Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » C » Channidae Česky hadohlavcovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Charakteristickým znakem ryb z této čeledi je válcovitý tvar těla i hlavy. Ocasní ploutev je vypouklá, mají dlouhou řitní a hřbetní ploutev. Mají také vyvinut nadžaberní orgán, který slouží k dýchání atmosférického kyslíku (dvě destičky se sítí krevních kapilár, které čnějí do nadžaberní dutiny).

Čeleď zahrnuje dva rody. Rod Channa pochází z Asie a rod Parachanna z Afriky.

Jsou to masožravci, rychlí a zdatní lovci. Vyžadují hodně potravy a v akváriích loví menší ryby. Menší ryby je třeba krmit hmyzem, větší pak rybami. Přijímají však jakoukoliv živou nebo mraženou masitou potravu včetně drobných savců.

Všechny druhy patří k větším rybám, i v akváriích dorůstají do velikosti několika desítek centimetrů (nejmenší asi 25 cm, největší i více než 1 metr a dosahuje váhy přes 6 kg).

Velké druhy (Striata Channy, Maculata Channy nebo Parachanna obscura) jsou ve své domovině využívány jako potrava pro domorodce.

Rozmnožují se kladením jiker. Jejich odchov v akváriích je spíše vzácností, ale je možný.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Perciformes - ostnoploutví. Tato čeleď v současné době zahrnuje 4 rody se 47 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Zajímavost:
V některých zemích způsobují problémy, jelikož jako zavlečený druh decimují místní populace ryb. Naopak v některých státech USA byly tyto ryby uměle vysazeny a jsou chráněny.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Channidae