. V akváriu nebyly úspěšně odchováni. Jedinou vyjímkou je Oxycirrhites typus (štětičkovec obecný).
U štětiškovců byl opakovaně zaznamenán postupný hermafroditismus. Samice se mohou přeměnit na samce, poud uhyne dominantní samec.
Některé ryby této čeleď jsou důležité pro komerční rybolov.
Třída: Actinopterygii - paprskoploutví » řád: Perciformes - ostnoploutví » nadčeleď: Cirrhitoidea. Tato čeleď zahrnuje 12 rodů a 34 druhů vědecky popsaných ryb.
Fotogalerie
zástupců čeledi